[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 900
22 360
113
Nem tippelek.
Ha lesz publikus bejelentés, utána lehet bármiről is beszélni.
...kiváncsi vagyok a véleményedre, mire számítasz ill. mi lehetne az általad legjobb megoldásnak gondolt reális lehetőség. Legalább pm-be...pls;)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 900
22 360
113
Türelem remélhetőleg lérakot terem.
:)
Igen, Benkő szavait olvastam...de mivel úgy fest leghamarabb ez a beszerzés lesz bejelentve gondoltam nem a magyar halálcsillag 2134-es épitési ütemtervéről és képességeiről akarok olvasni, hanem olyasmiről, ami már itt van a nyakunkon...általában türelmes vagyok, legyen mentségemre. Általában. :)
 
M

molnibalage

Guest
Igen, Benkő szavait olvastam...de mivel úgy fest leghamarabb ez a beszerzés lesz bejelentve gondoltam nem a magyar halálcsillag 2134-es épitési ütemtervéről és képességeiről akarok olvasni, hanem olyasmiről, ami már itt van a nyakunkon...általában türelmes vagyok, legyen mentségemre. Általában. :)
Kb. annyi értelme van, mint LOTTÓ-zni, bár itt nyerési esély magasabb...

Ha marad az európai vonal, akkor nem túl nagy a választék és SAMP/T Aster vonal lehet a befutó, más esetben viszont NASAMS. Költségeket nézve ez a realitás, bár az Aster rakétás annyira drága, hogy annak nem szabadna lenni, 10-20 milliü EUR (!) tétel egyetlen rakéta.

Ehhez képest a NASAMS is filléres rakétával bír és a rendundáns telepítési lehetősége miatt összességében sokkal inkább megfelel az hazai igényeknek. Ja és 1:1-ben ez a rakétát használja, mint a Gripen, ami szuper, mert ismert eszköz itthon. Ezen felül igény esetén ESSM Block II-vel 50 km tájára növelhető majd a HMZ, tehát van benne potenciál és mivel az ESSM lesz a jövő univerzális ASM SAM-je ezért tömegesen el fog terjedni és olcsó lesz várhatólag. Ez az Asterre jelen állás szerint kurvára nem igaz.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 900
22 360
113
...
Ehhez képest a NASAMS is filléres rakétával bír és a rendundáns telepítési lehetősége miatt összességében sokkal inkább megfelel az hazai igényeknek. Ja és 1:1-ben ez a rakétát használja, mint a Gripen, ami szuper, mert ismert eszköz itthon. Ezen felül igény esetén ESSM Block II-vel 50 km tájára növelhető majd a HMZ, tehát van benne potenciál és mivel az ESSM lesz a jövő univerzális ASM SAM-je ezért tömegesen el fog terjedni és olcsó lesz várhatólag....

Ez igy eddig nekem jól hangzik...NASAMS főleg. Köszi
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 886
12 418
113
Nagyon remélem, hogy Aster lesz. Ha drága ha nem :)

Azért én még tartok attól nehogy "túl sokat" költsenek légvédelemre. Mert elvileg ugye van a 2000 milliárd keret amiből azért sok mindent ki lehet hozni hacsak nem költesz milliárdokat(euróban) légvédelemre(lengyel, román Patriot stb. ).

Talán itt el kéne fogadni hogy Patriot-ra, Aster-re nincs pénz, viszont maradna pénz normális mennyiségű APC-re, IFV-re stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 365
54 985
113
Anti

Szerintem az eddigi háborúk tapasztalata az, hogy a normális légvédelem elengedhetetlen a szárazföldi erők megfelelő mozgatásához.
De abban a helyzetben vagyunk, hogy minden is kellene, lehetőleg tegnapra!
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Kb. annyi értelme van, mint LOTTÓ-zni, bár itt nyerési esély magasabb...

Ha marad az európai vonal, akkor nem túl nagy a választék és SAMP/T Aster vonal lehet a befutó, más esetben viszont NASAMS. Költségeket nézve ez a realitás, bár az Aster rakétás annyira drága, hogy annak nem szabadna lenni, 10-20 milliü EUR (!) tétel egyetlen rakéta.

Ehhez képest a NASAMS is filléres rakétával bír és a rendundáns telepítési lehetősége miatt összességében sokkal inkább megfelel az hazai igényeknek. Ja és 1:1-ben ez a rakétát használja, mint a Gripen, ami szuper, mert ismert eszköz itthon. Ezen felül igény esetén ESSM Block II-vel 50 km tájára növelhető majd a HMZ, tehát van benne potenciál és mivel az ESSM lesz a jövő univerzális ASM SAM-je ezért tömegesen el fog terjedni és olcsó lesz várhatólag. Ez az Asterre jelen állás szerint kurvára nem igaz.

CAMM, CAMM-ER? Sajnos keveset tudok róla, de nekem hasonlónak tűnik a NASAMS-hoz. Kivéve, hogy nincs IR rakéta.
 
M

molnibalage

Guest
CAMM, CAMM-ER? Sajnos keveset tudok róla, de nekem hasonlónak tűnik a NASAMS-hoz. Kivéve, hogy nincs IR rakéta.
A HTÖ-ben levő részt is Cifu írta erről. Azt sem tudtam, hogy van szárazföldi változata. Van? Tök új rendszer, nem nekünk kéne úttörőt játszani.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A HTÖ-ben levő részt is Cifu írta erről. Azt sem tudtam, hogy van szárazföldi változata. Van? Tök új rendszer, nem nekünk kéne úttörőt játszani.
https://www.mbda-systems.com/solutions-and-services/
Eszerint van.Te meg értesz is hozzá,és angolul is beszélsz;)
Magam részéről a NASAMSt pártolnám.Mert mozgékony és jol rejthető,valamint csapatlégvédelelemre is használható.Rakétája felhasználhatja a légierő,és már a közeli jövőben erősithető a rendszer az ESSM Block II rakétával.
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Én sokái azt gondoltam,hogy az izraeli SPYDER rendszer lenne talán a legjobb választás számunkra(Derby-Python radaros,infrás kombója),de egy ideje a Pentagon pannóniai
PR-osa (allias molnibalage;)),meggyőzött erről a NASAMS-ról! A pr-os vicc volt,ne akadj ki. De ha már nem NASAMS 2 lesz, legyen a dzsudzsuk rendszere,mondjuk Tatra helyet Rába alvázon.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
A HTÖ-ben levő részt is Cifu írta erről. Azt sem tudtam, hogy van szárazföldi változata. Van? Tök új rendszer, nem nekünk kéne úttörőt játszani.

Igen, nagyon új. Viszont már elég sokan választották a Wiki szerint. Brit tengerészet, brit army. Brazil, chile, új zéland, spanyol flotta. Olasz army, olasz légierő és ami érdekes, olasz haditengerészet Aster15 leváltására. Tudom, ezek nagyrésze tengeri változat, de van közöttük három szárazföldi. Lehet, ezt érdemesebb rendszeresíteni mint kevesebb Aster30-15-öt. A NASAMS után talán ez tűnik a legjobbnak.
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow