A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
Ami meg a másik amirol itt sokan beszélnek.Mégis milyen 100-150 ezer ember frontra kuldésével számolgatunk itt?? Ja ahogy a régi szép idokben volt? Kitépunk minden hadrafoghatót az otthonából akiknek zéró kiképzési múltjuk van , a kezukbe nyomunk egy légpuskát,azt irány a front? Ne hulyéskedjunk már!! Az ilyen elmés kommenteket meg hanyagoljuk inkább. Ugye jelenleg a honvédség létszáma papíron 29700 fo.Meg 8000 "tartalékos" .Na a feltoltottségi szint az lóf@sz szinten áll jelenleg,szal most van kb 8-9 ezer olyan ember a Honvédségben aki harcolni tudna.A harcolo alakulatok létszáma jelenleg kb 3-4 ezer fo. Na ezt tudnánk a frontra kuldeni. A 8000 tartalekos nyuggerrol meg inkabb ne beszeljunk mert azok inkabb cask akadalyoznák a beveteseket mint hogy segítsék oket.Na ez jelenleg a honvédelem.A masik meg hogy van 15 bevetheto halálian elavult tankunk, néhány panceltoro brdm, meg 12 d-20 as tarack. A Gripenek jók de kb egy bevetes alatt ellonék a fegyverzetet ami hozzályuk let vásárolva. Na ez a honvédség jelenleg.
Dontse el mindenki hogy mire elég........
Nem sokkal elobb egyébkent leirtam ennek a jelenlegi helyzetnek a miértjét és hogy milyen egyszeru dolgokkal lehetne javitani ezen a politikai ongyilkosság mellett,amit ugye soha senki nem fog megtenni.
Lehetne egy kis létszámú hypermodern hadseregunk minden foldi jó technikával de amíg nincs politikai akarat addig nem is less semmi .
Ennek a topiknak nem sok értelme van amúgy. és nem azért mert senki nem ir ide hanem azért mert a politikusok semmit nem tesznek azért hogy legyen egy olyan honvédsegunk amilyennek valójabab Lennie kellene.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 246
67 983
113
Fip 7

Hogyan szerveznéd le a napi 2-3000 fő bevonultatását és frontra küldését? Kikkel? Mert a 10 évvel ezelőtt még a bevonultatás létezett fél évente. Azon a honvéd tisztek fele mára nyugger aki abban közreműködött. Volt ellátmány élelemben, ruházatban, fegyverzetben, voltak laktanyák ahol voltak szállító eszközök. Mostanra ez kivitelezhetetlen. Nem beszélve róla hogy 30+ éveseket akarsz behívni akiknek több gyereke van így nem is őket hanem a 20 éveseket hívnák először. 1 nap arra nem elég hogy bevonuljanak és a frontra kiérjenek. És hol marad a kiképzés ami minimum 2 hónap. Egy 95-ben leszerelt soros azóta 18 évet volt kiképzés nélkül.
Nem rossz a tartalékos rendszer, legyenek. De a nyuggereket ne akarjuk a frontra küldeni. 50-60 éves jovális-alkesz tiszt-altiszt a fele. Lehet hogy jól lőnek 25 - 30 év honvédség-néphadsereg után és lehet hogy ők még vettek részt normális több ezer fős hadosztály szintű hadgyakorlatokban de ne tőlük várjuk az ország megmentését.
Őrizzék a laktanyákat, legyenek kerete konfliktus esetén feltöltött alakulatoknak, legyen tartalékos műszaki alakulat ha jön az árvíz hó stb, legyenek ők a mozgósítandó állomány felruházását,élelmezést kiképzését végrehajtó személyek, hiszen egy mozgósításnak is több lépcsőfoka van.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Most leirom en is az elkepzellesemet.
Eloszor is a gyori raketasokat az orszag szivebe tennem /nehogy mar az legyen a haduzenet hohgy kapnak egy pofont a hatar tuloldalarol.../tudom nem realis de haboruba pont az irealis helyzetekre kell felkeszulni...tobekkozott/
Az allam invesztaljon be egy kissebb hajogyarba.
A gyorbe hogy fentartva maradjon a katonai jelenlet felszerelnem a helyorseget 8-10 rohamcsonakkal... Szazadnal nagyobb jeenlet hivatasosokbol nem szukseges.
Nagy laktayakra semmi szukseg tul sebezheto a municio egyhejen letele miatt az ellatasi utvonalak tul hoszura nyulnak.

