[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 421
39 315
113
Valójában meg a búrok miatt több fegyverzet is integrálva van a Gripenre.Lizard is,Derby is.
Lizardot nem kell integrálni, mert az PAVEWAY klón - szinte centire ugyanaz. A gépnek tudnia sem kell hogy az most Lizard vagy GBU12 lóg a szárnyon, mert mind aerodinamikája mind működése megegyezik a kettőnek.
Ha tudja a Derbyt az jó, bár erről én nem hallottam. Képeket sem láttam a gépeikről Derbyvel.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 824
6 974
113
Majd ha eljutsz odáig,hogy két kézzel sikerűl megtalálni a hátsó feleden a tojáshéjat,akkor majd talán megérted.
Mert ha egy példát nem tudsz példaként értelmezni,akkor mégis mit mondjak?
De mint utolsó bekezdésed mutatja,a szövegértelmezéssel ugy általánosságban igen komoly problémáid vannak.
Olvasgasd még el párszor,mit irtam,hátha majd egyszer sikerül értelmezni.
jóvan akkor :D lényeg hogy te jó vagy és mindenhez is értesz :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Ezek a bombák hivatalos hatótávja kb. 14-15 km. Ha elhajítod dupla ennyire még akkor is benne vagy bármelyik kis-közepes hatótávú rendszer megsemmisítési zónájában! A nagyokról nem is beszélve. Nagyon magasról sem lehet őket dobni, mert a felhők is bejátszhatnak és a gép nem tudna megvilágítani a célt.

Te szoktál jönni azzal, hogy a 100 km sem elég stand-off, mert hát "a Patriot meg S-sokszáz". Erre meg már a lézer bomba is jó? :D
Igaza van az EU felméréseknek.Komol,y gond van nálunk a szövegértelmezéssel...
Megfelelő terepen.Ha van egy dombosor abban a 10km-nyi távon,az alacsonnyan repülő gép már radarárnyékban van.Anno a sterb pilóták csinálták,hogy a Szerémi gerinc takarásában gyűjtöttek lendületet,majd onnan kitörve csapta le a Baranya 3szögre.Ilyenkor előfordult,hogy átsodródtak a határon.Mire felszálltak a készültségi gépeink,már igy megvolt a bevetés,és húztek vissza.Amig erre nem szoktak rá,a készültségünk már a levegőben tudta várni őket (MiG21 repideje kevéske honi légvédelmi járőr adására).Mondjuk mi meg nekiáltunk áttelepigetni a radarokat,hogy csökkentsük a vakfoltot.Nem túl sok sikerrel
Búr Umbani siklóbomba segédrakétás változata viszont kifejezetten erre van kondicionálva.Mélyrepülésből,ugrásbol inditva elérték vele a 100km-es siklási távot.Egyébként kifejezetten a Gripenhez tervezték-bár pont azon nincs rendszerben (SAAF nem rendszeresitette,mert nem kapott rá pénzt.Arab F16okon és M2000eken van rendszerben,meg a hinduk most rendszeresitik,mindenre,ami elbirja).
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 421
39 315
113
Igaza van az EU felméréseknek.Komol,y gond van nálunk a szövegértelmezéssel...
Megfelelő terepen.Ha van egy dombosor abban a 10km-nyi távon,az alacsonnyan repülő gép már radarárnyékban van.Anno a sterb pilóták csinálták,hogy a Szerémi gerinc takarásában gyűjtöttek lendületet,majd onnan kitörve csapta le a Baranya 3szögre.Ilyenkor előfordult,hogy átsodródtak a határon.Mire felszálltak a készültségi gépeink,már igy megvolt a bevetés,és húztek vissza.Amig erre nem szoktak rá,a készültségünk már a levegőben tudta várni őket (MiG21 repideje kevéske honi légvédelmi járőr adására).Mondjuk mi meg nekiáltunk áttelepigetni a radarokat,hogy csökkentsük a vakfoltot.Nem túl sok sikerrel
Búr Umbani siklóbomba segédrakétás változata viszont kifejezetten erre van kondicionálva.Mélyrepülésből,ugrásbol inditva elérték vele a 100km-es siklási távot.Egyébként kifejezetten a Gripenhez tervezték-bár pont azon nincs rendszerben (SAAF nem rendszeresitette,mert nem kapott rá pénzt.Arab F16okon és M2000eken van rendszerben,meg a hinduk most rendszeresitik,mindenre,ami elbirja).
MANPADS.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Lizardot nem kell integrálni, mert az PAVEWAY klón - szinte centire ugyanaz. A gépnek tudnia sem kell hogy az most Lizard vagy GBU12 lóg a szárnyon, mert mind aerodinamikája mind működése megegyezik a kettőnek.
Ha tudja a Derbyt az jó, bár erről én nem hallottam. Képeket sem láttam a gépeikről Derbyvel.
Mert az sincs rendszerben.R-Darter az egy "helyi gyártású" Derby volt.De mivel az ANC összeveszett a Izraellel,nem kaptak hozzá többet alkatrészt.Igy végül kivonták.
De csináltak ennél cifrábbakat is.Kamnak abban teljesen igaza van,hogy kevés idiótább kormányzat van az ANCnél.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 824
6 974
113
Saját blog posztom a témára. Szubjektív és csak nyilvános forrásból, tehát ha valami nem úgy van, azt jelezzétek vagy kövezzetek meg :)

