A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 290
27 202
113

Jó, hát végül is, én is vidéki vagyok, amit szép szóval nem lehet megoldani, azt baltával igen. Amúgy az lenne az RCWS 12,7-es szerepe, hogy a gyalogság kézifegyvereinek effektív lőtávolságán messze túl, viszonylag pontosan lehessen vele tisztogatni abban az esetben, ha a munka számosabb, mint amit a távcsöves puskákkal el lehet végezni, vagy nem adottak még a feltételek a gyalogás kirakásához, de már az ellenséges gyalogság ellen harcolni kellene valami arra alkalmas eszközzel anélkül, hogy lebontanál egy települést mondjuk. Szép a harminc milliméteres teljesítménye, de gyakran többet ér sok 12,7-es ugyanoda, mint néhány harminc milliméteres!
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 566
113
Kb. egy hete találtam ki, hogy a Mistralok BTR alvázra menjenek. :)

Szabadíts meg, kérunk, Urunk a Btr-től minket! :D Lehet, mar az üzemeltetésen vissza hozná pár éven belül egy új könnyen páncélozott 4x4es árát.

Azért árban is lesz különbség egy komplex torony és egy sima RCWS között, mégha ugyanazt tudják is!

Nem feltétlenül... Lehet, egyszerű példával élve, a Mk1 és MK2 Samson között nincs semmi külömbség, csak a felhasznált "bádog" mennyisége, az meg a legkisebb összeg az egyenletben, ahogy egy jármű gyártásánál is az az aprópénz és az elektronika/optikák, meghajtás, fegyverzet a drága. Már többször is irtam, a Samson Mk2 az egyik legolcsóbb távirányitású küzepes a piacon, de így is 1,5 millió...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 678
77 694
113
Ez egy átlag PATRIA APC:
Patria-AMV-KONGSBERG-PROTECTOR-RWS.jpg


Vagy egy Stryker szakasz:
size0.jpg


Nem igazán van az APC-en 30mm.

most fegyverzik át a Strykereket Rozsomákból meg gépágyús a legtöbb.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 460
121 046
113
Krisss a lelkesedést és pénzt is tedd hozzá. Sajnos elhívatottság inkább lelkesedés ez a jó szó rá terén még mindig nagyon lent vagyunk a lengyelekhez képest.
Csak a jelenlegi állapotok instant leverik az újoncok lelekesedését és emiatt is hamar lelépnek. Ha ez javul akkor nem mennek el. Comprende?
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Legyel dolognak komoly esélyét látom. Sokszor beszéltük, hogy a legjobb a "függetlentől" történő vásárlás. Én sokszor írtam, hogy ha bármit veszünk, olyant kell venni amit lengyelek is használnak, mert esetleges embargó esetén szerintem tőlük kapnánk alkatrészt bármihez, akár S-70eshez is. Erre most ez a cikk, meg a belebegtetett tüzérségi fejlesztés. Rosomak (Patria) az egyik kedvencem, miniszterelnökük is először hozzánk jött, szóval egy szó mint száz örülök ennek a lépésnek és remélem komly erdménye is lesz.
En geopol szempontbol nezem. Azt mar millioszor elmondtam, hogy komoly fegyvert (tank, tuzerseg, legvedelem, vadaszgep/bombazo) csak nagyhatalomtol vehetsz (epp ezert kell a nem-nagyhatalomnak, mint pl. Svedo relative olcson adnia, lasd Gripen licecnce, de az amcsik igy is megbuktattak erte e fideszt 2002-ben).
De Lo ugye regionalis nagyhatalom, nem teljes erteku nagyhatalom (meg).
Szoval hatareset. Nagyon erdekes. Szerintem belefer, mert pont a "regio"-jaban vagyunk Lo-nak. Portugalia mondjuk nem vehetne Lo-tol, csak a "rendes" nagyhatalom No-tol, vagy USA-tol. Es mivel mint regionalis nagyhatalom a piaca joval kisebb mint egy szuperhatalomnak, nyilvan kedvezobben kell adnia, bar nem annyira mint a normal orszag Svedorszagnak, szoval licence-ben vett tankokban nem lehet remenykedni, de Mo-ra helyezett (reszleges)gyartasban igen, legalabbis is kezifegyverek eseteben biztosan. Es nagyon kene Mo-n karabelyt gyartani pl.
 