Nagy cspategysegek osszecsapasanak jart le az ideje. A mai harcmodor kissebb egysegek helyi osszecsapasai. A hangsuly a taktikai muveleteken van a strategiai masodlagos helyre szorult vissza.

Az en rendszerem aromai 3. Hadseregehez lenne hasonlo expedicios es vegvideki.

A hivatasos es szerzodeses allomany a nagy laktanyakba amik mar megvannak kornyekbeli onkentes tartalekosokkal kiegeszitve. Ok az expediciosok akar tamadasra is alkalmasak.

A masodik vonal a vegvidekiek=zommel onkentes tartalekos allomany.
A felepites a kovetkezo minden megyeszekhelyen uzemel toborzo iroda /a toborzo iroda laktanyakent is funkcionalna ezentul helyorsegnek nevezem.
A toborzo tisztek leven megvan a vezetes ezek hejorsegek lenyege a varos es kornyeke vedelme /a frontvonaltol tavoli varosokbol haboru eseten a videki varosok vedelmet szolgalo egysegeket letrehozni/
A helyorsegek felszerelese 1 harckocsi t72 egy raketasorozatveto /rabaalvazra konnyen felszerkeztheto es egy ket 30 mm es harcjarmure szerelve. 2-3 mistral regi vadaszokbol kiszerelt radarral...tqviranyitasal. Csak zavaras vegett.../ 3-4 merci es 2 teherauto.a t55 105mm eseit agyutalpra szerkesztetni es abbol minden helyorseg kapjon egyet. A kikepzesvarosi harc. Minden megyeszekhelyen egy szazad onkentes tartalekos a helyorsegekben es astrategiai varosokban. A harcjarmuvek fentartasat az onketes tartalekosok vegeznek /szerelokert felvenni onkentes tartalekosnak stb./ a finanszirozast a megye alna. Az uzemanyaag lefoglalt uzemanyag a lefoglalt gepjarmuvebol szarmazo is plusz a harckocsiba a lefoglalt alkohol /rtobb ezer hekto/ ujraparlasaval bio metanolt letrehozni...72 mindenel megy ami egheto.
Tehat expedicios es vegvideki.
 

hangtompito

Member
2013. október 22.
44
0
6
Szittya!!!Érezd a gondolataid "súlyát"....
2-3 mistral regi vadaszokbol kiszerelt radarral...tqviranyitasal
:))))))
1 harckocsi t72 egy raketasorozatveto
:)))))
t55 105mm eseit agyutalpra szerkesztetni es abbol minden helyorseg kapjon egyet
:)))))) Elárulod nekünk,milyen iskolákon,vagy hány osztályon sikerült átverekedned magad??????Köszönöm...
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 705
113
Meg van az elso megrendelo ? :)
http://index.hu/kulfold/2013/11/08/mongoliat_erdekli_a_magyar_dron/
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Ismerem a dan tartalekos rendszert ami annyival bovebb mit a svajvci hogy ott minde kounana rendelkezik harckocsival ees konnyuuzerseggel ott meg veszhibak vannak telorol irok ezert bocsi a repulogep radar taviranyitassal es azt a celt szolgalja hogy bekapcsolt alapotba celponta valjon vagy azt a kepzetet kelcse hogy komolyabb legvedelem van a kozelbe /komolybbnal komolyabb mint a mistral/ a raketasorozatvedo a rabakra gondoltam termeszetesen nem a t 72 re
Az iskolaivegzetsegem nem tulmagas igaz de van egy boltom egy export import cegem egy nyaralom es egy lakas amit alberletbe adok ki emellett egy audi. Tt amit szinten berbeadok ha erdekel valakit. Emellett 2 hektar szatom szinten berbe es 800 ol szolom szinten berbe Kolcsonom nincs se gazdag vagy befolyasos rokonom 25 evesen szerintem nem lehetek hulyegyerek ha mindezt osszekaparasztam. Se foiskolam se egyetemem de meg az eretsegit se fejeztem be... A penzem en kerestem pont az elmebeteg otleteimmel /mert lehet az elmebetegseg miatt vagy a tompa agyam miatt/ diszlexia diszgrafia mellett /ami miat hagytam abba a szakkozepet./ de ez gazbol senkire nem tartozik csak ram es az apehra.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 046
18 731
113
erdifefe3 !

