[HUN] Harckocsibeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 064
8 908
113
A nehézdandár kvázi lehetne a páncélosdandár... Milyen más képességek lesznek más dandároknak amely nem lesz a tataiaknak?
A britek 1. Páncéloshadosztálya is így a láda alján kotorászva állítódott fel, a királyság összes ezredéből zászlóaljanként.
De nálunk, tatán van az önjáró tüzérség, a páncélosok, van páncéltörő egység, van lövészzászlóalj (elavult járművekkel). Nem tudom győr kapja az légvédelmi páncélosokat, mert szvsz, szét kéne osztani a dandároknak, bár olyan kevesett rendeltünk, hogy egyetlen dandár közel légvédelmét képes az egész beszerzett mennyiség oltalmazni és így is hiányzik a dandár légvédelméből még néhány réteg..
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 706
71 866
113
Egyetlen probléma az, hogy a nehézdandár nem egyenlő a páncélosdandárral hanem az egy alkalmi műveleti kötelék ami a 3 lövészdandár elemeiből van összerakva.
Tehat akkor papíron van három dandarunk,a valóságban meg egy.
Ez valahogy húsz év alatt nem változott, meg a Juhász idejében kezdtek ilyen mondvacsinált alakulatokat osszelegozni.
Persze az hogy ebből egy komplett dandár legalább egy hónapot együtt legyakorlatozzon az mission impossibile.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 064
8 908
113
Van csak az ukrán topik java hisztirohamot kap tőle és hamar eltűnik az áradatban és így nemigen marad meg.
Hozzátenném, hogy a harckocsik használata az ukránoknál a szegény ember vízzel főz esete, szembemegy sok esetben minden tervezett alkalmazással, és így nagyon nehéz a sikeres használatot is dokumentálni szerintem... Még az oroszoknál is nehéz, pedig náluk a sikeres alkalmazásnak több feltétele valósult meg.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 767
128 187
113
A nehézdandár kvázi lehetne a páncélosdandár... Milyen más képességek lesznek más dandároknak amely nem lesz a tataiaknak?
Ha öregapám villamos lenne akkor meg áramszedőm lenne.

Eleve a páncéltörő osztály nem része a NATO nehézdandár képességnek (mert a páncéltörő képesség a gyalogsági harcjárműveken van ) hanem plusz képesség.
A tataiaknak meg egyelőre lynx nem lesz hanem a többi lövészzászlóaljé.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 064
8 908
113
Ha öregapám villamos lenne akkor meg áramszedőm lenne.

Eleve a páncéltörő osztály nem része a NATO nehézdandár képességnek (mert a páncéltörő képesség a gyalogsági harcjárműveken van ) hanem plusz képesség.
A tataiaknak meg egyelőre lynx nem lesz hanem a többi lövészzászlóaljé.
Sajnos. Érthető, hogy mindent nem lehet egyszerre átfegyverezni, mert elég feladat a leo2-ból harcképes köteléket kialakítani stb. Ugyanakkor így meg lesznek félig megfelelő dandáraink, amelyekből tényleges vészhelyzetben kéne zászlóaljanként összeszedni harcoló magasabbegységet, amelyhez nem lesz összekovácsolásra lehetőség, lévén hogy elég régen írok ilyen dolgokról, és egyetlen esett sem volt, hogy egy dandár összfegyvernemi gyakorlatot hajtson végre. Persze lehetségesek törzsvezetési gyakorlatok stb. ezek olyanok már bocsi mint a guminő, meg a szimulátoros légiharc.. Sok mindent ad, de ténylegesen sok olyan dolog van amit nem lehet szimulálni, emulálni..
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 767
128 187
113
Sajnos. Érthető, hogy mindent nem lehet egyszerre átfegyverezni, mert elég feladat a leo2-ból harcképes köteléket kialakítani stb. Ugyanakkor így meg lesznek félig megfelelő dandáraink, amelyekből tényleges vészhelyzetben kéne zászlóaljanként összeszedni harcoló magasabbegységet, amelyhez nem lesz összekovácsolásra lehetőség, lévén hogy elég régen írok ilyen dolgokról, és egyetlen esett sem volt, hogy egy dandár összfegyvernemi gyakorlatot hajtson végre. Persze lehetségesek törzsvezetési gyakorlatok stb. ezek olyanok már bocsi mint a guminő, meg a szimulátoros légiharc.. Sok mindent ad, de ténylegesen sok olyan dolog van amit nem lehet szimulálni, emulálni..
Asszem 2003-ban volt utoljára dandár szintű gyakorlatunk.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 706
71 866
113
Van csak az ukrán topik java hisztirohamot kap tőle és hamar eltűnik az áradatban és így nemigen marad meg.
Nincs értékelhető mennyiségű videó, egy két igen, azok fele is kérdéses és osszeollozott bizonytalan eredetű.
Ha lenne mindenhonnét az folyna,nem csak az ukrán topic létezik meg a HTKA, a komplett nyugat két éve arra vár hogy bemutathasson valamit ezekről a csodafegyverekrol hogy igazolja magát. A nyugati hírportálokon se jön szembe,a magyarokon sem,pedig a Portfólió és társai vagy egy tucatnyian csak erre várnak. Nem okoz problémat a fronton egy Leopard2, csupán szép trófea.
Nem látni olyat folyamatosan hétről hétre hogy a Leopard2 hatékony tuztamogatast ad a gyalogsagnak városon belül és kívül, hogy lövészárkokat rombol le, hogy több ellenséges harcjárművet lő ki egy egy bevetésen. Nem éri a kért árának a töredékét sem, kb csak a 10%-at valós körülmények között. Azt nem mondom hogy annyit ér mint egy leharcolt alap 72-es, de egy B3-nal már ár/érték arányban nem ér többet ezekben a legújabb (ezért legmodernebb) európai csatákban.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
849
2 372
93
Igen, valóban ez volt az állaspontod ezelőtt is.
A BTR modernizáció szerintem mindenhogy felesleges lett volna (mára sajnos odáog jutottunk, hogy elengedhetetlen lett). Ha olcsó új APC-t vettünk volna, az azért tette volna feleslegessé a BTR modernizációt, mert tudtunk volna eleg újbgépet venni így nem lett volna szükség a modernizált BTR-re.

