A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Igen, írtam, hogy lehet valamit félreolvastam, de aztán végigolvastam újra az egész beszélgetésünk és kiderült, hogy mindent jól értettem.
Egyszerűen te írtad le rosszul.
Azt írtad és még most is azt írod, hogy a németek a lengyelországi hadjárat alatt 30%-os vesztességet szenvedtek. Én és már páran leírtuk, hogy 16000 halottjuk volt (wiki szerint is és bármilyen más szakirodalom szerint is) a lengyelországi hadjárat alatt, ami 1939 szeptember 1-től 1939 október 6-ig tartott (ekkorra letette a fegyvert az összes lengyel katona Lengyelországban).
Kb. 1,5 millió német katona támadta meg Lengyelországot, ki tudod, számolni, hogy a 16000 mennyi százalék is akkor.
Erre te azt írod, hogy a teljes 6 év alatt volt 30%. Ez viszont teljesen értelmezhetetlen.
Szeptemberben 1,5 millió német katona támadta meg a lengyeleket, ebből 16000 nem ment többé haza, a többi nagy része viszont haza ment.
Lengyelországban maradt kb. 400000 megszálló német katona plusz kb. 70000 SS és rendőr. Ezeket viszont cserélték időnként, aki 39 szeptemberében Varsóba került, nem maradt ott 44-ig. A háború alatt jelentős volt a partizánháború lengyel részről, ha ezt a 470000 megszálló németet is vesszük alapul, és ezek 6 éves vesztességeit számolod össze akkor talán kijön a 30%. Megmondom őszintén, nem találtam adatot rá, hogy a 6 év alatt mennyi megszálló német halt meg.
A lengyel katonákból pár tízezer (vagy százezer nem tudom pontosan) még Lengyelország elfoglalása alatt átmenekült Magyarországra és Romániába majd Franciaországban és Angliában folytatta tovább a háborút. Különféle módszerekkel a következő években is szöktek át lengyelek. Összesen kb. 250000 lengyel katona került a szövetségesek táborába és harcolt a németek ellen a háború végéig.
Azt én egyáltalán nem vitattam, hogy a lengyelek nagyon sokat kűzdöttek a németek ellen a teljes háború alatt, ugyanakkor a te hozzászólásod a 30%-os német vesztességről teljesen értelmezhetetlen.
Te ****, most mar ne haragudj, de aki ilyeneket ir, hogy "nem tudom pontosan" , "nem találtam adatot rá" , meg wikipediat linkelget, mig a vitapartnere normalis forrasokat, meg olyanokat ir, hogy "szoktek" "menekult", az biztos, hogy az erzelmei altal erintett. Nem tudom ,hogy nagyapad nemet, ukran, orosz, litvan vagy mi volt 1939-ben Lo-ban, de sajnalom, mast erre nem lehet mondani. Jezusom, ez mar szandekos tortenelemhamisitas, tudod? Miert nem lehet tanulni, muvelodni? Ha VK azt mondja, hogy Mo-ra huzodunk vissza, akkor Mo-ra huzodsz vissza mert ez a parancs! Mintha nem en irtam volna itt elsokent, hogy kb. 100.000 fo Mo-ra vonul vissza es onnan megy Jugoszlavian keresztul Palesztinaba. Nem szegyeled magat, hogy onmagad altal is bevallottan semmit tudassal, wikipedia-s cikkekkel extrem nagy baromsagokat, gyalazkodasokat irsz?! Tortenesz irta le itt, hogy mennyit er a wikipediad,erre te tovabb erolteted? Hany eves vagy?? Max husz. Te nem hogy egyetemet, de valsszeg gimit sem lattal belulrol. Minden ember aki nem latott belulrol egyetemet az koromszakadtaig kepes vedeni amit elosszor hallott, meg ha hulyeseg is, mivel cikinek erzi beismerni, hogy mas jobban tudhatja. Ellenben aki latott mar (valodi) egyetemet belulrol, az kepes megerteni, hogy nem feltetlen az elosszor hallot info a valos. Ezt amugy lehet tudni egyetem nelkul is, de kell hozza par evtized elettapasztalat. Neked nyilvanvaloan egyik sincs, de valszeg meg gimi sem. En nagyvonalu voltam es angol forrasokat linkeltem be, nem lengyelul (kiveve egyet), nem tudhattam, hogy meg angolul sem ertesz. (Ja, az meg igen szanalmas, hogy 2 tudomanytalan, onnellentmondo hsz-ed kozott vegiglike-olod az osszes egyeb hsz-emet, gondolvan, hogy akkor talan majd nem szedem szet a hsz-eidet...) Ha a szovjet propagandafilmek szintjen akar maradni a tudasod, a te bajod, en nem foglalkozom veled tovabb mesz ignorra oszt csokolom.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ahh, tudtam, hogy a LL-be belekötsz, de azért reméltem, hogy elsiklasz felette és nem kell azt is beleszámolni. :p
Az USA 11400 repülőgépet adott a Szu-nak, az angolok 7000-ret. Ez azért a 300000 illetve a 131000 darabos teljes legyártott mennyiségnek nem túl nagy hányada, illetve a Szu által magának legyártott 158000 darabos mennyiséget se nagyon dobja meg.
Japán az valamennyire jogos. Viszont Japán ellen 42-43-ban még csak a tengereken ment a háború, az azért messze nem volt olyan repülőgépőrlő harc az USA számára, mint a németek elleni. Ugyebár ott 42-43-ban még szinte csak hordozók közötti csaták voltak, pár száz bevethető repülővel. A hordozók közötti csaták pedig nem voltak azok a mindennapos esetek, mint a Nyugat-Európában lévő összecsapások. Néhány havonta összeverődött pár hordozó, rajtuk pár száz géppel. Azon kívül viszonylag kevés gép ment a levesbe. Aztán kellett oda is több gép, miután szárazföldi repterekről mentek a bombázókötelékek Japánra, de ez már 44 körül volt.

