A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Szerintem kōzelebb áll az Szpg-9 - hez, mint az Rpg - hez. Inkább való a századok ťűztámogató szakaszaiba, mint rajonként.
Valamelyik amerikai alakulatnál láttam egyszer javelint szakasz szinten a támogató rajnál, de sehol máshol.
Igaz, nyugaton cső alatti gránátvető van 2 rajonként, ami nálunk nincs.
Szerintem a CG rajba illesztése nálunk nehézkes volna, mivel így is kisebb, mint a nyugati társai.

Akkor hova lesz ? 20 milliárdból valamennyi lövész rajnak jutna vető és gránát is bőven. Én sem tudok többet, mint ami megjelent, de a Bundeswehrnél úgy tudom pl rajfegyver.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
"Ha".. de most van külföld. A pénz meg égetően kell másra.
Az NFTC szerződés 2019-ben jár le és a kommunikáció az hogy nem lesz meghosszabbítva. Ezt támasztja alá az hogy már 2016-ban sem volt toborzás NFTC-re és már megjelent a felvételi tájékoztatóban az NKE-en újrainduló" állami repülőgép vezető" szak.
Na most akkor szerinted hol lesz a pilótaképzés?
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Az NFTC szerződés 2019-ben jár le és a kommunikáció az hogy nem lesz meghosszabbítva. Ezt támasztja alá az hogy már 2016-ban sem volt toborzás NFTC-re és már megjelent a felvételi tájékoztatóban az NKE-en újrainduló" állami repülőgép vezető" szak.
Na most akkor szerinted hol lesz a pilótaképzés?

Értem én ezt, nagyjából itt is azt következtettük ki, hogy itthon akarják megoldani, de én azért az utolső pillanatig reménykedek, hogy nem így lesz. 14 gripenünkre kiképző század,, hát lássuk be ez igen nagy luxus... brutális nagy pazarlásnak gondolom. Lengyelekkel vagy csehekkel próbálnék valamit összehozni,, pontosabban azt, hogy ott képezzék pilótáinkat az utolsó fázisban.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Szerintem kōzelebb áll az Szpg-9 - hez, mint az Rpg - hez. Inkább való a századok ťűztámogató szakaszaiba, mint rajonként.
Valamelyik amerikai alakulatnál láttam egyszer javelint szakasz szinten a támogató rajnál, de sehol máshol.
Igaz, nyugaton cső alatti gránátvető van 2 rajonként, ami nálunk nincs.
Szerintem a CG rajba illesztése nálunk nehézkes volna, mivel így is kisebb, mint a nyugati társai.

Két rajonként egy vagy rajonként kettő?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Értem én ezt, nagyjából itt is azt következtettük ki, hogy itthon akarják megoldani, de én azért az utolső pillanatig reménykedek, hogy nem így lesz.
K.Eu.ban bármi előfordulhat, és annak az ellenkője is...lehet hogy egyszer csak megint más lesz a koncepció, de most nagyon úgy néz ki hogy hazai képzésben gondolkodnak.
14 gripenünkre kiképző század,, hát lássuk be ez igen nagy luxus... brutális nagy pazarlásnak gondolom.
14 Gripen az úgy 30 pilóta. A most induló képzésben ha jól tudom 20 fős évfolyam lesz akikből - az előmenetel függvényében - lesznek helikopter meg szállítópilóták is.
Ahhoz hogy tudjanak nagysebességű képzést is csinálni v.színűleg vesznek / bérelnek néhány L-39-est vagy ALCA-t. A Gripent típust meg eddig is Svédországban csinálták, gondolom ezután is ott akarják megoldani.
Abban egyetértünk hogy jobb lenne ha továbbra is lenne NFTC, meg nagyon kevés a meglévő 14 Gripen.

Én azt tartanám jó döntésnek ha növelnék a gép és pilóta létszámot, a repült óraszámot, költséghatékony módon.
Ez nálam a képzéshez szükséges négy L-159B mellett még legalább további 4-8 L-159A-t jelentene ami alkalmas gyakorlásra és ha ne adj Isten szükség lenne rá, van értékelhető harcászati képessége is.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Hát igen, ha már eldöntötték, és lesz valamennyi pl. L-159, akkor már tényleg legyenek alaklmasak valami harci feladatra, "költséghatékonyság" miatt. Én is bírnák még egy század Gripent (vagy a meglévő század bővítését) , de mondjuk félszáz t-72 modernizáció, 200+ Rosomak 100+ CV90. normális tüzérség stb-stb. után.
L-159-el lehet készültségi szolgálatot adni?
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Akkor hova lesz ? 20 milliárdból valamennyi lövész rajnak jutna vető és gránát is bőven. Én sem tudok többet, mint ami megjelent, de a Bundeswehrnél úgy tudom pl rajfegyver.
Gondolom nem csak CG at fognak vásárolni, hanem más egyéb cuccokat is be kívánnak szerezni. pl A minyokra atgm et. Továbbá az is elképzelhető hogy az rpg-7 hez vásárolnak fejekket. Mert ami készletten van, annak több mint valószínüleg lejárt vagy le fog járni a szavatóssága. Ahogy fentébb irták. A multkorábban olvastam ép egy rpg balesetről. Ha jól rémlik 30-35 éves fej robbant fel valami kiképzés sorrán. Na ha lesz időm, jobban utánanézek. Nos
10 milliárdból vesznek cg t. A másik 10 milliárdból meg a minyokra atgm et. Plusz a maradékból rpg fejeket vagy Metis fejeket. Ez is elképzelhető. A szlovákok mennyit is akarnak rendszeresíteni a cg 4 ből? induljunk ki abból.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Alca legnagyobb elonyekent en az agm88 hasznalatat tartom ami elengedhetetlen kepesseg szamunkra es a griff nem kepes ra es ugynez ki nem is tervezik integralni
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
K.Eu.ban bármi előfordulhat, és annak az ellenkője is...lehet hogy egyszer csak megint más lesz a koncepció, de most nagyon úgy néz ki hogy hazai képzésben gondolkodnak.