Új JAS-39C Gripenek a Magyar Légierő részére, vagy minek is nevezzelek
Szia Pisti!
Habár nem vagyok olyan profi ebben a témában mint ugye egyesek itt ( :rolleyes: ) de nekem lenne pár észrevételem:
1.) Brazília első körben 2014-ben rendelt 36 grifet aztán ezt 40-re növelték nem sokkal rá, mivel valami 120+ gépet terveznek, ezért kaptak ugye gyártást+ tech transfert, de ebből csak 8db volt F , 32db pedig E változat ( végleges valami 96E és 24F? vagy valami ilyesmi már nem emlékszem de majd utána keresek otthonról)
2.) a Gripen F a Gripen E kétüléses változata
3.) anno mi holland F16-osokra mentünk rá tudtommal, 28 darabra ( 24A és 4B ha jól rémlik)
4.) mikor azt írod hogy 4.gen gépet 4.genre cserélni politikailag arrogancia , én ezt inkább szakma oldalról közelíteném mert úgy le lehet írni hogy 4.gen gépet 4.gen gépre cserélni teljes faszság, főleg generáció váltás kapujában.

Hirtelen ennyire futotta!
Pacsi!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 421
39 315
113
Valójában előrejelzés nélkül a MANPADok hatékonysága nagyon kicsi.Mélyrepülésben nagyon rövid ideig van látótávolságban egy vadászgép.Mire felveszi a vállára,aktiválja,az már elhúzott
Az ukrajnai helyzet nem így fest: a legtöbb orosz repülő és helikopter veszteséget a MANPADS-ok okozzá. Pont az bennük aj ó hogy láthatatlanok és bárhol ott lehetnek. Ezért gyakran berepülnek megsemmisítési zónájukba a pilóták.
Szóval a lézerbombázás nem alkalmazható egy ukrajnaihoz hasonló helyzetben - túl kockázatos. Ha már csak MANPADS-ok maradtak mert nagyibb rendszereket kilőtték a 5-6 ezer méterről lehet lézerbombázni, de az ellenséges légvédelem 100% semlegesítése eléggé valószínűtlen,
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 030
8 761
113
Szia Pisti!
Habár nem vagyok olyan profi ebben a témában mint ugye egyesek itt ( :rolleyes: ) de nekem lenne pár észrevételem:
1.) Brazília első körben 2014-ben rendelt 36 grifet aztán ezt 40-re növelték nem sokkal rá, mivel valami 120+ gépet terveznek, ezért kaptak ugye gyártást+ tech transfert, de ebből csak 8db volt F , 32db pedig E változat ( végleges valami 96E és 24F? vagy valami ilyesmi már nem emlékszem de majd utána keresek otthonról)
2.) a Gripen F a Gripen E kétüléses változata
3.) anno mi holland F16-osokra mentünk rá tudtommal, 28 darabra ( 24A és 4B ha jól rémlik)
4.) mikor azt írod hogy 4.gen gépet 4.genre cserélni politikailag arrogancia , én ezt inkább szakma oldalról közelíteném mert úgy le lehet írni hogy 4.gen gépet 4.gen gépre cserélni teljes faszság, főleg generáció váltás kapujában.

Hirtelen ennyire futotta!
Pacsi!
- A Gripen E gépeket pontos számát, bevallom nem néztem, tudom volt utánrendelés, de indiferens volt a témában. Javítom :)
- A Gripen F igen a kétüléses változata az E-nek és elvileg csak Brazilok részére, a svéd nem rendelte meg (pedig később Gripen "Growler" lehetne belőle :)

- Több helyről lett volna használt F16-os, Holland, Török, Amcsi ADF stb.
szakmai oldalról faszság, de politikai arrogancia, hogy azért mert simogatják meg a 16 éve regnáló társaságot (egész európában egyébként) ezért egy másik hasonló képességű és azonos kategóriájú harcászati gépet megrendelni.). Azért vettem előre a politikát, mert hazánkban tudjuk, hogy nem harci-technikai sőt még nem is gazdasági megfontolások irányítják a hadiipari beszerzéseket. Lásd: Franica/Német tengely két céggel megspékelve). Egyébként meg hiába, mert ha másik iparágakban éppen francia vagy német multikar fúrunk meg.