Szerinted 300 000 tonna dural lemezbol mennyi repulogept tudtak az oroszok epiteni ???
 

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
263
296
63
Te ****, most mar ne haragudj, de aki ilyeneket ir, hogy "nem tudom pontosan" , "nem találtam adatot rá" , meg wikipediat linkelget, mig a vitapartnere normalis forrasokat, meg olyanokat ir, hogy "szoktek" "menekult", az biztos, hogy az erzelmei altal erintett. Nem tudom ,hogy nagyapad nemet, ukran, orosz, litvan vagy mi volt 1939-ben Lo-ban, de sajnalom, mast erre nem lehet mondani. Jezusom, ez mar szandekos tortenelemhamisitas, tudod? Miert nem lehet tanulni, muvelodni? Ha VK azt mondja, hogy Mo-ra huzodunk vissza, akkor Mo-ra huzodsz vissza mert ez a parancs! Mintha nem en irtam volna itt elsokent, hogy kb. 100.000 fo Mo-ra vonul vissza es onnan megy Jugoszlavian keresztul Palesztinaba. Nem szegyeled magat, hogy onmagad altal is bevallottan semmit tudassal, wikipedia-s cikkekkel extrem nagy baromsagokat, gyalazkodasokat irsz?! Tortenesz irta le itt, hogy mennyit er a wikipediad,erre te tovabb erolteted? Hany eves vagy?? Max husz. Te nem hogy egyetemet, de valsszeg gimit sem lattal belulrol. Minden ember aki nem latott belulrol egyetemet az koromszakadtaig kepes vedeni amit elosszor hallott, meg ha hulyeseg is, mivel cikinek erzi beismerni, hogy mas jobban tudhatja. Ellenben aki latott mar (valodi) egyetemet belulrol, az kepes megerteni, hogy nem feltetlen az elosszor hallot info a valos. Ezt amugy lehet tudni egyetem nelkul is, de kell hozza par evtized elettapasztalat. Neked nyilvanvaloan egyik sincs, de valszeg meg gimi sem. En nagyvonalu voltam es angol forrasokat linkeltem be, nem lengyelul (kiveve egyet), nem tudhattam, hogy meg angolul sem ertesz. (Ja, az meg igen szanalmas, hogy 2 tudomanytalan, onnellentmondo hsz-ed kozott vegiglike-olod az osszes egyeb hsz-emet, gondolvan, hogy akkor talan majd nem szedem szet a hsz-eidet...) Ha a szovjet propagandafilmek szintjen akar maradni a tudasod, a te bajod, en nem foglalkozom veled tovabb mesz ignorra oszt csokolom.

