A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 293
113
A nemetek a masodikk vilaghaboruba hegyivadaszok es hegyi terepen bajorba alkalmaztak drotkotel rendszereket arra tud valaki valami forrast kepet vagy valami anyagot? /jarmuvek rasegitesere is alkalmas volt./ esetleg specialis kocsi tartozott hozza /egy doku filmbol remlik valami hasonlo./ vagy csak rogzitettek a kivant felszerelest esetleg valami ladaba? Regbben a jarmuvek korlatai miatt ha mimdenigaz hegyi erdeszetekbe es huttek magashegyi telepulesek ellatasara is alkalmaztak.
 

hayate

Well-Known Member
2012. december 3.
343
1 750
93
Ezt vajon mivel rögzítették? A szalagos rögzítés akkor olyan méregdrága volt, hogy gyak. nem is tudom volt-e egyáltalán olyan.
Ez az eszköz lehetett: http://www.orbem.co.uk/repwar/wr_midget.htm.
Az 112. számú: "112 Lost with Kent Stevenson (who was killed while flying on a Lancaster raid, June 1944)"
Stevenson a BBC haditudósítója volt, aki 42. század egyik parancsoki gépével szállt fel 1944. június 21-én, a célpont egy szintetikus olajgyár volt Kölntől 20km-re délre. A több mint 130 Lancasterből 6 nem tért vissza, az övé volt az egyik.
Ha jól tudom a szalagos hangrögzítő meg német találmány volt, és csak a 2. világháború után vették át más nemzetek is.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 722
4 613
113
Az első Magnetophone-ok tényleg kvázi hadizsákmányként kerültek az USA-ba a háború után.

Esélyes, hogy a hayate által linkelt cuccot is használták, bár a lemezvágás elég nagy lutri lehetett egy bombázó fedélzetén.

Ami még szóba jöhet, hogy akkoriban elterjedtek voltak a dróttekercses hangrögzítők is. Bár a hangminőségük rosszabb volt a vágott lemezekhez képest, de rádióforgalmazás felvételére bőven alkalmasak voltak. A mellékelt videóban szereplő cucc későbbi, de azért látható, hogy a drótmagnó fedélzeti viszonyok között is kezelhetőbb technológia.

 
M

molnibalage

Guest

Az első Magnetophone-ok tényleg kvázi hadizsákmányként kerültek az USA-ba a háború után.

Esélyes, hogy a hayate által linkelt cuccot is használták, bár a lemezvágás elég nagy lutri lehetett egy bombázó fedélzetén.

Ami még szóba jöhet, hogy akkoriban elterjedtek voltak a dróttekercses hangrögzítők is. Bár a hangminőségük rosszabb volt a vágott lemezekhez képest, de rádióforgalmazás felvételére bőven alkalmasak voltak. A mellékelt videóban szereplő cucc későbbi, de azért látható, hogy a drótmagnó fedélzeti viszonyok között is kezelhetőbb technológia.


Bakker, tényleg. A drótmagnót említette Kutor László az előadás sorozatában, csak nagyon rég hallgattam már.
Még Sztálinhoz köthető sztorit is mondott a hangrögzítésről.
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll
R

Ruby de Puteaux

Guest
Kamikaze támadásban elesett tengerészek temetése a USS Intrepid repülőgép-hordozón, 1944-ben.

IXCILgW.jpg
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
A RUBICON történelmi magazin 2020/9 száma "Légi háború Magyarország felett" címmel jelent meg, és csak ezzel a témával foglalkozik!! Érdekes cikkek amik majd minden (magyar, német, USA, szovjet, román) résztvevő oldalról körüljárják a témát, hozzáértően írnak a résztvevő rep-technikáról és az ász-pilótákról, és kiváló minőségű, ritka fotóanyag! Érdemes "beruházni" rá 800Ft-ot.
 
W

Wilson

Guest
Íme egy orosz cikk a Királytigris a szovjetek II világháború alatti teszteléséről.

Királytigris különböző lövegekkel való tesztelése a szovjetek által 1944 novemberében.A szovjetek a Királytigrisből kiszerelték az ágyút és kibelezték a belsejét.A tesztelésre a szovjet mérnökök összesen 11 kalibert szovjet,zsákmányolt ellenséges,és szövetséges löveget választottak ki ezek a következők voltak:

1)1942-s, 45 mm-s szovjet páncéltörő ágyú;
2) szovjet páncéltörő ágyú 57 mm-s ZIS-2 ;
3) német tank 75 mm-s löveg KwK-42 1942-s modell;
4) szovjet 76 mm-s harckocsiágyú F-34;
5) szovjet 76 mm-s ZIS-3 ágyú;
6) amerikai 76 mm-s ágyú (önjáró M18 vagy Hellcat );
7) szovjet önjáró 85 mm-s D-5-S85 ágyú (SU-85);
8) német 88 mm-s PAK-43/1 ágyú, 1943-as modell;
9) szovjet 100 mm-s tábori ágyú BS-3;
10) szovjet 122 mm-s ágyú A-19;
11) szovjet 152 mm-s hajtóágyú ML-20.

A tesztprogram egyértelműen meghatározta a Királytigris testének a célpontjait. A homlokpáncél és a torony szerkezeti szilárdságának tesztelésére a Királyi Tigrist 75 mm-s, 85 mm-s, 88 mm-s és 122 mm-s páncéltörő lőszerekkel, valamint 85 mm-s, 88 mm-s és 122 mm-s hagyományos lőszerekkel lőtték. De a test és a torony oldalának taktikai jellemzőinek meghatározásához páncéltörő és hagyományos lőszerrel is lőtték 85 mm, 100 mm, 122 mm és 152 mm kaliberekből. Ugyanezen célból lőtték a "királyi tigrist" a "natív" német 75 mm-s és 88 mm-s lövegekből is.

Annak ellenére, hogy a tesztprogramban kis teljesítményű 45 mm-s ágyúkat beemeltek,ezek nem vettek részt a harckocsi tesztelésében. Valószínűleg a lövészek értékelték a Tiger B biztonságát, és úgy döntöttek, hogy nem pazarolják feleslegesen lőszert. Az 57 mm-s lövedékek csak néhány szerény nyomot hagytak az óriás páncélján, amelyekről az általuk okozott sérülések jelentéktelensége miatt a teszteredmények említést sem tettek

.A tesztelés során a hazai lövegeké volt az elsőbbség. Velük lőtték először a harckocsit, és csak ezután a német fegyverekből. Természetesen először is kis kaliberekkel lőttek majd fokozatosan emelték a kalibert. A teszt előtt a szovjet mérnökök kibelezték a német "macska" belsejét,és eltávolították az ágyút . A teszt előtt a lövegek kezelőinek utasításba adták, hogy ne lőjék szét teljesen a Királytigrist - vontatható állapotban kellett maradnia.

Ezenkívül a szovjet kohászoknak alapos elemzést kellett elvégezniük a német páncélacél összetételéről, fizikai, kémiai és mechanikai tulajdonságairól. Fontos volt kiszámolniuk a páncélacél hőkezelésének jellemzőit.

A szovjet szakemberek rövid jelentése megemlíti, hogy a test acéllemezei hengerelt páncélból készülnek, közepes és alacsony keménységű hőkezeléssel. A tanképítés klasszikusainak megfelelően a 80-190 mm vastag páncél Brinell-keménysége 269-241, a 40-80 mm vastag páncél Brinell-keménysége - 321-286 volt .A kémiai összetétel szerint a páncél króm-nikkel acélhoz tartozik, és a következőkből áll: C - 0,34-0,38%, Mn - 0,58-0,70%, Si - 0,17-0,36%, Cr - 2,05 –2,24%, Ni - 1, 17–1,30%, Mo nincs, V 0,10–0,16%, P 0,014–0,025% és S 0,014–0,025%. Amint láthatják, a "Tigris király" páncélja tökéletesen megmutatja a német ipar akkori helyzetét. A molibdén 1944 júniusára teljesen eltűnt a páncélból, és a vanádium is csak nyomokban maradt meg. Bizonyos problémáik voltak a nikkel kapcsán is, amelyet a németek a háború végéig csak 125–160 mm és 165–200 mm vastag páncéllemezekben használtak. De a krómmal nem voltak különösebb problémáik,ezt az ötvözőt a németek "nagylelkűen" használták a Tigris-B páncéljához - ez lett a páncél legfőbb ötvöző alkotórésze.
A szovjet mérnökök jelentése nem mond semmi jót a Királytigris páncéljáról. Minősége rosszabb volt, mint a korábbi gyártású Tigris és Párduc tankoké.

A teszt végkövetkeztetése a következő volt.

A Királytigris közvetlen megsemmisítésére vonatkozó ajánlás a következő volt:

A Tigris B harckocsi elülső részén át történő megsemmisítésének a leghatékonyabb módja 3-4 löveg egyidejű lövése 100, 122 és 152 mm-s kaliberű tüzérségi rendszerekből 500-1000 méter távolságról.

Vagyis leegyszerűsítve jobb, ha egyáltalán nem próbálkozunk egy nehéz német harckocsi szemből történő megsemmisítésével.Sokkal több eséllyel lehet megsemmisíteni oldalról vagy hátulról.





