[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 357
9 955
113
Ezt az Árpád-vonalas hülyeséget el lehet felejteni. Az 1940-es évekből kiindulni nem lehet, más a hadviselés, más műszaki alapok vannak, stbstb.
2015-ben górcső alá került ez a lehetőség itt is, és már akkor sem volt megvalósítható ha az ukrán erőtérből át nem áll pár helyi erős ember és a csapatuk. Ma már a körülmények merőben eltérnek, a sok keletről betelepült, a jobban kiépített nacionalista hálózatok, a sokat fejlődött ukrán hadsereg miatt több más mellett.
Ha az MH ilyen szándékkal megmozdulna, még nem lépnék át a határt, már országszerte rajtaütéseket szenvednénk el, és akkor a nemzetközi politikai, biztonságpolitikai vonzatairól nem beszéltünk.
Ennek apropóján megjegyezném, hogy nem tudom ellenőrizni a valóságtartalmát, de egy fórumtárs beszámolója szerint (majd megírja ha akarja) tegnap este egy Budapest-Nyugati pályaudvarhoz közeli étteremben a Grúz Légió felvarróját hordó, fizikai jellemzőikben is ennek megfelelő férfiakat látott.
 

bat77

Well-Known Member
2015. január 13.
2 232
1 450
113
Egy ilyen felkészült ország esetén, mint mi is kb 1-2 nap alatt diverzáns alakulatok szétcsapnák a reptereket, raktárakat, energiaközpontokat... Ne legyenek illúzióink. Az ukránok ebben jók és tapasztaltak. Nem lenne itt felvonulás sehova.
Mivel is harcolnánk Bren gépkarabélyokon kívül!? Se ember, se anyag. Vannak ismerős főtisztek, akik fennen hangoztatják, ha baj lenne húznának innen. Hiába van 30.000 katonánk ( nincs csak 4-5000 harcoló), 1-2-300.000 ellen ez lófütty.
Ezt nagyon elbaxták 89 óta a vezetőink. Mind kivétel nélkül.
Egyedül az oroszoknak köszönhetjük, hogy nem jönnek. Senki sem fog segíteni, mivel mindenkivel fasírtba vagyunk szokás szerint.
Egyedül Izraelbe költözhetnénk...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Ezt az Árpád-vonalas hülyeséget el lehet felejteni. Az 1940-es évekből kiindulni nem lehet, más a hadviselés, más műszaki alapok vannak, stbstb.
2015-ben górcső alá került ez a lehetőség itt is, és már akkor sem volt megvalósítható ha az ukrán erőtérből át nem áll pár helyi erős ember és a csapatuk. Ma már a körülmények merőben eltérnek, a sok keletről betelepült, a jobban kiépített nacionalista hálózatok, a sokat fejlődött ukrán hadsereg miatt több más mellett.
Ha az MH ilyen szándékkal megmozdulna, még nem lépnék át a határt, már országszerte rajtaütéseket szenvednénk el, és akkor a nemzetközi politikai, biztonságpolitikai vonzatairól nem beszéltünk.
Ennek apropóján megjegyezném, hogy nem tudom ellenőrizni a valóságtartalmát, de egy fórumtárs beszámolója szerint (majd megírja ha akarja) tegnap este egy Budapest-Nyugati pályaudvarhoz közeli étteremben a Grúz Légió felvarróját hordó, fizikai jellemzőikben is ennek megfelelő férfiakat látott.
Felemás a benyomásom ezzel kapcsolatban hogy mi elavult és mi nem, mert jelenleg olyan tapasztalatokat láthatunk az ukran háborúban, ami néhol nem is 1940-et, hanem inkább 1918-at idézi, lövészárkok, erődharcok, erődvárosok, alagút harcászat, ezek nyilvan kombinálva a modern technológiával, drónokkal. Pont hogy a 40' évek manőverező harca került igen nehéz helyzetbe a régi pozíció harccal szemben úgy, hogy elterjedtek a hatékony ATGM/Manpads fegyverek, tüzérsséggel szórt aknamezők a drónok/műholdak meg lebuktatnak minden meglepetéssel kecsegtető támadást idő előtt.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 978
82 869
113
Én sosem hallottam még - ennyire nem követem az ukrán belpolt, mert minek - erről a Yvegeniy Muraev nevű volt elnökjelöltről, akinek a pártját azóta be is tiltották, de amit ebben az írásban linkelt 2022. január 14-iki videóban mond, nos, van azért ott is politikusi remény, csak nyernie kellene!