14 Gripen az úgy 30 pilóta. A most induló képzésben ha jól tudom 20 fős évfolyam lesz akikből - az előmenetel függvényében - lesznek helikopter meg szállítópilóták is.
Ahhoz hogy tudjanak nagysebességű képzést is csinálni v.színűleg vesznek / bérelnek néhány L-39-est vagy ALCA-t. A Gripent típust meg eddig is Svédországban csinálták, gondolom ezután is ott akarják megoldani.
Abban egyetértünk hogy jobb lenne ha továbbra is lenne NFTC, meg nagyon kevés a meglévő 14 Gripen.

Én azt tartanám jó döntésnek ha növelnék a gép és pilóta létszámot, a repült óraszámot, költséghatékony módon.
Ez nálam a képzéshez szükséges négy L-159B mellett még legalább további 4-8 L-159A-t jelentene ami alkalmas gyakorlásra és ha ne adj Isten szükség lenne rá, van értékelhető harcászati képessége is.

Már olyan sokszr elmondtuk, hogy azideális a 0 darab lenne. Nincs mit támogasson!

Hát igen, ha már eldöntötték, és lesz valamennyi pl. L-159, akkor már tényleg legyenek alaklmasak valami harci feladatra, "költséghatékonyság" miatt. Én is bírnák még egy század Gripent (vagy a meglévő század bővítését) , de mondjuk félszáz t-72 modernizáció, 200+ Rosomak 100+ CV90. normális tüzérség stb-stb. után.
L-159-el lehet készültségi szolgálatot adni?

Lehet, de csak a vonatot éred el vele.

Alca legnagyobb elonyekent en az agm88 hasznalatat tartom ami elengedhetetlen kepesseg szamunkra es a griff nem kepes ra es ugynez ki nem is tervezik integralni

Micsoda??? Akkor mit használ lokátor rombolónak?

Rajonként kettő, mert a rajt még tovább osztják két tűzcsoportra.

Akkor azt írjad. :D
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 136
4 209
113
Hát igen, ha már eldöntötték, és lesz valamennyi pl. L-159, akkor már tényleg legyenek alaklmasak valami harci feladatra, "költséghatékonyság" miatt. Én is bírnák még egy század Gripent (vagy a meglévő század bővítését) , de mondjuk félszáz t-72 modernizáció, 200+ Rosomak 100+ CV90. normális tüzérség stb-stb. után.
L-159-el lehet készültségi szolgálatot adni?
Készültségi szolgálatra nem alkalmasak, mert sok civil gép gyorsabb náluk.
 
  • Tetszik
Reactions: marton
S

speziale

Guest
Egyébként panzerfaust 3 vs Carl Gustav témában mi a véleményetek? Melyik az ütősebb cucc? Azt olvastam, hogy az új Dynarange célzókészülékkel amit a Pzf3-ra lehet szerelni 600m-ről lehet mozgó célokat kilőni. Az elég komoly egy rpg-hez képest...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 734
113
Alca legnagyobb elonyekent en az agm88 hasznalatat tartom ami elengedhetetlen kepesseg szamunkra es a griff nem kepes ra es ugynez ki nem is tervezik integralni

Hogy micsoda? AGM-88 HARM az L-159 Alca-n?

A magyar Wiki L-159 cikkén kívül hol szerepel ez még?

Volt bármilyen hordozási vagy indítási teszt? Nekem ez valahogy nincs meg az emlékeimben.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Amugy lehet tevedek mert mintha itt olvastam volna valami kommentbe de jobban belegondolva lehet nem birna el.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
A griff hez viszont nincs direkt radarrombolo kepesseg vagy marvick vagy rds 15 vagy taurus /de valljuk be eggyik se optimalis/ az egyiknek tul rovid a karja a masik foldi celok elleni /tenylegesen hasznalhato va!tozata/ meg csak most keszul a hatmadik meg iszonyat draga... No meg a celadatok...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 280
68 309
113
Hát igen, ha már eldöntötték, és lesz valamennyi pl. L-159, akkor már tényleg legyenek alaklmasak valami harci feladatra, "költséghatékonyság" miatt. Én is bírnák még egy század Gripent (vagy a meglévő század bővítését) , de mondjuk félszáz t-72 modernizáció, 200+ Rosomak 100+ CV90. normális tüzérség stb-stb. után.
L-159-el lehet készültségi szolgálatot adni?
Lehet, de semmit se érsz utol vele. Még a griffek se tudnak mindent utolérni, vagy épp hogy csak.
 
  • Tetszik
Reactions: marton