A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
616
2 108
93
Napi hülye kérdés jöhet? Ha tényleg NASAMS-ot veszünk, az szerintetek milyen platformon lesz? RÁBA? Humwee? Vontatott?
Bocs, ha ez már kitárgyalásra került valahol, rég jártam erre.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Napi hülye kérdés jöhet? Ha tényleg NASAMS-ot veszünk, az szerintetek milyen platformon lesz? RÁBA? Humwee? Vontatott?
Bocs, ha ez már kitárgyalásra került valahol, rég jártam erre.

A legjobb az lenen ha minden eleme a rendszernek utánfutón lenne olyan formában,hogy egy H225 (ha már azt rendszeresítettük)külső teherként tudja szállítani vagy vontatni tudd kisteherautó méretű járművel.Egyszóval a legnagyobb hülyeség lenne teherautóra pakolni a rendszert.
 
  • Tetszik
Reactions: marton and Hortator

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 067
26 629
113
A legjobb az lenen ha minden eleme a rendszernek utánfutón lenne olyan formában,hogy egy H225 (ha már azt rendszeresítettük)külső teherként tudja szállítani vagy vontatni tudd kisteherautó méretű járművel.Egyszóval a legnagyobb hülyeség lenne teherautóra pakolni a rendszert.
Nem csökkentené ez indokolatlanul a mobilitást? Én minimum fele-fele felosztanám a rendszert. Az objektumvédelmet ellátók úgy ahogy írod, de a dandárokat védelmezők menjenek teherautókra! De nem vagyok meggyőződve arról, hogy kell nekünk helikopterrel szállítanunk!
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Nem csökkentené ez indokolatlanul a mobilitást? Én minimum fele-fele felosztanám a rendszert. Az objektumvédelmet ellátók úgy ahogy írod, de a dandárokat védelmezők menjenek teherautókra! De nem vagyok meggyőződve arról, hogy kell nekünk helikopterrel szállítanunk!

Miben csökkentené?Épp hogy növeli mert helikopterrel is szállítható
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 109
113
Nem csökkentené ez indokolatlanul a mobilitást? Én minimum fele-fele felosztanám a rendszert. Az objektumvédelmet ellátók úgy ahogy írod, de a dandárokat védelmezők menjenek teherautókra! De nem vagyok meggyőződve arról, hogy kell nekünk helikopterrel szállítanunk!
Ha sima kis pótkocsira van felrakva, akkor minden is el tudja húzni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 462
46 362
113
Miben csökkentené?Épp hogy növeli mert helikopterrel is szállítható

Ha sima kis pótkocsira van felrakva, akkor minden is el tudja húzni.
Mivel ötletbörzénél tartunk, én is bedobnám amim van.
A Sentinel radart csak-csak felteheted utánfutóra, de a 6-os zárt kilövő annál sokkal nehezebb.
Azt 3-4 tengelyes teherautóra teszik fel.
nasams-surface-to-air-missile-system-launch-vehicle-on-flag-day-parade-HPTWYP.jpg

1024px-NASAMS_II_E.T..JPG

Viszont ez egy konténeres megoldás, tehát légi úton külön szállítható. De jelenleg nem nagyon látok olyan alternatívát, ami olyan könnyű lenne, amit akár egy H225 el tudna vinni. Ugyebár ott a függesztéssel kb. 6t a határ. Páncélozott jármű ekkora méretben igen bajos. A nyitott indítósines megoldás pedig járművel együtt van.
3-image-36.jpg

Ez a konfig is több szerintem, mint 6t. A HMMWV csak maga valami 4,5.
Arról már nem is beszélve, hogy így az AMRAAMok is hamarabb "öregednek"
Szóval, lehet, hogy király lenne, de szerintem a jelenlegi keretek között a légi szállítás túl sok lenne a HM-NASAMS viszonyban.
Arról nem is beszélve hogy mind a radar, mind a kilövő igényel generátort. Mivel aktív kapcsolatban kell lenniük az FDC-vel.
A NASAMS alapegysége így néz ki:
nasams-76155195.jpg

És ez csak mindenből egy, ha jól látom.
Ez szerintem légiszállításra túl sok lenne. A szárazföldi mozgatás simán megoldható azzal a konfiggal, ami a fenti képen is fenn van. TG-Mercistűl Rába H családig.
Akinek van kisebb kiszerelésű megoldása NASAMSra, az ne fogja vissza magát! Dobja be a közösbe!
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 050
2 753
113
Nem csökkentené ez indokolatlanul a mobilitást? Én minimum fele-fele felosztanám a rendszert. Az objektumvédelmet ellátók úgy ahogy írod, de a dandárokat védelmezők menjenek teherautókra! De nem vagyok meggyőződve arról, hogy kell nekünk helikopterrel szállítanunk!

Teherautó nélkül -szerintem- könnyebben álcázható/rejthető.