 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Kínaiaktól átveszik ?


52516722025_39a518d6a9_k.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 046
113
Az ilyen felelőtlen “biztoshogynem” hozzáállásból lehet a legnagyobbat bukni…
Gondolom van otthon atombunkered, hisz te nem vagy "ilyen felelőtlen biztoshogynem hozzáállású ember"!

Értem én, hogy jó dolog a hit, de a józan észre ha mákor nem legalább évi néhány alkalommal vessünk egy pillantást.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 703
28 141
113
Ennek apropóján megjegyezném, hogy nem tudom ellenőrizni a valóságtartalmát, de egy fórumtárs beszámolója szerint (majd megírja ha akarja) tegnap este egy Budapest-Nyugati pályaudvarhoz közeli étteremben a Grúz Légió felvarróját hordó, fizikai jellemzőikben is ennek megfelelő férfiakat látott.
Információ forrásként meglegyen itt a fórumban nyíltan is a sztori:

Szóval olyan tegnap este 7 fele beugrottam a Nyugati melletti Star Kebabba felkapni valamit elvitelre és akkor néztem, hogy hoppácska a sorban az egyik fekete baseball sapkás faszin egy grúz zászlós felvarró van (monke sees action=>neuron activation). Közelebb érve pedig ott is volt a felirat, hogy Georgian National Legion, pont így (nem az ukrán zászlós kiadás volt):
12.15%20Coffey%20Event.jpg


Faszi megrendelést megtette aztán a haverjaival le is lécelt a belső terembe. Alapvetően a klasszikus grúz antropológiai jellegzetességek is megvoltak (kreolosabb bőr, vitorlaorr, sötétebb szőrzet) a kollégáknál, szóval etnikailag stimmeltek. Ehhez méh terepszínű ruházat is társult, de azt nem tudtam megállapítani, hogy vajon pózőrök voltak, Ukrajnába mentek vagy éppen onnan jöttek, de mindenképp érdekes. Plusz a Nyugati közelségét nézve az ukrán szál stimmelhet is, főleg úgy, hogy megfigyelésem szerint a Star Kebab ilyen nem hivatalos posztszovjet találkozóhely hosszabb ideje. Még a háború kitörése előtt is rendre lehetett ott hallani orosz nyelvű szövegeket
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
999
1 572
93
A volt Árpád vonal, részben már csak rom, másrészt komoly felújításra szorulna, pl, a bunkerekre, amelyik még esetleg megvannak kellen új páncélajtó, a lövészárkokat ki kellene ásni, gyalogsági akadályokat kellene telepíteni, stb. Erre nincs meg sem a létszám, sem a logisztikai képessége a MH szerintem. hiába foglalnak el egy hágót, ha nem ér oda az utánpótlás.
Esetleges megoldás, ha valóban borul a bili és összedől, vagy menekül a kormány, a hadsereg megroppan és szétesik a központi hatalom, akkor a magyar szolgálatok egy csomó pénzzel megveszik a kárpátaljai kis oligarchák, bűnözői körök és állami szolgálatok vezető köreit, akik vagy függetlenséget kiáltanak ki, vagy humanitárius vészhelyzet miatt behívjak a MH, stb.
A MH és a minisztériumban biztos vannak ilyen tervek, hisz ez a dolguk, bármilyen lehetetlen egy klingon invézió, lenni kell tervnek rá, ha jól rémlik olvastam egy cikket, hogy a rendszerváltás környékén, mikor nem volt baráti viszony a szlovákokkal Antal járt a minisztériumban és meglepődött, hogy vannak tervek a szlovákok és a többi szomszédos országgal való konfliktusra.