Kicsit sok lesz már az OFF meg a személyeskedés. Bocs, de szerintem sokan vagyunk, akik nem azért járunk ide, hogy ilyen hangnemű kommenteket olvassunk.
 
  • Tetszik
Reactions: tomippo

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 979
113
Ezt bővebben ki tudnád fejteni? Érdekelne. Angol cégek adták el a németeknek? Vagy pontosan hogy történt? Melyik évben? Hogy vitték át az angol blokádon?
Hivatalos üzlet volt. Úgy egy két éve olvastam elég hihető oldalon, ha jól rémlik Elter T írta de nem biztos. Bár lehet hogy itt olvastam. Valami olyasmi volt hogy brit cég küldte Norvégiából, vagy valahonnét onnét fentről hajón. Kb 43-ig érkezett rendszeresen. Próbálj utána keresni ha érdekel mert én is felfrissíteném az emlékeimet ezzel kapcsolatban. Vagy Norvégiába küldték és onnét jött lefele? Passz , már nem emlékszem pontosan.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Te ****, most mar ne haragudj, de aki ilyeneket ir, hogy "nem tudom pontosan" , "nem találtam adatot rá" , meg wikipediat linkelget, mig a vitapartnere normalis forrasokat, meg olyanokat ir, hogy "szoktek" "menekult", az biztos, hogy az erzelmei altal erintett. Nem tudom ,hogy nagyapad nemet, ukran, orosz, litvan vagy mi volt 1939-ben Lo-ban, de sajnalom, mast erre nem lehet mondani. Jezusom, ez mar szandekos tortenelemhamisitas, tudod? Miert nem lehet tanulni, muvelodni? Ha VK azt mondja, hogy Mo-ra huzodunk vissza, akkor Mo-ra huzodsz vissza mert ez a parancs! Mintha nem en irtam volna itt elsokent, hogy kb. 100.000 fo Mo-ra vonul vissza es onnan megy Jugoszlavian keresztul Palesztinaba. Nem szegyeled magat, hogy onmagad altal is bevallottan semmit tudassal, wikipedia-s cikkekkel extrem nagy baromsagokat, gyalazkodasokat irsz?! Tortenesz irta le itt, hogy mennyit er a wikipediad,erre te tovabb erolteted? Hany eves vagy?? Max husz. Te nem hogy egyetemet, de valsszeg gimit sem lattal belulrol. Minden ember aki nem latott belulrol egyetemet az koromszakadtaig kepes vedeni amit elosszor hallott, meg ha hulyeseg is, mivel cikinek erzi beismerni, hogy mas jobban tudhatja. Ellenben aki latott mar (valodi) egyetemet belulrol, az kepes megerteni, hogy nem feltetlen az elosszor hallot info a valos. Ezt amugy lehet tudni egyetem nelkul is, de kell hozza par evtized elettapasztalat. Neked nyilvanvaloan egyik sincs, de valszeg meg gimi sem. En nagyvonalu voltam es angol forrasokat linkeltem be, nem lengyelul (kiveve egyet), nem tudhattam, hogy meg angolul sem ertesz. (Ja, az meg igen szanalmas, hogy 2 tudomanytalan, onnellentmondo hsz-ed kozott vegiglike-olod az osszes egyeb hsz-emet, gondolvan, hogy akkor talan majd nem szedem szet a hsz-eidet...) Ha a szovjet propagandafilmek szintjen akar maradni a tudasod, a te bajod, en nem foglalkozom veled tovabb mesz ignorra oszt csokolom.

