A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az a gond, hogy a Patria 6x6 nem az AMV családhoz tartozik, hanem a Pasi családhoz. Ez tényleg nagyon hasonlít a Fuchs2-re de ez tényleg csak APC. Semmi több. Ez a konstrukció bár lehet, hogy rendelkezik pozitív tulajdonságokkal, de egy elavult konstrukció.
Sokkal kisebb védettséget jelent a főirányból érkező találatok ellen, mint azok a járművek, ahol az orrban elhelyezett motor jelentős többletvédelmet jelent az élőerőnek.
Ezen túl a 3 tengely ugyan csökkent a méreteken, a vételáron, a súlyon, és ezzel együtt a fogyasztáson és a karbantartási ígényen is, de veszít a terepképességeken, valamint belső méreteken, illetve a túlélőképességen, mivel egyel lecsökkenti oldalanként a kerék számát.
Az AMVnek is van elvileg 6x6 os verziója, de a finnek nem erőltették, mivel a 8x8 annyival többet ad.
Érdekes, hogy a lengyelek viszont tervezik az AMV 6x6 hadrendbe állítását.
Ha jól tudom ATGM platform, meg Recce verziók készülnek.
A Fuchs különben majdnem teljesen ki lesz vonva a Bundeswehrből. Ha jól tudom, a Boxer váltja. Csak a felderítőknek marad pár, a Fennek mellé. De pl. az ausztral felderítő jármű tenderen is a Boxer indult - és nyert is - nem a Fuchs, pedig annak is van felderítő verziója.
Ugyanezen sorminta miatt cserélik le a franciák a VAB-ot, de az összes modern kerekes APC/IFV ezen az elöl motor, és hagyományos szélvédő-mentes kialakításban készülnek.
Az mondjuk kemény, hogy a BTR-eknél még a Fuchs is hasznosabb lenne....
Nem lecserélik a régi VABokat,hanem váltják az új generációjával a VAB 3mal.
Nincs mindenre ideális jármű,ezért is van annyiféle járműcsalád.Másra való a Fuchs,és másra a Rozsomák,bár vannak átfedések
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 338
113
A nehéz és a közepes dandárt kellene a lehető legjobban felszerelni. Ezzel szerintem mindenki egyetértene. A leendő könnyű dandárba meg tartalékosoknak a Fuchs 2 jó választás lenne e. Egyébkent ahogy latom lassan eljutunk odáig hogy a btr től minden jobb választas lehet.
Nem tudom hogy hülyeség lenne e egy aktív és egy tartalekos dandárt felszerelni ezzel? Mert oda egy ilyen jármű jó lehet.
Még egy elmélkedés? Vajon érdemes e létrehozni egy aktív/tartalékos könnyű dandár keveréket? És erre rá pluszba egy aktív könnyű dandárt. Így a tartalékosoknál is lenne egy áthidalás pl ha jönne egy gebasz akkor jobban lehetne valamihez nyúlni. Viszont ebben az esetben a felkeszítes, kiképzés jóval több időt vehetne el mint az évi 20 nap. Mert minimális,alap harcászati ismeretekkel rendelkezniük kellene. Legalább a 3,4 x ért az alap 20 napnak. Pl a fiataloknak ideális is lenne. Azoknak úgy is ott van a nyári szünet plusz az évközbenni szünetek.
Szerintem a közepes dd kerekes 8x8 platformot fog kapni saját platformú tűztámogató századokkal a zászlóaljaknál hozzá a EVA jellegű tüzérséggel.
A könnyű/különleges/gyorsreagálású meg MRAP-ot
, mint ahogy a felderítők is. Sajnos a Fennek és a Wiesel jellegű járműcsaládnak reszeltek, ha a török MRAP-ok maradnak.
Az is igaz, hogy a Wieselnek akkor lenne értelme, ha megszerveznénk a szállítási feltételeket is. Sajnos nehéz heli viszont már nem valószínű. Így pedig marad NMS 4x4 vonal.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 207
33 622
113
Nms 4x4 el egyebkent nincs is semmi baj. Ha arra lessz hasznalva amire valo... Ha masra akkor igen de ez viszont mindenre igaz.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 479
113
A Rozsomák egy kerekes ifv,a Fuchs meg egy klasszikus mindenes apc.Ahogy a BMP kiegészitője volt az MT-LB,épen úgy viszonyul a kettő egymáshoz.
oké amit mondasz de azt azért tegyük hozzá hogy csak a rosomaknak (lengyel fejlesztés eredménye képp) van 8 változata, a Patrianak meg nem tudom mennyi de biztos nem 2
Ez eléggé képlékeny.BMP-1/2 ifv,miközben páncélzata,és fegyverzete is gyengébb mint egy jol fegyverzett Patriának.
ne a vsz vasat hasonlítsuk egy modern APC-hez szerintem
Szerintem a közepes dd kerekes 8x8 platformot fog kapni saját platformú tűztámogató századokkal a zászlóaljaknál hozzá a EVA jellegű tüzérséggel.
remélem nem lesz igazad
Sajnos a Fennek és a Wiesel jellegű járműcsaládnak reszeltek, ha a török MRAP-ok maradnak.
a kettőnek semmi köze egymáshoz
Egyébkent ahogy latom lassan eljutunk odáig hogy a btr től minden jobb választas lehet.
már rég itt kellene tartani sajnos
Az is igaz, hogy a Wieselnek akkor lenne értelme, ha megszerveznénk a szállítási feltételeket is
semmilyen téren nem lenne értelme a Wieselnek
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Erre való a versenytárgyalás.Összehasonlitó próbák,pénzügyhatékonysági számitások.

