[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 141
73 702
113
Maradjon is így! :D
Amikor bedobták a köztudatba azt hogy az amerikaiak kontrolálják az AMRAAM használatunkat, akkor volt egy olyan teória hogy minden rakétát a felfüggesztéskor egy kóddal kell aktiválni hogy működjön és a kód az amerikai nagykövetnél van. Ezért is örültek néhányan nagyon a Meteor és az IRIS-T beszerzés hírének, mert ott szerintük nincs ilyen. Mi van, ha többi amerikai fegyvernél is van ilyen? Akkor nem lenne jobb, ha más forrásból is lennének levegő-föld fegyvereink?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 141
73 702
113
Ezért járt jól Magyarország, hogy Gripent választott - Érvek és ellenérvek...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Amikor bedobták a köztudatba azt hogy az amerikaiak kontrolálják az AMRAAM használatunkat, akkor volt egy olyan teória hogy minden rakétát a felfüggesztéskor egy kóddal kell aktiválni hogy működjön és a kód az amerikai nagykövetnél van.
Ez egy konteós hülyeség, hogy "nagykövet nélkül nem működnek a rakéták". Ha ez így lenne, senki nem venne amerikai fegyvereket!
A mi amcsi-fóbiás kormányunk meg pláne nem, aztán még is vettünk 100+ AMRAAM-ot.
Ezért is örültek néhányan nagyon a Meteor és az IRIS-T beszerzés hírének, mert ott szerintük nincs ilyen. Mi van, ha többi amerikai fegyvernél is van ilyen? Akkor nem lenne jobb, ha más forrásból is lennének levegő-föld fegyvereink?
Az oroszokról volt szó: erre írtam hogy maradjon csak így, hogy nincsenek nagy számban precíziós bombáik. Az oroszoktól akarunk fegyvert a Gripenre vagy most ez hogy jön ide?

Ha már levegő-föld fegyvereket akarunk "nem-amerikai forrásból", akkor irány Izrael: nagyon jó cuccaik vannak, jó áron és mind élesben kipróbált cucc. Nagy része különösebb integrálás nélkül bevethető Gripenről is. A RAMPAGE leoldható mint bármilyen GPS vezérlésű bomba, de a Paveway bombcsaládnak is meg van az izraeli klónja Lizard néven.