Én hoztam egy halom adatot, amit a wikiről is idéztem, azt is alátámasztottam más forrással is és más fórumozók is egyetértettek az adatok helyességéről.
Ezzel szemben te még mindig nem hoztál semmiféle adatot.
Amit belinkeltél, a lengyel rombolóról, vagy Monte Cassinóról az épp nem támassza alá azt az eredeti hozzászólásodat, hogy a németek a seregük 30%-át elvesztették a lengyel hadjáratban. Azt meg főleg nem, hogy a szovjet támadás nélkül a lengyelek kitartottak volna a németek ellen.
Ezek után meg pont te ragadsz ki két mondatot a hozzászólásaimból, amikor leírom, hogy nem tudok róla adatot. Ráadásul olyan két adatról van szó, amit én írtam le, csak úgy mellesleg, hogy ezt nem tudom.
A "menekült"-tel mi a bajod?
A lengyel kormány, a hadsereg és a légierő egy része a németek elöl Franciaországba és Angliába ment és ott folytatta a harcot. Felőlem nevezheted ezt taktikai visszavonulásnak is. Ahogy akarod.
A "szökés": minek nevezzem akkor azt, amikor a német hadseregbe besorozott lengyel katonák átmentek a szövetségesekhez? Ezt átszökésnek hívják nem? Mert ilyen is volt ám, több tízezer lengyel katonát soroztak be a németek, akik egy része átszökött a szövetségesekhez.
Vagy pl. a civil lakosságból is sokan átszöktek a német megszállású Lengyelországból a szövetségesekhez, hogy harcolhassanak a németek ellen. De ha van jobb szód, akkor mond, mert azt használom. Csak tudnám mi a fenéért kapod fel a vizet egy-egy szón?
A személyeskedést abbahagyhatod, mert semmit sem tudsz rólam. Egyik nagyapám sem járt Lengyelországban. Mindkettő a szovjetek ellen harcolt magyar egyenruhában. Tudtommal nem is volt semmiféle más felmenőm magyaron kívül, ha már erre célozgatsz.
Kit gyaláztam? A lengyeleket? Pont, hogy nem gyaláztam őket, csak egyszerűen megjegyeztem két általad mondott hülyeségről, hogy az nem igaz.
De már leírtam, adj egyetlen egy forrást, amiben azt írják, hogy a német katonák 30%-a meghalt a lengyel hadjáratban. Utána meg próbáld meg bizonyítani, hogy a szovjet támadás nélkül a lengyelek kitartottak volna a németek ellen.
Ha erre adsz bárhonnan egy forrást, én elhiszem neked.
Egyébként a lengyel wikin is megnéztem direkt a lengyel hadjárat oldalát és ott is nagyon hasonló számokat írnak, mint az angol wikin. Az sem helyes akkor?
Ha a lengyelek szerint annyira hülyeség, akkor nem gondolod, hogy egy lengyel hozzáértő már kijavította volna?
Az évemről és az iskolázottságomról sem találtál el semmit. :p
És nem, nem vagyok az a típus aki azt hiszi el, amit előszőr hallott. Pont azért nem hiszem el a mondandódat, mert ezt elöször hallom. Soha semmilyen infót nem olvastam, hallottam vagy láttam, ami megközelítőleg is alátámasztaná az írásod.
Ismét leírom:
-egy lengyel forrást linkeltél be, egy rombolóról, ami Lengyelország elfoglalása után szép karriert futott be a német flotta ellen
-belinkeltél egy angol forrást Monte Cassinorol, egyet a lengyelek szerepéről az angliai légicsatában és egyet a szövetségesek hadseregeiben harcoló lengyel seregekről
Egyik sem új infó nekem, nem is vitatom ezeket, csak az a baj, hogy ezek egyike sem volt befolyással Lengyelország 1939-es elestében.
Én nem azt szoktam nézni, hogy egy hozzászólást ki írt, hanem azt, hogy mit írt benne. Ha nem értek egyet egy hozzászólással azt nem lájkolom, de ha egyetértek vele, vagy érdekes, új információkat tudok meg belőle, akkor lájkolom. Ulipónak is lájkoltam már néha hozzászólását, annak ellenére, hogy a hozzászólásai 99%-ával nem értek egyet. Vagy Zsoltival is épp most vitatkozom, pedig vele szinte mindig egyetértek más témákban. Ugyanígy a te hozzászólásaid nagy részével egyetértek, de úgy látszik, hogy ezzel a lengyeles vitával nagyon szembementünk egymással.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Szerinted 300 000 tonna dural lemezbol mennyi repulogept tudtak az oroszok epiteni ???

