A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

S

speziale

Guest
A griff hez viszont nincs direkt radarrombolo kepesseg vagy marvick vagy rds 15 vagy taurus /de valljuk be eggyik se optimalis/ az egyiknek tul rovid a karja a masik foldi celok elleni /tenylegesen hasznalhato va!tozata/ meg csak most keszul a hatmadik meg iszonyat draga... No meg a celadatok...

viszont sdb-t tudsz rá rakni. az nem drága és álló cél ellen van 60-70 km-es hatótávja
 
S

speziale

Guest
Kicsit is komolyabb tobblepcsos legvedelemhez szerintem keves de annyira nem ertek hozza /es oda is kellene celadat/

nem hiszem, hogy a magyar hadsereg szintjét olyan ellenfélre kellene belőni, ahol lehet komolyabb többlépcsős légvédelem. Egyébként meg az 50 km feletti hatótáv kb. csak a legkorszerűbb s300/s400-sok ellen nem elég.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
Talán a mi 24 ket disznek újították fel. Habár a magyar visszonylatban ez is elképzelhető. 20 milliárd az közel 70 millió euro. Amiért nem hinném hogy minden centett cg 4 re költenék el.
Jaaa. kezdem érteni...Tehát Mi-24-re gondoltál.
Csak ugye minyót írtál.
a minyó meg ez:
http://www.hhelikopter.hu/feltoltot...ikopter-racz_gyula_mi8_3304_csaladinap_15.jpg
Azért rökönyödtem meg, mert ezen totál 0-ról kéne kiépíteni a páncéltörő „képességet”.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Utána néztem az MRAP/Humvee -vel felszerelt "light infantry" századoknak és ott valóban kiosztottak CG-t raj szintre, plusz Javelint szakasz szintre. Persze a rajok 10 fősek.
A század Tűztámogató szakaszában további páncéltörő rakéták találhatók, valamint aknavetők, felderítők és magas a mesterlövészek száma is.

Szóval, @honved, igazad volt :)
 
R

rejsz felügyelő

Guest
A CG rajfegyver, ha vesszük, akkor rajonként kell. Anno, az RPG is két emberes igazából. A kezelő viszi harcban a vetőcsövet és van egy hordtáskája, 2 gránátnak. A mellette harcoló lövésznek is van egy hordtáskája, a hátán, amiben még van 3 gránát. Tehát egyszeri javadalmazással a harcban, a lövészraj gránátvetőse 5 gránát kilövésére képes, ha megéri mind az 5 lövési lehetőséget. Természetesen, a raj harcjárművében még lehetnek újabb gránátok, valamint ott kell legyen kézigránátos láda és a kézifegyverekhez löszeres ládák is, elméletileg. Emlékeim szerint, a szombathelyi M zárolt BMP harcjárművekben is leponyvázott állapotukban, a telephelyen, lezártan, de bennük voltak ezek a feltöltött ládák. Dudi, vagy krisss, vagy szittya, kijavít, ha ma másképp működik a rendszer.

Rendben de szerintem nekünk raj szintre egyelőre jobb egy AT4 vagy hasonló(egy emberes). Ha jól tudom nálunk egy lövészraj 8 fő. Emellé kell 1 vagy 2 csőalatti gránátvető, éjjellátó mindenkinek meg persze egy normálisabb APC. Századszintű támogatásra meg néhány CG.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
belenéztem a SAAB promóanyagaiba..... ők úgy gondolkodnak hogy CG egy rendszer része, mellette van 84 millis AT4, ATGM etc...
ha valaki ott azt mondaná, CSAK CG álljon a rendszerbe, már jönnének is az ápolók a dilizubbonnyal.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Kis "laza" ki/visszatérő kanyart teszek a kormányzati rep-gép témához
egy nem szokásos nézőponttal: biztonsági szempontok a kiemelt fontosságú személyek szállításakor!
Orbán Viktor személye pozitív és negatív irányba is a szokottnál több indulatot kelt.
Személye (karizmatikus/diktatórikus) egyöntetűen meghatározza a magyar politikát. Ezért a "szokásos (langyos, európai) politikusoknál" sokkal veszélyeztetebb.

A repülőgép biztonsági szempontjainál én ezért (a lengyel baleset után különösen) figyelemmel lennék a nem szokásos szempontokra:

- (1.)két/három hajtóműves
- (2.)lehetőleg nem szárny-gondolás típus
- (3.)aktív/passzív védelmi rendszerekkel
- (4.)alternatív mentőrendszerrel kiegészített(mentőkapszula/katapult/rep-gépmentő-ernyő, ... ).


search




A Miértek:
1; 2-3 hajtómű: mert 1(2?) sérülése esetén is marad mozgástér(szószerint) és IDŐ...

