A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 117
73 643
113
Igen, ez régóta témakör volt már. Ami nekem meglepetés mindössze ez a "wunstorfi kitérő". Ennek olyan túl sok értelme nincs. Meg is ijedtem amikor olvastam a beidézett hírt, mert eredetileg Lechfeld volt emlegetve (ami itt van nagyon közel Bajorország - Augsburg -tól délre). Ugye a Leopard 2A4 -esek átadójakor (júliusban) is azt emlegette Thomas Silberhorn német védelmi miniszterhelyettes, hogy Lechfeld -en lesz az üzemeltetés - még szeptembertől (https://magyarnemzet.hu/kulfold/megerosodik-a-magyar-vedelmi-ipar-8425512/). Benkő papa pedig idén már kvázi minden interjújában emlegeti - kiemelve a légi-utántöltés képességét is mely ezzel előáll az oldalunkon ...

A wunstorfi üzemeltetés azt jelentette volna, ha kell valami, akkor úgy indul a buli, hogy először Németországot hosszában keresztülrepüljük (+ az aprajafalva). Ez igazából akkor fog beindulni, ha Lechfeld -en lesz minden ezzel kapcsolatban.

Mi is a koncepció?

- a németek bedobnak 10 db olyan A400M -et, mely típusból feleslegük van illetve ilyen módon kvázi kihasználatlanok,
- többnemzeti légiszállítási egység - egyelőre két taggal. A kezdetektől szempont, hogy mind a pilóták, mind a gépek tekintetében beszállhatnak a résztvevők. Namost ez ugye most kétnemzeti és még nincs a láthatáron más - ezen már korábban agyaltam külön topikokban, hogy esetleg vennénk A400M -et is a németektől és/vagy pilótával is beszállnánk? Ugyanis ebből bizniszt is csinálhatnánk, ha hozunk "ügyfeleket" és a gépek óráit mások is kivehetnék ... A németek - igaz informálisan - de számítanak arra, hogy esetleg meg tudunk masszírozni másokat is e tekintetben a környékből. Szép virágnyelven volt erre "ráutaló magatartás" a fentebb idézett interjúban is.
- légi-utántöltési képesség is. Ez hívószó lehet esetleg más országok számára is.
- egyébként igen, hasonlóan működne, mint a C-17 Pápán. Azaz ezen program keretein belül is most csak hülye példával élve, ha kellene cuccot kiszállítani misszióba, akkor előzetes foglalást követően ezek a gépek igénybevehetők.

Ugye lehet olyan logika is, hogy nyugodtan választhatunk mást is a rámpás katonai szállítók terén (pl. KC-390) - mivel az A400 "képességet" ezzel letudtuk és ilyen módon lesz diverz a szállítóképességünk (ugye akkor pl. lenne ezek a A400 -sok, lenne KC-390 és még a pápai C-17 -eseket is használhatnánk továbbra is).

Avagy amit emlegettem fentebb, hogy esetleg átveszünk pár gépet a németektől és ebben a buliban üzemeltetve megpróbáljuk másoknak is eladni a fennmaradó repórákat. Ugye azért nem teljesen idegen tőlünk használt teherszállító gépet venni - pl. most legutoljára két hete Katartól az A330 -st (https://airportal.hu/egy-airbus-a330-200f-aruszallito-repulogepet-vasarolt-a-magyar-allam/). Apróság zárójelben: ez is Airbus meg az is Airbus ... (+ hogy ezt a KM vette - nem a HM)

Ugyanakkor nem hagy nyugodni az a gondolat sem, hogy az utóbbi idők interjúijaiban pl. Benkő miniszter úr is egyre inkább arról beszél, hogy "katonai rámpás szállítógéppel kapcsolatos kérdés megoldása" vagy hasonló ilyen "képességes" hablaty meg hasonlók. Azaz nem az volt emlegetve, hogy "veszünk" vagy "érkezik" vagy ilyesmi ... Azaz lehet, hogy ez lesz a hosszú távú megoldás, hogy nem veszünk semmit (Se KC-390 -et - se A400 -at), hanem nagyjából mindent ezzel a programmal ("repóra-bérlés") tudunk le (meg persze a pápai C-17 -el) ...