Nagyon sokat. De nem is az volt az eredeti kérdés, hogy ki miből építette a gépeket, hanem az, hogy vajon melyik fél járult hozzá leginkább a német repülőgépvesztességekhez. :)
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Nagyon sokat. De nem is az volt az eredeti kérdés, hogy ki miből építette a gépeket, hanem az, hogy vajon melyik fél járult hozzá leginkább a német repülőgépvesztességekhez. :)


Szerintem ket reszbol all e a veszteseg okozas.

Egyreszt a csatateren okozott veszteseg masreszt meg a gyarak szallitasi utvonalak bombazasa altal okozott veszteseg. Strategiai bombazas. Konkret szamokat nem tudok igy most reszemrol itt vege.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Nagyon sokat. De nem is az volt az eredeti kérdés, hogy ki miből építette a gépeket, hanem az, hogy vajon melyik fél járult hozzá leginkább a német repülőgépvesztességekhez. :)
33% os hulladekot szamolva cca 100 000 repulogep jon ki belole. Ebbol kovetkezik egy erdekes kerdes. Vajon mennyi gepet gyartott volna a SZU repipar a II VH ban az LL szallitas nelkul ?
 
  • Tetszik
Reactions: Sharid

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
33% os hulladekot szamolva cca 100 000 repulogep jon ki belole. Ebbol kovetkezik egy erdekes kerdes. Vajon mennyi gepet gyartott volna a SZU repipar a II VH ban az LL szallitas nelkul ?

Hát 41 nyaráig nem volt LL és mégis nagyon sok repülőt gyártottak már akkor, szóval valahonnan csak beszerezték. De ha arra akarsz kijukadni, akkor már kifejtettem, hogy LL bélkül a Szu biztosan veszített volna. Utána viszont a szövetségesek is. Vagy legalábbis döntetlen lett volna.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
De ha arra akarsz kijukadni, akkor már kifejtettem, hogy LL bélkül a Szu biztosan veszített volna
Vagy nem...
A LL szállítások időbeli eloszlása.:
Year Amount (tons) %
1941 - 360,778 tons - 2.1%
1942 - 2,453,097.00 tons - 14.0%
1943 - 4,794,545.00 tons - 27.4%
1944 - 6,217,622.00 tons - 35.5 %
1945 - 3,673,819 21 tons - 21.0%
Total - 17,499,861.00 tons - 100%
Gondolom feltűnt hogy az első két évben - a kritikus időszakban - mindössze 16,1%-át kapták meg a leszállított javaknak. A szállítások döntő többsége akkor érkezett amikor a Németek már verve voltak...

33% os hulladekot szamolva cca 100 000 repulogep jon ki belole.
Az Orosz repülőgépek jelentős része FÁBÓL készült...(jellemzően a törzs acélcső rácsszerkezet a szárny pedig laminált faszerkezet volt)
Még az IL-2-nél is a páncélozott törzsközép kivételével a többi rész fából készült.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Vagy nem...
A LL szállítások időbeli eloszlása.:
Year Amount (tons) %
1941 - 360,778 tons - 2.1%
1942 - 2,453,097.00 tons - 14.0%
1943 - 4,794,545.00 tons - 27.4%
1944 - 6,217,622.00 tons - 35.5 %
1945 - 3,673,819 21 tons - 21.0%
Total - 17,499,861.00 tons - 100%
Gondolom feltűnt hogy az első két évben - a kritikus időszakban - mindössze 16,1%-át kapták meg a leszállított javaknak. A szállítások döntő többsége akkor érkezett amikor a Németek már verve voltak...


Az Orosz repülőgépek jelentős része FÁBÓL készült...(jellemzően a törzs acélcső rácsszerkezet a szárny pedig laminált faszerkezet volt)
Még az IL-2-nél is a páncélozott törzsközép kivételével a többi rész fából készült.


41 ben foleg kesztermeket fegyvereket kaptak es lasd pl Moszkvai csata ahol a nehezpancelosok cca 40 % volt LL bol bizony a tulelest jelentette.

42 ben is dominaltak a fegyverek de mar az ipar beinditasahoz valo szerszamgepek felkesztermekek alkatreszek alapanyagok is mentek ami nelkul az ipari termeles a toredeke lett volna mint ami lett. Roviden a tulelest jelentette. Meg a 43 as Kuszki Prohorovkai csata utan is a SZU iparnak cca 6 honapra volt szuksege hogy a vesztesegeket potolja. 42 ben sem a termeloeszkozei sem az alapanyag felkesz keesztermek ellatottsaga szallitasa nem hogy nem volt megoldott de kritikus volt.

