A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 158
113
Épp csak elavult azaz harcban nem érne sokat,de legalább spóroltunk...
Az F-15EX elavult?
Most rendelt belőle az USA légiereje vadi újakat. Az eredeti F-15 mikor repült először? '72-ben. Mire leszállítják, meg lesz az 50éves évfordulója.
Ha megnézed a Gripen E képességeit az A-hoz képest, akkor hasonló fejlődést fogsz látni (de inkább nagyobbat), mint az F-15 pályafutása során.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 847
113
Az F-15EX elavult?
Most rendelt belőle az USA légiereje vadi újakat. Az eredeti F-15 mikor repült először? '72-ben. Mire leszállítják, meg lesz az 50éves évfordulója.
Ha megnézed a Gripen E képességeit az A-hoz képest, akkor hasonló fejlődést fogsz látni (de inkább nagyobbat), mint az F-15 pályafutása során.

Igen elavultt és azért rendeltek belőle mert a Boeing volt vezérigazgatója(vagy valamilyen nagyon magas tisztséget töltött be nem tudom pontosan) hirtelen kormányzati szerpet kapott...A korrupció nem csak kis hazánk sajátja.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Loken

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 158
113
Igen elavultt és azért rendeltek belőle mert a Boeing volt vezérigazgatója(vagy valamilyen nagyon magas tisztséget töltött be nem tudom pontosan) hirtelen kormányzati szerpet kapott...A korrupció nem csak kis hazánk sajátja.
Mikor a tényleges szerződés alá lett írva, akkor már egy fél éve nem Ő (Shanahan) volt a védelmi miniszter. Esper simán visszamondhatta volna.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 147
119 574
113
Biztos hogy jobb. De ha figyelembe veszük akkor egyrészt a gatyánk is rámehet. Másrészt ugyan úgy jönne a sírás hogy alig maradt pénz másra.
Egyébként van egy olyan érzésem hogy a román f-16 ok hadrafoghatósága papíron és a valóságban valahogy másképp fog festenni.
Vajon hány gép fogja végezni donorként úgy hogy papíron hadrafogható lesz. Ja valahogy némely nyugati hadseregnél is így mehet. Csak erről nem szeretnek beszélni. BW..........
Már most kannibalizálnak
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Épp csak elavult azaz harcban nem érne sokat,de legalább spóroltunk...
A horvátok most fognak venni fél század(F-16?) vadászgépet. Jelen pillanatban Mig-21 van nekik. A szlovákok vesznek egy század F-16-ot, most Mig-29 van nekik. A franc tudja milyen állapotban. A románok most vesznek F-16 vadászokat. Többet mint amivel mi rendelkezünk, de a fene tudja mennyit fognak tudni működőképes állapotban tartani, utána pedig néhány évtizeden belül nem valószínű hogy vennének még drágább lopakodó vadászokat.

Én tisztában vagyok az F-35 előnyeivel, képességeivel, de azt is értsük meg hogy milyen hátrányokkal jár. Üzemeltetési költség tudtommal drágább mint akár a Gripené, jelent egyfajta elköteleződést ami minden esetben meglesz(egy jövőbeni európai 5. generációs gépnél is) csak nem mindegy hogy ki felé. Legalábbis nekünk nem.
Emellett biztosan elvinne egy csomó pénzt amit a szárazföldiek sínylenék meg, márpedig nekik így is rengeteg minden kell mert 30 év züllést kell ledolgozni.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
1987-ben a 12 perces futás ha jól emlékszem 2800 méter volt. mi az osztálytársaimmal csakazértis 28.000 métert futottunk le 1 nap alatt szakaszosan.! ennyit a kitartásról. nem vagyok nagypofájú..6 ves korom óta melózok..reggel 5-től kezdtem uborkaszedeéssel..majd pakolással..jó lenne te vennél vissza..mert nincs igazad.Ma is van olyan nap hogy 50-80 mázsát rakodok odább. a 2 kezemmel. ugyhogy nekem gyere a 10 kilos ruhával..oké?

