A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Mielőtt bármi pénzt még betolnánk a légierőbe, azt mondja meg valaki, hogy mit tenne a szlovák, ukrán, szerb S-300-asok és a román Patriotok ellen.

Ezért szoktam emlegetni/hiányolni a Grad-ot, aminek van 70-90km-es verziója -és segíthetne "kikapcsolni" ezeket. Azzal sok "kezdeti problémát" meg lehet oldani.
Szerintem még egy ex-SzU gyártót is érdemes lenne megvenni, főleg most, hogy "leárazás" van (úgy sejtem ;) )


Ha meg asztán' még "hozzá-fejlesztenénk" a hatótávhoz 20-30 km-t...:rolleyes:

"Kis" precizitást ha tudunk bele tenni, akkor pl eltudom képzelni, hogy vmi drón/Griff/mélységi-felderítő kijelöl, Grad/Hu "bevégez".
A környéken "szinte" csak nekünk nincs ilyen.
A "többi(elqurt és "kicsit" hiányzó) technikát" együtt ezúton is köszönöm az "illetékeseknek". :mad:
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Legközelebb olvasd el, amire reflektálni akarsz, mert ott van benne a válasz: AGM-154 JSOW miután a humint felderítette a települési helyét és valahol mélységben van, míg ha közelebb a határhoz, akkor egy loitering drone is megteszi, ahogy a zsidók csinálják!


És ezek vannak nekünk(Griff-nek,...)?
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 041
11 947
113
Legközelebb olvasd el, amire reflektálni akarsz, mert ott van benne a válasz: AGM-154 JSOW miután a humint felderítette a települési helyét és valahol mélységben van, míg ha közelebb a határhoz, akkor egy loitering drone is megteszi, ahogy a zsidók csinálják!
Kiváló.
Hacsak előtte nem lövik szét a Kecskeméti repteret a román ATACMS-ek, ukrán Grom 2-ők, Neptunok, szerb Sumadija sorozatvetők.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 657
113
https://honvedelem.hu/fooldal-kiemelesek/kikepzesen-a-harci-buvarok/

20200617_harci-b%C3%BAv%C3%A1rok-kik%C3%A9pz%C3%A9se-3.jpg


20200617_harci-b%C3%BAv%C3%A1rok-kik%C3%A9pz%C3%A9se-1.jpg
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Ezért szoktam emlegetni/hiányolni a Grad-ot, aminek van 70-90km-es verziója -és segíthetne "kikapcsolni" ezeket. Azzal sok "kezdeti problémát" meg lehet oldani.
Szerintem még egy ex-SzU gyártót is érdemes lenne megvenni, főleg most, hogy "leárazás" van (úgy sejtem ;) )


Ha meg asztán' még "hozzá-fejlesztenénk" a hatótávhoz 20-30 km-t...:rolleyes:

"Kis" precizitást ha tudunk bele tenni, akkor pl eltudom képzelni, hogy vmi drón/Griff/mélységi-felderítő kijelöl, Grad/Hu "bevégez".
A környéken "szinte" csak nekünk nincs ilyen.
A "többi(elqurt és "kicsit" hiányzó) technikát" együtt ezúton is köszönöm az "illetékeseknek". :mad:
Szerintem a 70-90 km is erosen alom kategoria 122 grad esetebe az meg hogy ahhoz 20-30 km et + hozzavejlesszenek plane...
De ha lehetseges is lenne /teszem azt valami szarnyas megoldassal amitol mar nem is tudom raketanak minosulne e meg./ mit erne az a 20 kilos fejresz amibol kb 5 kg az iranyitas es celbefogo/es akkor optimistan becslek./ tehat 15 kg os harci resz? 90-120 mk es melysegbe. Es egyaltalan mirol kapna a cel jelet? Ha hozzaveszem hogy hatalmas a szorasa es ekkora tavolsag eseten nem csak a vegfazisba roppalya korekcio hanem mar korabbi szakaszokban is akkor ahhoz komolyabb sulyu iranyitorendszer szukseges valami ami alapjan be tudja hatarolni merre is van meerre is korrigaljon vagy komolyabb komunikacios resz inditoallassal... A vegere maradna 5-10 kg os fejresz aminek a kopenyt tartalmaznia kellene ami szilardsaga az eredetihez kepest nagyobbnak kell hogy legyen hisz szoksoros sebesseget magassagot kell elerbie esetenkent nagyobb g hatast elviselnie /ugy alapbol az egesz hosszu raketatestnek akkor is amikor a hajtoanyag mar kieg...nem hajolhat nem rezonalhat a nagyobb sebbesseg miatt stb... A vegen elvinne egy kezigranat meretu toltetet... Ilyen tavolsagba szerintem torlosugar hajtomuvel sem... Raketaval meg biztos hogy nem /ha ilyen fuvokat valaki elo tudna allitani felkobolve mehetne a holdra.../

