1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

Diskurzus a(z) 'Magyar vonatkozású hírek, elemzések' témában - desertfox által indítva @ 2013. január 21..

1. Parapitecus

Parapitecus Well-Known Member

Erre gondoltam én is.

krisss likes this.
  2. borisz

borisz Well-Known Member

Ugyanakkor ott is van jó pár ember, aki csak levélnehezék.

rappali_ likes this.
  3. Parapitecus

Parapitecus Well-Known Member

Az ukikról volt szó?

4. Shadow

Shadow Well-Known Member

Szerintem erre gondol
    https://www.armadninoviny.cz/jihokorejsky-tisk-tanky-k2-black-panther.html

google úgy fordítja:
    New wolves in the Polish army will replace the old T-72M1 , then upgraded PT-91, then Leopard 2A5 tanks and in the longer term Leopard 2PL (upgraded Leopard 2A4

Én azt hittem nem csak az A4-eket húzzák fel PL szintre... mind1. Ez elvileg azt jelenti hogy a beérkező 800 db K2-vel ki fogják váltani először a régi T72M1- eket majd a Twardykat azokat követik az A5-ök majd a PL-ek. Így elvileg egységes lesz a felhozatal. Azt mondjuk nem írja mit csinálnak a régi tankokkal lehet simán bevágják tartalékba. Mindenestre van nekik 105 db A5. Ha nekik nem kell esetleg nálunk pont elférne...

Loken likes this.
  5. fedett_mókus

fedett_mókus Well-Known Member

szerintem meg , nekem valami azt súgja , hogy először szépen beolvasztják a T72-eseket aztán max felhúzatják azokat az A5-öket PL szintre ( ha lesz egyáltalán pl ,a németek eléggé lassítják a dolgot) amiket érdemes aztán mennek tartalékba , 800 darab K2-vel (ha lehívják a második adagot is) akkor bőven rendben vannak , sőt , pici még tartalékba is jut

Shadow likes this.
  6. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

Akkor itten valami nagyon KIGYÓ! Azt mondja meg nekem valaki, ha a taszári bázis az MNV kezelésében van 2007 óta, akkor mi radai rossebnek írt ki rá a HM környezetvédelmi kármentesítést a tavalyi év végén?
    Azt nem az MNV-nek kellene intéznie? :rolleyes:

Terminator likes this.
  7. Hegylakó

Hegylakó Well-Known Member

Jelenleg csak fizetés-nélküli szabi adására kötelezettek a cégek. Cserébe kárpótlást kapnak a nemzetgazdasági iparági átlagbér mértékében. Így pl mérnököket, komolyabb szakembereket hogyan akarsz megszólítani? Ez a rendszer jelenleg sajnos csak azokra van kitalálva, akiket most be tud vonzani. Nem akarok senkit bántani, de gyakorlatilag betanított és szakmunkás szintet. Pedig a mai technikákhoz igenis kellenének mérnökök, de akár humán diplomás emberek is, mert a saját köreikben ők is egyfajta PR vonzerők lehetnének.Nekem eddig két munkaidő-keretben dolgozó télen ráérő ismerősöm választotta az ÖTT-t, mivel ráérnek és talált pénz amit kapnak, meg olyanok akik még diákok.
    Én pl simán elmennék úgy is, ha fizetett szabit kapnék, de a fent említett kártérítés nem fedezi még a bért sem. Pl ha járna 10 nap fizetett szabi a másik 10-et hozzáraknám rendes szabadságból, vagy szívesen áldoznék hétvégét, de erre sincs mód. Jelenleg ilyen típusú gondok is vannak.
    Ezek még megoldandóak lennének. Miért nem lehet modulokat hétvégén elvégezni (akkor csak 3 nap szabi kellene)?

8. pöcshuszár

Így mondjuk van értelme a 800db K2-nek. Ha tippelnem kellene és hogy a lengyelekről, akkor azt hiszem mindkét "öreg típus" megy raktárba! ;)

9. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

Megint sírás van a Bundeswehr miatt.
    Beteszem ide, mint a fő kontaktunkat a svédek mellett.

https://www.zdf.de/nachrichten/politik/zoom-bundeswehr-102.html

Alkatrész és létszámhiany.
    A beszerzési rendszer kuka.
    Pumákkal is vannak gondok. Alkatrészhiány, páncéltörő képesseg.

Tengeralattjárók. Volt hogy 6ból 6 nem ment. Spóroltak a pótalkatrészeken. Létszámhiany újra, a 6ból csak 2re volt/van teljes személyzet.

Tornadok. Alkatrészhiány, kannibalizáció, kevés repult óra.
    Stb... Stb.

