A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Az baj! Akkor szerinted mi a teendő?
Sopánkodjunk még 10-20 évet, hogy hát bizony ma sem lett olcsóbb, vagy elébe menni a változásoknak?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 367
68 773
113
A Leopárd elég nehéz egy jószág. Meg nagy is. Nem tudom hogy mozogna a magyar sárban meg erdős-bokros terepen. Tudom hogy gyerekes az összehasonlítás de ősei a II.WH-ban (Párducok-Tigrincsek-Királytigrisek) Nem kicsit szívtak itt a tavaszi ébredés alatt. És vegyük figyelembe a hidak teherbírását is nincs mindenhol Lánchíd kaliberű híd minden patakon.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Az baj! Akkor szerinted mi a teendő?
Sopánkodjunk még 10-20 évet, hogy hát bizony ma sem lett olcsóbb, vagy elébe menni a változásoknak?

Konkrétan én sem tudom, mi a teendő, mivel nincs belelátásom az aktív és inaktív készletekbe, illetve a rendelkezésre álló költségvetésbe, elvégre csak egy firkász vagyok :)

De! Szerintem az első lépés az egy hosszú távú koncepció megalkotása, hogy mit, <b>mikor</b> és <b>milyen mértékben</b> akarunk fejleszteni. Nem azt kell nézegetni, hogy esetleg mit ajánlanának fel ingyen. Ha meg van ez a koncepció, akkor máris <b>egy megbízhatóbb partner képét alakítjuk ki magunkról</b> és mivel lehet majd tudni előre a várható magyar beszerzéseket, ezért a hadiipari gyártóknak és partnerországoknak is lenne idejük felkészülni rájuk, valamint egy verseny is kialakulhat közöttük. Pl. azt mondjuk, hogy mától 5 évre ki <b>lesz*</b> írva egy beszerzés páncélosokra, akkor ebben az 5 évben a potenciális gyártók, vagy országok szépen lassan elkezdenek beszivárogni a HM-be reklámozni a saját portékájukat, előre meggyőzni a vezetést esetleg egy nagyobb, komplexebb csomagról (kézifegyverek, tüzérségi eszközök, gazdasági együttműködés, stb.), amiért cserébe előnyösebbre faragnánk számukra a közbeszerzést. Azért is lenne jó egy ilyen, mert a gyártóknak lenne idejük formálni egy kicsit a politikát: ha valamelyik ország vezetése kezdetben diplomáciai ellentétek miatt nem akarna nekünk eladni egyébként jó haditechnikát, de az azt gyártó vállalatnak jó hasznot hozna, akkor bizony a beszerzés kiírásáig megpróbálná keresztülverekedni a dolgot a saját kormányán.
Szóval nem azt kell várni, hogy mikor ajánlanak fel valami "ingyen" technikát és ahhoz igazítani a haderőfejlesztést, hanem fordítva, beszerzünk haditechnikát és ha valaki bedobja az "ingyen" cuccokat is, akkor nekünk egyel több adu lesz a kezünkben leverekedni a többi pályázat árát és előnyösebb csomagokat kiharcolni.

*erre valami pártfüggetlen politikai garanciát kell adni (pl. törvénybe foglalni a haderőfejlesztést), különben nem ér semmit az egész elképzelés.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 077
18 825
113
"*erre valami pártfüggetlen politikai garanciát kell adni (pl. törvénybe foglalni a haderőfejlesztést), különben nem ér semmit az egész elképzelés.'

Az alaptörvénybe kell foglalni, mégpedig úgy, hogy a sereg ténylegesen képes legyen az ország védelmére, egy esetleges szomszédos országgal kitört fegyveres konfliktus esetén. A részletek kidolgozását bízzuk a szakemberekre. Más garancia nincs a Honvédség tényleges fejlesztésére, mert egy kormányváltás esetén, még a mai minihaderő sem marad meg.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 077
18 825
113
Nekem tetszik a 3 bázisos elmélet! Nyugat, Közép és Kelet-Magyarországra egy-egy bázis és kész. Jó ha bázisonként 3-4000 főnyi harcoló alakulatot ki tudunk állítani. Sőt a nagy része teherautón cipelt gyalogos, mert más nagyon nincs. (Van kb. 600 BTR az egy bázisnyi emberre elég).