Ekkora tavolsagba 230 mm minimum de nem kezdem elorrol.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
A torok sage 230 a
230 mm el tud 100 km ert es 100 kg os fejresszel rendelkezik./allitolag es ez hihetetlen jo eredmeny ha igaz./
Az m31 tid 70 km t 90 kg os fejresszel
Ezekbe a fejreszekbe is benne van a vezerles es az iranyitas sulya /raadasul kombinalt celravezetessel./de meg igy is messze verik a grad 15-20 kg os fejreszet amit 20-40 km es eggyes allitasok szerint a szerbek az oroszokat kinaiakat izraelieker lekorozve 57 km el... Iranyitas nelkul!!!!
A romanoknak 122 bol iranyitas nelkul pl sikerult sajat fejlesztesbe kihozni az eredeti orosz 20 km ert 7 kg os fejresszel./ennyire nem egyszeru azert csak pl./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Ezzel a tochka b szintu hatotavolsaggal 122 mm grad eseteve mar nagyon tul toljatok... Szerintem. Az eredeti tochka meg enmyit sem tudott. Na most ebbe a mlysegbe 10-15 kg /nagy jo indulattal iszonyatosan nagy joindulattal./ mire lenne kepes egy grad? Mit tamadna? /szerinzem fizikai keptelenseg lenne kihozni a 120 km nek a felet is. Vagy legalabbis nagyon surolna. 10-15 /de inkabb 10 kg s toltettel 10 kg iranyitas celravezetes es a fregmentalo kopeny /tehat szinte semmi repeszhatas./
A bszot nagy 300 mm smerch is csak 90 km rt tud
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Akkor mar inkabb az s 60 ast full automatizalni tuzvezeto redszerrel ellatni es tabori tuzersegkent alkalmazni aztan az is veret... /jo ez nem komoly./ 40-45 os roppalyan azt megvan a teruletszoras :D tenyleg nem komolyan irom /mielott megkapom a minden ocskavas hasznositasat./azt is vagom hogy igy is csak kb 15 km ig menne el a 2,5 kg os kismalac. De a tuztem prima lenne./ :p
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 037
113
Ezzel a tochka b szintu hatotavolsaggal 122 mm grad eseteve mar nagyon tul toljatok... Szerintem. Az eredeti tochka meg enmyit sem tudott. Na most ebbe a mlysegbe 10-15 kg /nagy jo indulattal iszonyatosan nagy joindulattal./ mire lenne kepes egy grad? Mit tamadna? /szerinzem fizikai keptelenseg lenne kihozni a 120 km nek a felet is. Vagy legalabbis nagyon surolna. 10-15 /de inkabb 10 kg s toltettel 10 kg iranyitas celravezetes es a fregmentalo kopeny /tehat szinte semmi repeszhatas./
A bszot nagy 300 mm smerch is csak 90 km rt tud
Sorozatvetőknél is érvényes a technikai fejlődés.A jobb hajtóanyag őnmagában hatótávnövekedést ad.A jibb robbanóanyag meg hatóerőnövekedést,vagy kisebb robbanótöltettel szintentartást.Persze ez általában,de nem mindig,árnövekedést iseredményez.
És nem csak nagy hatótávbol,meg PGM fejrészekből áll a világ.Ma is szükség van olcsón,gyorsan,nagy erejű tűzcsapást adó fegyverekre,taktikai távra is.Vagy éppen ködösitésre.A legszuperebb hk se tud lőni semmire,ha a műszerein csak(IR tartományban is blokkoló) ködfelhőt lát.De mint már irtam,oroszok pl a növelt repeszhatású töltetekben látják azt az eszközt,amivel le lehet bontani az ellen páncélosairol az APS rendszereket(meg az egyébb szerelvényeket,pl ATGM inditókat,figyelőműszereket.Kezdik is őket páncél alá rejteni,de nem mindent lehet).Egy szétbontakozott hk századot igy beteriteni meg pont egy rövid hatótávú területfegyverrel,sorozatvetővel lehet.És egy füst alatt a kisérő gyalogságnak is annyi,ha nincs erős páncélzat alatt.(ezzel meg lehet kényszeriteni az ellent,hogy nehéz,vagyis igencsak drága járgányokba kelljen gondolkodnia-terheli a gazdaságot,nem lesz belőle annyi)
A tüzérségi tűzcsapás leghatékonyabb része az első 2 perce.Utána már aki él,fedezékben van.A sorozatvetők pont erre az MRSI hatásra képesek,sokkal nagyobb mértékben,mint a csöves tüzérség.Ráadásul a teljes hatótávukon,nemcsak egy arra ideális szakaszon.Ősöreg BM21 20sec alatt kilőtte a 40rakétáját.Ilyen MRSI hatást csöves tüzérséggel az életben nem csinálsz.
A modern hadszintéren,ahol van rá megfelelő lokátor,(nem feltétlen specializált tűzbemérő,már az Elta és a SAAB hadszintéri lokátorai is tudják elég jó szinten)nagyon gyorsan bemérik a tüzelőt.Vagyis nagyon gyorsan kell hatékony tűzcsapást adni,és elhúzni a lőállásbol.Megint csak a sorozatvetők a jobbak ebben.(viszont erre vannak kihegyezve,másban meg rosszabbak,vagy alkalmatlanok-a csöves tüzérséget pótolni nem tudják)
De másik oldalról a reakciókészségük is nagyon jó,ha betöltve várakoznak.Vagyis jók a bemért ellenséges tüzérségi eszközere való rácsapásra.A szórásuk meg ellensúlyozza a bemérés pontatlanságát.
Lehetne még sorolni oldalakon át,de ennyi is elég,én meg nemvagyok gépirónő.Sorozatvetőkre szükség van,és nem csak nagyokra,hanem kicsikre is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 037
113
Akkor mar inkabb az s 60 ast full automatizalni tuzvezeto redszerrel ellatni es tabori tuzersegkent alkalmazni aztan az is veret... /jo ez nem komoly./ 40-45 os roppalyan azt megvan a teruletszoras :D tenyleg nem komolyan irom /mielott megkapom a minden ocskavas hasznositasat./azt is vagom hogy igy is csak kb 15 km ig menne el a 2,5 kg os kismalac. De a tuztem prima lenne./ :p
Ami azt illeti,ponthogy jön vissza az Sz-60.Az AU220M egy továbbfejlesztett Sz-60 gá.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and dudi

