A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Uraim! Kérdésem volna felétek: ez a Barys 8x8-as vajon ár-érték arányban hol helyezkedhet el, Pandur 2, Piranha 5 meg a Parshoz képest? Meg a biztonság terén szerintem az előző kettőt veri. A másik dolog: a csehek mit használnak? Pandurt. Románok? Piranha-t. A szerbek? Lazart. Szerintem ezeknél jobb. Az úszóképességet hagyjuk a 6x6-okra, mert olyanokat is be kellene szerezni a 8x8-asok mellett. Nem kell minden áron a horror árú Patriahoz meg Boxerhez ragaszkodni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 260
120 032
113
Uraim! Kérdésem volna felétek: ez a Barys 8x8-as vajon ár-érték arányban hol helyezkedhet el, Pandur 2, Piranha 5 meg a Parshoz képest? Meg a biztonság terén szerintem az előző kettőt veri. A másik dolog: a csehek mit használnak? Pandurt. Románok? Piranha-t. A szerbek? Lazart. Szerintem ezeknél jobb. Az úszóképességet hagyjuk a 6x6-okra, mert olyanokat is be kellene szerezni a 8x8-asok mellett. Nem kell minden áron a horror árú Patriahoz meg Boxerhez ragaszkodni.
A pandur meg a piranha ezekhez képest kissé erőteljesebb minőséget képvisel.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 704
6 483
113
Uraim! Kérdésem volna felétek: ez a Barys 8x8-as vajon ár-érték arányban hol helyezkedhet el, Pandur 2, Piranha 5 meg a Parshoz képest? Meg a biztonság terén szerintem az előző kettőt veri. A másik dolog: a csehek mit használnak? Pandurt. Románok? Piranha-t. A szerbek? Lazart. Szerintem ezeknél jobb. Az úszóképességet hagyjuk a 6x6-okra, mert olyanokat is be kellene szerezni a 8x8-asok mellett. Nem kell minden áron a horror árú Patriahoz meg Boxerhez ragaszkodni.
nem mindenáron horror áru eszköz kell hanem rohadtul a lehető legjobb ami a piacon van , a kazak "csoda" nem mérhető össze nem hogy egy piranhaval de még egy pandúrral se... látom nem értitek hogy most nem a foltozgatás ideje van , hanem az hogy végre esélyt adjunk a szerencsétlennek hogy túléljen egy ütközetet , nyilván lehetne akár a BTR-ekkel is kiküldeni őket , az végülis a legolcsóbb megoldás nem? :D gyerekek nemár ...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 377
7 863
113
Szerintem ő másképp értette? Másodvonalba és kiegészítésként. Nem hiszem hogy olyan kazlakban állnának itt a források hogy több száz db os tétteleket meg tudunk engedni magunknak több milliós eurós harci eszközökben. Rengeteg helyre kellene forrás nem is kevés ha azt nézzük. Nem beszélve a közepes és a könnyű dandárok igényeiről. Azzal mit fogunk elérni ha a nehéz dandárron kívül a többi szegényesen fog futkosni. De a legfontosabb hogy legyen később azokra a modern eszközökre és dandárokba ember is.
 
H

Hummen23

Guest
Én látok a Barys 8x8-ban fantáziát, főleg az 57 mm-es torony miatt. Nagy elrettentő erő lehetne. Nem hiszem, hogy bármelyik ellenséges katona nyugodtan ülne be a saját harcjárművébe, amikor tudja, hogy ilyenek lesekednek rá. Persze a 30-as is potens atgm-el kiegészítve. De ez olcsóbb, többet és gyorsabban tud lőni. Atgm-nél mindössze 2-3 lehetőséged van megsemmisíteni a célt. Ne felejtsük el, hogy a dél-afrikaiaknak benne van a keze.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
nem mindenáron horror áru eszköz kell hanem rohadtul a lehető legjobb ami a piacon van , a kazak "csoda" nem mérhető össze nem hogy egy piranhaval de még egy pandúrral se... látom nem értitek hogy most nem a foltozgatás ideje van , hanem az hogy végre esélyt adjunk a szerencsétlennek hogy túléljen egy ütközetet , nyilván lehetne akár a BTR-ekkel is kiküldeni őket , az végülis a legolcsóbb megoldás nem? :D gyerekek nemár ...