  • Tetszik
Reactions: marton
D

danielblack

Guest
Szerinted miért pakol mindenki 30-ast ? A 50. Bmg meg a 30 mm közötti kaliberek nem igazán vannak már járműveken, kivéve talán a hamarosan kivonásra kerülő mardert.
Én is röhögtem a szlovén és horvát patria beszerzéseken, amikor megláttam a tetejükön azt a kis játékszert :D
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Emlegették korábban, hogy újraindul Pécsett az urán-bánya. Kombinálok! "Ingyen van" ;)

A magyar hadi-iparnak és a magyar IFV/APC-nek a 30mm-es uránmagvas lőszer adna tekintélyt?
Mennyivel "több" a "sima" acélmagvas/egyéb... páncéltörőknél?

Van ilyen infó?
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 290
27 202
113
Emlegették korábban, hogy újraindul Pécsett az urán-bánya. Kombinálok! "Ingyen van" ;)

A magyar hadi-iparnak és a magyar IFV/APC-nek a 30mm-es uránmagvas lőszer adna tekintélyt?
Mennyivel "több" a "sima" acélmagvas/egyéb... páncéltörőknél?

Van ilyen infó?

Nemzeti urándúsító képesség? Igazából csak harckocsilőszer miatt lenne értelme mellékterméket felhasználni, viszont ha Paks I-II. után lenne egy harmadik atomerőmű is valahol, akkor talán már megérné a nemzeti függetlenséget saját dúsítással védeni. Ám nem tudom, hogy mi a geológiai helyzet Baranyában és tudnánk e valahogy uránércet importálni, ha nem megfelelő!
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 388
7 911
113
A tarcsisokat valami 4x4 könnyű páncélozottal kellene felszerelni. Erre mennének a pick upok (nem hülyeség) Valami aknavetős tüzérség is kellene hozzájuk. Vagyis a tarcsisok felszerelését figyelembe véve a rendelkezésre álló kiképzési időszakokat:
-tehát kellene valami 4x4 es páncélozott jármű. 4-8 személyig. Vagy átmenetnek a BTR ek. Nem kommondor típusra gondoltam.
-pick upok terep járok. Egyenlőre a használt BM Nissan ok is megteszik feltéve ha még vannak.
-Valami elfekvő raktárkészletű Ural vagy Merci teherautók. Évente max 30-60 napra kellenének arra ezek is jók.
(Egyébként teher és egyéb új járművek is kellenének abba az "új" dandárba csak megj)
-olyan tüzérségű eszközök pl aknavetők amik nem igényelnek hosszadalmas kiképzést pl aknavetők 60-120mm ig. Ezeknek nem muszáj önjárónak lennie. Pick Up :)
-RPG-7 ek több célú fejekkel. A kiképzés és az egyszerűség miatt erősen ajánlott.
-Szakaszonként PKM géppuska. Nos ebből hány db ra lenne szükség szakaszonként,századonként a hozzáértők megjavasolják
-12.7 es a 4x4 es platformra vagy marad a BTR ek 14.5 e. De kellene valami külön álló is.
-csapatlégvédelem: inkább ez határ eset. Ha lenne én Manpads ot javasolnék. Főként az ellenséges helik és alacsony repcsik ellen. Viszont a kezelését szerződésesre bíznám. "Tartalékosra csak megfelelő kiképzés után".
Megj: A BTR ek ne vegye senki zokon de tartalékba,területvédelemhez valahogy ide se ideálisak. Személyzetet a deszantér miatt alig tudsz szállítani. Az eredeti 14.5 toronnyal szintén mihez lenne kezdeni. Egyszerűbb lenne egy normális 4x4 es re rápakolni. Olyanra ami tud szállítani legalább 4-6 katonát. Védelemnél nem cél hogy frontálisan neki menjünk az ellenek. A 30 mm es toronnyal is legfeljebb a lőtáv/tűzerőt toljuk ki. Á tartalékba is majdnem elavult technika. Ide gyorsan mozgó könnyű páncélozott járművek kellenének. Pl ZFB-05 ös ehhez hasonló kategóriák. Ilyeneket ki gyárt a környéken?
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
khm,,, lengyeleknek szerintem eszük ágába sincs a magyar honvédséggel közös modernizációs programhoz/beszerzéshez, részben katonapolitikai, részben gazdasági okból....