Nos, háborús helyzetben, a honvédelmi törvény ide vonatkozó része lép életbe. Vagyis mindenki behívható, aki katonai szolgálatra alkalmas.
Valamint, az ország valós megvédéséhez, biztos hogy szükséges, egy, bármelyik szomszédunkkal való konfliktus esetén, legalább 150 00 fős haderő.
Jelenleg, van az országban, több százezer katonai kiképzésben részesült ember. Azt nem tudom, ebből mára mennyien lennének alkalmasak tényleges katonai szolgálatra. Azonban a nagy létszám zöme még 50 év alatti. Biztosra veszem, hogy ma még ki tudnánk állítani egy 150 000 fős erőt, amennyiben megfelelően el is tudnánk látni fegyverzettel, felszereléssel. A gond a jövő. Az életkor nő, a valós katonai szolgálatot letöltöttek száma csökken.
Tartalékos rendszerre szükség van, a mikéntje vitatható persze.
Megítélésem szerint, egy kis országnak, alapvetően nem elég csak hivatásos és szerződéses katonákra támaszkodni, minősített helyzetben. Lehet eretnek gondolat, de én visszaállítanám a hadkötelezettséget és 1 éves sorkatonai szolgálatot letöltetném mindenkivel, aki arra alkalmas egészségileg.
Na ez az, ami már nem fog menni, de az élet bármikor rákényszeríthet bennünket.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 792
57 501
113
honved , antigonosz

antigonosz , ne engem piszkálj a 150 ezres fölvetésért, nem én találtam ki, hanem honvéd. Ennyi ember tényleg kéne, egy konfliktusban, de nincs.
Pont ezért jó ez a 3 bázisos elképzelés, mert az a kevés ami van legyen egy helyen, egy dandárban. Ez 3-4 ezer fős harcoló alakulat bázisonként. Ennyi ami azonnal bevethető. Sokkal egyszerűbb egy azon helyen lévő embertömeget mozgósítani, mint 50-60 helyen szétszórtat.
A 3-4000 fő pedig nem sok, mifelénk a Coca-Cola vagy az Ibiden is megoldja azt, hogy ezrek járjanak be melózni nap, mint nap, és ezek azért kisebb területű helyek, mint egy reptérrel rendelkező bázis. A lényeg az, hogy jól legyen kiépítve.
(legyen saját reptere, vasúti összeköttetése, és főútvonal közelében legyen, közel legyen a katonák szállása stb...)

Viszont ez kevés, szóval lenne sorozás háború esetén, de ott sem egyszerre 150 ezer ember állna a kapuban, hogy "Szia, itt vagyok engedj be!"
Folyamatosan zajlana a felkészítés és a frontra való küldés (a front lehet az Alföld közepe vagy Debrecen főtere,lényegtelen) Szóval ehhez is elég a 3 bázis.
A kulcsfontosságú pontokon meg kell a helyőrség (vasúti csomópontok például), meg megyeszékhelyenként egy kézifegyver lerakat azt csókolom!

Szerintem sokkal rosszabb a mai rendszer, ahol szanaszét vannak szórva, lényegében pár száz fős csapatok. Hogy veszik fel ők a küzdelmet az ellenséggel???
Tudtommal egy hadsereg legkisebb összfegyvernemi műveletre képes egysége a dandár. Ez alatt életképtelen bármi. (most a különleges egységek bevetését és hasonló műveleteket hanyagoljuk...)
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@GrGLy Én nem osztom az előre behírdetett tervszerű beszerzést.
Bevett gyakorlatt Amerikába hogy figyelik egyes térségek egyensúlyát, fel ne boruljon egy oldara.
<b>Feltételezzük azt hogy Zseniális taktikusok vannak a kormányba és ezt elszeretnék kerülni.</b>
Te hogyan csinálnád? Na mert ha ma beszerezzünk 25 vadászgépet , 6 év alatt a szomszédaidat is valahogy megtámogatgatják 30-40 el, de ameddig nem szükséges nem erősítenek, mert a saját szabályaik szerint nem borítják fel az egyensúlyt egy térségben.
Én tuti végére halasztanám és ott is Oriási káoszban ami a ma megy a fegyver beszerzési hírekben , alternatív beszállítoktól (korea , török ,l svéd stb... ) micsoda véletlen hogy szinte csak ilyen országok felé nyitottunk.... namind1
és végén jön a MEGLEPETÉS ! mert ha jó csináltad , akkor felborúl egy térség egyensúlya.