Igen, a biztonság terén teljes mértékben igazad van, mert én szívem szerint Boxert vagy Patriát vagy vegyesen mindkettőt látnám szívesen. A fórumban írták, hogy a cseh katonák nyilatkozták a Pandurról, hogy nagyon pöpec egy gép de leginkább csak tálib vadászatra jó.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A pandur meg a piranha ezekhez képest kissé erőteljesebb minőséget képvisel.
Kipróbáltad?Dél afrikai fegyverek azért nem a rossz minőségükröl hiresek.
Ami azt illeti,ez a Mbombe 8,a Mbombe család ifv tagja.
A Mbombe 6/8 páncélzatát az RPG kumulativ töltetek ellen hegyezték ki.Bár a 8as erősebb,mint a 6os.Egyszerűen egy más harcászati taktikára tervezték.Ami azonban eléggé (ős)magyaros.Az 57milis ágyú olyan messziről lövi ki az ellen nehéz technikáját,ahonnan annak fegyverzete még nem hatásos-elég ellene a könnyebb páncélzat is.Ha az ellen nehéz technikája ki lett iktatva,a járműveit vesztett gyalogsággal már nyugottan vivhat közelharcot.A gyalogsági fegyverek,RPGk és aknák ellen jol védettek.
Vagyis az adott súlyban a dél afrikaiak a fegyverzet-mozgékonyság-védettség rangsort preferálták.Bár ez is elég nehézkes megitélni,hisz RPG/IED/akna vonalon pont,hogy nagyon jol védettek.Kinetikus energia ellen viszont kevésbé.Tekintve,hogy manapság milyen jellegű háborúk folynak,lehet,hogy nekik van igazuk.
Naés úgy lettek tervezve,hogy a kafferek és kazakok is tudják üzemeltetni.Talán az MH is képes lenne rá.
És az ár,a költségek bizony szempont.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Szerintem ő másképp értette? Másodvonalba és kiegészítésként. Nem hiszem hogy olyan kazlakban állnának itt a források hogy több száz db os tétteleket meg tudunk engedni magunknak több milliós eurós harci eszközökben. Rengeteg helyre kellene forrás nem is kevés ha azt nézzük. Nem beszélve a közepes és a könnyű dandárok igényeiről. Azzal mit fogunk elérni ha a nehéz dandárron kívül a többi szegényesen fog futkosni. De a legfontosabb hogy legyen később azokra a modern eszközökre és dandárokba ember is.

Igen, úgy értettem ahogy írod, hogy másodvonalban ilyen harmadik országbeli gép is megfelelne nekünk. Mert sajnos szinte mindenre kell a pénz. Ezen a Barys-on az az 57-es csúzli nagyon bejön nekem. Na, meg hát ha Dél-Afrika keze is benne van, szóval egy próbát megérne, mégis mit tud ez a gép.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 377
7 863
113
Igen, úgy értettem ahogy írod, hogy másodvonalban ilyen harmadik országbeli gép is megfelelne nekünk. Mert sajnos szinte mindenre kell a pénz. Ezen a Barys-on az az 57-es csúzli nagyon bejön nekem. Na, meg hát ha Dél-Afrika keze is benne van, szóval egy próbát megérne, mégis mit tud ez a gép.
Szerintem egy jó minőségi 30 al vagy 35 el jobban járnánk. Azzon gondolkodtam hogy az 57 et mire használnák fel. Mert nagyobb szírosabb célhoz viszont a test gyenge lehet. Nem minden az űrméret. Nem beszélve a lőszer igényről plusz 6-8 ember hogy fér el benne. Gyalogsági támogatáshoz inkább 30 as vagy 35 ös szerintem a tűzgyorsaság miatt. 57 es vagy felette inkább tank vagy nehéz ifv. Egy jó pszh jelegű 6x6 os vagy 8x8 as is elférne lentebb. 25-35 ös ágyúval.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem egy jó minőségi 30 al vagy 35 el jobban járnánk. Azzon gondolkodtam hogy az 57 et mire használnák fel. Mert nagyobb szírosabb célhoz viszont a test gyenge lehet. Nem minden az űrméret. Nem beszélve a lőszer igényről plusz 6-8 ember hogy fér el benne. Gyalogsági támogatáshoz inkább 30 as vagy 35 ös szerintem a tűzgyorsaság miatt. 57 es vagy felette inkább tank vagy nehéz ifv. Egy jó pszh jelegű 6x6 os vagy 8x8 as is elférne lentebb. 25-35 ös ágyúval.
Groznijban az oroszok kevésnek találták a 30milit,ezért szedték elő az 57milist.A gyalogság lefogására meg inkább ki kéne egésziteni egy 40milis ag+ngp arancsnoki toronnyl,mint a kinaiak új "könnyű"hk-ján.
thediplomat_2016-11-01_17-15-32-386x269.jpg
 
