A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Krisss a lelkesedést és pénzt is tedd hozzá. Sajnos elhívatottság inkább lelkesedés ez a jó szó rá terén még mindig nagyon lent vagyunk a lengyelekhez képest.
Csak a jelenlegi állapotok instant leverik az újoncok lelekesedését és emiatt is hamar lelépnek. Ha ez javul akkor nem mennek el. Comprende?
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Legyel dolognak komoly esélyét látom. Sokszor beszéltük, hogy a legjobb a "függetlentől" történő vásárlás. Én sokszor írtam, hogy ha bármit veszünk, olyant kell venni amit lengyelek is használnak, mert esetleges embargó esetén szerintem tőlük kapnánk alkatrészt bármihez, akár S-70eshez is. Erre most ez a cikk, meg a belebegtetett tüzérségi fejlesztés. Rosomak (Patria) az egyik kedvencem, miniszterelnökük is először hozzánk jött, szóval egy szó mint száz örülök ennek a lépésnek és remélem komly erdménye is lesz.
En geopol szempontbol nezem. Azt mar millioszor elmondtam, hogy komoly fegyvert (tank, tuzerseg, legvedelem, vadaszgep/bombazo) csak nagyhatalomtol vehetsz (epp ezert kell a nem-nagyhatalomnak, mint pl. Svedo relative olcson adnia, lasd Gripen licecnce, de az amcsik igy is megbuktattak erte e fideszt 2002-ben).
De Lo ugye regionalis nagyhatalom, nem teljes erteku nagyhatalom (meg).
Szoval hatareset. Nagyon erdekes. Szerintem belefer, mert pont a "regio"-jaban vagyunk Lo-nak. Portugalia mondjuk nem vehetne Lo-tol, csak a "rendes" nagyhatalom No-tol, vagy USA-tol. Es mivel mint regionalis nagyhatalom a piaca joval kisebb mint egy szuperhatalomnak, nyilvan kedvezobben kell adnia, bar nem annyira mint a normal orszag Svedorszagnak, szoval licence-ben vett tankokban nem lehet remenykedni, de Mo-ra helyezett (reszleges)gyartasban igen, legalabbis is kezifegyverek eseteben biztosan. Es nagyon kene Mo-n karabelyt gyartani pl.
 
  • Tetszik
Reactions: marton
D

danielblack

Guest
Szerinted miért pakol mindenki 30-ast ? A 50. Bmg meg a 30 mm közötti kaliberek nem igazán vannak már járműveken, kivéve talán a hamarosan kivonásra kerülő mardert.
Én is röhögtem a szlovén és horvát patria beszerzéseken, amikor megláttam a tetejükön azt a kis játékszert :D
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Emlegették korábban, hogy újraindul Pécsett az urán-bánya. Kombinálok! "Ingyen van" ;)

A magyar hadi-iparnak és a magyar IFV/APC-nek a 30mm-es uránmagvas lőszer adna tekintélyt?
Mennyivel "több" a "sima" acélmagvas/egyéb... páncéltörőknél?

Van ilyen infó?
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Emlegették korábban, hogy újraindul Pécsett az urán-bánya. Kombinálok! "Ingyen van" ;)

A magyar hadi-iparnak és a magyar IFV/APC-nek a 30mm-es uránmagvas lőszer adna tekintélyt?
Mennyivel "több" a "sima" acélmagvas/egyéb... páncéltörőknél?

Van ilyen infó?

