A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
359
558
93
Keleti találékonyság biztos hasznos volt, de a technológiát már akkor is nehéz volt mással helyettesíteni...
Egy példa: P-47 Thunderbolt turbo-supercharger rendszere kiépítve
P_47_turbo_supercharger.jpg

Elöl a Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp motor, mögötte a turbófeltöltő az intercooler és a csőhálózat.

Márr csak ezt a turbófeltöltőt és intercooler csőhálózatot elnézve se lehetett valami túl olcsó legyártani egy P47-est.
 
M

molnibalage

Guest
... A "Mustang" az meg kb. az emberek 99% nak a háború alatt használt legfejlettebb, buborékkabinos, merlin motoros, kiforrott P-51 D Mustangot jelenti.
Miért, mi mást kellene érteni? Ez volt a legelterjedettebb változat. Vagy tévedénék?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 025
113
Miért, mi mást kellene érteni? Ez volt a legelterjedettebb változat. Vagy tévedénék?
Nem, nem tévedsz, az volt a legnagyobb példányszámban gyártott verzió, de attól még kb. az A-B-C verziók sem voltak elhanyagolhatóak, kb. ezekből összesen fele annyi készült, mint a D-ből. Tehát jelentősek voltak, és nem egyértelmű az, hogy a "Mustang" az azonnal egyértelműen a kiforrott D-30 mondjuk... Mert ilyen alapon én azt mondom, hogy ok, akkor azt meg kell feleltetni a P-47N-el, vagy a Yak-9U/P-vel, esetleg egy MK.22 es Griffon motoros Spittel, és az fog kijönni, hogy nem a Mustang a legpotensebb gép...
 

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 118
2 305
113
Általában véve egyébként ez a csillagmotoros gépekre igaz volt, hogy nagyon sérülésállóak voltak... Az FW190A/F sorozatnak is ez volt a legnagyobb előnye a BF109, illetve a long-nasen Dora-kkal szemben, hogy a BMW-801 elpusztíthatatlan volt szinte. A La-5/7 szintén sokat bírt. Alapvetően jó dolog a csillagmotor, csak hát a brutál nagy homlokfelület... Valamit valamiért...

No, és kb itt van a lényeg, az utolsó mondatban. Valamit valamiért. Próbálgattak optimalizálni ezerrel, de a "tökéletes" gép kb lehetetlen volt.
És akkor már azon túl is léptünk, hogy volt egy alapelképzelés (ami lehetett akár teljesen hibás is, legszebb példa a Ju88-He177 zuhanóbombázása talán), ennek a technikai megvalósítása a fent említett kompromisszumokkal (persze, ha nem siklott teljesen félre, lásd ugye megintcsak He177 vagy akár Manchester esete is a kapcsolt motorokkal), majd ezek után szembejön a realitás, a kényszer, a szükség és nem azt kell csinálni a géppel, amire eredetileg elképzelték (pl Typhoon CAS, vagy akár közepes bombázók stratégiai bombázása).
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Wittmann 44-es Villers Bocage-akciójának megfilmesítése újszerűen, némi animációval.
Egy Tigrissel 14 szövetséges tank és 15 szállító jármű, egy negyedóra leforgása alatt.
 

ssvenom

Member
2010. december 1.
223
19
18
Javitsatok ki ha tevedek de ha az emlekezetem nem csal akkor a Villers Bocage i tank meszarlasban nem csak Wittman vett reszt!hanem 2 Tiger es egy Panzer 4es!Vala olvastam a 2.SS.Panzer Division ''Das Reich'' osszefoglalojat es mintha abban emlitettek volna a Villers Bocage i attackot ahol lemeszaroltak a szovetseges tank oszlopot!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Javitsatok ki ha tevedek de ha az emlekezetem nem csal akkor a Villers Bocage i tank meszarlasban nem csak Wittman vett reszt!hanem 2 Tiger es egy Panzer 4es!Vala olvastam a 2.SS.Panzer Division ''Das Reich'' osszefoglalojat es mintha abban emlitettek volna a Villers Bocage i attackot ahol lemeszaroltak a szovetseges tank oszlopot!