Más. A balti országok "operetseregeit" ne nézzük le. Lehet nem vettek rész háborúban, de a felsőbb szinteken biztos van jó par veterán, aki mint szovjet katona járt Afganisztánban, s mint azt 2014-ben Donbaszban láthattuk, ez sokat számít egy részben önkéntesekből álló sereg összerakásában, ahol vannak a tapasztalt idősek és a fiatal tanulni kész, de tapasztalatlanok egy közös mixben, ahol hamar lehet eléggé ütős csapatot össze rakni. Persze a valós adatokat Én sem ismerem, de szerintem a többség az orosz ukrán háború végét max hetekben mérte, most meg már túl vagyunk a két éven. Sosem kell lebecsülni sem az ellenséget sem a szövetségest.
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
1 863
13 265
113
Információ forrásként meglegyen itt a fórumban nyíltan is a sztori:

Szóval olyan tegnap este 7 fele beugrottam a Nyugati melletti Star Kebabba felkapni valamit elvitelre és akkor néztem, hogy hoppácska a sorban az egyik fekete baseball sapkás faszin egy grúz zászlós felvarró van (monke sees action=>neuron activation). Közelebb érve pedig ott is volt a felirat, hogy Georgian National Legion, pont így (nem az ukrán zászlós kiadás volt):
12.15%20Coffey%20Event.jpg


Faszi megrendelést megtette aztán a haverjaival le is lécelt a belső terembe. Alapvetően a klasszikus grúz antropológiai jellegzetességek is megvoltak (kreolosabb bőr, vitorlaorr, sötétebb szőrzet) a kollégáknál, szóval etnikailag stimmeltek. Ehhez méh terepszínű ruházat is társult, de azt nem tudtam megállapítani, hogy vajon pózőrök voltak, Ukrajnába mentek vagy éppen onnan jöttek, de mindenképp érdekes. Plusz a Nyugati közelségét nézve az ukrán szál stimmelhet is, főleg úgy, hogy megfigyelésem szerint a Star Kebab ilyen nem hivatalos posztszovjet találkozóhely hosszabb ideje. Még a háború kitörése előtt is rendre lehetett ott hallani orosz nyelvű szövegeket
@nyugger Kíváncsi lennék a véleményedre kolléga, még ha csak úgy a TE gondolataid is, hogy mit csinálhatnak itt?
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 620
8 917
113
Gondolom van otthon atombunkered, hisz te nem vagy "ilyen felelőtlen biztoshogynem hozzáállású ember"!

Értem én, hogy jó dolog a hit, de a józan észre ha mákor nem legalább évi néhány alkalommal vessünk egy pillantást.
Még ha nem is katonai szakmai angol, de fél perc angol:
Owl says fo sparrow: "You have big head"
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 001
32 370
113
Azért aggasztó az a hülyeség, amit egyes nyugatiak nyomatnak, mert a dolog úgy áll, hogy elméletileg 3 lehetséges kimenetele lehet az orosz-ukrán különleges katonai műveletnek:
1) az oroszok nyernek;
2) az oroszok veszítenek;
3) döntetlen.
Ez látszólag egyszerű, de valójában csak az 1) lehetőség az: mivel hivatalosan más nincs benne a buliban, így az ukránokon kívül mindenki elviselheti ezt az esetet arcvesztés nélkül, elméletileg. Csak hát jelenleg a nyugat ezt nem hajlandó elfogadni. Még.

