A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 931
48 073
113
Ez az Il-2 1946-ból(repülőgép szim.) származó kép.
Nagyon komoly sérüléseket kibírtak ezek a masinák, volt néhány pont ahol el kellett őket találni ahhoz, hogy le lehessen lőni, ne csak megrongálni. Az életben sem volt ritka az ilyen, vagy ettől komolyabb sérülésekkel még hazatérő Iljushin. Ettől függetlenül, köszönöm a korrekciót, én igazi de után színezett képnek néztem első blindre!
 
M

molnibalage

Guest
Nagyon komoly sérüléseket kibírtak ezek a masinák, volt néhány pont ahol el kellett őket találni ahhoz, hogy le lehessen lőni, ne csak megrongálni. Az életben sem volt ritka az ilyen, vagy ettől komolyabb sérülésekkel még hazatérő Iljushin. Ettől függetlenül, köszönöm a korrekciót, én igazi de után színezett képnek néztem első blindre!
Vannak képek ennyire sérült gépekről?
A 36 ezer darabot okkal gyártották le, repülő koporsó volt. A nagy része oda is veszett. (Ezzel nem volt egyedül a típus.) A bevetésarányos vesztesége is pocsék volt.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
...Vannak képek ennyire sérült gépekről?...
Persze, tele van a net ilyen képekkel.
pl.:
IL-2-2-SeaterwithSevereWingDamage2.jpg

IL-2withSevereDamagetotheWingroot.jpg

Damaged-IL-2.jpg


Ettől függetlenül viszont 2-3 db 20 mm-es vagy 1 db 30 mm-es - függetlenül a találat helyétől - végzett a géppel.
Csak illusztráció képpen..1 db 30 mm-es hatása egy Bleinheim törzsön:
mk-108_blenheim.jpg


Véleményem szerint az Il-2-es csak a Szu.ban lehetett sikeres. Bárhol máshol a világon egy hónap után leállították volna az elfogadhatatlan veszteség arányok miatt.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 655
113
Az enigma feltöréséhez annyi fűznék még hozzá, hogy Alan Turing-ról és a kódfeltörésről készült is egy jó kis életrajzi film ahol elég sok minden el lett mondva/magyarázva.
A film itt teljes egészében megnézhető:
Ebből is kifelejtették, hogy az Enigma feltörésének az elméletét a lengyelek találták ki, még a háború előtt. Azt is látták, hogy az elmélet gyakorlatba átültetéséhez egy olyan számítógépet kellene építeni, amire rámenne a gatyájuk is. Így a franciákhoz, és az angolokhoz fordultak összefogásért. Ekkor tört ki a háború.
Különben is a téma lerágott csont. Az viszont érdekelne, hogy a németek hogyan fejtették meg az angol kódokat. Erről egy szó sem esik.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 655
113
Ebből is kifelejtették, hogy az Enigma feltörésének az elméletét a lengyelek találták ki, még a háború előtt. Azt is látták, hogy az elmélet gyakorlatba átültetéséhez egy olyan számítógépet kellene építeni, amire rámenne a gatyájuk is. Így a franciákhoz, és az angolokhoz fordultak összefogásért. Ekkor tört ki a háború.
Különben is a téma lerágott csont. Az viszont érdekelne, hogy a németek hogyan fejtették meg az angol kódokat. Erről egy szó sem esik.
Vagyis mégis. A 21. percnél Turing említi, hogy egy lengyel gép továbbfejlesztését kellene megépíteni.
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Nagyon komoly sérüléseket kibírtak ezek a masinák, volt néhány pont ahol el kellett őket találni ahhoz, hogy le lehessen lőni, ne csak megrongálni. Az életben sem volt ritka az ilyen, vagy ettől komolyabb sérülésekkel még hazatérő Iljushin. Ettől függetlenül, köszönöm a korrekciót, én igazi de után színezett képnek néztem első blindre!

Amúgy ezt tényleg csak korrekciónak szántam, nem pedig megszólásnak, vagy kötekedésnek, gondolom ezt én is tisztázom a félreértések elkerülése végett. :))
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and Pocok75

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 931
48 073
113
Persze, tele van a net ilyen képekkel.
pl.:
IL-2-2-SeaterwithSevereWingDamage2.jpg

IL-2withSevereDamagetotheWingroot.jpg

Damaged-IL-2.jpg


Ettől függetlenül viszont 2-3 db 20 mm-es vagy 1 db 30 mm-es - függetlenül a találat helyétől - végzett a géppel.
Csak illusztráció képpen..1 db 30 mm-es hatása egy Bleinheim törzsön:
mk-108_blenheim.jpg


