A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Elvileg van, bár nem tudom tényleg létezik-e a Honvédségnek, az országot érő katonai támadás esetén végrehajtandó védelmi terve. Ezen terv ismerete talán segíthetne neked, de ezt megismerni nem hinném hogy itt mi hivatottak lennénk. Én nem tudok erről mit mondani, csak azt, amit írtam, hogy nem a laktanyákban várnánk az ellent, ha jönnek. Hadászati támadás előkészületeit titokban tartani ma nem lehet. Ahhoz hetekig tartó felkészülés kell. Minden téren ,ami egy haderőt illet. A felderítés jelezni fogja. Amúgy hadászati méretű támadásra ma, egyik szomszédunk sem képes jelenleg.
Majd egymillió magyar van romániában, a hrszerzésünk teljesen aktív, azt nem fogjátok fel, hogy nem csak úgy megy hogy akkor holnap felkel klaus johannis, hogy akkor lőjük a magyarokat... Politkai előkészítés, satöbbi.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 761
113
Elvileg van, bár nem tudom tényleg létezik-e a Honvédségnek, az országot érő katonai támadás esetén végrehajtandó védelmi terve. Ezen terv ismerete talán segíthetne neked, de ezt megismerni nem hinném hogy itt mi hivatottak lennénk. Én nem tudok erről mit mondani, csak azt, amit írtam, hogy nem a laktanyákban várnánk az ellent, ha jönnek. Hadászati támadás előkészületeit titokban tartani ma nem lehet. Ahhoz hetekig tartó felkészülés kell. Minden téren ,ami egy haderőt illet. A felderítés jelezni fogja. Amúgy hadászati méretű támadásra ma, egyik szomszédunk sem képes jelenleg.

Illetve kulcskérdés még az, hogy mit hiszünk el. Elhisszük-e a felderítés adataira támaszkodva hogy támadás ér minket, vagy sem ? Mert több háború kezdődött azzal, hogy a megtámadott azért nem készült igazán, mert el sem hitte hogy megtámadják. Még a felderítési adatok ellenére sem. Szu nem hitte el, hogy megtámadják a németek, pedig több mint 3 milliós haderő vonult fel német oldalról. Kuvait nem hitte el hogy Irak megtámadja, pedig tudták a felvonuló erők minden mozdulatát 90-ben. Nem tudom, de el tudom képzelni hogy az ukránok is tudtak a Krímben készülő dolgokról, de el sem merték hinni, hogy ezt meglépik az oroszok.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Majd egymillió magyar van romániában, a hírszerzésünk teljesen aktív, azt nem fogjátok fel, hogy nem csak úgy megy hogy akkor holnap felkel klaus johannis, hogy akkor lőjük a magyarokat... Politkai előkészítés, satöbbi.

Politikailag 100.000 román szavazat elég volt Erdély elcsatolásához!

A tények Őket nem korlátozzák!

:mad:


Nem veled akarok vitázni, a múlt alapján ( :( ) várható jövőt "javítanám"!
 

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
1 126
3 234
113
Illetve kulcskérdés még az, hogy mit hiszünk el. Elhisszük-e a felderítés adataira támaszkodva hogy támadás ér minket, vagy sem ? Mert több háború kezdődött azzal, hogy a megtámadott azért nem készült igazán, mert el sem hitte hogy megtámadják. Még a felderítési adatok ellenére sem. Szu nem hitte el, hogy megtámadják a németek, pedig több mint 3 milliós haderő vonult fel német oldalról. Kuvait nem hitte el hogy Irak megtámadja, pedig tudták a felvonuló erők minden mozdulatát 90-ben. Nem tudom, de el tudom képzelni hogy az ukránok is tudtak a Krímben készülő dolgokról, de el sem merték hinni, hogy ezt meglépik az oroszok.
Meg volt valamelyik izraeli háborúnál is hasonló szitu.Utána hoztak vmi intézkedést is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Politikailag 100.000 román szavazat elég volt Erdély elcsatolásához!

A tények Őket nem korlátozzák!