Egy haditechnikai eszközbeszerzést (ami ráadásul több év) nem lehet titokban tartani. Az nem úgy megy, hogy sunyiban megtenderezteted (ráadásul erre EU-s törvény van), legyártják neked, aztán BAMM, így lett a titkos magyar haderőfejlesztés. Ahogy az elsőt, mondjuk egy tankot összeszerelik, a nagyobb titkosszolgálatok és katonai hírszerzések tudni fognak róla, hogy kinek készült. Emellett a fegyvereladásokra szigorú nemzetközi szabályok vonatkoznak.

ez egy vicc ami a mai világba megy . Katonai beszerzések pontos darabszámmal meg minden , olyanoknak mint Mi ( civil ) hozzáférhető. Katonai repterek pontos helye rajta gépekkel , civil müholdtérképeken rajta.... Ez abnormális , szerintem.

Ha ez nem így lenne, akkor ma HTKA se lenne. Amúgy hogy képzeled el azt a világot, ahol ez nem így van? Az emberek esetleg szigszalaggal leragasztott szemmel és betapasztott füllel járkálnának, akkor talán nem tűnik fel nekik, hogy jééé, ott egy vadászgép, ami épp leszállni készül. Vagy a vasúti átkelőben elrobog előtte egy vonatnyi tank és csak megvonja a vállát, hogy biztos levehető ajtós NDK-s turmixgépek? Vagy esetleg nyomnak az internetre egy deletet, betiltják a mobilokat, kamerákat, távcsöveket?

Meséld már el, hogy milyen az olyan világ, ahol a haditechnika tabu a civileknek, mert tényleg érdekelne :)
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Ugyhogy hangtompto ne akarj felem peiszt meregetni szerintem.
Ha neked az iskolai vegzetseg adja a tukrot az emberi gondolkodasrol a te dolgod. De szerintemmeg nemegeszen igy van. Attol hogy az embernek nincs 6diplomaja meg nembiztos hogy hulye. Latok nap mint nap eleg peldat arra hogy egytemmel foiskolaval is lehet valaki sik... A szervezokepesegem igen csak jo/6 fodrasszalont es eegyben fodraszcikk boltot iranyitottam egyszerre /ez 36 ember iranyitasa/ fodrasztol az eladon at a takaritoig en gondoskodtam az arukeszletrol a beosztasrol es minden egyebrol /nemtudom tealattad hanyember dolgozik hany varosbaes hany uzlethelyisegbe.... Es nem fodrasz a szakmam nem azert kerultem abba a pozicioba.../ az alapmuveltsegem sincs a beka segge alatt /biztonsagiorkodes kozben anno tobb konyvet olvastam mint a fosulisok 70%a/ az inteligencia szintem kimondottan magas.
Az hogy a modorom olya amilyen es nem a fogalmazason torom az agyam hanem leirom ami hirtelen az eszembe jut abbol ne vonj le kovetkezteteseket.mert ez egy forum ez nem azelet ezert se penz nem jar se egyeb juttatas de a mi otleteink kozul egy se kerul be a koltsegvetesbe. Ezert szabad az otleteles. Ez inkabb abrandozas. Sokat lehet tanulni ezen az oldalon de nem mindig az a cel. Neha vitatkozni is kell de az. Nem az hogy lehulyezed a masikat vagy kiragadsz valamit azirasabolhaemm megmondod mi nem tetszi es miert nem tetszik. Mi az amivel esetleg eggyetertesz es mi az amivel reszben. De a vita fogalmat lenyeget nem nekem kellenne elmagyaraznom olyannak aki foiskolat egyetemet vegez vegzet /valszeg azert vagy elszalva magadtol/ nemtudom menyi idos vagy de majd ha felet leteszed az asztalra amt en akkor hulyezhetsz. /nem kerek tiszteletetet semmiert de le kezelni se kellene.../
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Ez most komoly hogy Én most magyarázzam el hogy lehetne haditecnikát nem nyilvánosság előtt tartani ?
Pl: Jé az igen ott egy helikopter és beszereztünk belőle az Ország védelmi képességeinek növelésére titkositott db számot.
Jé az ott vadászgép de annak a felszereltsége sem publikus.
a Honvédségi épületek x km körzetében fényképező gépet és rögzitő eszközöket használni tílos.
Egy fejezettel ( kommunizmus ) hátrébb ezt igen jól alkalmazták.
Ma ellenségeink felmennek a WIKI re meg Google Earthre és elég jó tippeket kapnak.
Fura hogy titoktartásnak és erőségeid és gyengeségeid fel nem fedésének előnyeit magyarázni kell :( :(
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@desertfox