A repulogepnel meg ugy gondolom tovabbra is hogy az LL lemezek nelkul akar a Jak akar a LA vagy IL2=4 PE-2 TU-2 sorozat bizony csak toredeke lett volna. Egyszeruen keptelenek voltak megfelelo lemezeket gyartani azzal az osszeesett iparral es logisztikaval.

Anno kaptunk Il-10 TU-2 gepeket amelyek nagyjavitva voltak de amikor a festes elotti maratasra illetve komolyabb megbontasra sor kerult akkor nem csak az ESZAK KOREAI felsegjel de eg az amerikai MEO szam is elokerult. 45 utan gyartott gepekrol beszelunk.

No ilyen boseggel lettek letszuksegletet jelento alapnyagokkal felkesztermekekkel ellatva.

De a is kerdes hogyan szallitottak volna 3000 mozdony es a teheratuk nelkul vagy egyszeruen a cca 42 millio bakancs es csizma nelkul mi lett volna. Nem tevedes 42 millio par csizma bakancs kerult leszallitasra.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
41 ben foleg kesztermeket fegyvereket kaptak es lasd pl Moszkvai csata ahol a nehezpancelosok cca 40 % volt LL bol bizony a tulelest jelentette.
Tehát...
41-ben az Oroszok ugyebár szinte kizárólag a Britektől kaptak fegyvereket (tankokat, repülőket).
Az USA-val 41 Október elején írták alá a megállapodást aminek az értelmében továbbra is Brit fegyvereket kaptak, de azokat az USA fizette. Majd csak 42 közepétől indultak meg az USA gyártású eszközök a Sz.u.ba.
1941-ben a Britek az északi útvonalon keresztül szállítottak - már amikor a konvojt nem süllyesztették el (ld.: PQ17 konvoj)
1941 December végéig sikerült kb. 487 Brit gyártású Matildát, Valentine és Tetrarch tankot valamint 182 USA eredetű Stuartot eljuttatni a Sz.u.ba.
Fontos látni a beérkezések ütemezését!
Az első 20 Brit tank 1941 Októberében 28-án érkezett meg az Oroszok Kazan melletti tank kiképző iskolájába és 120 további tank várt Arhangelszkben elszállításra.
Az első Orosz személyzetek 1941 Novemberben kezdetek el a Brit tankokkal ismerkedni. Az első harcérintkezésre a Németek és az Oroszok vezette brit tankok között November legvégén került csak sor.
Röviden, a Brit tankok erősen a Moszkvai csata "második félidejében" kapcsolódtak csak be a küzdelembe, ezért a Németek megállításában nem tudtak részt venni, csak a December elején meginduló ellentámadásban.

Ahogy Te is írod a Moszkvai csatában Orosz oldalon a Brit eredetű nehézpáncélosok aránya jelentős volt. Nem 40%-ot, hanem néha a 30% volt az arány. Ennek oka hogy a Matildát a nehézpáncélosok közé sorolták - oda ahová a KV-1 és a KV-2 is tartozott (ami persze egy vicc). Összességében viszont Orosz oldalon több mint 3200 tank vett részt a csatában szemben a Német oldal 1000 tankjával.
A háború kitörésétől 41-végéig az orosz ipar több mint 5400 tankot szállított le a hadseregnek!
Remélem érzed a nagyságrendeket. Bizonyára jól jött az a 600 tank a kritikus időkben, de azt állítani hogy ez a túlélést jelentette az Oroszoknak eléggé eposzi túlzás...

