A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 872
91 393
113
Mai kormányinfó

A következő években többet költünk a Honvédségre
Miután beléptünk a NATO-ba annak idején, így vállaltuk, hogy 50 forintból 1-et a hadseregre költünk. Ezért nőni fognak a következő években a hadi célú kiadások, még ha egyébként a biztonsági helyzet ezt nem indokolja.

A határvédelemre is szükség van, mert nem tudjuk, hogy Afrikában hogyan alakul a járvány, és ez egy menekülthullámot indíthat el - mondta Gulyás.
A Honvédség 1000 munkahelyet hirdet meg, majd további 2000-et.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 083
31 024
113
Mi a reteknek tennél UNIMOG alvázra aknavetőt? Jelenleg intézik hozzá az új hordozókat!
Mozgékonyság,olcsóbb ár,kisebb fentartási költség.....
Nyilván,a nehéz,közepes csapatoknál logikus a csapattest alapjárművére tenni az aknavetőt.De azt ki is kell fejleszteni.Pláne ha aknavetőlövegről van szó,és toronyba akarod tenni.
Megerősitő erőnek,tartalékos erőknek viszont még jó lehet,olcsó,mozgékony teherautó alvázon
 
K

kamm

Guest
Mozgékonyság,olcsóbb ár,kisebb fentartási költség.....
Nyilván,a nehéz,közepes csapatoknál logikus a csapattest alapjárművére tenni az aknavetőt.De azt ki is kell fejleszteni.Pláne ha aknavetőlövegről van szó,és toronyba akarod tenni.
Megerősitő erőnek,tartalékos erőknek viszont még jó lehet,olcsó,mozgékony teherautó alvázon

Max pont ilyesmire tudom elképzelni a kebabos kocsikat (eddig es nem tovább, ennel komolyabb eszköz ill jármű csakis eszakrol vagy nyugat felől johet.)
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Mozgékonyság,olcsóbb ár,kisebb fentartási költség.....
Nyilván,a nehéz,közepes csapatoknál logikus a csapattest alapjárművére tenni az aknavetőt.De azt ki is kell fejleszteni.Pláne ha aknavetőlövegről van szó,és toronyba akarod tenni.
Megerősitő erőnek,tartalékos erőknek viszont még jó lehet,olcsó,mozgékony teherautó alvázon
Nekik ott lesz a Yalcin. Abban még védve is vannak, az Unimoggal ellentétben. Szerintem ez a 21. században az elvárható minimum.
(A tartalékosokkal meg még hosszú évekig nem érdemes foglalkozni kézifegyvereknél komolyabb eszközökkel, a szervezet épüljön ki, forrja ki magát, hogy majd ne a nagy nulláról kelljen építkezni, ha aktuális lesz.
A hivatásosok legyenek szépen felszerelve addig mindennel amire szükségük van. Az is éppen elég nagy feladat.)
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 083
31 024
113
Nekik ott lesz a Yalcin. Abban még védve is vannak, az Unimoggal ellentétben. Szerintem ez a 21. században az elvárható minimum.
(A tartalékosokkal meg még hosszú évekig nem érdemes foglalkozni kézifegyvereknél komolyabb eszközökkel, a szervezet épüljön ki, forrja ki magát, hogy majd ne a nagy nulláról kelljen építkezni, ha aktuális lesz.
A hivatásosok legyenek szépen felszerelve addig mindennel amire szükségük van. Az is éppen elég nagy feladat.)
Pénz,pénz,pénz.Sokkal olcsóbb,könnyebben üzembentarthaó egy terepjáró kisteher alapu önjáró aknavető.Ez ugyan az a szitu,mint a 155milis tarackágyúknál.
Adott esetben jobban álcázható,rejthető.
Könnyebb,mozgékonyabb,jobb a terepjáró képessége.
Aknavető nincs feltétlen kitéve az ellen közvetlen tűzhatásának.
Szóval sok oka lehet,hogy teherautóra rakják.Adott esetben olyanok is,akik tehetnék,vagy ténylegesen teszik is mellette,páncélozott járgányra/ba.
Én se azt mondom,hogy a páncélgránátosok szervezetszerű aknavetőit rakjuk Unimogra.Azok legyenek az alapjármű alvázán.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 377
7 863
113
Nekik ott lesz a Yalcin. Abban még védve is vannak, az Unimoggal ellentétben. Szerintem ez a 21. században az elvárható minimum.
(A tartalékosokkal meg még hosszú évekig nem érdemes foglalkozni kézifegyvereknél komolyabb eszközökkel, a szervezet épüljön ki, forrja ki magát, hogy majd ne a nagy nulláról kelljen építkezni, ha aktuális lesz.
A hivatásosok legyenek szépen felszerelve addig mindennel amire szükségük van. Az is éppen elég nagy feladat.)
A gond ezzel hogy ha évekig nem kezded el a tartalékosokat felszerelni akkor attól tartok hogy udvari sepregetésen kívül mihez fognak kezdeni? Ok hogy human utánpótlás stb......
Ha fejleszteni kell akor az aktívak mellett 1-2 éven belül a tartalékosokat is el kell kezdeni fejleszteni. Szerintem rendszer szinten is. Mert akik maradnak abban a rendszerben, fiatalok még ráadásul valamelyest elkötelezettek is akkor már lehet lépni. De ha úgy hagyod hogy csak a minimál alatt v minimálon akkor attol tartok hogy az a kiforás el fog húzodni.
A haderőt mindenhol fejleszteni kellene. Ha kihagysz egy torta szeletett ...........
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Szittya