Most komolyan 40 év technikai fejlődést teszel zárójelbe? Két évtizede a kémek nem rohangáltak olyan kütyükkel, amit ma egy 8 ezer forintos telefonnal megkapsz...
Nem azt mondom, hogy előnytelen titokban tartani pl. egy beszerzést, hanem hogy lehetetlen. Ma egy ország tudja titokban ilyen mértékben titokban tartani katonai képességeit: Észak-Korea. Hát olyan is az az ország. Nyilván mi is meg tudnánk oldani, de akkor ideje lezárni a határt, felhúzni újra a vasfüggönyt, elvágni a netkábelt és teljes állami kontrollt kivetni a médiára (meg persze lelőni azokat, akik valamit is konyítanak a haditechnikához, az emberek ugyanis nem hülyék...).

Ma ellenségeink felmennek a WIKI re meg Google Earthre és elég jó tippeket kapnak.

Max. más nemzetek haditechnika iránt rajongó civiljei teszik ezt, remélem azért nem gondolod, hogy a katonai hírszerzés és a titkosszolgálat ilyen pontatlan, távolról sem aktuális és a végtelenségig befolyásolható adatokra támaszkodik. Könyörgöm, a Wikipédiát és a Google térképeit civilek szerkesztik, tulajdonképpen az szerepel rajta, amit akarok...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 581
76 476
113
Miért kell eltitkolni egy európai országban azt hogy milyen haditechnikával rendelkezik?

Azért mert az nem képes ellátni a feladatát. Ha képes lenne rá, nem kellene titkolni.

A cseheknél minden évben szinte minden egységnél van nyílt nap, van több repülőnap/haditechnikai bemutató. És nem ugyanazt az egy tankot/helikoptert viszik mindenhová, hanem rotálják. Mert van mit. És ettől nem csökken Csehország védelmi képessége.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 046
18 731
113
Szerintem Hende jót lépett a kelet ázsiai körúttal. Kíváncsi vagyok a koreai és mongóliai tárgyalások után, mi lesz a tarsolyában, amikor végez Kínában is. Nem lennék meglepve, ha ott is a tárgyalások fő iránya a haditechnikai dolgok körül mozogna.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 581
76 476
113
http://www.honvedelem.hu/cikk/40928_hende_csaba_uj_szinten_a_magyar_mongol_vedelmi_egyuttmukodes
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 581
76 476
113
mi lesz a tarsolyában, amikor végez Kínában is. Nem lennék meglepve, ha ott is a tárgyalások fő iránya a haditechnikai dolgok körül mozogna.

És hogy reagált a NATO arra hogy törökök kínai (légvédelmi) eszközöket akarnak rendszeresíteni?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 246
67 983
113
de én visszaállítanám a hadkötelezettséget és 1 éves sorkatonai szolgálatot letöltetném mindenkivel, aki arra alkalmas egészségileg

Akkor 70% alkalmatlan lenne. Ki valóban ki papíron. Tehát mindenki aki papíron nem fogyatékos és mondjuk epilepsziás az be kellene hogy vonuljon. Más nem népnevelési célzattal. Még esetleg a nők is. Legalább rendet tanulnának és időben elkészülnének. :)
Igen 150000 fő de akkor gyakorlatilag vissza állíthatnánk a Magyar Néphadsereg idején meglévő rendszert. Ok, én benn vagyok, de ki fogja finanszírozni? 15000 főt nem tudnánk felfegyverezni jelenleg szvsz a maradék néphadsereges cuccokkal lőszer sátor tank radar légvédelem stb...