Nem jó ötlet, teljes kudarc lenne a vége. Lehet hogy most nincs több szárazföldi harcoló katonánk mint 9000 fő, de háború esetén mozgósítás van. Laktanyák, alakulatok híján, talán 3 bázisra vonulna be az ország mozgósított tartaléka ? 80-100-150 000 ember 3 bázison, napok alatt ,felszerelve, kiképzés elindítása, csak úgy egyben ? Ellátásuk ? stb. :))))

<blockquote rel="antigonosz">A Leopárd elég nehéz egy jószág. Meg nagy is. Nem tudom hogy mozogna a magyar sárban meg erdős-bokros terepen. Tudom hogy gyerekes az összehasonlítás de ősei a II.WH-ban (Párducok-Tigrincsek-Királytigrisek) Nem kicsit szívtak itt a tavaszi ébredés alatt. És vegyük figyelembe a hidak teherbírását is nincs mindenhol Lánchíd kaliberű híd minden patakon.

A leopárd közép európai hadszíntérre készült, nem a súlya a lényeg, hanem a fajlagos talajnyomás. A harckocsi könnyebben mozog, gyorsabb, mint a nálunk rendszerben lévő T-72. Annak ellenére hogy közel 20 tonnával nehezebb a német nagymacskák.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
erre a ~600 BTR-re van valami megbízható infó, vagy a neten illetve wikin ez van és akkor biztos ennyi van...de biztos, hogy van ennyi?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
31 000
113
erre a ~600 BTR-re van valami megbízható infó
- kb annyra megbízható infó ez, mint amikor Észak-Koreában az éleselméjű vezér kijelenti, hogy mekkora nyomor van délen meg hogy az északi hadsereg a legmodernebb a világon. Szerintem volt valamikor 600, abból jelenleg van a harcképes T72-esek számával vetekedő mennyiségű hadrafogható darab, de a jobb statisztikákért 10-20-30 régen működő BTR sorozatszámát felvésik 1-1 BTR-re, így átlagosan 20x nagyobb működő mennyiséget tudnak felmutatni (papiron).
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
GrGLy
Teljes mértékben egyet értek veled! A kötekedésem ez esetben sem neked szól!
Ha 24 évvel a rendszerváltás után még nincs koncepció, akkor az nagyon nagy baj!
Én ugyan is abból indultam ki -eddigi írásaimban- hogy van. Azért tartjuk hadrendben ezeket a mérsékelten modern páncélosokat T72, BRDM2,BTR80,BTR80/A, mert ezek egy létező koncepció részei. Én kis csacsi arra gondoltam, hogy a fizetésünkből levont és a HM-be bezúdított súlyos pénzekért csinálnak is valamit a "szakértők"!
Gondoltam (maradjunk a Leo2-nél,bár akár melyik részt ki lehetne emelni) eldöntött tény, hogy egy ilyen adottságú országnak szüksége van egy páncélos dandárra! Azt hittem azért tartják fent a tatai alakulatot, mert pár éven belül elkezdődik az átfegyverzése és szinten akarják addig is tartani az állományt.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
A leopárd közép európai hadszíntérre készült, nem a súlya a lényeg, hanem a fajlagos talajnyomás. A harckocsi könnyebben mozog, gyorsabb, mint a nálunk rendszerben lévő T-72. Annak ellenére hogy közel 20 tonnával nehezebb a német nagymacskák.

Igen.

A két típus összehasonlítása:

http://hu.wikipedia.org/wiki/T%E2%80%9372

http://hu.wikipedia.org/wiki/Leopard_2

http://img717.imageshack.us/img717/5646/comparsion1.jpg
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@GrGLy Én nem osztom az előre behírdetett tervszerű beszerzést.
Bevett gyakorlatt Amerikába hogy figyelik egyes térségek egyensúlyát, fel ne boruljon egy oldara.
<b>Feltételezzük azt hogy Zseniális taktikusok vannak a kormányba és ezt elszeretnék kerülni.</b>
Te hogyan csinálnád? Na mert ha ma beszerezzünk 25 vadászgépet , 6 év alatt a szomszédaidat is valahogy megtámogatgatják 30-40 el, de ameddig nem szükséges nem erősítenek, mert a saját szabályaik szerint nem borítják fel az egyensúlyt egy térségben.
Én tuti végére halasztanám és ott is Oriási káoszban ami a ma megy a fegyver beszerzési hírekben , alternatív beszállítoktól (korea , török ,l svéd stb... ) micsoda véletlen hogy szinte csak ilyen országok felé nyitottunk.... namind1
és végén jön a MEGLEPETÉS ! mert ha jó csináltad , akkor felborúl egy térség egyensúlya.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
ez egy vicc ami a mai világba megy . Katonai beszerzések pontos darabszámmal meg minden , olyanoknak mint Mi ( civil ) hozzáférhető. Katonai repterek pontos helye rajta gépekkel , civil müholdtérképeken rajta.... Ez abnormális , szerintem.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
31 000
113
A hadrafogható darabszám úgyis titkos, a beszerzésről csak annyit tudsz meg, hogy mennyiért kb mit vettek, de hogy az 5 évre rá használható-e azt már csak a szervízesek tudják meg a kezelők. A műholdképekkel meg nincs amit kezdeni, légtérnek nem számít tehát nem légtérsértés, onnan meg mindenki azt gyűjt amit akar.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 161
113
honved