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 212
113
Nem furcsa, hogy vettünk egy éve egy csúcskategóriájú aknavetőgyárat a sógoroknál, és azóta legalábbis én nem láttam egyetlen megrendelést sem rá , se külföldről se haza igényekre. Márpedig olvasom, hogy szükséges lenne zászlóaljszinten is tüzérség, és elaggott orosz mintájú 37M 82mm-es aknavetőtink vannak (most a 82 darab spanyol 60mm-es EXPAL M-08 típust kihagyva) Egy Mercedes,/Unimog alvázra szerelt automata aknavetős alegység nagyban növelni a tűzerőt, és "kvázi magunknak gyártanánk" mégha Ausztriában is.

Minek is vettünk aknavetőgyárat, ha a veszteséget generálja??.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and fishbed

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 037
113
Nem furcsa, hogy vettünk egy éve egy csúcskategóriájú aknavetőgyárat a sógoroknál, és azóta legalábbis én nem láttam egyetlen megrendelést sem rá , se külföldről se haza igényekre. Márpedig olvasom, hogy szükséges lenne zászlóaljszinten is tüzérség, és elaggott orosz mintájú 37M 82mm-es aknavetőtink vannak (most a 82 darab spanyol 60mm-es EXPAL M-08 típust kihagyva) Egy Mercedes,/Unimog alvázra szerelt automata aknavetős alegység nagyban növelni a tűzerőt, és "kvázi magunknak gyártanánk" mégha Ausztriában is.