Ez nagyon szépen hangzik... csak nálunk a kívánságlistáról a végső döntést úgy is a politika fogja meghatározni az alapján, éppen hova szeretnénk nyalni. Eddig szerencsére jó volt a bolygók együttállása és jó döntések születtek (a török mrap-ok lehetnek a kivételek, de arról az üzletről még lófaszt se tudunk, korai még véleményt nyilvánítani).

És nem csak gyhj-ként kell gondolni páncélozott járműre.Sebesültszállitótol az aknatelepitő hordozóig,harcvonali utánpótlásszállitótol a REH járműig kismillió feladat van.A Rozsomák egy kerekes ifv,a Fuchs meg egy klasszikus mindenes apc.Ahogy a BMP kiegészitője volt az MT-LB,épen úgy viszonyul a kettő egymáshoz.

Fordítsuk meg. Az összes felsorolt feladatot tökéletesen el tudja látni a Rosomák, a variánsok léteznek és használatban állnak. De a Fuchs-ból már nem biztos, hogy tudsz értelmes ifv-t csinálni. Mennyi nála a hasznos teher? 6 tonna? Ebbe kéne belesűríteni a nagykaliberű gépágyús tornyot, meg a kieg páncélzatot és 6-8 lövészt. Valahol mindenképpen kompromisszum lesz a vége. Egy Rosomak XP-nél ez az érték 12 tonna körül van.

Ez esetben marad a 2 típus párhuzamos alkalmazása pár százas összmennyiségben. Mellettük még a láncos ifv, leo, törökök, rábák, wolfok, t-72, btr-k üzemeltetése (reméljük utóbbiak már csak rövidebb időre). Biztos megéri még egy típus rendszeresítése tök feleslegesen, abban a reményben, hogy talán spórolsz egy kerekítési hibányi összeget a vételáron?

A VAB-ot a VBMR Griffon-nal váltják.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 979
113
oké amit mondasz de azt azért tegyük hozzá hogy csak a rosomaknak (lengyel fejlesztés eredménye képp) van 8 változata, a Patrianak meg nem tudom mennyi de biztos nem 2

ne a vsz vasat hasonlítsuk egy modern APC-hez szerintem

remélem nem lesz igazad

a kettőnek semmi köze egymáshoz

már rég itt kellene tartani sajnos

semmilyen téren nem lenne értelme a Wieselnek
Mi a gond a 8x8-as APC-vel a közepes dandárnak, meg a platós tüzéséggel ?
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 207
33 622
113
Tudom kicsi benne a hely nincs hova rakni a motyot... Igazabol nem is kell a 3 napos zsak elfer az ulles alatt. A tobbi motyot meg majd a teherauto viszi... Egyebkemt a panceltoroknek is teljesen okes lenne egy jo atgm el.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Szerintem a közepes dd kerekes 8x8 platformot fog kapni saját platformú tűztámogató századokkal a zászlóaljaknál hozzá a EVA jellegű tüzérséggel.
A könnyű/különleges/gyorsreagálású meg MRAP-ot
, mint ahogy a felderítők is. Sajnos a Fennek és a Wiesel jellegű járműcsaládnak reszeltek, ha a török MRAP-ok maradnak.
Az is igaz, hogy a Wieselnek akkor lenne értelme, ha megszerveznénk a szállítási feltételeket is. Sajnos nehéz heli viszont már nem valószínű. Így pedig marad NMS 4x4 vonal.
Kevés az az egy könnyű dandár. Nem lenne normális tartalék. Oké hogy lesznek tartalékos ezredek de ezeket később át kellene szervezni tartalékos dandárokba. Persze ha lesz hozzá szükséges felszerelés,hely és létszám. Bőven elférne majd egy két rendesen kiépitett tartalékos dandár tartalékban a későbbiekben.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 207
33 622
113
Egyebkent meg a 3 napos zsak tartalmat is sokaltam mindig egy valtas gyakorlo boven eleg lenne bele pl.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Ez nagyon szépen hangzik... csak nálunk a kívánságlistáról a végső döntést úgy is a politika fogja meghatározni az alapján, éppen hova szeretnénk nyalni. Eddig szerencsére jó volt a bolygók együttállása és jó döntések születtek (a török mrap-ok lehetnek a kivételek, de arról az üzletről még lófaszt se tudunk, korai még véleményt nyilvánítani).