Értem én ezt a háború esetén 100-150 ezer emberes fölvetést, csak szerinted reális??? Szerintem nem, jó ha hetente 10-20 ezer embert tudsz mozgósítani ilyen célra ebben az országban.
Szóval nem egy térben és időben lesz ott 150 ezer ember, ráadásul én arról sem beszéltem, hogy helyőrségeket vagy hadianyag raktárakat tegyünk egy helyre.
Én arról beszéltem, hogy a kb. 3 dandárnyi emberünket tegyük az ország 3 különböző helyére, egy bázisra. Ők a hivatásosok. Szerintem ennek semmi köze nincs a sorozott erőkhöz. A háború első hetében csak a hivatásosok harcolnának úgy is.
Vagyis a hivatásosok a fronton, a bázisok lényegében meg üresek.
Ezeken a bázisokon össze lehet vonni napi 2-3 ezer sorozott állományt és kiküldeni a frontra, de e mellet még ugye a helyőrségek és a hadianyag raktárak is végzik a maguk munkáját.
Szerintem egyáltalán nem lenne tumultus. Mint írtam szó nincs arról, hogy 150 ezer ember lenne egy helyen, sőt mivel 3 bázis van így 50 ezer lenne, csak, hogy nem egy időben!
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Hadrafogható darabszám csak kevesebb lehet , mint a beszerzett. Egyszerű a képlett. A típust is kb pontosan meghatározzák, tehát azoknak a képességei is adottak és gyengeségei. a reptereknél látod a célpontokat , a puhacélpontokat és nem kell hozzá nagy felderítés csak a google earth. Molinbage mondta hogy manapság elég a ( személyzetet támadni ) puha célpontként, és azt lesilabizálod a earthről. tehát ez a vicc. Amikor minket a Török támadott vagy az Osztrák sereg, nem kaptad meg a pontos darabszámot az ágyuikról...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
31 000
113
Ha most megtámadna a török hadsereg, akkor mindegy lenne, hogy megvan-e az infó róluk.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 077
18 825
113
fip 7 !

Egy alap lövész katona kiképzéséhez, hogy parancsnoka nyugodt lelkiismerettel küldhesse harcba, nagyjából fél évnyi kiképzés szükséges. !

Frontra nem napi néhány ezer katonát küldenek, hanem konkrét magasabb egységeket.

Az ország védelmére hagyományos háború esetén, ha egy szomszédunk követ el agressziót, nem néhány hétig, hanem max. néhány óráig elég a jelenleg meglévő, hiányosan feltöltött, harcoló alakulatunk.

Esetleg, feltételezett pontos felderítési, hírszerzési információk birtokában, egy időben elrendelt mozgósítás után is, nagyon kevés időnk maradna a felkészülésre. Ráadásul jelenleg tömegével, még katonai képzésben azok részesültek, akik voltak sorkatonák.
Talán a tartalékos rendszer, kissé ugyan erőltetett létrehozásával, valamikor eljutunk addig, hogy megyénként legalább egy területvédelmi zászlóalj felállhat a távoli jövőben. :)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Én csak annyit nem értek... Hogy egyáltalán nincs koncepció, hogy mondjuk pl. könnyebb tankokat szeretnénk, de akkor abból többet (mint mondjuk kevesebb Leo2) vagy inkább a harckocsik ellen plusz helikoptereket szeretnénk és harckocsik egyáltalán nem lesznek vagy bármi... Vagy van, csak titkosos?
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Hát valahol reménykedek én is ebben... Csak annak meg nincs sok értelme... Legalábbis ezen a szinten. Mert mondjuk a mennyiség, ami egy szomszéd számára érdekesebb lehet vagy mondjuk, ha szerzünk B2-eseket. :D Azzal gondolom sokat nem kezdenek, hogy ugyanazt a képességet x helivel vagy y harckocsival vagy hogyan érjük el. Alapból annyi helik elleni rakétája van bármelyik szomszédunknak, mint mondjuk harckocsik elleni páncéltörő.
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
Kulfolddel ellentétben Magyarországon azért titkos minden a Honvédséggel kapcsolatban mert ha kiderulne az igazság akkor itt népfelkelés lenne. Ennyi.