Minek is vettünk aknavetőgyárat, ha a veszteséget generálja??.
onjaro-automata-aknaveto-5.jpg

Nosztalgiát,igen nosztalgiát fúj a vároba szerte a szél....
(Piramis)
 
W

Wilson

Guest
Nem furcsa, hogy vettünk egy éve egy csúcskategóriájú aknavetőgyárat a sógoroknál, és azóta legalábbis én nem láttam egyetlen megrendelést sem rá , se külföldről se haza igényekre. Márpedig olvasom, hogy szükséges lenne zászlóaljszinten is tüzérség, és elaggott orosz mintájú 37M 82mm-es aknavetőtink vannak (most a 82 darab spanyol 60mm-es EXPAL M-08 típust kihagyva) Egy Mercedes,/Unimog alvázra szerelt automata aknavetős alegység nagyban növelni a tűzerőt, és "kvázi magunknak gyártanánk" mégha Ausztriában is.

Minek is vettünk aknavetőgyárat, ha a veszteséget generálja??.

Igen ez tényleg érdekes, de én nem aggódom ha valamit megtanulhattunk az elmúlt évek alatt a fiúk nagyon tudnak titkolózni,tehát az hogy nem hallotunk hazai megrendelésről nem jelent semmit:).
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Nem furcsa, hogy vettünk egy éve egy csúcskategóriájú aknavetőgyárat a sógoroknál, és azóta legalábbis én nem láttam egyetlen megrendelést sem rá , se külföldről se haza igényekre. Márpedig olvasom, hogy szükséges lenne zászlóaljszinten is tüzérség, és elaggott orosz mintájú 37M 82mm-es aknavetőtink vannak (most a 82 darab spanyol 60mm-es EXPAL M-08 típust kihagyva) Egy Mercedes,/Unimog alvázra szerelt automata aknavetős alegység nagyban növelni a tűzerőt, és "kvázi magunknak gyártanánk" mégha Ausztriában is.

Minek is vettünk aknavetőgyárat, ha a veszteséget generálja??.

1. Én úgy tudom, aktív megrendelésállománnyal vettük meg, most is gyárt a Bundeswehrnek, hollandoknak, angoloknak, nem malmoznak és "veszteséget termelnek".
2. Rárakhatjuk az automata aknavetőt most unimogra, külön megterveztethetjük, legyártathatjuk a Currussal a szerkezetet, hogy aztán (remélhetőleg) pár év múlva amikor a csapatoknál lesznek a frissen beszerzett alapjárművek, akkor kukázhassuk és átpakoljuk az aknavetőket azokra.

Én remélem, azért nincs aknavető beszerzés egyelőre, mert a gyár éppen hogy termel, nincs "szükség" megrendelésre, és így bőven van idő megvárni, amíg kiválasztják/kifejlesztik azokat a járműveket, amelyek hosszú időn keresztül hordozni fogják őket.
Erre utal az is, hogy volt közbeszerzés kiírva 81milis aknavetőre, csak visszavonták.

ui.: mostanában nem néztem rá a témára, nyugodtan javítsatok ki, ha tévedek
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 399
113
Mai kormányinfó

A következő években többet költünk a Honvédségre
Miután beléptünk a NATO-ba annak idején, így vállaltuk, hogy 50 forintból 1-et a hadseregre költünk. Ezért nőni fognak a következő években a hadi célú kiadások, még ha egyébként a biztonsági helyzet ezt nem indokolja.

A határvédelemre is szükség van, mert nem tudjuk, hogy Afrikában hogyan alakul a járvány, és ez egy menekülthullámot indíthat el - mondta Gulyás.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 463
46 364
113
Nem furcsa, hogy vettünk egy éve egy csúcskategóriájú aknavetőgyárat a sógoroknál, és azóta legalábbis én nem láttam egyetlen megrendelést sem rá , se külföldről se haza igényekre. Márpedig olvasom, hogy szükséges lenne zászlóaljszinten is tüzérség, és elaggott orosz mintájú 37M 82mm-es aknavetőtink vannak (most a 82 darab spanyol 60mm-es EXPAL M-08 típust kihagyva) Egy Mercedes,/Unimog alvázra szerelt automata aknavetős alegység nagyban növelni a tűzerőt, és "kvázi magunknak gyártanánk" mégha Ausztriában is.

Minek is vettünk aknavetőgyárat, ha a veszteséget generálja??.
Mi a reteknek tennél UNIMOG alvázra aknavetőt? Jelenleg intézik hozzá az új hordozókat!
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467