2; ha a szárnyon sérül bármilyen okból a hajtómű, az tönkretehet több -a szárnyban lévő- rendszert, elemet(üzemanyag!!!),
a farok/törzsvégen lévő hajtóművek jobban elkülöníthetőek (akár utólag -viszonylag egyszerüen- biztosíhatók!), sérülésük kisebb kockázat, nem valószínű valamilyen dominó-hatás, -ahogy én olvastam- ezeknél a tipusoknál probléma esetén több idő marad a megoldásra!!!

3; sok publikus/titkos megoldás mellett a hajtóművek golyó(repesz)álló kigészítő védelme??? A modern kevlár/polikarbonát anyagok könnyűek, megoldható/van értelme?
(Ha Valaki műszaki érvek helyett azzal jön, hogy "...még nem csinálták!..."/és változatai Azt "szelíden" ->"ignored")
...infra jel csökkentés víz/??? befecskendezéssel,...

4; az ismert(filmékben látott): "...nesze itt az ernyő "Főnök", ugorj..." nekem nem szimpatikus :-(

Ezek után (a becsült férőhelyet figyelembe véve) melyik típusok jöhetnek szóba?

U.i: több témába illik, ha valahava "jobban", kérem "oda" helyezni! (Én ide "tippeltem".)
Köszönöm!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 734
113
Erről jut eszembe: most akkor megvette a kormány Csányi Sándor OTP-vezér Dassault Falcon 900EX gépét vagy nem?

A HM bejelentése előtt még arról szóltak a "hírek" hogy 2 A319 és egy Falcon lesz beszerezve.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
belenéztem a SAAB promóanyagaiba..... ők úgy gondolkodnak hogy CG egy rendszer része, mellette van 84 millis AT4, ATGM etc...
ha valaki ott azt mondaná, CSAK CG álljon a rendszerbe, már jönnének is az ápolók a dilizubbonnyal.
Egy dolog a svéd a logika és egy dolog a magyar logika. Egyébként biztos hogy CG et fogunk vásárolni? Mert itt az a biztos ami már elmúlt. (megvettük)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
L-159-el lehet készültségi szolgálatot adni?
Miért kéne egy L-159-cel keszit adni?
Ha már egyszer hoztak egy olyan döntést hogy idehaza képezik a pilótákat - lelkük rajta - akkor szerintem úgy kéne csinálni hogy legyen valami értelme.
Az gondolom nyilvánvaló hogy 14 Gripen az bizony kevés. Talán arra elég hogy békeidőben keszit adjanak és kergessék a nem kommunikáló civil gépeket.
Arra viszont hogy egy esetleges konfliktusban ellássák a vadász, felderítő, CAS, stb.. feladatokat édes kevés a db szám.
Ergó, növelni kell a gépszámot, pilóták számát, repült óraszámot.
Lényeges hogy ennek a fejlesztésnek hangsúlyozottan nem a szárazföldiek fejlesztése helyett, vagy azok kárára, hanem azok mellett kéne történnie.
Szerintem nem törvényszerű hogy további 80-100 millió USD-os Gripenek beszerzésével lehet a fenti célt elérni.
Olyan feladatoknál ahol lényeges a szuperszonikus sebesség, fejlett radar, AA fegyverzet természetesen kell a Gripen (Intercept, Sweep, DCA, TARCAP, ) de CAS, Interdiction, Recon, BDA feladatoknál tökéletesen megfelel egy szub(transz)szonikus, 2-3 tonna teherbírású, radarral és LTP-vel, datalinkkel rendelkező kisebb gép is.
A CAS, Recon, stb.. feladatokat - ha nem akarsz túl gyakran gépet veszteni - úgyis csak + 4000 m magasról lehet csak végezni megfelelő MAWS-al, zavarókkal és precíziós fegyverekkel felszerelt géppel. Ilyenkor a Gripenek dolga hogy felülről biztosítsák a légteret a 4-5000 m-en "dolgozó" CAS, Recon, stb.. gépeknek. (hasonlóan ahogy Szíriában a Szu-35 biztosította a Szu-25-ket, csak persze a Szu-25 bőven lemet 4000 m alá is...)
Arra hogy egy modern kiképző / támadó gép mire képes jó példa az alábbi Advanced Hawk videó:

Most csak egy gondolat kísérlet de egy tucat Hawk 200-as (plusz 4 db Hawk 100-as kiképzésre)
300px-BAE_Hawk_208_edited_2.jpg

