A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Meg a fotiszteknel se ritka a lelepes foleg ornagyoknal feljebb mar nem jellemzo

Persze, mert már addigra, mire őrnagyok lesznek, elitták nagyrészt az eszüket (tisztelet a kivételnek). Nekem is volt olyan órnagy ismerősöm, aki annyira gázos volt a szeszelése miatt a HM-nek, hogy felmondtak neki, mert már őn és közveszélyes volt. Ezt még előzö nick-nevemen talán már mes is írtam. Ja, az is SZPG9 volt... A vízfej leépítésének módja, ha megteremtődik a lehetősége annak, hogy az egymással versengő főhadnagyok csak korlátozott számú beosztást töltenek fel. Így elméletileg biztosított az, hogy a rátermettebbek kerüljenek magasabb beosztásba, míg a többiek hagyják el a sereget és civilizálódjanak... Én ezt jónak látom, mint módszert (ez működik az USA és azt hiszem az orosz hadseregben is), ha itthon tényleg megvalósulna. És a rátermettséget nem írná felül a felfelé nyalás, lefelé taposás művészete. Az olyan politikailag elmaradott országok mint hazánk, előszeretettel írja felül a szakmai rátermettséget az előzőekben jelzett "kiváló" tulajdonságokkal. Jut eszembe, sorkatona koromban, annyira képzettek voltak a tisztjeink, hogy gondot okozott a Bézárd tájoló és a térkép jasználata. Azéert ez nagyon gázos volt egy tüzér ütegnél. (120 mm aknavető). Bár én páncéltörő voltam, mint korábban említettem, de kölcsönadtak a "szomszédos" zászlóaslj közvetlen szervezetnek, hogy legalább a tüzelőállást el tudjuk foglalni harcszerű körülmények között, adott, véletlenszerű terepen és nem az unalomog ismert, berendezett lőtér előre elkészített és legalább 10 éve változatlan tüzelő állásában...(korábban tájékozódási futó voltam, emiatt kerültem a zászlóalj tüzérséghez, némi NSZP-3-as első lövészi beosztás után... Remélem, ma az ismeretlen (és a hangsúly ezen lenne!!!) terepen való mozgás már nem okoz a tisztekneknek szinte megoldhatatlan problémát....
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and borisz

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Állítólag a lengyel PGZ hadiipari csoport képviseletet nyit Mo.-n (gugli fordító). A cikkben megemlítik a KRAB és RAK tüzérségi rendszereket.
https://wpolityce.pl/gospodarka/374...eniowa-otworzy-przedstawicielstwo-na-wegrzech
Csak ugy erdekessegkeppen: honnan ismered fel egy fegyverrol hogy lengyel? Egyszeru, aminek a neveben egy rak-fajta van az az: Langusta (Languszta, WR40), Krab (Tarisznyarak, tarack), Homar (Homar, WR300), Kryl (Krill, tarack), Rak (Folyami rak, mozsar),...
(A Rosomak neve ugyan lengyel, de biztos a finnek akartak, hogy ne rak-fele legyen... azota sem fejlesztettunk veluk kozosen semmit :) )
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner and zeal

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Állítólag a lengyel PGZ hadiipari csoport képviseletet nyit Mo.-n (gugli fordító). A cikkben megemlítik a KRAB és RAK tüzérségi rendszereket.
https://wpolityce.pl/gospodarka/374...eniowa-otworzy-przedstawicielstwo-na-wegrzech
Tomoren a lenyeg:
-regota dolgoznak a projekten, mikor Morawiecki volt Pesten, akkor errol is beszeltek.
-szoros kapcsolat a magyar hadiiparral (!)
-Krak -on es Rak-on kivul a katonak szemelyi felszereleset is kinalja a lengyel fel.
-Mo akar: tuzerseg, legvedelem, panceltores
-a cikk szerint a magyar fel is komolyan gondolja
-osszefoglalja, hogy Mo-n most kezdik ujjaepiteni a hadiipart, sereget.

(egy aprosag: a cikk mellett az egyik cikkajanlo idezi Orbant, miszerint meg kell vedeni a kereszteny Europat. Ezt ugye elmondta mar parszor Mo-n is. De lengyelul a "bronić" szoval forditottak, ami egyertelmuen fegyveres vedelmet jelent -szoto: broń, fegyver)
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Tomoren a lenyeg:
-regota dolgoznak a projekten, mikor Morawiecki volt Pesten, akkor errol is beszeltek.
-szoros kapcsolat a magyar hadiiparral (!)
-Krak -on es Rak-on kivul a katonak szemelyi felszereleset is kinalja a lengyel fel.
-Mo akar: tuzerseg, legvedelem, panceltores
-a cikk szerint a magyar fel is komolyan gondolja
-osszefoglalja, hogy Mo-n most kezdik ujjaepiteni a hadiipart, sereget.