Az USA alumíniumból készült Tu-2-re meg azt tudom mondani hogy az amerikai SR-71-ek meg Orosz titánból készültek...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
Tehát...
41-ben az Oroszok ugyebár szinte kizárólag a Britektől kaptak fegyvereket (tankokat, repülőket).
Az USA-val 41 Október elején írták alá a megállapodást aminek az értelmében továbbra is Brit fegyvereket kaptak, de azokat az USA fizette. Majd csak 42 közepétől indultak meg az USA gyártású eszközök a Sz.u.ba.
1941-ben a Britek az északi útvonalon keresztül szállítottak - már amikor a konvojt nem süllyesztették el (ld.: PQ17 konvoj)
1941 December végéig sikerült kb. 487 Brit gyártású Matildát, Valentine és Tetrarch tankot valamint 182 USA eredetű Stuartot eljuttatni a Sz.u.ba.
Fontos látni a beérkezések ütemezését!
Az első 20 Brit tank 1941 Októberében 28-án érkezett meg az Oroszok Kazan melletti tank kiképző iskolájába és 120 további tank várt Arhangelszkben elszállításra.
Az első Orosz személyzetek 1941 Novemberben kezdetek el a Brit tankokkal ismerkedni. Az első harcérintkezésre a Németek és az Oroszok vezette brit tankok között November legvégén került csak sor.
Röviden, a Brit tankok erősen a Moszkvai csata "második félidejében" kapcsolódtak csak be a küzdelembe, ezért a Németek megállításában nem tudtak részt venni, csak a December elején meginduló ellentámadásban.

Ahogy Te is írod a Moszkvai csatában Orosz oldalon a Brit eredetű nehézpáncélosok aránya jelentős volt. Nem 40%-ot, hanem néha a 30% volt az arány. Ennek oka hogy a Matildát a nehézpáncélosok közé sorolták - oda ahová a KV-1 és a KV-2 is tartozott (ami persze egy vicc). Összességében viszont Orosz oldalon több mint 3200 tank vett részt a csatában szemben a Német oldal 1000 tankjával.
A háború kitörésétől 41-végéig az orosz ipar több mint 5400 tankot szállított le a hadseregnek!
Remélem érzed a nagyságrendeket. Bizonyára jól jött az a 600 tank a kritikus időkben, de azt állítani hogy ez a túlélést jelentette az Oroszoknak eléggé eposzi túlzás...

Az USA alumíniumból készült Tu-2-re meg azt tudom mondani hogy az amerikai SR-71-ek meg Orosz titánból készültek...
Ennyi a lényeg. Pont ezért írtam én is, hogy minden segítség jól jött az oroszoknak, de már felfordul a gyomrom ahol folyamatosan olyat kell olvassak, hogy
1. a NYUGAT nyerte meg a háborút
2. mikor az orra alá tolod az ilyen embernek a tényeket, hogy a németek 85%-a a keleti fronton esett el, akkor viszont jön az hogy "Mert a nyugati sokkal jobb minőségű LL fegyverekkel győzték le a németeket!

Kellett a LL, jól jött, segített, de a saját fegyvereikhez képest elenyésző volt minden harceszköz jelentősége amit kaptak. Konzerv, ruha, mozdony, teherautó, nyersanyag. Ez volt a döntő, nem a Hurricane volt akkora csoda mondjuk a Yak-1 hez képest, vagy a P-39 a La-5 höz képest. A harckocsikat meg szerintem ne is említsük...
Ezt a témát már amúgy nagyon kimaxoltuk mostanra, azt gondolom.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
Vagy nem...
A LL szállítások időbeli eloszlása.:
Year Amount (tons) %
1941 - 360,778 tons - 2.1%
1942 - 2,453,097.00 tons - 14.0%
1943 - 4,794,545.00 tons - 27.4%
1944 - 6,217,622.00 tons - 35.5 %
1945 - 3,673,819 21 tons - 21.0%
Total - 17,499,861.00 tons - 100%
Gondolom feltűnt hogy az első két évben - a kritikus időszakban - mindössze 16,1%-át kapták meg a leszállított javaknak. A szállítások döntő többsége akkor érkezett amikor a Németek már verve voltak...


Az Orosz repülőgépek jelentős része FÁBÓL készült...(jellemzően a törzs acélcső rácsszerkezet a szárny pedig laminált faszerkezet volt)
Még az IL-2-nél is a páncélozott törzsközép kivételével a többi rész fából készült.
Isten ments hogy beléd kössek, mert egyet értek veled a legtöbb dologban, de az IL-2 korai típusokra igaz ez csak, több gyárban is készült, és 1943 től az IL-2 M3 típust több gyárban is valóban építették full fém kivitelben is. De ettől még amit írsz, a többi korrekt.