Vixen 500E AESA radarral
SG_Vixen500E_HR.jpg

Litening III célzó konténerrel
litening_navigation_targeting_pod.jpg


SDB I vagy II, vagy - ha az USA nem ad el nekünk fegyvert akkor - Eu.i Brimstone vagy Smart Glider vagy Spear 3-as rakétákkal / bombákkal felfegyverezve,
simán zárójelbe tenné az eddigi összes Román HIMARS, Patriot meg páncélozott jármű beszerzést a Szerb rakéta és csöves tüzérségi fejlesztésekkel együtt.
És a szép a dologban hogy ez az egész - gépekkel fegyverekkel együtt - még mindig csak cca. 700-800 millió USD (~180-200 milliárd HUF) (egy full extrás Hawk úgy cca. 30-40 millió USD) lenne. Ennél olcsóbban nem hiszem hogy lehetne ellensúlyozni a szomszédok fegyverkezését.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Miért kéne egy L-159-cel keszit adni?
Ha már egyszer hoztak egy olyan döntést hogy idehaza képezik a pilótákat - lelkük rajta - akkor szerintem úgy kéne csinálni hogy legyen valami értelme.
Az gondolom nyilvánvaló hogy 14 Gripen az bizony kevés. Talán arra elég hogy békeidőben keszit adjanak és kergessék a nem kommunikáló civil gépeket.
Arra viszont hogy egy esetleges konfliktusban ellássák a vadász, felderítő, CAS, stb.. feladatokat édes kevés a db szám.
Ergó, növelni kell a gépszámot, pilóták számát, repült óraszámot.
Lényeges hogy ennek a fejlesztésnek hangsúlyozottan nem a szárazföldiek fejlesztése helyett, vagy azok kárára, hanem azok mellett kéne történnie.
Szerintem nem törvényszerű hogy további 80-100 millió USD-os Gripenek beszerzésével lehet a fenti célt elérni.
Olyan feladatoknál ahol lényeges a szuperszonikus sebesség, fejlett radar, AA fegyverzet természetesen kell a Gripen (Intercept, Sweep, DCA, TARCAP, ) de CAS, Interdiction, Recon, BDA feladatoknál tökéletesen megfelel egy szub(transz)szonikus, 2-3 tonna teherbírású, radarral és LTP-vel, datalinkkel rendelkező kisebb gép is.
A CAS, Recon, stb.. feladatokat - ha nem akarsz túl gyakran gépet veszteni - úgyis csak + 4000 m magasról lehet csak végezni megfelelő MAWS-al, zavarókkal és precíziós fegyverekkel felszerelt géppel. Ilyenkor a Gripenek dolga hogy felülről biztosítsák a légteret a 4-5000 m-en "dolgozó" CAS, Recon, stb.. gépeknek. (hasonlóan ahogy Szíriában a Szu-35 biztosította a Szu-25-ket, csak persze a Szu-25 bőven lemet 4000 m alá is...)
Arra hogy egy modern kiképző / támadó gép mire képes jó példa az alábbi Advanced Hawk videó:

Most csak egy gondolat kísérlet de egy tucat Hawk 200-as (plusz 4 db Hawk 100-as kiképzésre)
300px-BAE_Hawk_208_edited_2.jpg

Vixen 500E AESA radarral
SG_Vixen500E_HR.jpg

Litening III célzó konténerrel
litening_navigation_targeting_pod.jpg


SDB I vagy II, vagy - ha az USA nem ad el nekünk fegyvert akkor - Eu.i Brimstone vagy Smart Glider vagy Spear 3-as rakétákkal / bombákkal felfegyverezve,
simán zárójelbe tenné az eddigi összes Román HIMARS, Patriot meg páncélozott jármű beszerzést a Szerb rakéta és csöves tüzérségi fejlesztésekkel együtt.
És a szép a dologban hogy ez az egész - gépekkel fegyverekkel együtt - még mindig csak cca. 700-800 millió USD (~180-200 milliárd HUF) (egy full extrás Hawk úgy cca. 30-40 millió USD) lenne. Ennél olcsóbban nem hiszem hogy lehetne ellensúlyozni a szomszédok fegyverkezését.


ez mind szép és jó...

tudom hogy a légierő a politikusok és a katonai vezetés kedvence

kiszámolná valaki mennyibe fájna mindez?
leírta valaki hogy 14 Gripen "ha menni kell a háborúba" kevés. Magyarország viszont nem tudna akkora légierőt fenntartani, ami önállóan szövetségi rendszeren kívül elég lenne.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
SDB I vagy II, vagy - ha az USA nem ad el nekünk fegyvert akkor - Eu.i Brimstone vagy Smart Glider vagy Spear 3-as rakétákkal / bombákkal felfegyverezve,
simán zárójelbe tenné az eddigi összes Román HIMARS, Patriot meg páncélozott jármű beszerzést a Szerb rakéta és csöves tüzérségi fejlesztésekkel együtt.
És a szép a dologban hogy ez az egész - gépekkel fegyverekkel együtt - még mindig csak cca. 700-800 millió USD (~180-200 milliárd HUF) (egy full extrás Hawk úgy cca. 30-40 millió USD) lenne. Ennél olcsóbban nem hiszem hogy lehetne ellensúlyozni a szomszédok fegyverkezését.

Hogy érted ezt a zárójelet? Ennek a pár gépnek a harcértéke köszönő viszonyban sincs a felsoroltakkal.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Pal