Valaki feljebb linkelte, kik lehetnek érdekeltek a lengyel T-72 modernizációban.....majd pont közösen beszerelnék az a technikát egy magyar hetvenkettesbe, mikor jó eséllyel mindjárt jönne néhány turista Oroszországból, hogy "átnézze"?
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Volt is egy programjuk de pénz és a Leo-2 érkezésével félbemaradt.
Nem marad felbe, van PT-91 ami T-72 modernizacios csomag (eleg komoly szintu, nem csak plusz pancel, hanem uj motor is pl.) es ezen kivul van az uj sajat fejlesztesu MBT, a PT-17, ami meg csak par darabos, de mar kesz van, lehet sorozatgyartani ha megjon a parancs. De most ugy tunik, hogy elobb a Leo2-oket modernizaljak, mert abbol van sok, es azt kell/lehet GYORSAN felhuzni egy kozelgo haboruhoz. Nekem a helikoptertenderekbol, meg csatarepulo modernizaciobol az jon le, hogy a politika kiszmolta, hogy ez igy szep meg jo lesz, a sereg meg szolt, hogy acsi, koszi, igen kellene uj csillogo cucc, viszont MOST GYORSAN meg komoly tuzero kell, mert kicsit (egy vagy ket ev?) hamarabb kezdodik majd el a nagy haboru mint eddig szamitottatok, tehat nem varjuk meg a csillogo multifunkcios, de valojaban semmit sem tudo uj heliket, hanem a (mar eleve modernizalt) Mihu-kat kell tovabb modernizalni, mert az rendes harci heli, nem tobbfunkcios, tehat az uj helik is kellenek, de azok most nem surgosek, a harciheli meg gyorsan kell es jo, az meg a modernizalt Mihu. Ugyanigy a tank is, szep a sajat fejlesztes, biztos jo is, de nekem GYORSAN kell parszaz full-extras tank, tehat a Leo2-ket modernizalni elobb, a PT-17 gyartasa raer azutan.
Legalabbis nekem ez az erzesem, mivel Lo-ban sem kotnek semmit az allampolgar orrara, ha meg igen, akkor 2 honap mulva meg mast mond a politika, vagy a sereg szakertoje kozbeszol, hogy megsem ugy hanem amugy, vagy kormanyvaltas es akkor megint mastol kell venni a helit,...
(A gyorsant ugy ertem, hogy kb. 2 ev.)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 290
27 202
113
A tarcsisokat valami 4x4 könnyű páncélozottal kellene felszerelni. Erre mennének a pick upok (nem hülyeség) Valami aknavetős tüzérség is kellene hozzájuk. Vagyis a tarcsisok felszerelését figyelembe véve a rendelkezésre álló kiképzési időszakokat:
-tehát kellene valami 4x4 es páncélozott jármű. 4-8 személyig. Vagy átmenetnek a BTR ek. Nem kommondor típusra gondoltam.

Kommondor van. Hacsak nem lesz valahol nagy kiszórás HMMWV-ből, akkor nem lesz más. Az afganisztáni kivonulás után volt utoljára ilyen.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
khm,,, lengyeleknek szerintem eszük ágába sincs a magyar honvédséggel közös modernizációs programhoz/beszerzéshez, részben katonapolitikai, részben gazdasági okból....

Valaki feljebb linkelte, kik lehetnek érdekeltek a lengyel T-72 modernizációban.....majd pont közösen beszerelnék az a technikát egy magyar hetvenkettesbe, mikor jó eséllyel mindjárt jönne néhány turista Oroszországból, hogy "átnézze"?
Ez igaz, en is azt irtam, hogy lengyel karabelyt lehetne pl. Mo-n gyartani, nehez cuccokat nem. Azt kb. kizartnak tartom, egyelore. Esetleg olyan technikat hoznanak Mo-ra a lengyelek ami amugyis egy eredetileg orosz-ukran technika lengyel tovabbfejlesztese es mar ugyis elloptak az orosz kemek... :eek: