A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Már nincs KRE.És igen én is úgy gondolom,hogy két Stryker típusú dandár egy önálló harckocsi ezreddel,önálló tüzérezreddel + KRD többet érne mint egy nehéz meg egy közepes dandár + KRD.

KRE vagy KRD olyan mindegy. Mire megtanulom megint más lesz :D
Nem hangzik rosszul az elképzelésed, de erre még mindíg jó lehet a lánctlapas platform, mégha lesz is egy (adja az ég két) zlj MBT akkor is kell a koncepcióba könnyű hk/MGS az meg már előnyösebb ha az is 120 milissel dolgozik.
De nehéz MBT jelenleg nem túl elérhető legalábbis a politikai ára nem kifizetődő. A CV-90120T meg szerintem jól hozzáférhető, főleg ha az egész típuscsaládra ráállunk
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 385
77 070
113
KRE vagy KRD olyan mindegy. Mire megtanulom megint más lesz :D
Nem hangzik rosszul az elképzelésed, de erre még mindíg jó lehet a lánctlapas platform, mégha lesz is egy (adja az ég két) zlj MBT akkor is kell a koncepcióba könnyű hk/MGS az meg már előnyösebb ha az is 120 milissel dolgozik.
De nehéz MBT jelenleg nem túl elérhető legalábbis a politikai ára nem kifizetődő. A CV-90120T meg szerintem jól hozzáférhető, főleg ha az egész típuscsaládra ráállunk

Nincs pénzünk IFV-re meg egy ezred harckocsira.Márpedig önálló harckocsi alakulat kell a dandárok mellé vont zászlóalj nem elég.Inkább legyen két APC-s dandárunk amiben nincs harckocsi de van egy önálló harckocsi ezredünk és önálló tüzér ezredünk mint két IFV-s nehézdandár.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 164
10 911
113
Off:
Kommondor túl drága mint írtam értelme se sokk. Olyan vas kell ami egyszerübb a kommondornál is. Igen a hummer is jó lenne a célra. De én valami kettö között választanék. Ha lesz valahol HMMWV akkor csapjunk le rá. Sajnos pénz miatt nem válogathattunk.

Hetek óta két kával írod a sokat. Ez valami koncepció?

Mi amióta PISA (és kb minden más) van mindig is statuszt csináltunk belölle. Fazekas gimi pl minden alkalommal írt. Ellenben egy Dél Baranyai Selye félék tippre soha. Pont ez az ami miatt különösen rémítő az egész.

De ez a PISA még a régi szép idők végét jelzi amikor még volt matek tanár a suliban. ld pldamat már nincs. Ott épp 4hónapja. És megyeszékhelyről beszélünk.

Mondom, megíratják minden iskolával. Én egy viszonylag gyenge középiskolába jártam. Szartunk bele, mert semmi következménye nem volt. Meg sokan mások is, másik iskolából.
A Fazekas pont kivétel. Az egy gimnázium. A középiskola meg gyakorlatilag egy melegedő, mert tanköteles vagy.

Már a címadáson is röhögök. CIFU anno darabokra szedte ezt az izét, hogy mennyire fejvakarós az egész koncepcióm. (Emlékeim szerint.)
A te koncepciód?? :D
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Pal

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Van minden mint a bucsúba.
Majdnem mindent le lehet fedni.
Am MBT szempontból még mindíg szkeptikus vagyok. Tudom hogy ez lenne a legjobb megoldás, de nem igazán látok reálisan elfogadható, akár kompromisszumos lehetőségeket. Leopard 2 nem igazán van elérhető példány, orosz jószágok nem jöhetnek szóba jelenleg, koreai K1 nem hinném hogy a közeljövőben lenne eladó, ráadásul részben amerikai tervezés, így lehet a továbbadás politikailag nem lenne előnyös részünkre, Abramstól Isten mentsen, T-72 meg hááát ha vas árban tudnánk is szerezni vagy 100-150 darabot, annyit rá kéne költeni egy modernizációra hogy drágább lenne a leves mint a hús, és még akkor sem érne túl sokat szerintem.
Kihagytam valamit?
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Ha minden igaz, a Krab a koreai K9 hordozó platformján van. Vajon mennyi közös alkatrésze lehet a K2-vel?
Egyáltalán mi a helyzet a K2-vel? A második 100-as sorozat átadása késik, mert valami váltó gondjaik voltak. A koreai kormány 8.2 mill darabáron rendelte meg a gyártótól 400 vagy 600 db-ot (eltérő adatok a forrásokban).
Van valakinek több infója erről a típusról?
Szóba jöhetne, mint váltótípus? Valamikor még Hendét is meghívták egy bemutatójára.
 