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
A gond ezzel hogy ha évekig nem kezded el a tartalékosokat felszerelni akkor attól tartok hogy udvari sepregetésen kívül mihez fognak kezdeni? Ok hogy human utánpótlás stb......
Ha fejleszteni kell akor az aktívak mellett 1-2 éven belül a tartalékosokat is el kell kezdeni fejleszteni. Szerintem rendszer szinten is. Mert akik maradnak abban a rendszerben, fiatalok még ráadásul valamelyest elkötelezettek is akkor már lehet lépni. De ha úgy hagyod hogy csak a minimál alatt v minimálon akkor attol tartok hogy az a kiforás el fog húzodni.
A haderőt mindenhol fejleszteni kellene. Ha kihagysz egy torta szeletett ...........
Nem azt mondtam, hogy nem kell fejleszteni, csak azt, hogy ez a fejlesztés maradjon a kézifegyver / személyi felszerelés kategóriájában. Nehézfegyverrel, harcjárművekkel stb. jelenleg nem a tartalékosokat kell ellátni, hanem a professzionális állományt.

Pénz,pénz,pénz.Sokkal olcsóbb,könnyebben üzembentarthaó egy terepjáró kisteher alapu önjáró aknavető.Ez ugyan az a szitu,mint a 155milis tarackágyúknál.
Adott esetben jobban álcázható,rejthető.
Könnyebb,mozgékonyabb,jobb a terepjáró képessége.
Aknavető nincs feltétlen kitéve az ellen közvetlen tűzhatásának.
Szóval sok oka lehet,hogy teherautóra rakják.Adott esetben olyanok is,akik tehetnék,vagy ténylegesen teszik is mellette,páncélozott járgányra/ba.
Én se azt mondom,hogy a páncélgránátosok szervezetszerű aknavetőit rakjuk Unimogra.Azok legyenek az alapjármű alvázán.

Azt továbbra is tartom, hogy Unimogra automata aknavetőt rakni borzalmas ötlet. Más hozzászólásaidban a modern tüzérség mellett kardoskodsz, és teljes joggal kiemeled, hogy a fejlett tüzérségi radar mára már alapkövetelmény, nem ritkaság, fillérekért lehet drónokat szerezni felderítésre, ide meg leírod:
"Aknavető nincs feltétlen kitéve az ellen közvetlen tűzhatásának"
Esküszöm, nem értelek.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Nekik ott lesz a Yalcin. Abban még védve is vannak, az Unimoggal ellentétben. Szerintem ez a 21. században az elvárható minimum. (A tartalékosokkal meg még hosszú évekig nem érdemes foglalkozni kézifegyvereknél komolyabb eszközökkel, a szervezet épüljön ki, forrja ki magát, hogy majd ne a nagy nulláról kelljen építkezni, ha aktuális lesz. A hivatásosok legyenek szépen felszerelve addig mindennel amire szükségük van. Az is éppen elég nagy feladat.)

A "pár-százból" azért remélem jut "pár-tíz" a -valószínűsíthetően- "tartalékossá váló" BTR-ek mellé.
Annyi nem fog hiányozni, ne legyenek a tartalékosok... :(-k.

Konfliktus esetén behívó: velük lesz feltöltve sok hely.
Rutin, gyakorlat, képesség nélkül nem segíteni, rontani fognak.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 994
113
Ha fejleszteni kell akor az aktívak mellett 1-2 éven belül a tartalékosokat is el kell kezdeni fejleszteni. Szerintem rendszer szinten is. Mert akik maradnak abban a rendszerben, fiatalok még ráadásul valamelyest elkötelezettek is akkor már lehet lépni.
Szerintem a tartalékos rendszer csak 24 után, közel a Z2026 végéhez kezdik el normálisan, addigra nagyjából szerintem minden bejelentés meg fog történni, körvonalazódnak a beszerzések, a személyi felszerelése a hivatalos állománynak.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Mi a reteknek tennél UNIMOG alvázra aknavetőt? Jelenleg intézik hozzá az új hordozókat!

Teljesen igazad van. Mivel az av-k sincsenek nagyon messze a kijelölt csapatoktól, ők is akna- és IED veszélyes környezetben mozognak. Egy hagyományos TÁS előkészítésnél is szükséges az akna felderítés, mentesítés. Én csak MRAP hordozókra raknék av-ket. El tudnék képzelni az NMS-en egy EIMOS-hoz hasonló 81 mm-est. A 120-ast nem tudom, hogy viselné.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 056
26 618
113
Teljesen igazad van. Mivel az av-k sincsenek nagyon messze a kijelölt csapatoktól, ők is akna- és IED veszélyes környezetben mozognak. Egy hagyományos TÁS előkészítésnél is szükséges az akna felderítés, mentesítés. Én csak MRAP hordozókra raknék av-ket. El tudnék képzelni az NMS-en egy EIMOS-hoz hasonló 81 mm-est. A 120-ast nem tudom, hogy viselné.
A nehéz és közepes dandár zászlóaljtüzérsége együtt kell tudjon mozogni. Nekik nem lesz jó az MRAP alapú SRAMS. Másnak meg nem kell, mert nincs 4x4-es könnyűgyalogságunk...
 
W

Wilson

Guest
Teljesen igazad van. Mivel az av-k sincsenek nagyon messze a kijelölt csapatoktól, ők is akna- és IED veszélyes környezetben mozognak. Egy hagyományos TÁS előkészítésnél is szükséges az akna felderítés, mentesítés. Én csak MRAP hordozókra raknék av-ket. El tudnék képzelni az NMS-en egy EIMOS-hoz hasonló 81 mm-est. A 120-ast nem tudom, hogy viselné.

Nem véletlenül akarnak a csehek 120mm önjáró aknavetőt venni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 083
31 024
113
Nem azt mondtam, hogy nem kell fejleszteni, csak azt, hogy ez a fejlesztés maradjon a kézifegyver / személyi felszerelés kategóriájában. Nehézfegyverrel, harcjárművekkel stb. jelenleg nem a tartalékosokat kell ellátni, hanem a professzionális állományt.



Azt továbbra is tartom, hogy Unimogra automata aknavetőt rakni borzalmas ötlet. Más hozzászólásaidban a modern tüzérség mellett kardoskodsz, és teljes joggal kiemeled, hogy a fejlett tüzérségi radar mára már alapkövetelmény, nem ritkaság, fillérekért lehet drónokat szerezni felderítésre, ide meg leírod:
"Aknavető nincs feltétlen kitéve az ellen közvetlen tűzhatásának"
Esküszöm, nem értelek.
Teljesen igazad van. Mivel az av-k sincsenek nagyon messze a kijelölt csapatoktól, ők is akna- és IED veszélyes környezetben mozognak. Egy hagyományos TÁS előkészítésnél is szükséges az akna felderítés, mentesítés. Én csak MRAP hordozókra raknék av-ket. El tudnék képzelni az NMS-en egy EIMOS-hoz hasonló 81 mm-est. A 120-ast nem tudom, hogy viselné.
Ez most attol függ,hogy hova szánjuk azt az aknavetőt.Gépesitett manővercsapatok mellé?APC/IFV alváz.Misszióba járőrtámogatásra?Kebabos kocsi is jó.Honi területvédelemre,tömegeszköznek?Unimog(vagy másik hasonló) is megfelel.
A hordozó kivállasztása szerintem függ attol,hogy hova,milyen csapatok mellé,milyen harci taktikára akarom használni.
Magam részéről tudok helyet találni egy Unimog alvázas autómata aknavetőnek.De véletlenűl se a manővererők állományában.Oda max alkalmi megerősitő elemként.
Viszont területvédelemben,ami amúgy sem alkalmas a nyilt csatára,egyfajta üsd és fus gerillataktikára jol megfelel.Mozgékony,egy ponyvával sima teherautónak álcázható.És nem az ellen élvonalbeli gépesitett csapatait kéne támadni velük,hanem az utánpótlást.
Vegyük már észre,hogy 5-6zl nem fogja tudni megvédeni a teljes határszakaszt,ha mondjuk összeugrunk az oláhokkal.Főleg,hogy ők tizen5-6 zl-at tudnak bevetni.Szükségszerű,hogy be tudnának törni egy bizonyos mélységig.Viszont jóbb minőségű csapataik nekik is véges számúak.Biztositóerőik gyengébbek és véges számúak lesznek.És itt egy könnyű,mozgékony,egyszerűen kezelhető és olcsó aknavetőnek,meg kis sorozatvetőnek szerintem nagyon is van helye.Azok a területvédelmi erők,akik nyilt csatában csak golyófogók lehetnének,itt hasznosak lehetnek.Saját terepükön az ellenség nem élvonalbeli erőit,utánpótlását minimum zavarhatja,de akár szét is zilálhatja.De ehez ne AK-val meg Brennel küldjük őket rohamra,hanem 2-4-8km távról csináljanak aknavetőkkel,kis sorozatvetőkkel gyors tűzrajtaütéseket.És ne álljanek le tűzpárbajozni,hanem a csapás után húzzanak a fenébe fedezékbe,álcába.Nem igénylem a halott hősöket.Jobban kedvelem azt,ki másnap is harcba tud indulni.
 