(egy aprosag: a cikk mellett az egyik cikkajanlo idezi Orbant, miszerint meg kell vedeni a kereszteny Europat. Ezt ugye elmondta mar parszor Mo-n is. De lengyelul a "bronić" szoval forditottak, ami egyertelmuen fegyveres vedelmet jelent -szoto: broń, fegyver)
Orosz eredetű radarokat lengyel kooperációban újítottak fel, gyakorlatilag a magnetronig bezárólag minden kicseréltek.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust and Pal

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 451
113
Csak ugy erdekessegkeppen: honnan ismered fel egy fegyverrol hogy lengyel? Egyszeru, aminek a neveben egy rak-fajta van az az: Langusta (Languszta, WR40), Krab (Tarisznyarak, tarack), Homar (Homar, WR300), Kryl (Krill, tarack), Rak (Folyami rak, mozsar),...
(A Rosomak neve ugyan lengyel, de biztos a finnek akartak, hogy ne rak-fele legyen... azota sem fejlesztettunk veluk kozosen semmit :) )
A tüzérségi eszközök. A csataterek rákfenéje.
Bármelyik jōhetne.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 208
10 999
113
Akkor pontosítok, Lengyelország, Románia teljesíti a NATO ajánlást, Csehek Szlovákok meg láthatóan elkezdtek törekednek rá.

Itt nem tudom mért emeled ki a honvédelmet, hogy kevés. Vagy akkor emeld ki az oktatás/EÜt is.

OFF: Újabban teli vagyunk tanárokkal. Kétszakos tanárok 180eft bruttoval jönnek el. Egyiket 360bruttoval vettük fel. :) Tud angolul, gyorsan tanul szuper munkaerő lesz. Kezdőként duplázzuk a fizuját a tulóra pedig nálunk 100%al fizetve van. Iskolában ugye nincs. Nem is ez a lényeg hanem, hogy ahonnan eljött ott ő volt iskolába utolsó Matek tanár. Oktober óta nincs Matek/Angol tanára a sulinak. van helyette hittan/erkölcstan mert olyan tanár volt. 10év múlva vissza fogjuk sírni a jelenleg katasztrófálisnak mondott 2015-16os PISA eredményket.
Elkalandoztam.

Tényleg. A leépítés 1990ben indult el és nagyon durván. És nem 1999ben a NATOba való belépésünkel, ne adj isten CFEvel. 97ben árnyékai voltunk saját magunknak.

A PISA azért is ilyen katasztrofális, mert itthon minden iskolában megíratják, de pl. Franciaországban csak kijelölt iskolákban. amúgy meg szarik bele mindenki, mert dolgozni kell vele, ellenben se jutalom, se következmény. Úgyhogy összeokádják, aztán hagyják őket békén.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Értsd meg légy szíves végre hogy nincs itthon 3 zászlóaljnyi mennyiségű T-72 változat. A 72-esek közt amik donorként vannak az Alföldön. a képek tanúsága szerint van még sima optikai távmérős is. Talán valami múzeumnak tartogatják. Ezek kb 30-35db. Amik Tatán vannak azok kb mind a belorusz gépek első ránézésre. Azok a legmodernebbjeink, 35-36 db elvileg. Plusz Szentendrén lehet még 3-4 db vagy hol.
Szt.endrén én csak egyet láttam, azt sem mindig.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 291
27 212
113
Nézzük mi kell nekünk és mit tudnak a lengyelek!

Harckocsi: -
lánctalpas IFV/APC: - (tervek és prototípusok vannak, nem oszt, nem szoroz jelenleg, nincs pénzünk kísérletezni!)
gumikerekes IFV/APC: Rosomak (PATRIA), a közepes dandár IFV/APC igényét maximálisan ki tudja elégíteni.
SPM 8x8: 120mm RAK 120 Rosomak alvázon, a közepes dandár számára tökéletes
SPM 4x4: - (automata akanavető a gépesített csapatoknak ugye az ilyesmit nem szétvágni kell, beszántva a saját gyárat...)
4x4-es páncélozott alapjármű: -
lánctalpas SPH: 155mm KRAB, a nehézdandár tüzérosztályának tökéletes.
gumikerekes SPH: 155mm KRYL, a közepes dandár tözérosztályának tökéletes, továbbá a két dandárt támogató két-három osztálynak is, ha van csöpp eszük a vezetésben és nem akarják tüzérség nélkül hagyni a haderőt!
rakéta sorozatvető: 122mm Langusta WR-40, tüzérségi radarral az ellenséges tüzérség elleni alapfegyver
tüzérségi radar: -

pisztoly: - (értelmetlen lenne, hiszen: STRYK B, már gyártja a létező magyar hadiipar, a RUAG)
gépkarabély: 7,62x39 FB MSBS
rakétagránát: - (a Komar-t hagyjuk, úgyis CG jön)
ATGM: -
MANPADS: GROM
személyi felszerelés: a Helikon minőségével elégedett vagyok, gondolom a többi gyártójuk is van ilyen jó!
védőmellények: Moratex, stb. (elvben van magyar, bár hagyjuk!)
kevlársisak: van