Hallottam olyan pletykát, hogy izraeli levegő-föld fegyvereket akarnak venni a magyar Gripenre - remélem ebből lesz is valami. Bár ez valószínűleg nem igazán a bejelentős kategória, szóval majd ha látjuk a gépeinken spottereknek köszönhetően akkor tudjuk hogy lett ilyen véve...
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 141
73 702
113
Ez egy konteós hülyeség, hogy "nagykövet nélkül nem működnek a rakéták". Ha ez így lenne, senki nem venne amerikai fegyvereket!
Lehet hogy más országokban nem a nagykövetnél vannak a kódok, hanem odaadják a rakétákkal együtt...
A mi amcsi-fóbiás kormányunk meg pláne nem, aztán még is vettünk 100+ AMRAAM-ot.
Van hogy a politika felülírja az észszerűséget... (ahogy múlt héten is láthattad)
Az oroszokról volt szó: erre írtam hogy maradjon csak így, hogy nincsenek nagy számban precíziós bombáik. Az oroszoktól akarunk fegyvert a Gripenre vagy most ez hogy jön ide?
Az új török SDB-re írtad...
Ha már levegő-föld fegyvereket akarunk "nem-amerikai forrásból", akkor irány Izrael: nagyon jó cuccaik vannak, jó áron és mind élesben kipróbált cucc. Nagy része különösebb integrálás nélkül bevethető Gripenről is. A RAMPAGE leoldható mint bármilyen GPS vezérlésű bomba, de a Paveway bombcsaládnak is meg van az izraeli klónja Lizard néven.
Hallottam olyan pletykát, hogy izraeli levegő-föld fegyvereket akarnak venni a magyar Gripenre - remélem ebből lesz is valami. Bár ez valószínűleg nem igazán a bejelentős kategória, szóval majd ha látjuk a gépeinken spottereknek köszönhetően akkor tudjuk hogy lett ilyen véve...
A lehetséges izraeli dolgok ki voltak állítva a 2021-es kecskeméti repülőnapon, ha idén is lesz repülőnap, akkor talán meglátjuk hogy változott-e valami. Linkeltem a Tömböl interjút, amiben elmondja hogy terveznek venni ezt-azt, pl. a konténernél valószínűleg a Reccelite-ra gondol. A Saab 2022 januári bejelentésében meg le van írva hogy Meteor, Iris-T és GBU-49. Kilián is többször ezt mondta.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 111
31 076
113
de szép is lenne :D
de igazából itt arról szoktak beszélgetni hogy grif így meg úgy meg miért nem ez meg miért nem az, erre akartam rávenni Celebet de nem túl együttműködő
Nem kicsi huszar.Te bebofogtel nyekulturnij modban olyasmibe,amit meg se ertettel.
A mi vedelmi doktrenankaz,hogy a NATO majd megved.A NATO vezető hatalmai meg mar csak olyanok,hogy ezert valamit azért el is varnak már manapsag.
A mi vallaszunk erre a Zplan,meg a legi rendeszkedes.Miota a legirendeszkedesben reszt veszunk,azota igeny van erre a plusz rajra.Vagyis az igeny mar fennallt egy ideje.
Ez a 4 gep ehez a NATO majd megved biztonsagpolitikahoz kellenek,es nem Mordor ellen.
Gripen C,foleg erdemi korszerusites nelkul egy elavult,kis teljesitmenyu gép.Egy esetleges mordori haboruban ez a plusz 4 gep kulonosebben sokat nem számít.Se felszereltseguk,se felfegyverzettseguk,se kepzettseguk,se uzemeltetesi hatteruk nem felel meg egy önálló mordori háború lezavarasahoz.Meg semmienehez se.
Arra viszont boven jok,amire használjuk őket.Legi tendeszetre.Igazabol még tul jok is ra
Ahoz,hogy valtoztassal,forras kell.Novelni akarod a kikepzettsegi szintet?Forras,penz kell rá.Amit elo kell teremteni.
És maris nem mindegy,hogy mit,es mennyiert vettel
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 111
31 076
113
Leforditom ezt a kokainos kefirekre,mert jol ertelmezheto pelda.
Ezek 40 eve hasznaltan vett C2ek 90 es evekben felhoztak oket C7 szintre.Vagyis nem vadaszgepek voltak,hanem csapasmerok ( gepeik fele most is C12 csapásmérő,aminek nins is radarja).Az orszagban gyakorlatilag folyamatos polgárháború van,kellenek a csapasmerok.
2000 es evekben megint modernizaljak a gepeket.Van meg bennük 15 év.Venezek Szuhojokat vesznek,az egyik szazadot radaros vadaszgepekke modernizaljak,ARH bvr raketakkal,amikkel bvr harcban folenybe kerulnek.Harcelektronikai szinvonaluk meghaladja a Gripen C,vagy az F16C szintjet-toredek arn.Ellensulyoztak igy a venez gepeket,tescogazdasagossan .
De 2017 ben ujra modernizalni a mar elettartamuk véget jaro gepeket, ráadásul olyan aron,hogy nem marad penz az uzemeltetesre ....(frissen csucsszinvonalu elektronikaval ellatott gepek 2/3 all,mert nincs penz a hajtomuvek nagyjavitasara).
Szerintem nem jo dontes.Dragan beepittatni egy kivonas előtt allo gepbe egy integralt Ew rendszert mar szerintem pazarlas.Inkabb REH poddal oldottam meg volna a kérdést,amiket aztan majd a valtotipus is hasznalni tud.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Amikor bedobták a köztudatba azt hogy az amerikaiak kontrolálják az AMRAAM használatunkat, akkor volt egy olyan teória hogy minden rakétát a felfüggesztéskor egy kóddal kell aktiválni hogy működjön és a kód az amerikai nagykövetnél van. Ezért is örültek néhányan nagyon a Meteor és az IRIS-T beszerzés hírének, mert ott szerintük nincs ilyen. Mi van, ha többi amerikai fegyvernél is van ilyen? Akkor nem lenne jobb, ha más forrásból is lennének levegő-föld fegyvereink?
És akkor ezt hogy? Ugrik a kód, mindig más milyen? Mert az előfordulhat, hogy felfüggesztés után nem indítják el el, visszahozzák. Utána szabadon használható? Valahogy ez életszerűtlen.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 481
113
Nem kicsi huszar.Te bebofogtel nyekulturnij modban olyasmibe,amit meg se ertettel.
látom nem lépünk túl :D
A mi vedelmi doktrenankaz,hogy a NATO majd megved.A NATO vezető hatalmai meg mar csak olyanok,hogy ezert valamit azért el is varnak már manapsag.
A mi vallaszunk erre a Zplan,meg a legi rendeszkedes.Miota a legirendeszkedesben reszt veszunk,azota igeny van erre a plusz rajra.Vagyis az igeny mar fennallt egy ideje.
Ez a 4 gep ehez a NATO majd megved biztonsagpolitikahoz kellenek,es nem Mordor ellen.
Gripen C,foleg erdemi korszerusites nelkul egy elavult,kis teljesitmenyu gép.Egy esetleges mordori haboruban ez a plusz 4 gep kulonosebben sokat nem számít.Se felszereltseguk,se felfegyverzettseguk,se kepzettseguk,se uzemeltetesi hatteruk nem felel meg egy önálló mordori háború lezavarasahoz.Meg semmienehez se.
Arra viszont boven jok,amire használjuk őket.Legi tendeszetre.Igazabol még tul jok is ra
Ahoz,hogy valtoztassal,forras kell.Novelni akarod a kikepzettsegi szintet?Forras,penz kell rá.Amit elo kell teremteni.
És maris nem mindegy,hogy mit,es mennyiert vettel
uhum, esküszöm valamiben egyet tudok Veled érteni de tudom hogy nem azért mondod mert érted és belelátsz abba amiről beszélsz, ha ennyire ténylges ( szerinted) AP-n kívül semmire nem jó a grif, akkor minek vannak itt? minek van légierőnk és miért fejlesztjük? és miért fogjuk fejleszteni? nem elég egy L39NG?
Leforditom ezt a kokainos kefirekre,mert jol ertelmezheto pelda.
Ezek 40 eve hasznaltan vett C2ek 90 es evekben felhoztak oket C7 szintre.Vagyis nem vadaszgepek voltak,hanem csapasmerok ( gepeik fele most is C12 csapásmérő,aminek nins is radarja).Az orszagban gyakorlatilag folyamatos polgárháború van,kellenek a csapasmerok.
2000 es evekben megint modernizaljak a gepeket.Van meg bennük 15 év.Venezek Szuhojokat vesznek,az egyik szazadot radaros vadaszgepekke modernizaljak,ARH bvr raketakkal,amikkel bvr harcban folenybe kerulnek.Harcelektronikai szinvonaluk meghaladja a Gripen C,vagy az F16C szintjet-toredek arn.Ellensulyoztak igy a venez gepeket,tescogazdasagossan .
De 2017 ben ujra modernizalni a mar elettartamuk véget jaro gepeket, ráadásul olyan aron,hogy nem marad penz az uzemeltetesre ....(frissen csucsszinvonalu elektronikaval ellatott gepek 2/3 all,mert nincs penz a hajtomuvek nagyjavitasara).
Szerintem nem jo dontes.Dragan beepittatni egy kivonas előtt allo gepbe egy integralt Ew rendszert mar szerintem pazarlas.Inkabb REH poddal oldottam meg volna a kérdést,amiket aztan majd a valtotipus is hasznalni tud.
szóval akkor még mindig ott tartunk hogy vegyük meg a " 40 éve használtan vett" 50-60 éves gépeket amikre Venezuelának nem volt pénze hogy üzemeltesse, nagyjavítással rakjuk rendbe és faszák vagyunk 2024-ben? jól értem hogy ez lenne a javaslatod?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 372
113
Gripen C,foleg erdemi korszerusites nelkul egy elavult,kis teljesitmenyu gép.
Vannak pillanatok, amikor annyi önkritikának kellene lennie az embernek, hogy ha véleménye van akkor úgy kezdi a mondatot, hogy "szerintem". A fenti kijelentésed egy része -függetlenül attól, hogy értem én mi alapján fogalmazódott meg benned, őszintén tisztelve bizonyos témákban olvasottságodat és műveltségedet- nettó hülyeség:
  • A Gripen fejlesztésének kiindulópontja egy olyan többfeladatú vadászgép létrehozása volt, amelynek tömege és üzemeltetési költségei nem haladhatták meg a Viggen hasonló paramétereinek a 60%-t.