  • Tetszik
Reactions: krokomach

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Van nekünk most(anában, tervben) "radar-gyilkosunk"? Gyanús, hogy ez (az újabb alapvető) sincs!
..NEM KÉNE EGY TÍZ KÖRÜLI DB???


(...AGM-88 HARM, HDAM, ... ??? )
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Ez most attol függ,hogy hova szánjuk azt az aknavetőt.Gépesitett manővercsapatok mellé?APC/IFV alváz.Misszióba járőrtámogatásra?Kebabos kocsi is jó.Honi területvédelemre,tömegeszköznek?Unimog(vagy másik hasonló) is megfelel.
A hordozó kivállasztása szerintem függ attol,hogy hova,milyen csapatok mellé,milyen harci taktikára akarom használni.
Magam részéről tudok helyet találni egy Unimog alvázas autómata aknavetőnek.De véletlenűl se a manővererők állományában.Oda max alkalmi megerősitő elemként.
Viszont területvédelemben,ami amúgy sem alkalmas a nyilt csatára,egyfajta üsd és fus gerillataktikára jol megfelel.Mozgékony,egy ponyvával sima teherautónak álcázható.És nem az ellen élvonalbeli gépesitett csapatait kéne támadni velük,hanem az utánpótlást.
Vegyük már észre,hogy 5-6zl nem fogja tudni megvédeni a teljes határszakaszt,ha mondjuk összeugrunk az oláhokkal.Főleg,hogy ők tizen5-6 zl-at tudnak bevetni.Szükségszerű,hogy be tudnának törni egy bizonyos mélységig.Viszont jóbb minőségű csapataik nekik is véges számúak.Biztositóerőik gyengébbek és véges számúak lesznek.És itt egy könnyű,mozgékony,egyszerűen kezelhető és olcsó aknavetőnek,meg kis sorozatvetőnek szerintem nagyon is van helye.Azok a területvédelmi erők,akik nyilt csatában csak golyófogók lehetnének,itt hasznosak lehetnek.Saját terepükön az ellenség nem élvonalbeli erőit,utánpótlását minimum zavarhatja,de akár szét is zilálhatja.De ehez ne AK-val meg Brennel küldjük őket rohamra,hanem 2-4-8km távról csináljanak aknavetőkkel,kis sorozatvetőkkel gyors tűzrajtaütéseket.És ne álljanek le tűzpárbajozni,hanem a csapás után húzzanak a fenébe fedezékbe,álcába.Nem igénylem a halott hősöket.Jobban kedvelem azt,ki másnap is harcba tud indulni.
Szerintem ez puszta álmodozás. Szuper lenne automata aknavetőt adni a gyakorlott, összeszokott, rendszeresen képzett tartalékosainknak, de még messze nem tartunk ott.
Tudomásul kéne venni, hogy a nagyobb létszámú, honvédelemre önállóan alkalmazható sereg felépítése is ott kezdődik, hogy egy modern, ütőképes magot építünk a meglévő egységekből.
Ha ez nincs meg, felesleges feldúzzasztani a sereget félig meddig nehézfegyverzettel ellátott, kétes értékű tartalékos egységekkel, mert csak kidobott pénz és katasztrófa a vége.
Honvédelem az is, ha a szövetségi rendszerben számításba veszik az érdekeinket, kívánságainkat, mert tudunk értéket nyújtani, amire szükségük van. Területvédelmisekre pedig nincs szükségük.
Azt gondolom, egyszerre kötelezettségünk és érdekünk hogy először a jól felszerelt, kis létszámú hivatásos sereget szereljük fel tisztességesen.

És itt mindegy, hogy valaki szereti-e a NATO-t vagy nem, benne vagyunk, ez a realitás amíg a világ meg nem változik.

Ui.: nem letorkolni akartalak, van értelme, hogy beszélünk erről csak tisztázni szerettem volna, hogy szerintem az, hogy a tartalékosok milyen nehézfegyvert kapjanak, az nem a Z2026/30 kérdése, odébb van az még
 
  • Tetszik
Reactions: dudi and papi