Ebből szerintem holnap nagy vita lesz.... nem véletlenül van a témának külön topikja 3480 hozzászólással. Szerintem inkább abban a topikban folytassátok majd. (oda is bemásoltam a fenti hozzászólásokat)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
219
239
43
Van valakinek infoja egy esetleges Pilatus PC-12 beszerzesrol?
Pletyka szinten hallottam par honapja, szerdan vagy kedden Ferihegyrol atrepult egy PC-12 Budaorsre az OK Aviation Group szineiben..... (talan tesztelni?)

Vagy csak a veletlenek osszejatszasa es semmi valosagalapja nincsen?
Pedig olyan jo kis repulogep.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Pedig olyan jo kis repulogep
Az....:)
20200809-105426.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Mokiengine

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 458
46 358
113
Tudom, hogy volt itt szó Benkő papa év elei svédországi látogatásáról, de most találtam egy számomra új infókat tartalmazó beszámolóról. Ráadásul a kormany.hu-ról.
Ami számomra érdekesség volt:
Aktuális védelempolitikai kérdésekről és a két ország védelmi szektorát érintő együttműködési lehetőségekről egyeztetett Benkő Tibor honvédelmi miniszter Peter Hultqvist svéd védelmi miniszterrel Stockholmban, február 19-én.
Eddig a svédekkel lehetséges hadiipari lehetőségről én még nem hallottam.
A katonai együttműködés egyik alapja a Gripen bérleti szerződés, amelyet még 2001-ben írt alá Magyarország – jelentette ki Benkő Tibor honvédelmi miniszter a svéd védelmi miniszterrel folytatott tárgyalását követően. A tárcavezető elmondta: ez egy konstruktív és a Magyar Honvédség haderőfejlesztése szempontjából rendkívüli jelentőségű megállapodás, ezért a megbeszélésen áttekintették a 2026 utáni lehetőségeket: a Gripenek üzemeltetését, a műszaki és szakmai támogatás lehetőségeit.
Szóval már most egyezkedünk a "hogyantovábbról".
Peter Hultqvist svéd védelmi miniszter kiemelte: Svédország számára különösen fontos, hogy megfelelő kapcsolatot alakítson ki és tartson fenn a NATO-val és annak tagállamaival, így Magyarországgal is. Jelenleg aktívan támogatják az Európa északi régiójában folyó NATO katonai biztonsági törekvéseket, ennek keretében Svédország részt vesz a balti országok légtérvédelmében, annak egyik kiemelt támogatójaként.
Ez annyira semmitmondó, hogy nyilvánvaló belőle, hogy csak mi akarunk tőlük bármit is. ;)
A magyar kormány fontosnak tartja a közös és koordinált gyakorlatok végrehajtását, valamint az együttműködésből származó képességfejlesztési lehetőségeket.
Szóval szó volt az MS20-ból következő további fejlesztésekről is.
Benkő Tibor az egyeztetések folytatása céljából meghívta svéd partnerét Magyarországra, aki jelezte, hogy ezzel a lehetőséggel 2021 első hónapjaiban élni fog.
Azaz jövő év elején folyt.köv., már ha COVID bácsi is úgy akarja.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 092
113
Tudom, hogy volt itt szó Benkő papa év elei svédországi látogatásáról, de most találtam egy számomra új infókat tartalmazó beszámolóról. Ráadásul a kormany.hu-ról.
Ami számomra érdekesség volt:

Eddig a svédekkel lehetséges hadiipari lehetőségről én még nem hallottam.

Szóval már most egyezkedünk a "hogyantovábbról".

Ez annyira semmitmondó, hogy nyilvánvaló belőle, hogy csak mi akarunk tőlük bármit is. ;)

Szóval szó volt az MS20-ból következő további fejlesztésekről is.

Azaz jövő év elején folyt.köv., már ha COVID bácsi is úgy akarja.

@fedett_mókus csak lesz itt hé tesó.... :D
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 458
46 358
113
A svédektől jöhet ám jó pàr dolog nem csak épp harckocsi :D
( amúgy a cikk még ez év februári @pöcshuszár , szerintem még akkor kibeszéltük)
Írtam is, de akkor én nem emlékszem, hogy valaki betette ezt a kormany.hu-s összefoglalót. A honvedelem.hu-n meg inkább csak képriport jelent meg, meg arról, hogy együttműködésről beszélgetnek. Arra emlékszem, hogy találgattuk is, hogy csak nem + gépeket akarunk már venni/bérelni?!
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 092
113
A svédektől jöhet ám jó pàr dolog nem csak épp harckocsi :D
( amúgy a cikk még ez év februári @pöcshuszár , szerintem még akkor kibeszéltük)

Írtam is, de akkor én nem emlékszem, hogy valaki betette ezt a kormany.hu-s összefoglalót. A honvedelem.hu-n meg inkább csak képriport jelent meg, meg arról, hogy együttműködésről beszélgetnek. Arra emlékszem, hogy találgattuk is, hogy csak nem + gépeket akarunk már venni/bérelni?!

Persze, én sem azt gondolom, hogy hk miatt mentek. De persze remélem, hogy esetleg ilyesmi is szóba kerül. Méginkább, hogy bővítjük a vadászaink számát. Gondolom ez majd jövő ilyenkor lesz érdekes mikor a többkörös blabla véget ért.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 458
46 358
113
A svédektől jöhet ám jó pàr dolog nem csak épp harckocsi
Te mire gondolsz?
Mert ugye a CG4 már "done deal". És már a látogatáskor is az volt. A Gripen 2026+ téma már kivesézésre került.
IFV és APC biztos nem onnan lesz, mert ugye CV-90 helyett már van/lesz Lynx, Kerekeset meg nem gyártanak, Patriát használnak.
Amik még kézenfekvők lennének, az a mobilradarok, de azt gondolom, hogy nem biztos, hogy ahhoz a védelmi miniszterrel kellene dumcsizni. Már ha újban gondolkozunk!
Én azt gondolom, hogy ilyen diskurzus inkább valami olyan dolgot érintene, ami már rendszerben van (használt ARTHUR, vagy egyéb radarok, és persze a használt C/D Gripenek) és a svéd állam tulajdona.
Mindazonáltal le is írtam, hogy nem igazán reális célpont nekünk az STRV 122. A nem használt és nem felújított darabok is bőven olyan mennyiség, amit szépen eltesznek dunsztosüvegbe.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 666
113
Egyebkent kontenertek tegnap elojottek. En a konnyebb kezeljetoseg es a kivesebb kontenerszallito kapacitas vegett. Javasolnam a mernokoknek a mehesz kontenerek tanulmamyozasat. Felszerelheto kifordithato csuszo labakra hivnam fel a figyelmet. Annyi kellene hogy a kontenerek szabvany sarkaira rogzitheto legyen es attetekkel emelheto. Egy akar szaz csalados meheszkontenert sima platosrol vagy sima platosra pikk pakk fel lehet tenni. Akar foldszinig sulyeszteni vagy tobbfele magassagu platohoz emelni. Kezierovel vagy egy sima akumulatoros furogeppel is akar. !!! Ugye a magyar mehesz nem hulye gyerek... A tolnai kontener nagyon jo talalmany a labai foleg... A kontener fel le rakodasa nem igenyel kulonosebb szakkepzetseget csak oda kell figyelni az alap dolgokra...
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 398
113
Ausztria stratégiai partner Magyarország számára
https://honvedelem.hu/hirek/ausztria-strategiai-partner-magyarorszag-szamara.html