Amúgy én azt mondtam még anno, hogy PUMA. Már sokkal több lenne belőle mint ami LYNX-ből most van és úgy néz ki, hogy rendbetették a németek (nem véletlen veszik a hollandok a PUMA tornyával a Boxereket).
Még réges régen emlékszem, hogy te hoztad fel valamivel kapcsolatban a Stryker dandárok példáját is. Na valami olyasmi lett volna szerintem tökéletes első lépésnek a modernizáció útján. 8x8 as kerekes egységek vegyes felépítménnyel, fő fegyverzettel, mindenféle tűztámogató feladatkört is lefedve. Ez lehetett volna Patria, vagy akár török is. Jó lett volna :(

Stryker_Brigade_Combat_Team_Infantry_Rifle_Company.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 935
83 215
113
Még réges régen emlékszem, hogy te hoztad fel valamivel kapcsolatban a Stryker dandárok példáját is. Na valami olyasmi lett volna szerintem tökéletes első lépésnek a modernizáció útján. 8x8 as kerekes egységek vegyes felépítménnyel, fő fegyverzettel, mindenféle tűztámogató feladatkört is lefedve. Ez lehetett volna Patria, vagy akár török is. Jó lett volna :(

Stryker_Brigade_Combat_Team_Infantry_Rifle_Company.jpg
Közepes dandárra példának hoztam fel.
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
850
2 693
93
Nem volt évekkel ezelőtt szó arról, hogy átalakított, felújított, BTR harcjárművekből lesz önjáró páncéltörő komplexum ? Igaz elég régen már.

Pár éve a Gidránt emlegették a tataiak,hogy abból lesz kialakítva.Már nagyon várták.Aztán nem lett belőle semmi,legalábbis amíg a cégnél voltam.De szerintem azóta se lett semmi belőle.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 027
59 016
113
Pénzbe került amikor technikai államcsődben volt az ország? :D
(ismétlődő trend)