Fordítsuk meg. Az összes felsorolt feladatot tökéletesen el tudja látni a Rosomák, a variánsok léteznek és használatban állnak. De a Fuchs-ból már nem biztos, hogy tudsz értelmes ifv-t csinálni. Mennyi nála a hasznos teher? 6 tonna? Ebbe kéne belesűríteni a nagykaliberű gépágyús tornyot, meg a kieg páncélzatot és 6-8 lövészt. Valahol mindenképpen kompromisszum lesz a vége. Egy Rosomak XP-nél ez az érték 12 tonna körül van.

Ez esetben marad a 2 típus párhuzamos alkalmazása pár százas összmennyiségben. Mellettük még a láncos ifv, leo, törökök, rábák, wolfok, t-72, btr-k üzemeltetése (reméljük utóbbiak már csak rövidebb időre). Biztos megéri még egy típus rendszeresítése tök feleslegesen, abban a reményben, hogy talán spórolsz egy kerekítési hibányi összeget a vételáron?

A VAB-ot a VBMR Griffon-nal váltják.
Fuchs 2 azért kerülhetett szóba mert egy esetleges török embargó esetén az ejder biztosan kilőve. Egyébként ahogy nézzem a Fuchs szerintem jobb választás lehetne mint az a török platform.
Egyrészt biztosan meg lehetne oldanni egy hazai összeszerelést. A németekkel amúgy is jóbban vagyunk. Btr helyett biztos jobb lehet. Másodvonalba, tartalék erőkhöz is jó választás lehetne. Talán jobb is mint egy török 4x4 platform vagy ne adj isten btr.
A török 4x4 helyett inkább normális terepjáró platform. Nem is látom nagyon értelmét egy NMS szerű 4x4 ek itthon. Mert amenyibe kerülne alig kerülhetne drágábban a Fuchs. A 4x4 es platform szerintem csak a forrásokat vinné el.
Nem a rosomak ellen vagyok félreértések elkerülése végett.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 979
113
Fuchs 2 azért kerülhetett szóba mert egy esetleges török embargó esetén az ejder biztosan kilőve. Egyébként ahogy nézzem a Fuchs szerintem jobb választás lehetne mint az a török platform.
Egyrészt biztosan meg lehetne oldanni egy hazai összeszerelést. A németekkel amúgy is jóbban vagyunk. Btr helyett biztos jobb lehet. Másodvonalba, tartalék erőkhöz is jó választás lehetne. Talán jobb is mint egy török 4x4 platform vagy ne adj isten btr.
A török 4x4 helyett inkább normális terepjáró platform. Nem is látom nagyon értelmét egy NMS szerű 4x4 ek itthon. Mert amenyibe kerülne alig kerülhetne drágábban a Fuchs. A 4x4 es platform szerintem csak a forrásokat vinné el.
Nem a rosomak ellen vagyok félreértések elkerülése végett.
Hát egy NMS amúgy a felderítő platformnak és ATGM hordozónak is teljesen megfelel, meg Mistralt is rá lehetne pakolni az unimogplató helyett. Ilyen specializált dolgokra használnám és nagyon remélem, hogy a főnökség is ezt tervezi vele.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
A Gepard Light tank lesz a tűztámogatójuk 120mm-essel, addig meg t72-es (amit utána kivonnak)
Elméletileg az aktív állománybol kivonják a T-72 et. Átcsoportosítják a tartalékosokhoz. Mint a feljavított bmp-1 et is. Valahol olvastam róla. Na majd ha lesz időm megkeresem a linket. Egyébként tartalékban kb 8-12 évig terveznek meg velük.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 979
113
Elméletileg az aktív állománybol kivonják a T-72 et. Átcsoportosítják a tartalékosokhoz. Mint a feljavított bmp-1 et is. Valahol olvastam róla. Na majd ha lesz időm megkeresem a linket. Egyébként tartalékban kb 8-12 évig terveznek meg velük.
Igen a Gepard 2026-ban állna rendszerbe náluk, én linkeltem a cikket.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 834
35 404
113
Lengyel Honvédelmi Minisztérium: A Gepard program hirtelen véget ér
https://www.defence24.com/polish-ministry-of-defence-gepard-programme-comes-to-an-abrupt-end
Valami könnyű tüztámogató tank nekünk is kéne a Cockerilnek vannak ilyen tornyai 90 mm s és 105mm es vátozatban azt rá lehetne pakolni az eljövendő IFV kre.
Az oroszoknál már tervbe van véve az IFV ik átfegyverzése egy 57mm es ágyúra ezt még a BTR ekre is rá tudják rakni.
A 30 mm es ágyú már nem nagyon rúg labdába a modernebb cuccok ellen a románoknak már Piranha V van lesz.