Véleményem szerint az Il-2-es csak a Szu.ban lehetett sikeres. Bárhol máshol a világon egy hónap után leállították volna az elfogadhatatlan veszteség arányok miatt.
Bakker, ahogy olvastam, pont ezt az olalt kattintottam be, és utána láttam, hogy te beraktad akkurátusan a képeket is...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 931
48 073
113
Nem hiszem, hogy csak a SU ban lehetett sikeres, mert olyan háború volt ott, ahol mindenképpen győzni kellett. Nem az a lényeg, hogy milyen arányban hullottak az Il-2 es gépek, hanem az hogy milyen arányban tudták cserében pusztítani a német páncélosokat. Ilyen a háború. A németeknek a tengeralattjáró személyzete jobban fogyott, és mégis az egyik legnagyobbra becsült fegyvernemük volt. Az Il-2 egy legenda, hiába haltak ki róla a lövészek menetrend szerint, pusztult el a gépek nagy százaléka, legalább akkora szerepe volt a Keleti front SZU általi megfordításában, majd a végső győzelemben, mint a T-34 családnak. Ezt amire tervezték, TÖKÉLETESEN csinálta, PTAB-bal meg pláne páncélrém volt. Egy igazi neki megfeleltethető ellenfél gép volt a kategóriájában a II.vh-ban, a Stuka, annál meg lényegesen jobb konstrukció volt.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 931
48 073
113
Amúgy ezt tényleg csak korrekciónak szántam, nem pedig megszólásnak, vagy kötekedésnek, gondolom ezt én is tisztázom a félreértések elkerülése végett. :))
Jól tetted, így is kell, mondom én benéztem simán újraszínezett eredeti képnek. De ettől cifrábban sérült Il-2 ket is láttam már, tucatszám, ami repült tovább...
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 022
57 359
113
Nem hiszem, hogy csak a SU ban lehetett sikeres, mert olyan háború volt ott, ahol mindenképpen győzni kellett. Nem az a lényeg, hogy milyen arányban hullottak az Il-2 es gépek, hanem az hogy milyen arányban tudták cserében pusztítani a német páncélosokat. Ilyen a háború. A németeknek a tengeralattjáró személyzete jobban fogyott, és mégis az egyik legnagyobbra becsült fegyvernemük volt. Az Il-2 egy legenda, hiába haltak ki róla a lövészek menetrend szerint, pusztult el a gépek nagy százaléka, legalább akkora szerepe volt a Keleti front SZU általi megfordításában, majd a végső győzelemben, mint a T-34 családnak. Ezt amire tervezték, TÖKÉLETESEN csinálta, PTAB-bal meg pláne páncélrém volt. Egy igazi neki megfeleltethető ellenfél gép volt a kategóriájában a II.vh-ban, a Stuka, annál meg lényegesen jobb konstrukció volt.
A wiki nagyon kritikus a géppel szemben. Èrdemes elolvasni. Azok szerint eleg messze volt a tökèletestöl....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 931
48 073
113
A wiki nagyon kritikus a géppel szemben. Èrdemes elolvasni. Azok szerint eleg messze volt a tökèletestöl....
Értem én hogy a wiki kritkus a géppel kapcsolatban, csak hát a tények attól még azok, hogy főleg a PTAB megjelenése után, letakarították vele az ellenséges páncéloserőket elég jó hatásfokkal... Közben sok lehullott belőle, mert ha nem volt vadászfedezete, akkor esélytelen volt az ellenséges vadászgépekkel szemben? Igen. De a háborút ilyen eszközökkel nyerték meg keleten, a T-34 ből is sok hullott, a SU vadászgépekből, és katonákból is. Csak hát mégis ott bukta be a III. birodalom keleten a veszteségei 80+%!!! -át...
 

minszk2

Well-Known Member
2016. június 19.
663
705
93
Nem hiszem, hogy csak a SU ban lehetett sikeres, mert olyan háború volt ott, ahol mindenképpen győzni kellett. Nem az a lényeg, hogy milyen arányban hullottak az Il-2 es gépek, hanem az hogy milyen arányban tudták cserében pusztítani a német páncélosokat. Ilyen a háború. A németeknek a tengeralattjáró személyzete jobban fogyott, és mégis az egyik legnagyobbra becsült fegyvernemük volt. Az Il-2 egy legenda, hiába haltak ki róla a lövészek menetrend szerint, pusztult el a gépek nagy százaléka, legalább akkora szerepe volt a Keleti front SZU általi megfordításában, majd a végső győzelemben, mint a T-34 családnak. Ezt amire tervezték, TÖKÉLETESEN csinálta, PTAB-bal meg pláne páncélrém volt. Egy igazi neki megfeleltethető ellenfél gép volt a kategóriájában a II.vh-ban, a Stuka, annál meg lényegesen jobb konstrukció volt.
Esetleg még a Henschel Hs 129 volt ilyen.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 931
48 073
113
https://hu.wikipedia.org/wiki/Il–2
Amúgy itt hol húzzák le a gépet?

Leírták, hogy a legnagyobb példányszámban gyártott SZU gép, sikeres konstrukció, ahogy fejlődtek az egyre nehezebb német harckocsik, úgy kapott egyre több - nehezebb fegyvert az Il-2 is, a 37mm-esel már oldalról - felülről - hátulról gyönyörűen ütötte át a páncélzatot, és a HU wiki a PTAB-ról még nem is tesz említést, amivel komplett tank századokat szórtak meg néha meglepetésszerűen, és töröltek el... A wiki teljesen korrektül leírja, hogy sok lövész kihalt belőle, sokat lelőttek az ellenséges vadászok, de sikeres konstrukció volt, amelyet még a háború vége előtt továbbfejlesztettek IL-10 -é.

Nekem nem úgy jött ez le, hogy lehúzták a gépet a Wikin, egész korrektül le van írva ott minden, most hogy bogarat raktál a fülembe, gondoltam elolvasom, mert eddig nem néztem rá az Il-2/10 -re OTT :p...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 931
48 073
113
Esetleg még a Henschel Hs 129 volt ilyen.
Igen, de azért azzal már inkább az IL-10 et érdemes összevetni... Az Oroszok IL családja nagyon is sikeres konstrukció volt, ha tetszik ha nem, a mai A-10A II nek is az IL-2/Ju-87 páros a szellemi apukája... Ilyen kategóriás gépekben meg a SZU szerintem jobbat alkotott az Il-2/10 el, mint a németek a Ju-87/Hs-129 el.

Ettől függetlenül a mai napig ha megkérdeznek, hogy ki volt a II. VH legnagyszerűbb pilótája, én azonnal rávágom hogy Hans Ulrich Ruddel :p!