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
261
296
63
Tényleg érdemes a lengyelekkel üzletelni legalább is MANPADS és Spike SR LR ügyben.A PT-16 ot már írtam egyszer de IFV t használtat vennék Marder IFV a németektől és modernizálnám, valószínűleg olcsóbb lenne mint az új.A KUB utódról még semmi hír de szerintem 20-30km hatótáv mam már kevés min 50-100 km kel.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Nem tudtam hogy csak "Szakembereknek" szól a fórum. :p
Felreerted. Blogent kritizalta valaki, mondvan, hogy minek szol bele olyanba amihez nem ert. En ugyan altalaban nem ertek vele egyet, de azt azert nem mondanam, hogy "beleszolt", csak elmondta a velemenyet. Ezt forditottam vissza, hogy oke, nem-katona ne szoljon bele katona dolgaba, de akkor meg katona ne szoljon bele abba, hogy mennyi penz van ra. Errol mondjuk pont nem Dudi tehet, hogy epp o irt aztan katonakent olyan hsz-t aminek nem-katonai reszevel nem ertek egyet, igy jott ki.
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Majdnem mindent le lehet fedni.
Am MBT szempontból még mindíg szkeptikus vagyok. Tudom hogy ez lenne a legjobb megoldás, de nem igazán látok reálisan elfogadható, akár kompromisszumos lehetőségeket. Leopard 2 nem igazán van elérhető példány, orosz jószágok nem jöhetnek szóba jelenleg, koreai K1 nem hinném hogy a közeljövőben lenne eladó, ráadásul részben amerikai tervezés, így lehet a továbbadás politikailag nem lenne előnyös részünkre, Abramstól Isten mentsen, T-72 meg hááát ha vas árban tudnánk is szerezni vagy 100-150 darabot, annyit rá kéne költeni egy modernizációra hogy drágább lenne a leves mint a hús, és még akkor sem érne túl sokat szerintem.
Kihagytam valamit?

Ez a spanyol kínálat még aktuális lehet?
https://sputniknews.com/military/201607211043416961-czech-military-tank-purchase/
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A kommentek is érdekesek a cikk alatt.
gyorsforditas:
Elso komment: "magyar fegyverek mentettek meg minket (=tettek lehetove az allamalapitast) a 20-as evekben. Emlekeszunk!" -ez igaz.
2. komment: "Magyar honvedseg lenyegeben nem letezik. Csak mosolydiplomacia, hogy ugy beszelnek a lengyel fegyverekrol, mintha a vilag legjobbja lenne, nem az, hiszen nem sokat exportaltunk eddig." -ez marhasag, aki nem tanult tortenelmet, az sosem fogja fel, hogy ha NEM vagy nagyhatalom vagy szuperhatalom, akkor NEM adhatsz el komoly fegyvereket. Es Lo kb. 10-15 eve lett regionalis (nem teljes erteku) nagyhatalom... ahhoz kepest iszonyat sok fegyvert ad el a vilagban.
3, komment: (elozore valasz): "orosz fegyverek nem komolyak de olcso es nincs benne politika, el is adjak a fegyvereiket, tanuljunk az ellenfeltol."
4. komment: " jo volna egy nagy megredeles toluk, mert az lokest adna a hazai fejlesztesnek"
5. Romania 2 nap alatt Bp-n lenne ha akarna, naluk az a fejlesztes, ha vesznek 100 buszt, abba belefer a teljes sereguk"
Ezekbol a kommentekbol egyetlen kovetkeztetest lehet levonni: egyiket sem hozzaerto irta, csak a kommentelok erzelmei es a temara vonatkozo tudatlansaguk tunik ki. Szoval szerintem pont nem kell ezekre (se a pozitiv, se a negativ kommentekre) odafigyelni.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Egy új hír: decemberben magyar katonai delegáció járt a ZM Tarnów lengyel hadiipari cégnél:
http://m.niezalezna.pl/210622-wegrzy-zainteresowani-kupnem-polskiego-uzbrojenia
A gugli fordító alapján a cég mesterlövész puskák, aknavetők, géppuskák, gránátvetők gyártásával foglalkozik.
Arra figyelj, hogy ne magyarra , hanem angolra fordits google translattel, magyarra rohadt rosszul fordit a google, mert nem indoeuropai nyelv. Az angolra eleg jol, talan csak a geppuskat (machine gun) hibazta el, a cikkben valojaban karabely van.