A 3) lehetőség és új hidegháború évtizedekre. Nem a legjobb kimenetel senkinek, de mégis ez a legvalószínűbb talán most.
Oroszországnak nincs annyi hadianyaga és embere, hogy elfoglalja egész Ukrajnát, ha az tényleg harcol az utolsó ukránig. Kivéve, ha Kína elkezdi őket komolyan tolni technikával, netán "önkéntesekkel" is. Ez valószínűtlen most. Kína nem akarja, hogy az oroszok veszítsenek, és összeomoljanak - ha mégis megtörténne, persze biztos, hogy megindulnának és az Urálig minimum lestipistopizzák az OF-et, ezzel megszerezve az ásványkincseket, ritkán lakott, védhetetlen területek ezek. Persze csakis azért, hogy "megvédjék az oroszokat/Szibéria népeit". A régi térképeiken Szibéria kínai terület, bár ténylegesen sosem uralták a 99%-át.
Hogy mekkora "biztonsági zónát" akar Moszkva elfoglalni, az nyitott kérdés, nyilván amekkorát képesek. Azt nem gondolhatják komolyan, hogy egész Ukrajnát. A háború előtt és elején még az volt sejthető, hogy Harkovot, Zaporozsjét, Dnyepropetrovszkot, netán Odesszát és Nyikolajevet is. De ez kissé ambíciózus volt az azóta történtek fényében. És kérdés, hogy meg tudják-e tartani.
Egyelőre Szlavjanszk és Kromatorszk sincs meg.

Viszont innentől kezdődnek a bajok, ugyanis Oroszország számára ez nem az ukrajnának nevezett területről szól, hanem a NATO-ról, tehát a dolog létkérdés a számukra, úgyhogy a 2) lehetőség ezzel ki is esett: az nem történhet meg, totálisan lehetetlen, abszolút ki van zárva. Erre az oroszoknak nem csak a lehetőségei, de az eszközei is adottak, ennek megfelelően ez az opció valójában nem létezik. Marad tehát még a döntetlen.
A döntetlennel az a baj, hogy ha az oroszok belemennek, akkor az azt jelenti, hogy a feltételei megfelelőek a számukra, ebben az esetben viszont győztek. Ha nem megfelelőek, akkor egyrészt nem mennek bele, másrészt meg ez eleve lehetetlen, mint már tisztáztuk. Következésképpen a döntetlen azt jelenti, hogy az oroszok nem tudnak győzni, ellenben senki mást sem fognak hagyni, hogy győztesen jöjjön ki a buliból, ezt meg úgy tudják elérni, mint ahogy a vereséget kerülnék el: mindenki megdöglik a p*csába, adott esetben velük együtt (utóbbinak semmi jelentősége nincs számukra, ezt már Putyin is elpofázta korábban, eléggé érthetően).

Hát azért szerintem van jelentősége számukra, ez csak amolyan fenyegetőzés. Egy vörös vonal után sem jött orosz részről eszkaláció. Mármint komoly. Nukit pláne nem fognak dobálni.

Egyedül az oroszoknak köszönhetjük, hogy nem jönnek. Senki sem fog segíteni, mivel mindenkivel fasírtba vagyunk szokás szerint.
Egyedül Izraelbe költözhetnénk...

Van, aki költözhetne oda, de azért nem mindegyikünk. :)


Más. Ez alapján azért nem meglepőek az orosz veszteségek (amik vannak), és nem lehet egy leányálom az orosz oldal sem:

Az ukrán háborúban orosz oldalon önkéntesként harcoló délvidéki olvasónk újabb beszámolója:

"0730
Kezdjük.

Kimászunk az árokból és a fasor bal széléhez rohanunk. Fedezék? Luxus. Legalább el vannak foglalva eléggé a tüzérséggel.

A feladatunk, elfoglalni a fasor végén lévő tanyát.

Mi visszük a bal szárnyat és a sor végén biztosítjuk a fedezőtüzet. Nem vagyunk meztelenek. Kaptunk egy BMP-2-t (gyalogsági harcjármű). Nem cserélnék velük se. Egy jó találat és ez a fémkupac lesz a koporsód….

A 2-es csapat a két fasáv közötti földútról fog rázúdulni a tanyára.

Mikor elérjük a ponto,t már előttünk a tüzérségtől kapott füst. Itt a nagy pillanat. Kilépünk és a földre vágódunk. A szerencsésebbek előtt van egy bukkanó vagy valami, ami takar. Mindent lövünk. Ablak, ajtó, homokzsák, tetőtér.

Nem nagy eszköz a BMP és nem is néz ki félelmetesnek a kiállításokon. De amikor 10 méterre a füledtől adja le a sorozatokat, az teljesen más képet fest. Nagyon nem szeretnél a másik oldalon lenni.