R

rejsz felügyelő

Guest
ezért szedték elő az 57milist.
És miért pont ezt szedték elő? Mert semmi más nincs a kettő között.
Jó lenne már felfogni végre hogy minden műszaki megoldás, minden koncepció kompromusszumos. Az 57-es baromi nagy, nehéz és sok helyet foglal a lőszere. A modern IFV páncélok a 35/40mm ellen sem nyújtanak védelmet, ezek is átlövik keresztbe-hosszába, sokkal kisebb méret, tömeg mellett, a lőszerjavadalmazás meg nagyobb mint az 57-nél.
Röviden: szerintem az 57-es overkill IFV főfegyverzetként.
Ezt érdemes átfutni. https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2016/04/bigger-guns-are-not-always-better.html?m=1
CTAammo.jpg
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 377
7 863
113
Groznijban az oroszok kevésnek találták a 30milit,ezért szedték elő az 57milist.A gyalogság lefogására meg inkább ki kéne egésziteni egy 40milis ag+ngp arancsnoki toronnyl,mint a kinaiak új "könnyű"hk-ján.
thediplomat_2016-11-01_17-15-32-386x269.jpg
Ja szét is szedtek il lőtek vele mindent romhalmazra.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ja szét is szedtek il lőtek vele mindent romhalmazra.
30milissel?Nem éppen.A harccsoportokba beosztott önjáró lövegek lőttek romhalmazzá mindent.Fel is merült egy erős páncélzatú 152mm-es rohamlöveg kifejlesztésének igénye is.De a Terminátor lett helyette-pénzügyi okokbol.
Már afganisztánban kevésnek találták a 30milist.BMP-3 100milis lövege már az ottani tapasztalat nyomán kerűlt a gépre.
Az orosz koncepció is a tűzerő mozgékonyság védettség rangsort preferálja.
És miért pont ezt szedték elő? Mert semmi más nincs a kettő között.
Jó lenne már felfogni végre hogy minden műszaki megoldás, minden koncepció kompromusszumos. Az 57-es baromi nagy, nehéz és sok helyet foglal a lőszere. A modern IFV páncélok a 35/40mm ellen sem nyújtanak védelmet, ezek is átlövik keresztbe-hosszába, sokkal kisebb méret, tömeg mellett, a lőszerjavadalmazás meg nagyobb mint az 57-nél.
Röviden: szerintem az 57-es overkill IFV főfegyverzetként.
Ezt érdemes átfutni. https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2016/04/bigger-guns-are-not-always-better.html?m=1
CTAammo.jpg
Igen,a lőszer elhelyezés kihivás.Meg a lőszer váltás is.Az oroszok a karusszelt választották hozzá.
Mert nem csak ifv ellen van.És dolgoznak a svéd 3P lőszer másolatán,ami többcélú.És a 45milis lőszerrel is kisérleteztek
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 452
46 349
113
Igen, a biztonság terén teljes mértékben igazad van, mert én szívem szerint Boxert vagy Patriát vagy vegyesen mindkettőt látnám szívesen. A fórumban írták, hogy a cseh katonák nyilatkozták a Pandurról, hogy nagyon pöpec egy gép de leginkább csak tálib vadászatra jó.
Na az kimondottan vicces történet lenne! :p:D
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Egyetértési nyilatkozat Kazahsztánnal

"A katonai-technikai együttműködésről írt alá egyetértési nyilatkozatot július 5-én, pénteken a kazahsztáni Nur-Szultanban Maróth Gáspár nemzeti fegyverzeti igazgató, védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos Talgat Zhazhumenov kazah ipar- és infrastruktúra-fejlesztési miniszterhelyettessel.

A kétoldalú együttműködés kereteinek lefektetése mellett konkrét megállapodás született arról, hogy Magyarország és Kazahsztán közös erőfeszítéseket tesz az elektronikai hadviselési szakterületen.

A találkozó során szó esett arról is, hogy a közeljövőben további fegyverzeti kategóriák tekintetében is konkretizálják az együttműködést a két ország védelmi szektora között, ezzel is hozzájárulva a nemzeti haderő- és hadiipar-fejlesztési programok, hazánk esetében a Zrínyi 2026 céljainak megvalósulásához."
UTYOS - NSV?
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 452
46 349
113
Én látok a Barys 8x8-ban fantáziát, főleg az 57 mm-es torony miatt. Nagy elrettentő erő lehetne. Nem hiszem, hogy bármelyik ellenséges katona nyugodtan ülne be a saját harcjárművébe, amikor tudja, hogy ilyenek lesekednek rá. Persze a 30-as is potens atgm-el kiegészítve. De ez olcsóbb, többet és gyorsabban tud lőni. Atgm-nél mindössze 2-3 lehetőséged van megsemmisíteni a célt. Ne felejtsük el, hogy a dél-afrikaiaknak benne van a keze.
Az a baj, hogy én meg ebbe a Barys/MBombe járműbe nem ülnék be szívesen. Egy sima 12,5-essel átlövik? Magyarul, egy sima rombolópuskával? Hát nem tudom...