  • A svéd katonai doktrínának megfelelően az is cél volt, hogy a repülőgépet az autópályákon kialakított tábori repülőterekről üzemeltethesse a feltételezhetően majd sorkatonákból (!) álló repülő-műszaki állomány pl háború idején.
  • A kialakitásában és technológiai megoldásaiban sokmindent "beáldoztak" a fenti követelmények miatt ill. a súlycsökkentés érdekében is (mint a dupla függőleges vezérsík koncepciója, hidraulika rendszer magasabb nyomása, kompozit anyagok használata stb.) ezért lett akkora amekkora és olyan amilyen.
  • A költségek csökkentése érdekében a korábbi svéd fejlesztésű repülőgépekhez képest sokkalta nagyobb arányban használtak külföldi cégek már létező kész termékeit a gyártás folyamán, gyakorlatilag számtalan meglévő dolgot, rendszert gyúrtak össze/bele a gépbe, elkerülve ezzel az új, "nem kiforrot" (formosa után szabadon :)) eszközök esetleges problémáit az üzemeltetés során.
  • A fentiekből lejön/lejöhetne, hogy egy teljesen svéd igényekre, svéd szemüvegen keresztül megalkotott, a svéd akkori doktrinának megfelelő gépet toltak ki a mérnökök.
  • Ha ismernéd a C/D történetét tudhatnád, hogy a repülőgép a repteljesitményétől eltekintve minden másban lépést tartott társaival, bizonyos dolgokban mint a saját TIDLS adatkapcsolati rendszer (a Link-16-al szemben) ill. az integrált EWS 39 stb. megelőzte korabeli társait. Erre szükség is volt, hiszen az áttervezett F-404-nek, a Volvo RM-12-nek a végrehajtott módosítások következtében hiába javult az üzembiztossága és hiába növekedett 80,5kN-ra a tolóereje, ennek ellenére a repülőgép tolóerő-tömeg aránya elmaradt más 4. generációs repülőgépekétől pl. légiharc konfigurációban és ez nem változott a mai napig sem, lényegében még az E/F esetében is.
  • Pontosan ezért feltételezem, mire gondolhatott személyedben a költő a "kis teljesitményű" szóhasználattal, ami szerintem a repülőgép repteljesitménye és a hordozható fegyverzet tömege alapján autóskártya szinten még el is fogadható lenne, de az "elavult" szóhasználat egyszerűen nem állja meg a helyét.
  • Az "érdemi korszerűsités" alatt nem tudom mire gondolsz, de a svédek rendszeresen frissitették a gépet, a magyar szerelők visszajelzései lapján IS folyamatosan javitottak, alakitottak dolgokon, MS nélkül is szoftveresen is rendben voltak a gépek, tehát nem abban a konfigban repültek, ahogyan első nap megérkeztek.
  • Az MS frissités ellentmondásos történetét meg már ezerszer leirtuk, többeknek a saját tapasztalataimat is, cseh forrásból is sokminden kiderült (szintén részletesen taglaltam, linkeltem), a gépek képességei kézzelfoghatóan bővültek, számos fegyverzeti és radar-paraméterében látványos fejlődést érve el. Hidd el nem volt ez másképp más pl. amerikai tipusokon sem, a fejlődés és a megváltozott követelményekhez való igazodás hullámzó intenzitással de mindenhol folyamatos volt.
  • A "Gripen rákfenéje" magyar viszonylatban a beszerzett fegyverzetben rejlik, annak pedig nem sok köze van a géphez. Ha azt tényt nézed, hogy Magyarország védelmére vettük/béreljük a légierőnk gépeit, egy esetleges honvédő háborúra készülve, akkor a gépek bőven megfelelnek a kor kihivásainak. Ha megvesszük végre ennyi év után az Iris-T/Meteor/SDB párost a Reccelite és esetleg más "polcról leemelhető" EW kiegészitőket kellő mennyiségbe, bármelyik szomszédot meg tudnánk izzasztani vele.
  • És mielőtt jösz a cseh F-35-el, meg a szlovák F16Block70-el, vagy akár a repaszált öreg román Falcon-okat kérdezem én, nézd meg milyen fegyverek kerülnek majd ténylegesen rájuk, mennyit repülnek majd, és legfőképpen mikorra lesz velük közel 20 éves tapasztalatuk, mint nekünk most van a Gripenekkel!
  • Kérlek ezért visszafogottabban, a gépnek megvannak a korlátai, igen belül kicsi (tudom, ültem benne, még a minapi HM-s videóban is elhangzik a cuki katona csajtól), kivül sem nagy (erre lett tervezve több akkor fontosnak itélt katonai szempont szerint), de belül meg van töltve mindennel, ami per pill nekünk kell.
  • A mi gépenk "érdemi korszerűsités nélkül" sem "elavult" repülők, hanem igen is modern gépek :hadonaszos:, a tipusra jellemző szerényebb rep-teljesitménnyel :(, magyar viszonylatban egyenlőre sajnos még kihasználatlan képességekkel :rolleyes:.
Béke.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Lehet hogy más országokban nem a nagykövetnél vannak a kódok, hanem odaadják a rakétákkal együtt...

Van hogy a politika felülírja az észszerűséget... (ahogy múlt héten is láthattad)

Az új török SDB-re írtad...
Nem arra mondtam...

Hát valami ilyen kellett volna már az oroszoknak nem most hanem 10 évvel ezelőtt ! De egy iylen elég scifi náluk még
Maradjon is így! :D


A lehetséges izraeli dolgok ki voltak állítva a 2021-es kecskeméti repülőnapon, ha idén is lesz repülőnap, akkor talán meglátjuk hogy változott-e valami. Linkeltem a Tömböl interjút, amiben elmondja hogy terveznek venni ezt-azt, pl. a konténernél valószínűleg a Reccelite-ra gondol. A Saab 2022 januári bejelentésében meg le van írva hogy Meteor, Iris-T és GBU-49. Kilián is többször ezt mondta.
Mert ezek a MS20 Block2-vel elérhető fegyverek hivatalosan.
Azóta maga Böröndi mondta, hogy lesz Gripenre stand-off fegyverzet. Lehet hogy évek múlva, de ez egy "muszáj hogy legyen" kategória, mert a lézerbombák bevethetetlenek aktív légvédelem mellett.
A legolcsóbb és legegyszerűbb megoldás SDB beszerzése lenne. Aztán vagy megállnak ennél vagy lesz még más is.
 
  • Tetszik
Reactions: Tumpek and Catles

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 111
31 076
113
látom nem lépünk túl :D

uhum, esküszöm valamiben egyet tudok Veled érteni de tudom hogy nem azért mondod mert érted és belelátsz abba amiről beszélsz, ha ennyire ténylges ( szerinted) AP-n kívül semmire nem jó a grif, akkor minek vannak itt? minek van légierőnk és miért fejlesztjük? és miért fogjuk fejleszteni? nem elég egy L39NG?

szóval akkor még mindig ott tartunk hogy vegyük meg a " 40 éve használtan vett" 50-60 éves gépeket amikre Venezuelának nem volt pénze hogy üzemeltesse, nagyjavítással rakjuk rendbe és faszák vagyunk 2024-ben? jól értem hogy ez lenne a javaslatod?
Majd ha eljutsz odáig,hogy két kézzel sikerűl megtalálni a hátsó feleden a tojáshéjat,akkor majd talán megérted.
Mert ha egy példát nem tudsz példaként értelmezni,akkor mégis mit mondjak?
De mint utolsó bekezdésed mutatja,a szövegértelmezéssel ugy általánosságban igen komoly problémáid vannak.
Olvasgasd még el párszor,mit irtam,hátha majd egyszer sikerül értelmezni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 111
31 076
113
lézerbombák bevethetetlenek aktív légvédelem mellett.
Egyébként ez sem igaz feltétlen.Megfelelő terepen hajitó bombázással lehet akkor is még kis siklószámú bombákat is biztonsággal bevetni.Zsidők Libanonban,angolok Falklandon már csinálták.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Egyébként ez sem igaz feltétlen.Megfelelő terepen hajitó bombázással lehet akkor is még kis siklószámú bombákat is biztonsággal bevetni.Zsidők Libanonban,angolok Falklandon már csinálták.
Ezek a bombák hivatalos hatótávja kb. 14-15 km. Ha elhajítod dupla ennyire még akkor is benne vagy bármelyik kis-közepes hatótávú rendszer megsemmisítési zónájában! A nagyokról nem is beszélve. Nagyon magasról sem lehet őket dobni, mert a felhők is bejátszhatnak és a gép nem tudna megvilágítani a célt.

Te szoktál jönni azzal, hogy a 100 km sem elég stand-off, mert hát "a Patriot meg S-sokszáz". Erre meg már a lézer bomba is jó? :D
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Valójában meg a búrok miatt több fegyverzet is integrálva van a Gripenre.Lizard is,Derby is.
Lizardot nem kell integrálni, mert az PAVEWAY klón - szinte centire ugyanaz. A gépnek tudnia sem kell hogy az most Lizard vagy GBU12 lóg a szárnyon, mert mind aerodinamikája mind működése megegyezik a kettőnek.
Ha tudja a Derbyt az jó, bár erről én nem hallottam. Képeket sem láttam a gépeikről Derbyvel.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 481
113
Majd ha eljutsz odáig,hogy két kézzel sikerűl megtalálni a hátsó feleden a tojáshéjat,akkor majd talán megérted.
Mert ha egy példát nem tudsz példaként értelmezni,akkor mégis mit mondjak?
De mint utolsó bekezdésed mutatja,a szövegértelmezéssel ugy általánosságban igen komoly problémáid vannak.
Olvasgasd még el párszor,mit irtam,hátha majd egyszer sikerül értelmezni.
jóvan akkor :D lényeg hogy te jó vagy és mindenhez is értesz :D