Szerencsére már új vezetés van, aki idejutatta a Bundeswehrt felfelé bukott az EU csúcsára, most ott ügyködik ügyesen. :)

10. SilvioD

Viszont ha jól értem, kint van vmi megbízott, akinek szabadon lehet nyüsszögni, hogy mik a gondok, mi nem tetszik és ő irta ezt a jelentést. Tehát elvileg a parancsnok nem fog utólag elővenni, mert felnyomtad a hiányosságokat.

Ez azért tetszik!!!

arcas and Veér István like this.
  11. krisss

krisss Well-Known Member

A volt honvédségi objektumok. Környezetvédelmi kármentesítése a hm - et terheli.

12. SilvioD

Kiterhelhetnék az USA-ra. Levonjuk az AMRAAM árából...

13. honved

honved Well-Known Member

Az akkori szájhagyomány szerint háborúban, a szovjetek adták volna a veszteségek pótlását. Ami viszont, a fel nem töltött dandárokat illeti, a technika megvolt ott, békében is. Pótlás nem volt kapásból a veszteségekre, ha háborúzni kellett volna.

14. krisss

krisss Well-Known Member

A lezsírozott technika törtrésze volt bevethető. Max az első lépcsős alakulatoknál.

alfa74 and fedett_mókus like this.
  15. krisss

krisss Well-Known Member

Mert használták kb 1-2 évig? Mióta van ott az a reptér?

borisz likes this.
  16. pöcshuszár

Szóval az említett blog ez lenne: Eye on Scandinavia
    A Corporal Frisk--en volt partnerblognak feltéve. Ameddig eljutottam szűkös időmben, ez egy eléggé tüzérségre fókuszált blog.
    Háát szóval vannak rajta érdekes dolgok.
    Eddig ez a bejegyzés a kedvencem: Brigade artillery
    Ebben azt a pletykát viszi tovább, hogy a svédeknél felmerült, hogy a nyakukon maradt Archer-eket mind használni fogják. Ugye a finnekkel együtt fejlesztették, de a finnek kiszálltak menet közben. Végül is legyártottak 48db-ot belőle, de a felét csak letárolták, a maradék 24-et egy tüzérosztályban szervezték. Ezután felmerült, hogy a tüzérség modern reneszánsza miatt náluk (rólunk már nem is beszélve o_O) is igen intenzíven fejleszteni kellene a tüzérséget, mert bár egy igen komoly rendszerről van szó (mint ahogy a PZH is ilyen) a 24 db jelenlegi darab, az gyíkfing. Szóval az egyik lehetőség, hogy a 48db-ot egy magasabb egységbe, hadosztálytüzérségbe szervezik, viszont így a meglévő harcoló dandárjaiknak további tüzérséget kell szervezni. Persze vannak nekik igen friss és ropogós önjáró aknavetőik a Mjölnerek képében, de ez azért nem elégséges.
    És itt lepődtem meg igazán:
    Többféle tüzérségi és aknavető ütegmérettel kalkulálva a legnagyobb tűzerőt az a teljesen vegyes tüzérosztály adta, amelyiket nagyjából a múltkor felvázoltam. Azaz 1 aknavetős század 8db önjáró 120mm-essel, + 2 üteg (2x6db) 155mm-es howitzer, + 1 üteg rakétatüzérség 6 db indítóval.
    Értelemszerűen ennek a legnagyobb is a logisztikai lábnyoma, de gondolom nem véletlenül rakják közös tüzérségi egységbe a PZH-kat a MLRS-sekkel a németek sem!
    A másik meglepő pedig a számomra az oroszok felhozott példája. Bár tudtam hogy az oroszok a ukrajnai sikereiket főleg a "durva" tüzérségüknek köszönhették, de azért ez számomra elég új volt:
    Szóval egy gépesített orosz lövészdandár a következő tüzérségi erőket foglalja magában:
    2 zászlóalj (osztály) önjáró howitzer, 1 zászlóalj (osztály) BM-21, 3db önjáró aknavető üteg (század) mindegyik az 1-1 lövészzászlóaljhoz rendelve. Összesen 80db löveg, amit összesen 12 ütegbe szerveztek. Azaz 12 üteg (század) jut a 13 lövész századra.