köszi.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 824
6 974
113
A Gripen F igen a kétüléses változata az E-nek és elvileg csak Brazilok részére, a svéd nem rendelte meg (pedig később Gripen "Growler" lehetne belőle :)
én inkább úgy fogalmaznék hogy a brazilok kifizették ezt is :D
- Több helyről lett volna használt F16-os, Holland, Török, Amcsi ADF stb.
azért írtam mert belgát írtál szerintem holland helyett, nekem a holland rémlett csak de ha azt mondod hogy több helyről azt is eltudom fogadni mert már réges rég volt :D
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 030
8 761
113
én inkább úgy fogalmaznék hogy a brazilok kifizették ezt is :D

azért írtam mert belgát írtál szerintem holland helyett, nekem a holland rémlett csak de ha azt mondod hogy több helyről azt is eltudom fogadni mert már réges rég volt :D
javitottam belga/hollandra.. Az E/F-et is beírtam :) és a politka mellett a müszaki tartalomra is javítottam :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Az ukrajnai helyzet nem így fest: a legtöbb orosz repülő és helikopter veszteséget a MANPADS-ok okozzá. Pont az bennük aj ó hogy láthatatlanok és bárhol ott lehetnek. Ezért gyakran berepülnek megsemmisítési zónájukba a pilóták.
Szóval a lézerbombázás nem alkalmazható egy ukrajnaihoz hasonló helyzetben - túl kockázatos. Ha már csak MANPADS-ok maradtak mert nagyibb rendszereket kilőtték a 5-6 ezer méterről lehet lézerbombázni, de az ellenséges légvédelem 100% semlegesítése eléggé valószínűtlen,
Oroszo hany vadászz vesztettek MANPADtol,mikozben sajat ellenőrzésü területről siklobombaznak?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 421
39 315
113
Oroszo hany vadászz vesztettek MANPADtol,mikozben sajat ellenőrzésü területről siklobombaznak?
Na most meg vagy! Terelsz, de nagyon! :D
Idáig arról magyaráztál, hogy a lézerbombázást is simán lehet csinálni. Erre mondom, hogy MANPADS miatt nem lehet illetve nagyon kockázatos. Erre gyorsan témát ugrasz és azzal jössz, hogy sikló bombázást meg lehet csinálni MANPADS mellet is. De nem ez volt a felvetés!
Össze-vissza beszélsz! :p

Amúgy konkrétan SU-25-ösök és a SU-34-esek vesztek oda MANPADS miatt a helikopterekről nem is beszélve.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 421
39 315
113

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 050
23 469
113
@kelepisti , itt-ott van egy két furi szórend vagy megfoglamazás, ez is olyan nyakatekert mondatra sikerült:

"A Gripen-fejlesztési program részeként 2021 decemberében megrendelték az igencsak elavult AIM-9L I-1 közelharc rakéták helyett, minimális darabszámban IRIS-T rakéták beszerzésére."

nem valahogy igy kellene lennie:

A Gripen-fejlesztési program részeként 2021 decemberében az igencsak elavult AIM-9L I-1 közelharc rakéták helyett minimális darabszámban megrendelték az IRIS-T rakétákat." - vagy valami ilyesmi :)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 824
6 974
113
Na most meg vagy! Terelsz, de nagyon! :D
Idáig arról magyaráztál, hogy a lézerbombázást is simán lehet csinálni. Erre mondom, hogy MANPADS miatt nem lehet illetve nagyon kockázatos. Erre gyorsan témát ugrasz és azzal jössz, hogy sikló bombázást meg lehet csinálni MANPADS mellet is. De nem ez volt a felvetés!
Össze-vissza beszélsz! :p

Amúgy konkrétan SU-25-ösök és a SU-34-esek vesztek oda MANPADS miatt a helikopterekről nem is beszélve.
figyelj most jön az a rész hogy a tojás héj a valagadon van és tanulj meg szöveget értelmezni :p
:p :p :p :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Na most meg vagy! Terelsz, de nagyon! :D
Idáig arról magyaráztál, hogy a lézerbombázást is simán lehet csinálni. Erre mondom, hogy MANPADS miatt nem lehet illetve nagyon kockázatos. Erre gyorsan témát ugrasz és azzal jössz, hogy sikló bombázást meg lehet csinálni MANPADS mellet is. De nem ez volt a felvetés!
Össze-vissza beszélsz! :p

Amúgy konkrétan SU-25-ösök és a SU-34-esek vesztek oda MANPADS miatt a helikopterekről nem is beszélve.
Ha hajito bombaoldassal,radararnyekbol,sajat terulet felett oldod a Lizard leueres siklobombat,akkor az viszonylag biztonsagossan megoldhato.Viszonylag,mert azért háború ugy alapbol veszelyes uzem.
Angolok es a zsidok ezt mar a 80 as evekben csinalta.SAAF Angolaban az utolso evekben szinte csak hajito bombazast csinalt,a kubai legifoleny es legvedelem miatt.De nekik nem volt lezerbombajuk.Ilyen tamadasok kozben 1 db Mirage F1AZ gepet vesztettek.De az IAF is vesztett gepet-haboruban azért ez elofordul.Es az eljaras nelkul tobbet vesztettek volna.
Ehez az eljarashoz persze nagyon jol képzett szemelyzet kell.
Es megintcsak ajanlani tudom a segedraketas Umbanit,amit direkt erre terveztek.100km-es siklasi tav radarhorizont aloli inditassal.Ennel biztonsagossabb mar csak a CM es a Rampage inditas lehet.De azok dragabbak,es kisebb a harci reszuk (Umbani keszlet az Mk81/82/83 bombakhoz van).De vegettem Al Tarq neven is megvehetjuk,mert ugyan az atcimkeuve.