....
melynek értelmében a magyar harckocsizó és kezelői állomány Ausztriában, szimulátoros képzéssel sajátíthatja el a Leopard 2A4 típusú harckocsi tökéletes vezetését és kezelését. Mindemellett megemlítette a közös nemzetközi szerepvállalásainkat, a különleges műveleti erők együttműködését, és a PESCO projektekben való részvételünket.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 704
6 485
113
Te mire gondolsz?
Mert ugye a CG4 már "done deal". És már a látogatáskor is az volt. A Gripen 2026+ téma már kivesézésre került.
IFV és APC biztos nem onnan lesz, mert ugye CV-90 helyett már van/lesz Lynx, Kerekeset meg nem gyártanak, Patriát használnak.
Amik még kézenfekvők lennének, az a mobilradarok, de azt gondolom, hogy nem biztos, hogy ahhoz a védelmi miniszterrel kellene dumcsizni. Már ha újban gondolkozunk!
Én azt gondolom, hogy ilyen diskurzus inkább valami olyan dolgot érintene, ami már rendszerben van (használt ARTHUR, vagy egyéb radarok, és persze a használt C/D Gripenek) és a svéd állam tulajdona.
Mindazonáltal le is írtam, hogy nem igazán reális célpont nekünk az STRV 122. A nem használt és nem felújított darabok is bőven olyan mennyiség, amit szépen eltesznek dunsztosüvegbe.
radarokra gondoltam első sorban de ott van még egy archer is :)
Én azt gondolom, hogy ilyen diskurzus inkább valami olyan dolgot érintene, ami már rendszerben van (használt ARTHUR, vagy egyéb radarok, és persze a használt C/D Gripenek) és a svéd állam tulajdona.
az is lehet hogy csak a szokásos pofavizit , ha már oda járnak a grifek éleslövészetre néha dobni kell egy csontot ( vicc volt na...)
amúgy egyetértünk, mondjuk a svédektől akár néhány használt cuccot is simán átvennék persze csak ha bejönne a "hallod tesó legyen már eladó" szöveg :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 458
46 358
113
radarokra gondoltam első sorban de ott van még egy archer is
corporal Frisk azt írta, hogy az Archereket először letárolták (mármint a nyakukon maradt norvég megrendelést), majd Donbas után rájöttek, hogy sürgősen aktív alakulat lesz belőlük. Szóval ott az Archer, csak már nem olyan jó feltételekkel! :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Egyebkent kontenertek tegnap elojottek. En a konnyebb kezeljetoseg es a kivesebb kontenerszallito kapacitas vegett. Javasolnam a mernokoknek a mehesz kontenerek tanulmamyozasat. Felszerelheto kifordithato csuszo labakra hivnam fel a figyelmet. Annyi kellene hogy a kontenerek szabvany sarkaira rogzitheto legyen es attetekkel emelheto. Egy akar szaz csalados meheszkontenert sima platosrol vagy sima platosra pikk pakk fel lehet tenni. Akar foldszinig sulyeszteni vagy tobbfele magassagu platohoz emelni. Kezierovel vagy egy sima akumulatoros furogeppel is akar. !!! Ugye a magyar mehesz nem hulye gyerek... A tolnai kontener nagyon jo talalmany a labai foleg... A kontener fel le rakodasa nem igenyel kulonosebb szakkepzetseget csak oda kell figyelni az alap dolgokra...

Nem is hülyeség, ráadásul a méhek kis biodrónokként használhatóak, valakinek rá kellene állnia kiképzésükre.
..és rövidesen méhész áll a Hargitán.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
corporal Frisk azt írta, hogy az Archereket először letárolták (mármint a nyakukon maradt norvég megrendelést), majd Donbas után rájöttek, hogy sürgősen aktív alakulat lesz belőlük. Szóval ott az Archer, csak már nem olyan jó feltételekkel! :rolleyes:


Nem lenne rossz szerintem ez az Archer, főleg,hogy a Cesarnak van elég megrendelése. Ugye legutóbb a csehek 54 darabot, gondolom ezeknek jópár évre le van kötve a kapacitásuk. Egy PZH mennyiségű Archert el tudnék képzelni,csak hát ugye az ár. Most hirtelen más gumis önjáró nem jut eszembe, de gondolom a németeknek is van. Az Archerre visszatérve egy belengetett Grippen vagy Radar mi egymást, egy viszonylag jó árral ki lehetne kalkulálni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Nem lenne rossz szerintem ez az Archer, főleg,hogy a Cesarnak van elég megrendelése. Ugye legutóbb a csehek 54 darabot, gondolom ezeknek jópár évre le van kötve a kapacitásuk. Egy PZH mennyiségű Archert el tudnék képzelni,csak hát ugye az ár. Most hirtelen más gumis önjáró nem jut eszembe, de gondolom a németeknek is van. Az Archerre visszatérve egy belengetett Grippen vagy Radar mi egymást, egy viszonylag jó árral ki lehetne kalkulálni.

A Dana (cseh) van még, csak állítólag elég gyakran bukfencet vet lövés közben, így csak bukósisakkal ajánlott.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 458
46 358
113
Nem lenne rossz szerintem ez az Archer, főleg,hogy a Cesarnak van elég megrendelése. Ugye legutóbb a csehek 54 darabot, gondolom ezeknek jópár évre le van kötve a kapacitásuk. Egy PZH mennyiségű Archert el tudnék képzelni,csak hát ugye az ár. Most hirtelen más gumis önjáró nem jut eszembe, de gondolom a németeknek is van. Az Archerre visszatérve egy belengetett Grippen vagy Radar mi egymást, egy viszonylag jó árral ki lehetne kalkulálni.
Nehogy készpénznek vegyél már itt bármit is! :hadonaszos:
Egyszerűen számba vettük a megbeszélés lehetséges tárgyait. A biztos - a leírás szerint - a Gripenek továbbüzemeltetése.
Az is tárgyalni való! Mivel ha letelik a futamidő (2026), akkor a mi birtokunkba kerülnek. Akkor viszont ha a Svéd Légierő (jelenleg a mi gépeink az ő tulajdonukban vannak) leveszi rólunk a kezét, akkor mehetünk a SAAB-hoz alkudozni a mi kis 14 gépünk fenntartásáról.
Ha viszont továbbra is azt a supportot kapjuk, olyan áron, mint a Svéd Légierő (120-140+ gépes flottára), akkor lényegesen jobban járunk, mintha külön üzletet kellene kötnünk.
Szóval kell ott azért a miniszteri szintű megbeszélés.
Az hogy mellette agyalunk, hogy másért is bejelentkezünk, az jelenleg tisztán fikció - legalábbis részemről!

Ha új eszközöket akarunk venni, akkor max. a beleegyezése kell a Svéd Védelmi Minisztériumnak. Szerintem azzal nem lenne gond sosem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 458
46 358
113
A Dana (cseh) van még, csak állítólag elég gyakran bukfencet vet lövés közben, így csak bukósisakkal ajánlott.
Óóóó dehogy! o_O
Ennél jóval nagyobb per pillanat a kerekes választék.
Archer (Volvo és MAN alvázon is), Caesar (8x8, 6x6), EVA (8x8, 6x6), Zuzana, Nora, Brutus, ATMOS, Kryl (a lengyel ATMOS), G6 Rhino, Type 19, Yavuz (török 6x6) stb.stb.
De a DONAR tornyát is feltették már 8x8-as MAN-ra, meg azóta már Boxerre is!
A Dana különben sem opció, mert 152-es, és nem NATO kompatibilis.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 666
113
Nem is hülyeség, ráadásul a méhek kis biodrónokként használhatóak, valakinek rá kellene állnia kiképzésükre.
..és rövidesen méhész áll a Hargitán.
:D a kontenerek labai tenyleg nagyon jol ki vannak talalva. Kezi erovel is akar egy ember fel es leemel egy teherautorol egy tobb tonnas kontenert :) egyebkent a meheket hasznaltak hadaszati celra fehervar elso torok ostromakor a varba betarol mehkasok kulon ki voltak emelve a torok kronikakba mint az eggyik leghatekonyabb vedekezofegyvere a varnak /bedagasz am kemenyen a mehcsipestol megha alergias se vagy ameddig hozza nem szoksz 2-3 napig./