Felszerelés nélkül le lehet futni bőven, egy nap alatt 30 km-ert, de ha azt mondom, hogy a könnyebb teljesítménytúrákon a 40 km-ek a szoktak lenni a séták felszerelés nélkül (a szintidő 8 óra) az egyből más megvilágításba helyezi az 1 nap alatt megtett 30-at. Ha összeszámolod, amit írtam az 40 kiló cucc rajtad folyamatosan kedves barátom és az kurvára más, mint az hogy lezsákolsz egy pótkocsi búzát (szoktam mielőtt megkérdezed). Nekem volt szerencsém 128 km-ert megtenni hegyi terepen nem 3-nap alatt a Pilisben, 3 napos felszereléssel és a 40 km-es túrákra rendszeresen megyek szóval szerintem tudom miről beszélek. A felszerelés és főleg még ha közben harcolsz is kurvára más jellegű megterhelést jelent mint a fizikai munka vagy akár a terepfutás. Szóval nagyjából fogalmad sincs továbbra sem miről beszélsz.[/QUOTE]
azt a reszet elfelejtettuk megemliteni hogy mi nem katonak voltunk..csak sima paraszt gyerekek..16 evesek..oszt megis megcsinaltuk azt amire most majdnem jutalmat kap a sok fasz..le bir futni 10-20 km-ert- haha..legyen tabornok mind. nem?vicc...most is lefutnám a 20 km-ert ha rámtaksz plussz 10-20 kilot. pedig nem vagyok katona.lehet lassan de lefutnám..50 évesen...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 147
119 574
113
Felszerelés nélkül le lehet futni bőven, egy nap alatt 30 km-ert, de ha azt mondom, hogy a könnyebb teljesítménytúrákon a 40 km-ek a szoktak lenni a séták felszerelés nélkül (a szintidő 8 óra) az egyből más megvilágításba helyezi az 1 nap alatt megtett 30-at. Ha összeszámolod, amit írtam az 40 kiló cucc rajtad folyamatosan kedves barátom és az kurvára más, mint az hogy lezsákolsz egy pótkocsi búzát (szoktam mielőtt megkérdezed). Nekem volt szerencsém 128 km-ert megtenni hegyi terepen nem 3-nap alatt a Pilisben, 3 napos felszereléssel és a 40 km-es túrákra rendszeresen megyek szóval szerintem tudom miről beszélek. A felszerelés és főleg még ha közben harcolsz is kurvára más jellegű megterhelést jelent mint a fizikai munka vagy akár a terepfutás. Szóval nagyjából fogalmad sincs továbbra sem miről beszélsz.
azt a reszet elfelejtettuk megemliteni hogy mi nem katonak voltunk..csak sima paraszt gyerekek..16 evesek..oszt megis megcsinaltuk azt amire most majdnem jutalmat kap a sok fasz..le bir futni 10-20 km-ert- haha..legyen tabornok mind. nem?vicc...most is lefutnám a 20 km-ert ha rámtaksz plussz 10-20 kilot. pedig nem vagyok katona.lehet lassan de lefutnám..50 évesen...[/QUOTE]
Fussál de valamerre jó messze... páá.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Felszerelés nélkül le lehet futni bőven, egy nap alatt 30 km-ert, de ha azt mondom, hogy a könnyebb teljesítménytúrákon a 40 km-ek a szoktak lenni a séták felszerelés nélkül (a szintidő 8 óra) az egyből más megvilágításba helyezi az 1 nap alatt megtett 30-at. Ha összeszámolod, amit írtam az 40 kiló cucc rajtad folyamatosan kedves barátom és az kurvára más, mint az hogy lezsákolsz egy pótkocsi búzát (szoktam mielőtt megkérdezed). Nekem volt szerencsém 128 km-ert megtenni hegyi terepen nem 3-nap alatt a Pilisben, 3 napos felszereléssel és a 40 km-es túrákra rendszeresen megyek szóval szerintem tudom miről beszélek. A felszerelés és főleg még ha közben harcolsz is kurvára más jellegű megterhelést jelent mint a fizikai munka vagy akár a terepfutás. Szóval nagyjából fogalmad sincs továbbra sem miről beszélsz.
azt a reszet elfelejtettuk megemliteni hogy mi nem katonak voltunk..csak sima paraszt gyerekek..16 evesek..oszt megis megcsinaltuk azt amire most majdnem jutalmat kap a sok fasz..le bir futni 10-20 km-ert- haha..legyen tabornok mind. nem?vicc...most is lefutnám a 20 km-ert ha rámtaksz plussz 10-20 kilot. pedig nem vagyok katona.lehet lassan de lefutnám..50 évesen...[/QUOTE]
sőt poénból le is futom..rakok magamra plussz 10 kilot..megnezem..hátizsákban 4 tégla..
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 147
119 574
113
azt a reszet elfelejtettuk megemliteni hogy mi nem katonak voltunk..csak sima paraszt gyerekek..16 evesek..oszt megis megcsinaltuk azt amire most majdnem jutalmat kap a sok fasz..le bir futni 10-20 km-ert- haha..legyen tabornok mind. nem?vicc...most is lefutnám a 20 km-ert ha rámtaksz plussz 10-20 kilot. pedig nem vagyok katona.lehet lassan de lefutnám..50 évesen...
sőt poénból le is futom..rakok magamra plussz 10 kilot..megnezem..hátizsákban 4 tégla..[/QUOTE]
Amúgy az a 10 még mindig 40. Tíz az csak a mellény és akkor még hátizsák meg fegyver meg lőszer nincs rajtad.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
azt a reszet elfelejtettuk megemliteni hogy mi nem katonak voltunk..csak sima paraszt gyerekek..16 evesek..oszt megis megcsinaltuk azt amire most majdnem jutalmat kap a sok fasz..le bir futni 10-20 km-ert- haha..legyen tabornok mind. nem?vicc...most is lefutnám a 20 km-ert ha rámtaksz plussz 10-20 kilot. pedig nem vagyok katona.lehet lassan de lefutnám..50 évesen...
Fussál de valamerre jó messze... páá.[/QUOTE]
fussál te is....:)))
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 147
119 574
113
Fussál de valamerre jó messze... páá.
fussál te is....:)))[/QUOTE]
Én szoktam rendszeresen ;)