Jó, utána meg elkúrtak tizen sok milliárd eurót a lóf@szra.
Ennek a pénznek a századából rendbe lehetett volna tenni 3-400 db BTR-t ehhez hasonló formában.
De nem akarom újra kezdeni a vessző paripáimat. Jól látszik, hogy a dolgok nagy részét iszonyatosan elkúrták.
És ha vissza lapozunk évekkel ezelötre, jól látszik, hogy nem utólag okoskodom.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 346
4 910
113
Őszintén szólva a katonáink akik próbálták mindkettőt a lynxet preferálják. A puma a full használhatótól marha messze van nem véletlen dobta vissza minden érdeklődő. (15 éve nincs integrálva az ígért pct rakéta valami miatt? ) Őszintén szólva az újgenerációs német cuccokat így utólag kerülném inkább..
Azt lehet már tudni, hogy a Spike rakéták mikor kerülnek fel a magyar
Lynxekre?
Ezeket gyorsabban integrálják, mint a Puma rakétáját?
Csak mert a Airbus helikopterekkel sem haladnak, pedig elvileg már régóta mutogatják, hogy van használható példány.
Vagy az csak repülő makett, amit lövöldöznek?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 028
40 692
113
Mint pld. a Leo2A7HU, Skyranger stb :)... Minden prototípust megvettünk az RM-től amig volt pénz :)... bocsi..
Meg a HITRON meg HX3 L/60 löveg - csak azokból még nagyobb égés lett: már kiállításokra sem viszik ki őket...
Mondjuk állítólag már nagyon bezuhant Papperger hitelessége nálunk is: nem nagyon fog már nekünk eladni semmit az öreg!
Nem mintha lenne pénzünk bármire is...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 064
8 908
113
Az A7 még mindig nem RM (most már szerintem 15X mondtam el neked) hanem KMW se nem prototípus mivel Katar már vett előttünk belőle.
A SPIKE (MELLS néven rendszerben a németeknél) integrációt a PUMA-ra pedig megrendelték és ki is fizették. Viszont nincs fent azóta se az RCT-30-as tornyokon egy-két prototípuson kívül évekkel ezelőttről.
A szárazföldi dolgokat ne erőltesd Pisti mert nagyon nem a te asztalod, minden tisztelettel.
Az A7 az KMW, de RM löveggel. A Katari A7 nem ua. mint a mienk, a mienk alapja Kanadai modernizáció. A szárazföld tényleg nem az én asztalom. Ami azért mindenkinek szembejön a RM-től megrendelve minden lofasz, mert nem írtam az L60-as kerekes önjáró lövegről pld. és még had ne soroljam. Hozzátéve a török szálat is, lásd a Gidrán program (csődje, vagy stagnálása). Amiről mikor kérdeztem M.G-t azt magyarázta, hogy a törökök akik nem Erdogan hivei, hanem éppen az ellenzéké, Szijj Lacival azért kooperálnak, mert az tud autópályákat építeni.... (ja én meg tudok főzni, mégsem kértek cégalapításra az új gulyáságyuk beszerzéséhez...)... NÉzzük meg hogy mi lett a Bren2 programból?? Mi van a Gestamennel? stb. Ennyit a szárazföldi dologokról.. Sajnos..
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 767
128 187
113
Az A7 az KMW, de RM löveggel. A Katari A7 nem ua. mint a mienk, a mienk alapja Kanadai modernizáció. A szárazföld tényleg nem az én asztalom
Az összes német löveg RM az 50-es évek óta..... csövet és tűzvezető rendszert azt tudnak gyártani pont nagyon jót, piacvezetők is benne. (egész jármű már annyira nem megy)
Konkrétan a katari A7+ a leopardunk alapja,...
A kanadai A4MCAN régebbi és kb egy A5/A6 keverék képességeivel rendelkezik.
A hazai dolgoktól függetlenül is össze vissza keversz minden szárazföldi dolgot (nemzetközi szinten meg főleg) ezért kérlek meg hogy ne erőltesd a technikai vagy fejlesztéstörténeti részleteket.
Ezért is mondtam, hogy egész jó lett a cikked amit írtál utoljára mert hála istennek nem mentél technikai részletekbe mint pár korábbiban és így nem volt tele fals infóval.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 064
8 908
113
Az összes német löveg RM az 50-es évek óta..... csövet és tűzvezető rendszert azt tudnak gyártani pont nagyon jót, piacvezetők is benne. (egész jármű már annyira nem megy)
Konkrétan a katari A7+ a leopardunk alapja,...
A kanadai A4MCAN régebbi és kb egy A5/A6 keverék képességeivel rendelkezik.
A hazai dolgoktól függetlenül is össze vissza keversz minden szárazföldi dolgot (nemzetközi szinten meg főleg) ezért kérlek meg hogy ne erőltesd a technikai vagy fejlesztéstörténeti részleteket.
Ezért is mondtam, hogy egész jó lett a cikked amit írtál utoljára mert hála istennek nem mentél technikai részletekbe mint pár korábbiban és így nem volt tele fals infóval.
A szárazföldi technikával kapcsolatban nem nagy ismeretanyaggal rendelkezem.Én ahogy olvastam az egész A7 program alapja a A4MCAN volt és nem a A6.. Az RM löveg gyártja az összes löveget a német tankokba, sőt a jövendőkbe is szerintem. Hozzátéve, hogy a M1 Abhrams lövege is német volt anno, majd licencben gyártottak, meg a Chally3-nak is.. A cikkeket mindig meg lehet bírálni és ki is lehet javítani.. Legalább volt valami írás. Hozzáteszem, hogy technikai részletekkel egyetlen magyar forrás, még a HT sem büszkélkedhet, annyi a fals információ, vagy éppen a "titkosított" cucc, olyan dolgokról is amelyet pld. a németek klf. forrásmunkáknak is megfelelő típusfüztetekben kiadnak.. Nekem mindig az jut eszembe, hogy a leadott cikkek egy részénél sok minden ki volt húzva és odaírva, hogy nem pontos adat, de az titkos és nem lehet közölni.. Aztán majd 5-10 év mulva előveszi a kutató a HT-t pld. hogy ez csak a HM tudományos és technikai magazinja és ebben amit leírtak az valószínüleg a tuti.. és hát egy nagy fenét..
Ennyit a technikáról vagy a fejlődéstörténetről.. A HM és a kormány által preferált bulvárok (növekedés, portfolio, index stb. még nagyobb hülyeségek vannak.. De egyébként Én örülnél, ha lenne olyan magyar háttéranyagok és blogok amelyekre lehet támaszkodni, de 3-4 van, amelyek tényleg részletesek és jók forrásmunkának is.. Leventéé, G. Krisztiáné, vagy repülésben Sz. Tamásé.. és hol is van a többi??? Ide is annyian írnak mint.. aztán mégis hol ... Sajnos.. de ez nem az a topic..