Még egy érdekesség:
    Egy másik posztban arról ír, hogy a finnek ugye mevettek 48db használt K-9-et a koreaiaktól, és elvileg a másik 48 is le lesz hívva.
    Ez nekik elég kevésnek tűnik (gondolom az olvasók miatt írta le), de ír egy elég meglepő adatot.
    Jelenleg ugye a finnek is eléggé tele vannak különböző űrméretű tüzérségekkel. Ugyanakkor leírja, hogy a nemrég beszerzett K-9-ek (A PZH kategóriája tulajdonképpen) nem nagyon hasonlíthatók össze a vontatott tüzérséggel, mert szerinte 4db (tűzszakasz?) ilyen K-9 akkora pusztítást tud intézni, mint egy teljes vontatott tüzér osztály (18db 3*6) 155 K98, ami különben elég modernnek is számít. És persze ezt jóval kevesebb emberből tudja. Én ezzel a kijelentéssel azért eléggé szkeptikus vagyok, de jobb forrásom nincs...:rolleyes:
    Remélem más is talál érdekes dolgokat ezen meg a Frisk blogján. Hajrá!

alfa74, BiancoGasto and HAndrás like this.
  17. pöcshuszár

Hát ez mondjuk annyira nem magától értetődő dolog. Mindkettő állami szerv. Mindkettő saját költségvetéssel rendelkezik, de külön szervezet.
    Ha eladod a lakásodat, az új tulaj nem fog felhívni évekkel később, hogy menjél már vissza kitakarítani mert a kutya a lambéria mögé hányt, és csak most derült ki, mikor cserélné! :D
    Gondolom a 2007-es átadásnál is mindenki tisztában volt a szennyezéssel. Aztán most hírtelen 13 évvel később egyszer csak visszanyúlnak a HM költségvetésének terhére?

mindenen kívül likes this.
  18. pöcshuszár

Még egy érdekesség, csak egészen más irányból (és már fel is hoztam korábban):
    Már korábban is hallottam, hogy az angolok valamit egészen furcsán csinálnak. Ugyebár árulják(ták:() a teljes Warthog flottájukat (ha még el nem adták eddig).
    Erre nekem igencsak elkerekedett a szemem, mivel szerintem ilyen jellegű járművekre a MH-nak is szüksége lehetne!!!
    Az ST ilyenből csinált a SRAMS-nak hordozót, de a pl. a SAAB is a tüzérségi felderítő radarjait - az Arthurt - ilyen ATW-kre (ATTC) tette fel.
    Ezek ugye leánykori nevükön a Bronco-k, amit az ST partnerei mai napig használnak, és a brit hadsereg is úgy fogadta őket, mint a Messiást!

És ami durva: Ezek a járművek kb. 5 éves szolgálat után kerültek ki a rendszerből!!! Ráadásul ebből ténylegesen inkább csak 3 volt aktív. A fenti videó is akkor készülhetett, amikor már meg voltak számlálva a napjaik... :eek:
    Összesen 115db-ot vettek az ST-től 2010-ben 150M fontért, és Afganisztánban egészen kiválóan beváltak. (állítólag több személyzetet is megvédett az IED ellen, és senki nem halt meg benne, pedig állítólag volt hogy 50kg-os IED is volt közte) Viszont a kivonulás után azt mondták, hogy nincs már rájuk szükség. 2013-ban át akarták őket szerelni UAV hordozóknak, de végül is 2015-ben kivonták őket. 2017-ben elvileg még 85db-ot árultak. Én nagyon reménykedem benne, hogy nem a beolvasztás lesz a sorsuk. Egészen vicces lenne, ha olyan áron (1 tized) juthatnánk ezekhez, mint ahogy a Guardian cikke írja a Springer ATV esetében. ;)
    És emlékezzünk csak az IVECO LMV-kre (Panther)....
    És, hogy mi mindenre lehetne használni?
    - 120mm-es (de század szinten 80mm-es) aknavető hordozónak
    - ha kell egy 105mm-es vontatott ágyút is mögé lehet kötni. A Giat LG1 5 főt igényel. Az első részben kényelmesen elférnének (6 fős). A szekcionált második részbe mehet a lőszer, és még mindig mögé lehet kötni magát az ágyút... o_O
    - a már említett tüzérségi radar hordozónak
    - A PZH-k mellé lőszeres járműnek
    - a láncos dandárba általános logisztikai járműnek, sebesült kihordónak, parancsnoki járműnek, híradós járműnek
    - a szentesieknél gyakorlatilag mindenre (ugyebár a pótpáncél nélkül úszóképes)
    - de lehet belőle IED és akna hatástalanító jármű
    - katasztrófa védelemnél pár jármű biztosan elférne

19. leplezo

leplezo Well-Known Member

A t72-t már nem rakják tartalékba szerintem. Talán a PL-eket meg az A5-öket. Az A4-et még most is el lehet azért jó áron adni. De lehet még az A5-öt is eladják.

20. Ocses

Ocses Well-Known Member

Szerintem is jó kis jármű. Tényleg jó pár dologra lehetne használni nálunk is.

Az IED-k ellen mennyire megfelelő abban kicsit szkeptikus vagyok.
    A kialakítását nem nagyon felel meg ezek ellen.
    Konkrétan a Ross Kemp Afganisztánban 2 részében ilyenben hal meg egy ember. 10.perc után.

Vagy a késöbb vettek esetleg valamilyen változtatáson átestek?

Ezen oldal megosztása