A kimondott laminált fa szerkezetes gépeik egyébként kb. 42 végéig mentek nagyon, a polywood nagyon olcsó volt, és abban a tételben ahogy ők tolták, csak az volt. A külföldi segítséggel IS megturbózott alu gyártás mikor már győzte, az újhullámos gépeik már nekik is full fém megoldások voltak, mint pl. a La-7, Yak-9U tól fölfelé. Viszont itt megint a döntő azért a SAJÁT ipar volt.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 979
113
20171109ungvar5.jpg


http://www.origo.hu/tudomany/201711...ozastortenet-egyik-legnagyobb-vesztesege.html
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ennyi a lényeg. Pont ezért írtam én is, hogy minden segítség jól jött az oroszoknak, de már felfordul a gyomrom ahol folyamatosan olyat kell olvassak, hogy
1. a NYUGAT nyerte meg a háborút
2. mikor az orra alá tolod az ilyen embernek a tényeket, hogy a németek 85%-a a keleti fronton esett el, akkor viszont jön az hogy "Mert a nyugati sokkal jobb minőségű LL fegyverekkel győzték le a németeket!

Kellett a LL, jól jött, segített, de a saját fegyvereikhez képest elenyésző volt minden harceszköz jelentősége amit kaptak. Konzerv, ruha, mozdony, teherautó, nyersanyag. Ez volt a döntő, nem a Hurricane volt akkora csoda mondjuk a Yak-1 hez képest, vagy a P-39 a La-5 höz képest. A harckocsikat meg szerintem ne is említsük...
Ezt a témát már amúgy nagyon kimaxoltuk mostanra, azt gondolom.


"de már felfordul a gyomrom ahol folyamatosan olyat kell olvassak, hogy
1. a NYUGAT nyerte meg a háborút"


Hazudsz ferditesz mint az oroszok. Ilyet senki nem irt plane nem folyamatosan. Ostoba vagy mert erzelmeid alapjan akarsz szakmai tortenelmi dolgokban vitazni.

Szoval hol olvastal folyamatosan olyat hogy a "nyugat nyerte meg a haborut" ???


"2. mikor az orra alá tolod az ilyen embernek a tényeket, hogy a németek 85%-a a keleti fronton esett el, akkor viszont jön az hogy "Mert a nyugati sokkal jobb minőségű LL fegyverekkel győzték le a németeket!"

Raadasul csak arra futja tudatlansagodba hogy felcsillant szemmel belekapaszkodsz barkibe ( nem minositi Rudit ) akinek tobb tudasa van az adott temaban mint neked. Es ez bizony BARKI lehet mert gyak nulla tudasod van.

"Ez volt a döntő, nem a Hurricane volt akkora csoda mondjuk a Yak-1 hez képest, vagy a P-39 a La-5 höz képest."

Ugye a tudatlansag.

A LA-5 csak 42 kozepetol de inkabb 43 tol jelent meg a P-39 es meg szinten LL volt. A Jak-1 el egy tervezes volt repulesi jellemzoiben nincs eltres de megbizhato volt a Hurri radija oxigenellatasa es az egesz szerkezete. Mukodott hasznalhato volt 41 ben sot meg a Kurszki csataban is szerepelt meg mint alacsonytamado. Gondold el milyen vacak lehetett ha meg ket evvel kesobb is hasznaljak az oroszok.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Isten ments hogy beléd kössek, mert egyet értek veled a legtöbb dologban, de az IL-2 korai típusokra igaz ez csak, több gyárban is készült, és 1943 től az IL-2 M3 típust több gyárban is valóban építették full fém kivitelben is. De ettől még amit írsz, a többi korrekt.

A kimondott laminált fa szerkezetes gépeik egyébként kb. 42 végéig mentek nagyon, a polywood nagyon olcsó volt, és abban a tételben ahogy ők tolták, csak az volt. A külföldi segítséggel IS megturbózott alu gyártás mikor már győzte, az újhullámos gépeik már nekik is full fém megoldások voltak, mint pl. a La-7, Yak-9U tól fölfelé. Viszont itt megint a döntő azért a SAJÁT ipar volt.

Csak eppen a sajat iparuk keptelen volt megfelelo mennyisegu es minosegu alulemezt gyartani.