A "Royal Tiger" testének és tornyának oldalainak szerkezeti szilárdsága. Forrás: Tesztjelentés

A tesztelésen sokkal sikeresebben ütötték át a Királytigris oldalát mint a homlokfelületét. 85 mm-s ágyúk a Királytigris vertikális oldalát 1350 méterről, a ferde oldalát 800 méterről lőtték át. Nagyon jónak bizonyult a Hellcat 76 mm-s lövege, amely 1,5 kilométerről átlőtte a függőleges oldalt. 2000 méterről pedig az "amerikai" a sárvédő vonalánál átlőtte a Királytigris páncélját. A tengerentúli fegyverek hatékonysága egyértelműen jobb volt a hazai 85 mm-s fegyvereknél. A 76,2 mm-s kaliberű ZIS-3 ágyú lövedéke 100 méterről sem tudott behatolni a nehéz harckocsi oldalába. A tesztet követően a Királytigris testének és tornyának oldalainak tanulmányozása után a szovjetek arra a következtetésre jutottak, hogy ezeket a frontális részekhez képest egyenlőtlen szilárdság jellemzi, és a Királytigris itt a legkiszolgáltatottabb. Ez pedig útmutatóként szolgál a szovjet tankok és tüzérségi lövegek kezelői számára.
.


1596797963_pered-ispytanijami-obstrelom-nojabr-1944-goda.jpg



1596798565_v-lob-korpusa-tank-probit-ne-byl-no-pri-jetom-ne-velsja-uchet-zabronevogo-jeffekta-ot-popadanij-snarjadov-ml-20.jpg


1596799055_ogromnyj-prolom-vyzvannyj-popadaniem-v-bashnju-snarjada-kalibra-ml-20.jpg


1596799021_posle-obstrela-bortov-snarjadami-kalibrov-76-i-85-mm.jpg
 
W

Wilson

Guest
Nem tört olyan könnyen az a páncél mint sokan állítják...

Bizony,ez így van az érdekes az,hogy egy szövetséges
(ha jól tudom angol) vizsgálat szerint (a Királytigris páncéljának összetételével kapcsolatban) viszont volt molibdén a páncélban.Ami arra enged következtetni,hogy az egyes Királytigriseknek is eltérő volt a páncélacéljának összetétele.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 430
84 343
113
Bizony,ez így van az érdekes az,hogy egy szövetséges
(ha jól tudom angol) vizsgálat szerint (a Királytigris páncéljának összetételével kapcsolatban) viszont volt molibdén a páncélban.Ami arra enged következtetni,hogy az egyes Királytigriseknek is eltérő volt a páncélacéljának összetétele.

Ezen sem lepődnék meg.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell and Wilson

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 568
26 470
113
Nem tört olyan könnyen az a páncél mint sokan állítják...
Semmivel nem tudom bizonyítani most.

Saját elgondolásom - a korábban olvasottjaim alapján -, hogy a csúcs fegyverhez összekapartak mindent, és azt sem lehet tudni, hogy ez a tesztpéldány mikori évjáratú, mikor került beszerzésre. Mint tudjuk, a boroknál is lehetnek érdekességek.

Viszont, általánosságban - úgy gondolom - mindenképpen egyre szűkössé válhatott az ötvözőanyagok egyre növekvő hiánya és ez kihatott, a kiadott és mindenképpen elkészítendő hadianyag minőségére.

Itt nem csak a páncélzatra gondolok, hanem a lőszerekre is.

Most olvasom a Galland féle könyvet újra, ott megemlíti Speer, hogy egyre több kősót kell adni a lőszerekhez 1944 végefelé. ??

/OFF. Én rendszeresen használom a kősót a kajámhoz, ha babfőzelékkel érintkezik, lehet hogy gáz lesz. :eek::hadonaszos:/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 293
113
Semmivel nem tudom bizonyítani most.

Saját elgondolásom - a korábban olvasottjaim alapján -, hogy a csúcs fegyverhez összekapartak mindent, és azt sem lehet tudni, hogy ez a tesztpéldány mikori évjáratú, mikor került beszerzésre. Mint tudjuk, a boroknál is lehetnek érdekességek.

Viszont, általánosságban - úgy gondolom - mindenképpen egyre szűkössé válhatott az ötvözőanyagok egyre növekvő hiánya és ez kihatott, a kiadott és mindenképpen elkészítendő hadianyag minőségére.

Itt nem csak a páncélzatra gondolok, hanem a lőszerekre is.

Most olvasom a Galland féle könyvet újra, ott megemlíti Speer, hogy egyre több kősót kell adni a lőszerekhez 1944 végefelé. ??

/OFF. Én rendszeresen használom a kősót a kajámhoz, ha babfőzelékkel érintkezik, lehet hogy gáz lesz. :eek::hadonaszos:/
Szerintem natrium kloratot fordithattak felre natrium kloridra es innet johetett a koso