Wittmann az 1. SS páncéloshadosztályban kezdte. Majd a 101. SS nehézpáncélos zászlóalj kötelékében szolgált, Tigris harckocsiján. A 2. SS. páncéloshadosztályban Ernst Barkmann volt egy másik páncélos ász. Ő azonban Párduc harckocsival harcolt, a hadosztály páncélos ezredében. Villers Bocage estében nem volt ott a 2. SS. páncéloshadosztály.
 

galland

Well-Known Member
2012. szeptember 21.
354
344
63
Javitsatok ki ha tevedek de ha az emlekezetem nem csal akkor a Villers Bocage i tank meszarlasban nem csak Wittman vett reszt!hanem 2 Tiger es egy Panzer 4es!Vala olvastam a 2.SS.Panzer Division ''Das Reich'' osszefoglalojat es mintha abban emlitettek volna a Villers Bocage i attackot ahol lemeszaroltak a szovetseges tank oszlopot!
Igen, velük együtt indult el. A pz4-et kilötték, Whitman tigrise és egy másik meghibásodott. Ő átült az épp Tigrisbe, a többieket hátraküldte a sérült hk-at javítani. Ő mészárolt, a többiek meg szereltek. :)
 

ssvenom

Member
2010. december 1.
223
19
18
honved:Tudtam en is hogy Wittman nem a Das Reich ba szolgalt!mindossze csak abban a konyvben is emlitettek a hires attackjat!Azert kosz az infot!
galland:akkor jol emlekeztem hogy nem volt egyedul,csak azt nem tudtam hogy egyedul szallt e harcba a tank oszloppal avagy sem.Thx
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 726
113
Én Kurt Meyert sokkal de nagyobb asznak tartom mint Wittmannt. Wittmann de volt semmi de nekem mégis a panzer mayer az ászok ásza
 
  • Tetszik
Reactions: szuvorov

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Én Kurt Meyert sokkal de nagyobb asznak tartom mint Wittmannt. Wittmann de volt semmi de nekem mégis a panzer mayer az ászok ásza

Értelek. Csupán iss harckocsizókról esett most szó. "páncélos Meyer" viszont felderítőként kezdte, az 1. SS. páncélos felderítő zászlóalj parancsnoka volt. Hírnevét korán megszerezte, mikor a Balkánon, a Klissura hágónál, katonái mögé dobta a kézigránátot és parancsba adta, hogy csak előre van. Ez a történet, több hiteles forrásból is megerősíthető, hogy megtörtént. Részt vett a hadosztály minden fontos csatájában. 1943-ban átvezényelték, az alakuló 12. SS. Páncéloshadosztályhoz. Normandiában esett fogságba, mint a hadosztály parancsnoka, sebesülten. A Hadosztály parancsnokságát egyébként, a nem kevésbé ismert Fritz Witt vezérőrnagytól vette át. Aki elesett a normandiai harcok kezdetén.
 
  • Tetszik
Reactions: akagi and Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 726
113
Igen amúgy felderitokent is hatalmasakat alkotott. Es mint emlitetted viszonylag későn kerult harckocsira es meg igy "megkesve" is mekkorat alkotott. És túlélt. (8komolyabb sebesulese igaz volt de a nagyreszuk meg felderitokent). Nem semmi karriert futott be és tartalekoskent kezdte
 

ssvenom

Member
2010. december 1.
223
19
18
Ha mar a felsorolasnal tartunk a tank aszoknal akkor nem szabad megfeledkezni Otto Carius rol sem!!!o is alkotott!elsokent o kapta meg a Jagd Tigert!es bizony o talan az egyeduli akit nem sikerult kiloni vagy lebombazni!O tulelte a haborut is!a Jagd Tigerrel meg szepen apritotta a szovik tankjait!Wittman,Carius,Peiper,Berckmann!mimd mind kivalo harckocsi parancsnokok voltak!reg elvolt veszve a haboru,de ok megmaradtak katonaknak es apritottak az ellent meg ha az 20x tuleroben is voltak!Respect nekik!
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Ha mar a felsorolasnal tartunk a tank aszoknal akkor nem szabad megfeledkezni Otto Carius rol sem!!!o is alkotott!elsokent o kapta meg a Jagd Tigert!es bizony o talan az egyeduli akit nem sikerult kiloni vagy lebombazni!O tulelte a haborut is!a Jagd Tigerrel meg szepen apritotta a szovik tankjait!Wittman,Carius,Peiper,Berckmann!mimd mind kivalo harckocsi parancsnokok voltak!reg elvolt veszve a haboru,de ok megmaradtak katonaknak es apritottak az ellent meg ha az 20x tuleroben is voltak!Respect nekik!
Nem szabad éljenezni, még, ha tanítják is!
 

ssvenom

Member
2010. december 1.
223
19
18
Ne tessek felre erteni kedves Akagi!nem eljenezek!csupan elismerem a katonak hosies ellenallasat es cselekveseit!nem a naci partot vagy Hitlert eltetem hanem a tank aszokat!a katonakat!a tetteiket!a harcteren!ne vonjunk rogton politikai vonasokat a harcteren elert teljesitmeny koze!Nem ideologiarol beszeltem hanem tank csatakrol!teccik erteni?