:mad:


Nem veled akarok vitázni, a múlt alapján ( :( ) várható jövőt "javítanám"!
Nem azt mondom, hanem így nem tudnak minket meglepni, hogy semmi információt nem kapnánk, telefon, internet, satöbbi.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and borisz

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Illetve kulcskérdés még az, hogy mit hiszünk el. Elhisszük-e a felderítés adataira támaszkodva hogy támadás ér minket, vagy sem ? Mert több háború kezdődött azzal, hogy a megtámadott azért nem készült igazán, mert el sem hitte hogy megtámadják. Még a felderítési adatok ellenére sem. Szu nem hitte el, hogy megtámadják a németek, pedig több mint 3 milliós haderő vonult fel német oldalról. Kuvait nem hitte el hogy Irak megtámadja, pedig tudták a felvonuló erők minden mozdulatát 90-ben. Nem tudom, de el tudom képzelni hogy az ukránok is tudtak a Krímben készülő dolgokról, de el sem merték hinni, hogy ezt meglépik az oroszok.


Jól látod: a Támadó fél tudja hogy támad -és ezzel lépéselőnybe kerül-, mert azt is tudja, hogy az ellenfél NEM fog támadni, megelőzni!

Játék elmélet nevű "kedvencem", ami éppúgy nem játék valójában, mint a medve ;) (...a "klasszikus": "A sör nem ital, az asszony nem ember, a medve nem játék! " Kb. )
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Én olyan szervezeti felépítést tartok jónak, ahol 4-5 önálló tevékenységre alkalmas katonai szervezeti egység van, néhány napi ellátmánnyal ("expediciós hadsereg"?), akik a vezetési lánc megszakadádának esetére (döntésképtelen/töketlen politikusok: hagyományunk van belőlük :mad:) dinamikus védelem, majd (akár mélységi) támadás képességével bírnak: minthogy a legjobb védekezés: ;)

Szun Tzu: harcoljunk az ellenség földjén, az ő erőforrásaikból(üzemanyag....)

4-5 ilyen kisebb(80-150 páncélozott eszköz), gyors ütőképes egységet komoly teljesítmény megfékezni!

Egy ilyen "Aktív védelmi doktrína",(legyen valami neve) az eszközök (technika, személyzet...) birtokában esélytelenné tesz az oroszokon(ukránok ?!?) kívül mindenkit!

4-5 ilyen "úthenger" stílusú-feladatú "szabadjára engedett" portyázó sereg...

Itthon terültvédelem, az ellenségnél "aktív védelem".

Akár jobb vége is lehetne, mint eddig!
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 584
79 774
113
Én olyan szervezeti felépítést tartok jónak, ahol 4-5 önálló tevékenységre alkalmas katonai szervezeti egység van, néhány napi ellátmánnyal ("expediciós hadsereg"?), akik a vezetési lánc megszakadádának esetére (döntésképtelen/töketlen politikusok: hagyományunk van belőlük :mad:) dinamikus védelem, majd (akár mélységi) támadás képességével bírnak: minthogy a legjobb védekezés: ;)

Szun Tzu: harcoljunk az ellenség földjén, az ő erőforrásaikból(üzemanyag....)

4-5 ilyen kisebb(80-150 páncélozott eszköz), gyors ütőképes egységet komoly teljesítmény megfékezni!

Egy ilyen "Aktív védelmi doktrína",(legyen valami neve) az eszközök (technika, személyzet...) birtokában esélytelenné tesz az oroszokon(ukránok ?!?) kívül mindenkit!

4-5 ilyen "úthenger" stílusú-feladatú "szabadjára engedett" portyázó sereg...

Nincs ilyen,hogy önálló tevékenység.Ha nincs központi irányítás rövid időn belül kuka az egész.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Nincs ilyen,hogy önálló tevékenység.Ha nincs központi irányítás rövid időn belül kuka az egész.

"Hát ez az!"


Tudom: orosz front, 1.5m hadifogoly, passzív védelemben lèvő (orosz) hadseregeket megkerülő németek.

Olvasmányaim szerint a német hadvezetés sok szinten a célt határozta meg, a mód lehetett rugalmas, a helyzettől függően!

Ilyen vezetési képességnek csíráját, lehetőségét sem látom.

Utoljára a Tanácsköztársaság idején (a vég közelsége miatt) tudott valaki katonailag "alkotni egy jót", mikor a beszari politikusok hagyták!

Horthy óta retteg a politusi réteg attól, hogy a katonáknak(szakmai!!!) önállóságot adjon. Holtt nálunk nincs "hagyománya" a katonai hatalomátvételnek!

A Don-kanyarba is "tizedesek" mentek, katonai vezetés helyett!