Közben az adrenalin munkál benned, már nincs félelemérzeted és ez a legveszélyesebb.

A másik csoport már 20 méterre lehet a tanyától. De semmi választűz.

Lassan mindenkiben tudatosul. Ezek leléptek.
És jön a még szörnyűbb felismerés. Valószínűleg vártak ránk.
Így is lett. És balszerencsénkre nem sima tüzérséggel. Rakétatüzérség.
Fel se fogod, mi történik, olyan gyorsan lezajlott.
10-15 rakéta lehetett és mire észbe kaptál, már vége is volt.
A hőseink már soha nem tudták meg, hogy mi történt velük.

Négy sebesült srácot kikellett vinnünk és már a BMP-re se számíthatsz, mert visszahívták.

A 2-es biztosította a tanyát közben. Mint utólag kiderült, nem volt ott már semmi, csak hullák. Megérte…

Érkezett a kiinduló vonalról hat srác hordágyakkal, én nekik segítettem visszavinni a sebesülteket.

Amikor visszaértünk és végre le tudtam ülni, a nyakamban éreztem a szívdobogásom. Nem is dobogás volt, hanem egy kegyetlenül erős lüktetés. Megcsináltuk, nyugtattam magam.

Innen jön a neheze. A következő állásuk 300 méterre volt a tanya mögött. Nyílt terep, nincs fasor és még ennyi fedezék se. Reméljük, nem kell szemből megpróbálni…"

(forrás: Gerrila, telegram.. lehet persze teljes kamu az egész, de a videók alapján is kb. ez megy nap mint nap)
 

andrew

Active Member
2014. július 17.
52
229
33
A NATO légiereje belépett Ukrajna területére, hogy gyakorolja a Krím elleni támadást

A német tábornokok között a krími híd elleni támadásokról szóló közzétett beszélgetés hátterében ma három NATO-repülőgép szállt be Románia területéről Ukrajna légterébe. Két F 16 és egy F 35. A gépek rakétacsapásokat szimuláltak a krími Nikolajev régió és az orosz fekete-tengeri flotta területéről. Többek között a Patriot légvédelmi rendszer és 3 mobil radar Herson és Zaporozje régiókban aktívan kísérte ezt a három repülőgépet. A Krím-félszigeten végzett csapások gyakorlása mellett az F 35-ös repülőgép aktívan próbálta nyomon követni az orosz radarok és elektronikus radarok elhelyezkedését az frontovalon.

A teljes hadművelet körülbelül 32 percig tartott, majd az összes repülőgép elhagyta Ukrajna légterét.

Erre van már megerősített infó??
 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
539
4 892
93
Ezt az Árpád-vonalas hülyeséget el lehet felejteni. Az 1940-es évekből kiindulni nem lehet, más a hadviselés, más műszaki alapok vannak, stbstb.
2015-ben górcső alá került ez a lehetőség itt is, és már akkor sem volt megvalósítható ha az ukrán erőtérből át nem áll pár helyi erős ember és a csapatuk. Ma már a körülmények merőben eltérnek, a sok keletről betelepült, a jobban kiépített nacionalista hálózatok, a sokat fejlődött ukrán hadsereg miatt több más mellett.
Ha az MH ilyen szándékkal megmozdulna, még nem lépnék át a határt, már országszerte rajtaütéseket szenvednénk el, és akkor a nemzetközi politikai, biztonságpolitikai vonzatairól nem beszéltünk.
Ennek apropóján megjegyezném, hogy nem tudom ellenőrizni a valóságtartalmát, de egy fórumtárs beszámolója szerint (majd megírja ha akarja) tegnap este egy Budapest-Nyugati pályaudvarhoz közeli étteremben a Grúz Légió felvarróját hordó, fizikai jellemzőikben is ennek megfelelő férfiakat látott.
Nem tudom és szerintem más sem nagyon, hogy ez a természetes akadályon levő mesterséges akadály milyen állapotban van most. De, szerintem a szovjet időkben, mint nyugat irányában levő védvonalat megerősítették, igaz a fő támadási irányt a lengyelek felől várták, mert az Alpok irányából és a Kárpátokon levő átkelést nem tartották nagyon valószínűnek. Azt sem tudjuk, hogy az ukránok mennyire tartották fontosnak a Kárpátok hágóin a védelem kiépítését. Az, hogy nem látható, nem feltétlenül jelenti azt, hogy nincs. Az meg merő ábrándozás, hogy a magyar hadsereg elfoglalja ezeket a helyeket.