Amúgy voltál te egyáltalán sorkatona legalább? Mert valamilyen oknál fogva az idősebb fórumozók közül akik voltak valahogy senki sem kérdőjelezi meg a mondandót. Ahhoz, hogy lefuss 16 évesen 30 km-ert egy nap alatt kurvára nem kell keménynek lenni, az egy átlag gyerek normál kondija aki foglalkozott fizikai munkával esetleg minimál sporttal és nem számítógépfüggő vagy dagadt, amire van kb tizenplusz órája, hogy megcsinálja.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
sőt poénból le is futom..rakok magamra plussz 10 kilot..megnezem..hátizsákban 4 tégla..
Amúgy az a 10 még mindig 40. Tíz az csak a mellény és akkor még hátizsák meg fegyver meg lőszer nincs rajtad.[/QUOTE]
jó...felveszek egy hatizsakban egy 25kilos cementes zsákot. az jó? és elgyaloglok, vele 20 kilometert..nem futok, gyaloglok. 50 evesen. ha megcsinalom akko elvarható hogy ha valaki katona es ez a szakmaja fusson basszus???
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 847
113
A horvátok most fognak venni fél század(F-16?) vadászgépet. Jelen pillanatban Mig-21 van nekik. A szlovákok vesznek egy század F-16-ot, most Mig-29 van nekik. A franc tudja milyen állapotban. A románok most vesznek F-16 vadászokat. Többet mint amivel mi rendelkezünk, de a fene tudja mennyit fognak tudni működőképes állapotban tartani, utána pedig néhány évtizeden belül nem valószínű hogy vennének még drágább lopakodó vadászokat.

Én tisztában vagyok az F-35 előnyeivel, képességeivel, de azt is értsük meg hogy milyen hátrányokkal jár. Üzemeltetési költség tudtommal drágább mint akár a Gripené, jelent egyfajta elköteleződést ami minden esetben meglesz(egy jövőbeni európai 5. generációs gépnél is) csak nem mindegy hogy ki felé. Legalábbis nekünk nem.
Emellett biztosan elvinne egy csomó pénzt amit a szárazföldiek sínylenék meg, márpedig nekik így is rengeteg minden kell mert 30 év züllést kell ledolgozni.

Ez szép meg jó de mi arról beszélünk,hogy 10 év úlva mivel kéne váltani a Gripeneket ha le akarjuk őket váltani.