Nemzeti urándúsító képesség? Igazából csak harckocsilőszer miatt lenne értelme mellékterméket felhasználni, viszont ha Paks I-II. után lenne egy harmadik atomerőmű is valahol, akkor talán már megérné a nemzeti függetlenséget saját dúsítással védeni. Ám nem tudom, hogy mi a geológiai helyzet Baranyában és tudnánk e valahogy uránércet importálni, ha nem megfelelő!
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A tarcsisokat valami 4x4 könnyű páncélozottal kellene felszerelni. Erre mennének a pick upok (nem hülyeség) Valami aknavetős tüzérség is kellene hozzájuk. Vagyis a tarcsisok felszerelését figyelembe véve a rendelkezésre álló kiképzési időszakokat:
-tehát kellene valami 4x4 es páncélozott jármű. 4-8 személyig. Vagy átmenetnek a BTR ek. Nem kommondor típusra gondoltam.
-pick upok terep járok. Egyenlőre a használt BM Nissan ok is megteszik feltéve ha még vannak.
-Valami elfekvő raktárkészletű Ural vagy Merci teherautók. Évente max 30-60 napra kellenének arra ezek is jók.
(Egyébként teher és egyéb új járművek is kellenének abba az "új" dandárba csak megj)
-olyan tüzérségű eszközök pl aknavetők amik nem igényelnek hosszadalmas kiképzést pl aknavetők 60-120mm ig. Ezeknek nem muszáj önjárónak lennie. Pick Up :)
-RPG-7 ek több célú fejekkel. A kiképzés és az egyszerűség miatt erősen ajánlott.
-Szakaszonként PKM géppuska. Nos ebből hány db ra lenne szükség szakaszonként,századonként a hozzáértők megjavasolják
-12.7 es a 4x4 es platformra vagy marad a BTR ek 14.5 e. De kellene valami külön álló is.
-csapatlégvédelem: inkább ez határ eset. Ha lenne én Manpads ot javasolnék. Főként az ellenséges helik és alacsony repcsik ellen. Viszont a kezelését szerződésesre bíznám. "Tartalékosra csak megfelelő kiképzés után".
Megj: A BTR ek ne vegye senki zokon de tartalékba,területvédelemhez valahogy ide se ideálisak. Személyzetet a deszantér miatt alig tudsz szállítani. Az eredeti 14.5 toronnyal szintén mihez lenne kezdeni. Egyszerűbb lenne egy normális 4x4 es re rápakolni. Olyanra ami tud szállítani legalább 4-6 katonát. Védelemnél nem cél hogy frontálisan neki menjünk az ellenek. A 30 mm es toronnyal is legfeljebb a lőtáv/tűzerőt toljuk ki. Á tartalékba is majdnem elavult technika. Ide gyorsan mozgó könnyű páncélozott járművek kellenének. Pl ZFB-05 ös ehhez hasonló kategóriák. Ilyeneket ki gyárt a környéken?
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
khm,,, lengyeleknek szerintem eszük ágába sincs a magyar honvédséggel közös modernizációs programhoz/beszerzéshez, részben katonapolitikai, részben gazdasági okból....

Valaki feljebb linkelte, kik lehetnek érdekeltek a lengyel T-72 modernizációban.....majd pont közösen beszerelnék az a technikát egy magyar hetvenkettesbe, mikor jó eséllyel mindjárt jönne néhány turista Oroszországból, hogy "átnézze"?
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Volt is egy programjuk de pénz és a Leo-2 érkezésével félbemaradt.
Nem marad felbe, van PT-91 ami T-72 modernizacios csomag (eleg komoly szintu, nem csak plusz pancel, hanem uj motor is pl.) es ezen kivul van az uj sajat fejlesztesu MBT, a PT-17, ami meg csak par darabos, de mar kesz van, lehet sorozatgyartani ha megjon a parancs. De most ugy tunik, hogy elobb a Leo2-oket modernizaljak, mert abbol van sok, es azt kell/lehet GYORSAN felhuzni egy kozelgo haboruhoz. Nekem a helikoptertenderekbol, meg csatarepulo modernizaciobol az jon le, hogy a politika kiszmolta, hogy ez igy szep meg jo lesz, a sereg meg szolt, hogy acsi, koszi, igen kellene uj csillogo cucc, viszont MOST GYORSAN meg komoly tuzero kell, mert kicsit (egy vagy ket ev?) hamarabb kezdodik majd el a nagy haboru mint eddig szamitottatok, tehat nem varjuk meg a csillogo multifunkcios, de valojaban semmit sem tudo uj heliket, hanem a (mar eleve modernizalt) Mihu-kat kell tovabb modernizalni, mert az rendes harci heli, nem tobbfunkcios, tehat az uj helik is kellenek, de azok most nem surgosek, a harciheli meg gyorsan kell es jo, az meg a modernizalt Mihu. Ugyanigy a tank is, szep a sajat fejlesztes, biztos jo is, de nekem GYORSAN kell parszaz full-extras tank, tehat a Leo2-ket modernizalni elobb, a PT-17 gyartasa raer azutan.
Legalabbis nekem ez az erzesem, mivel Lo-ban sem kotnek semmit az allampolgar orrara, ha meg igen, akkor 2 honap mulva meg mast mond a politika, vagy a sereg szakertoje kozbeszol, hogy megsem ugy hanem amugy, vagy kormanyvaltas es akkor megint mastol kell venni a helit,...
(A gyorsant ugy ertem, hogy kb. 2 ev.)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A tarcsisokat valami 4x4 könnyű páncélozottal kellene felszerelni. Erre mennének a pick upok (nem hülyeség) Valami aknavetős tüzérség is kellene hozzájuk. Vagyis a tarcsisok felszerelését figyelembe véve a rendelkezésre álló kiképzési időszakokat:
-tehát kellene valami 4x4 es páncélozott jármű. 4-8 személyig. Vagy átmenetnek a BTR ek. Nem kommondor típusra gondoltam.

Kommondor van. Hacsak nem lesz valahol nagy kiszórás HMMWV-ből, akkor nem lesz más. Az afganisztáni kivonulás után volt utoljára ilyen.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
khm,,, lengyeleknek szerintem eszük ágába sincs a magyar honvédséggel közös modernizációs programhoz/beszerzéshez, részben katonapolitikai, részben gazdasági okból....

Valaki feljebb linkelte, kik lehetnek érdekeltek a lengyel T-72 modernizációban.....majd pont közösen beszerelnék az a technikát egy magyar hetvenkettesbe, mikor jó eséllyel mindjárt jönne néhány turista Oroszországból, hogy "átnézze"?
Ez igaz, en is azt irtam, hogy lengyel karabelyt lehetne pl. Mo-n gyartani, nehez cuccokat nem. Azt kb. kizartnak tartom, egyelore. Esetleg olyan technikat hoznanak Mo-ra a lengyelek ami amugyis egy eredetileg orosz-ukran technika lengyel tovabbfejlesztese es mar ugyis elloptak az orosz kemek... :eek:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Nem marad felbe, van PT-91 ami T-72 modernizacios csomag (eleg komoly szintu, nem csak plusz pancel, hanem uj motor is pl.) es ezen kivul van az uj sajat fejlesztesu MBT, a PT-17, ami meg csak par darabos, de mar kesz van, lehet sorozatgyartani ha megjon a parancs. De most ugy tunik, hogy elobb a Leo2-oket modernizaljak, mert abbol van sok, es azt kell/lehet GYORSAN felhuzni egy kozelgo haboruhoz. Nekem a helikoptertenderekbol, meg csatarepulo modernizaciobol az jon le, hogy a politika kiszmolta, hogy ez igy szep meg jo lesz, a sereg meg szolt, hogy acsi, koszi, igen kellene uj csillogo cucc, viszont MOST GYORSAN meg komoly tuzero kell, mert kicsit (egy vagy ket ev?) hamarabb kezdodik majd el a nagy haboru mint eddig szamitottatok, tehat nem varjuk meg a csillogo multifunkcios, de valojaban semmit sem tudo uj heliket, hanem a (mar eleve modernizalt) Mihu-kat kell tovabb modernizalni, mert az rendes harci heli, nem tobbfunkcios, tehat az uj helik is kellenek, de azok most nem surgosek, a harciheli meg gyorsan kell es jo, az meg a modernizalt Mihu. Ugyanigy a tank is, szep a sajat fejlesztes, biztos jo is, de nekem GYORSAN kell parszaz full-extras tank, tehat a Leo2-ket modernizalni elobb, a PT-17 gyartasa raer azutan.
Legalabbis nekem ez az erzesem, mivel Lo-ban sem kotnek semmit az allampolgar orrara, ha meg igen, akkor 2 honap mulva meg mast mond a politika, vagy a sereg szakertoje kozbeszol, hogy megsem ugy hanem amugy, vagy kormanyvaltas es akkor megint mastol kell venni a helit,...
(A gyorsant ugy ertem, hogy kb. 2 ev.)
A PT-91-es programot leállítottak 1 proto épült mitn technikai demonstrátor.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Kommondor van. Hacsak nem lesz valahol nagy kiszórás HMMWV-ből, akkor nem lesz más. Az afganisztáni kivonulás után volt utoljára ilyen.
Kommondor túl drága mint írtam értelme se sokk. Olyan vas kell ami egyszerübb a kommondornál is. Igen a hummer is jó lenne a célra. De én valami kettö között választanék. Ha lesz valahol HMMWV akkor csapjunk le rá. Sajnos pénz miatt nem válogathattunk.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Utananeztem, azert egy kb. 200 darab van belole, es Malaysia is vett parat. Szerintem egy masik tankal kevered.
Úgy tudom india is. A pt 17 röl mit hallani. Jegeltek a programot? Kukázni nem kukázták. Legalábbis a legutolsó info szerint.
Sharid szerinted pont a muszkákat fogja érdekelni a pt-91 es. Ezt te se gondolod komolyan?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
A lengyeleknek volt még egy projektje anno: http://www.army-guide.com/eng/product4404.html

fOaluJf.jpg