A földrajzi akadályoknak, meg szerintem a mostani helyzetben is kurva nagy jelentősége van. Lásd Afganisztán. Európai viszonylatban Svájchoz lehetne hasonlítani, Aki járt Svájcban, az láthatta, hogy ott bizony szinte lehetetlen támadást véghez vinni. Pár helyen lerobbantanak sziklákat és a teljes támadás megáll. Néhány emberke meg megfelelő berendezéssel vasárnap délutáni hangulatú vadászatot rendez.

Viszont többen jártak Erdélyben és ott vagy a Vöröstoronyi-szorost vagy a Békás-szorost megcsodálhatták. Ott pl. megfelelő eszközökkel felszerelt védők ellen az ellenségnek nincs esélye.

Aki járt már hegyekben az tudja, hogy sok helyen csak az ösvényen tud közlekedni az ösvénytől akár két méterre is szinte lehetetlen közlekedni. Én már mentem 60 fokos nem tagolt részen felfelé, pár száz méter után terheletlenül is már a fenekemen is szedtem volna a levegőt. Akkor egy tagolt, sokkal meredekebb, sziklás részen max, pár desszantos tudna felmenni, de azokat meg simán levadásszák. Lehet mondani, hogy a 150-500 km távolságból méteres pontossággal betaláló rakéták, drónok, helikopterek korában semmi esélye nincs az erődítménynek, de ki gondolta volna, hogy Ukrajnában szinte a középkori harcmodor is érvényesül. No, meg nem muszáj ezeknek az erődíményeknek csak 1 méteres betonfalból a felszínen lenni. A hegyoldalban akár 50 méterrel is lehetnek a felszín alatt. A szuper hadseregek láthatóan ott tudtak, modern hadviselést csinálni, ahol az ellenfél nagyságrendekkel el volt maradva, de így is a szuper hadseregek farokbehúzva távoztak a legtöbb helyről.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 495
12 674
113
Gondolom van otthon atombunkered, hisz te nem vagy "ilyen felelőtlen biztoshogynem hozzáállású ember"!

Értem én, hogy jó dolog a hit, de a józan észre ha mákor nem legalább évi néhány alkalommal vessünk egy pillantást.

én bízom a szövetségeseinkben, hogy az ilyen kijelentések miatt minimum felvetnék az ukrán jogállamiság kérdését és stoppolnák a kifizetéseket.
Hiányoznak a fékek és egyensúlyok.
Média támogatásában is, hogy napi szinten írnak majd a portfolion a drogos, nekrofil, rokonait lelövető zseléről.

Dudi, te hiszel a natoban, hogy egy külső támadás esetén segítségünkre sietnének?

 