Ez aránylag sok minden!
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 389
7 912
113
Nézzük mi kell nekünk és mit tudnak a lengyelek!

Harckocsi: -
lánctalpas IFV/APC: - (tervek és prototípusok vannak, nem oszt, nem szoroz jelenleg, nincs pénzünk kísérletezni!)
gumikerekes IFV/APC: Rosomak (PATRIA), a közepes dandár IFV/APC igényét maximálisan ki tudja elégíteni.
SPM 8x8: 120mm RAK 120 Rosomak alvázon, a közepes dandár számára tökéletes
SPM 4x4: - (automata akanavető a gépesített csapatoknak ugye az ilyesmit nem szétvágni kell, beszántva a saját gyárat...)
4x4-es páncélozott alapjármű: -
lánctalpas SPH: 155mm KRAB, a nehézdandár tüzérosztályának tökéletes.
gumikerekes SPH: 155mm KRYL, a közepes dandár tözérosztályának tökéletes, továbbá a két dandárt támogató két-három osztálynak is, ha van csöpp eszük a vezetésben és nem akarják tüzérség nélkül hagyni a haderőt!
rakéta sorozatvető: 122mm Langusta WR-40, tüzérségi radarral az ellenséges tüzérség elleni alapfegyver
tüzérségi radar: -

pisztoly: - (értelmetlen lenne, hiszen: STRYK B, már gyártja a létező magyar hadiipar, a RUAG)
gépkarabély: 7,62x39 FB MSBS
rakétagránát: - (a Komar-t hagyjuk, úgyis CG jön)
ATGM: -
MANPADS: GROM
személyi felszerelés: a Helikon minőségével elégedett vagyok, gondolom a többi gyártójuk is van ilyen jó!
védőmellények: Moratex, stb. (elvben van magyar, bár hagyjuk!)
kevlársisak: van

Ez aránylag sok minden!
Már csak a fizetési feltételeket kell kidolgozni és jöhetnek is. Hát ez így első ránézésre az MBT nélkül 400-500 milliárdból le is lehetne rendezni közel 4-5 év alatt :) dandár igényekkel számolva.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 046
5 502
113
A 43 lekonzervált marhaság, Nyírteleken vannak a hadihasználhatatlan kocsik, de nem 43 (kevesebb), már nem számolnak velük, nagy részük régi optikai távmérős, ezeket még 1978-ban kaptuk...Tatán kívül tudtommal még négy helyen vannak az országban (oktatás, gyakorlás, ellenerő).

Értem!Tatán kívül én 2 helyről tudtam...Akkor ezek szerint rosszabb a helyzet mint gondoltam, akkor jó ha van összesen 50 darab, van még egyáltalán annyi amivel számolnak is?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 291
27 212
113
Már csak a fizetési feltételeket kell kidolgozni és jöhetnek is. Hát ez így első ránézésre az MBT nélkül 400-500 milliárdból le is lehetne rendezni közel 4-5 év alatt :) dandár igényekkel számolva.

A közepes dandárt tudjuk felfegyverezni, a nehézdandárnak csak önjáró tüzérséget tudnak szállítani. A könnyűdandárnak megintcsak szinte semmit.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 389
7 912
113
A közepes dandárt tudjuk felfegyverezni, a nehézdandárnak csak önjáró tüzérséget tudnak szállítani. A könnyűdandárnak megintcsak szinte semmit.
A könnyűdandárt mivel nem tudni mennyit szánnak rá én a maradék eszközök itthoni felújítás/modernizálását követően szerelném fel. És ahogy említetted abban a felállásban a tartalékosokat.
Nálunk a közepes dandárra simán rávágnák a nehéz dandár jelzőt. Egyébként ha megfigyeljük lehet hogy csinálnak egy közepes (amit tudnak lengyel cuccal) felszerelt dandárt és itthon nehéz dandárként kommunikálják le. Valamilyen mbt pedig muszáj szerezni anélkül nem hagyhatjuk a földieket. Már csak azért is ha ez megtörténne egyes országok a vérszemüket még jobban fel fogják kapni. Lásd románok.