100e embert hozhattak volna haza. Selejtek!
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Majd egymillió magyar van romániában, a hrszerzésünk teljesen aktív, azt nem fogjátok fel, hogy nem csak úgy megy hogy akkor holnap felkel klaus johannis, hogy akkor lőjük a magyarokat... Politkai előkészítés, satöbbi.
Tört már ki háború focimeccs miatt is.A mai kicsi,hivatásos haderőknek nem kell látványos felkészülés.Késszenléti ellátmánybol lezavarható egy rajtaütés.Annyira kicsik a távolságok,és csekély a magyar hadipotenciál,hogy még az is elég.De szerencsénkre olyan a nemzetkzi helyzet,hogy ez jelenleg csak elméleti kérdés.De a politikai széljárás elég szeszélyes tud lenni
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Én olyan szervezeti felépítést tartok jónak, ahol 4-5 önálló tevékenységre alkalmas katonai szervezeti egység van, néhány napi ellátmánnyal ("expediciós hadsereg"?), akik a vezetési lánc megszakadádának esetére (döntésképtelen/töketlen politikusok: hagyományunk van belőlük :mad:) dinamikus védelem, majd (akár mélységi) támadás képességével bírnak: minthogy a legjobb védekezés: ;)

Szun Tzu: harcoljunk az ellenség földjén, az ő erőforrásaikból(üzemanyag....)

4-5 ilyen kisebb(80-150 páncélozott eszköz), gyors ütőképes egységet komoly teljesítmény megfékezni!

Egy ilyen "Aktív védelmi doktrína",(legyen valami neve) az eszközök (technika, személyzet...) birtokában esélytelenné tesz az oroszokon(ukránok ?!?) kívül mindenkit!

4-5 ilyen "úthenger" stílusú-feladatú "szabadjára engedett" portyázó sereg...

Itthon terültvédelem, az ellenségnél "aktív védelem".

Akár jobb vége is lehetne, mint eddig!
A dandár harccsoport ilyen egység.De központ irányitás,ellátás,támogatás nélkül elég gyorsan bajba lennének.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
A dandár harccsoport ilyen egység.De központ irányitás,ellátás,támogatás nélkül elég gyorsan bajba lennének.


3 nap önállóság "elég", az kb. 500 km mélységi manőver!

Milyen központi irányítás???

Van saját felderítése, drónjai, csapat-légvédelme(remélem)! "Lezárt boríték"-ból célok, eljárások...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 584
79 774
113
3 nap önállóság "elég", az kb. 500 km mélységi manőver!

Milyen központi irányítás???

Van saját felderítése, drónjai, csapat-légvédelme(remélem)! "Lezárt boríték"-ból célok, eljárások...

3 nap alatt sok minden változik ki fogja összefogni és koordinálni a dandárok tevékenységét?

3 nap alatt 500km?Te meg vagy őrülve?A 100km is sok 3 nap alatt.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
3 nap alatt sok minden változik ki fogja összefogni és koordinálni a dandárok tevékenységét?

3 nap alatt 500km?Te meg vagy őrülve?A 100km is sok 3 nap alatt.


Én örülök annak ha változik egy ilyen helyzet azért, mert rájön a támadó fél, hogy a "vissza-támadó ékben" pl. a 150 km-re lévő reptér elfoglalása után még "van" min. 350 km!!!

Nekem ilyen a modern harcászatról, és a sikeres "aktív védelemről/védekezésről "az elképzelésem!

Ha ez sem tartja vissza a szomszédot, akkor hajrá Erdélyért!

Azért még én is beöltözök!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 584
79 774
113
Nem menet tempó,hanem áttörési sebesség.Kevésbé szakmai nyelven roham sebesség*.

*Mint a lovagoknál amikor rárohantak az ellenségre.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
3 nap önállóság "elég", az kb. 500 km mélységi manőver!

Milyen központi irányítás???

Van saját felderítése, drónjai, csapat-légvédelme(remélem)! "Lezárt boríték"-ból célok, eljárások...
Elörevetett osztagnak hivják az ilyesmit,de nekünk ez nem működne.500km sok,hogyan látod el utánpótlással?Nem tudod támogatni a harcát.Nincs hozzá második lépcső.Es a MH felszereltsége sincs meg hozzá.Gyenge könnyüpáncélozott csapataink vannak,tüzérség,csapatlégvédelem nélkül.Mi jellenleg erre teljessen alkalmatlanok vagyunk.