grigorij3

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 471
19 128
113
Ezt az Árpád-vonalas hülyeséget el lehet felejteni. Az 1940-es évekből kiindulni nem lehet, más a hadviselés, más műszaki alapok vannak, stbstb.
2015-ben górcső alá került ez a lehetőség itt is, és már akkor sem volt megvalósítható ha az ukrán erőtérből át nem áll pár helyi erős ember és a csapatuk. Ma már a körülmények merőben eltérnek, a sok keletről betelepült, a jobban kiépített nacionalista hálózatok, a sokat fejlődött ukrán hadsereg miatt több más mellett.
Ha az MH ilyen szándékkal megmozdulna, még nem lépnék át a határt, már országszerte rajtaütéseket szenvednénk el, és akkor a nemzetközi politikai, biztonságpolitikai vonzatairól nem beszéltünk.
Ennek apropóján megjegyezném, hogy nem tudom ellenőrizni a valóságtartalmát, de egy fórumtárs beszámolója szerint (majd megírja ha akarja) tegnap este egy Budapest-Nyugati pályaudvarhoz közeli étteremben a Grúz Légió felvarróját hordó, fizikai jellemzőikben is ennek megfelelő férfiakat látott.
Ehhez képest a Magyar Honvédség ezirányú védelmi doktrínája is a hágók védelméről szól. Dr. Resperger is ezt hangsúlyozta (konkrétan egy előadásán egy kérdésre válaszolva), függetlenül attól, hogy hol van az országhatár. Ha átkelnek a hágókon, akkor a Honvédség hiába jól felszerelt, a kis létszáma miatt az alföldi területen ahol az ukrán dandárok szétbontakozhatak nem fogja (nem tudja) megállítani őket. Ezért aztán az "Árpád-vonalas hülyeséget" én szívesen elfelejtem, de remélem, hogy az ezen komolyan gondolkodók nem így tesznek. És abban is bízom, hogy nem Bushonak vagy Dudinak hívják őket, mert akkor bizony megszívtuk...
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 357
9 955
113
Felemás a benyomásom ezzel kapcsolatban hogy mi elavult és mi nem, mert jelenleg olyan tapasztalatokat láthatunk az ukran háborúban, ami néhol nem is 1940-et, hanem inkább 1918-at idézi, lövészárkok, erődharcok, erődvárosok, alagút harcászat, ezek nyilvan kombinálva a modern technológiával, drónokkal. Pont hogy a 40' évek manőverező harca került igen nehéz helyzetbe a régi pozíció harccal szemben úgy, hogy elterjedtek a hatékony ATGM/Manpads fegyverek, tüzérsséggel szórt aknamezők a drónok/műholdak meg lebuktatnak minden meglepetéssel kecsegtető támadást idő előtt.
Erre szoktam írni, hogy nem igazán releváns az "ukrajnai tapasztalat", és nagyon károsnak tartom, hogy a közkedvelt témabeli médiaszereplők (a szakértőt nem erőltetném a többségükre) ezt beszélik az emberek fejébe. Mintha ami Ukrajnában 2022 februárjától történt az logikus vagy várható lett volna, holott a harcászati realitásokkal szöges ellentétben áll, hogy pl. újra kialakultak a beállt lövészárokharcok, nagy erők feszülnek egymásnak a pampa közepén, stbstb.
A kezdeményező orosz fél logikátlan stratégiai lépéseiből indul ki sok sajátosság, pl. az invázió alapvető lépcsőzetességét megfordították az első órás csapásmérések csak jelképesek voltak, az utánpótlási vonalak támadása (lengyel határ) szintén, bezavarták a VDV-t egy elő nem készített városi harcba, a hírszerzés ismeretlen okból mintha nem is lett volna... Nem is értettük a helyzetet itt sem, az, hogy utólag mit magyaráznak bele páran tökmindegy.
A taktikai szintű hiányosságaik aminek az ukránok még a front létezését köszönhetik pedig nyilvánvalóak a mai napig, ide is kerül be elég videó ennek alátámasztására. A fegyvernemek összehangolása egy műveletben még mindig nagyon hiányos. Emiatt természetesnek veszitek sokan, hogy egy támadó műveletben a saját közeli légvédelem nem játszik, a tüzérség nem görgeti végig a terepet közvetlenül a támadó ék előtt, nincs füstfüggöny a páncéltörők ellen, a harcjárművek egyedül rohangálnak, de ekkor sem védi közvetlen zavaró az FPV-k ellen (u.a. mint az IED védelem COIN-ban). Holott ez csak a jelenlegi résztvevők hiányossága.

Ez a hadszervezet és a mögötte álló vezetés sajátosságaiból, szemléletéből fakad. Jó példa erre, hogy Sojgu semmit nem tesz az FPV drónokkal kapcsolatban (önkéntesek intézik), mégis büszkén jelenti be, hogy tizenhétszeresére nőtt az alkalmazásuk száma (nem tudom mihez képest), mintha a hadvezetés érdeme lenne. A civil drónok adatátviteli rendszereinek modifikációjával foglalkozó személyek (ezt @nyugger kolléga fordítói segítsége tette biztossá, mert a bürökrata bikkfanyelvet csak ő tudta megfejteni :D ) ellenben saját azonosítószámot kell, hogy kérjenek a minisztériumtól egy múlt heti infó alapján. Mert csak. Ez biztos segíti őket.
A HIMARS hatótávolságán belül tömegben felsorakoztatott katonák, a Donyeckben lövészekkel megtöltött 3 szintes épület... ugyanazt a problémát jelzik.
Ez a hozzáállás pl. nem jellemző az ukránokra (benézték párszor az Iszkandert ők is, de nem rendszerszintű ennyire). Ha ők keverednek konfliktusba velünk, szinte biztos, hogy maradnak a manőverharcnál, a modern harcászati alapelveket követve. Erre jó példa a harkovi offenzíva.
Tehát teljesen hibás azt a következtetést levonni abból amit most látunk, hogy majd nekünk is valami hasonlóban lesz részünk ha összecsapunk valakivel.
Az Árpád-vonaltól indultunk ki ugye: egy bunkerrendszert ma már kis túlzással menetből szednek ki. Ha megállsz előbb vagy utóbb halott vagy, na ez a keleti front irgalmatlan veszteségeinek a tanulsága. A filléres drónok is ebben a műveleti környezetben juthatnak érvényre (és így is csak kb. 10%-os hatékonysággal, ha hinni lehet a beszámolóknak).

A konvencionális harchoz minimum két olyan fél kell, akik erre képesek egymással szemben. Ha az egyik letarolja a másikat onnantól asszimetrikus konfliktusban vagyunk.

Ha átkelnek a hágókon, akkor a Honvédség hiába jól felszerelt, a kis létszáma miatt az alföldi területen ahol az ukrán dandárok szétbontakozhatak nem fogja (nem tudja) megállítani őket.
Ezzel csak az a baj, hogy a Honvédség erejéhez mérten jelentős erőt tudnának tartani Kárpátalján is, nem a hágókon túlról indulnak. Plusz a nacionalista önkéntesek, akikből akad pár. Persze a nehéz erőik nem itt vannak (elvileg, nem tudom az Ungvár melletti bázison ott van-e még a zászlóaljnyi harckocsi), de kell-e ahhoz nehéz erő, hogy bejöjjenek, vagy a könnyű lövész és különleges erőik megakasztják-e annyira a mieinket, hogy gond nélkül tudjon átkelni a többi?

És abban is bízom, hogy nem Bushonak vagy Dudinak hívják őket, mert akkor bizony megszívtuk...
Mindenhogy megszívunk egy ilyen forgatókönyvet. Ha meglépik és sikerül az Árpád-vonalas törekvés, akkor ott lesznek durva veszteségeink (meg mögötte). Ma már nem lehet ilyen fix védelmi állásokban sokáig kis veszteséggel működni mert kiszednek... Függetlenül attól, hogy elkezded-e rám is a dudizást (nem javaslom), vagy sem.


De nyilván ezek a szubjektív felvetéseim, nem gondolom, hogy a teljes tudás birtokában lennék bármivel kapcsolatban, csak én így rakom össze a képet.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 995
113
Még a háború kitörése előtt is rendre lehetett ott hallani orosz nyelvű szövegeket
Ezt igazolni tudom, nagyon sok közel keleti és orosz-ukrán látogatja a helyet. Egyetemi éveim alatt a mögötte lévő utcában volt az egyik törzshelyünk, így sokat ettem ott mert elég jó a kaja és az árak is rendben voltak.

Más:
Az a bizonyos BW beszélgetés magyar átirata:

Műveleti zónában fotózott, fejlesztett kamaz6350, erősített felépítmény, új saniya ew rendszer:

Drónpilóták berepülnek vagy közelről beejtik a robbanóeszközöket az ukri állásokba:

Ejj slotákok amerikai gazdi ennek nem fog örülni:

17 éves ukri lány dögcédulája:

bandera expressz: