A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Ezek a hajók amiket linkelgettek tényleg odabasznak. Olyan országoknak akiknek kell ilyen képesség és van rá pénzük nagyon jók! De mit csinalnának Magyarországon? Segitenének árvíz idején??
Még egy rohadt valamit érő harcihelink sincs mit akartok ilyen hightech rohamcsónakokkal?? Se harckocsi sem ifv semmi...

Eredetileg én tettem fel a kérdést:

Állítólag 2029-ig kifut az "AM" hajók üzemideje. Érdekelne a véleményetek, hogy a jövőben szükség lenne-e felfegyverzett hadihajókra, vagy elegendőek a tűzszerész feladatokat ellátni képes kisebb naszádok?
dunaihadihajosok_1370522959.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and borisz

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 477
10 750
113
Eredetileg én tettem fel a kérdést:

Állítólag 2029-ig kifut az "AM" hajók üzemideje. Érdekelne a véleményetek, hogy a jövőben szükség lenne-e felfegyverzett hadihajókra, vagy elegendőek a tűzszerész feladatokat ellátni képes kisebb naszádok?
dunaihadihajosok_1370522959.jpg
Ha mindenképp lesz valami akkor minél olcsóbb legyen. De ha nem lesz az sem a világ vége szerintem. Itt főleg a pénzhiány a gond, mert mint írtam már, sok fontosabb dolog is lenne a flottánál.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Animal

Member
2017. július 24.
20
40
13
A felvetés tartalmaz hibát, sőt az is lehet, hogy hibás!

A lényege a szemlélet, hogy a mai technikai eszközök kombinációja -szerintem- lehetővé teszi megteremteni/alkalmazni a "Legjobb védekezés a támadás!" elvét és gyakorlatát!

Egy dinamikus védelem sokkal nehezebben leküzdhető, nagy ára van technikában és élőerőben!



Mivel ez nem szokásos harcászat, jól alkalmazva nagyon eredményes lehet!

Mondjuk a Ludovikán üres óráikban lehetséges ötletelni!



U.i:Van/volt ilyen esemény "mostanában"? (modern-kori történelem során)

(A D-Afrikain kívül?)

Amiről te irkálsz az nekem nagyon hasonlít a gerrilla harcmodorra. "A legjobb védekezés a támadás!" elvét és a gerilla harmodort az elmúlt századokban rengeteget alkalmazták népi háborúk, népfelkelések, gerilla háborúk során. Viszont volt néhány alapfeltétele. Pl: stratégiailag védekeztek, taktikailag támadtak (technikailag:Hit and Run) és egyfolytában úton voltak, mindezt nagy területen SAJÁT, HAZAI földön!!!!! Élvezték a nép támogatását (utánpótlás). A gerillának akkor is jó volt, ha nem veszít.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek and Lator

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
99
Amiről te irkálsz az nekem nagyon hasonlít a gerrilla harcmodorra. "A legjobb védekezés a támadás!" elvét és a gerilla harmodort az elmúlt századokban rengeteget alkalmazták népi háborúk, népfelkelések, gerilla háborúk során. Viszont volt néhány alapfeltétele. Pl: stratégiailag védekeztek, taktikailag támadtak (technikailag:Hit and Run) és egyfolytában úton voltak, mindezt nagy területen SAJÁT, HAZAI földön!!!!! Élvezték a nép támogatását (utánpótlás). A gerillának akkor is jó volt, ha nem veszít.


A hozzászóláshoz tartozik még, hogy ezt is "kisöröztük" közben:

Kis kiegészítés az "aktív védelem, +mélységi-portyázó gondolathoz!

Ez az ötlet az asztaltársaságban azután merült fel, miután a honvédelem kérdésének jelentős részét megoldottnak véltük egy olyan képzeletbeli eszköz-rendszerrel ami:

- BM-21 közeli/azonos méretű(indítás szinten azonos is lehet)
- 80-120 km max. hatótávval rendelkezik(Iráni saját gyártás: 70-80 km)
- repesz-romboló, ATGM/kumulatív, lézer, kamera, harci fejekkel látható el(Kina/Norinco, 2010 óta kb.)
- van rejtett poziciójú verziója(10 körüli "tubussal", készenléti móddal, "ébresztés" után célpont koordináta vétel/változtatás vezetési pontról,
- személyzet nélküli, automatikus üzemű eszköz

Ha ilyen eszköz van telepítve (értelemszerüen rejtve, álcázva) a határ kb. 30 km-es sávjában (célszerűen kb. "Dunától-Dunáig", az északi, keleti, déli határsávban, rejtve/álcázva), 1. Vonal-ként, kb 30 körüli darabszámban, akkor "nem kell" (annyi!!!) hagyományos tüzérség, légicsapás, ... képesség!

Ha ebből a Duna észak-déli vonal 50 km-es sávjában is van fix-mobil verzió 30-50 db (2. Vonal) akkor az ország egész területe (kb.) le van fedve!

A kb. 10-csöves automata üzemű verzió egy kis-közepes civil konténer méretű. Könnyen rejthető, ha kell mozgatható, telepíthető.


Egy ilyen rendszerrel a háttérben a honvédelem/területvédelem területvédelem feladata a célkoordináták megadása, célok megvilágítása a "piros gomb" megnyomása előtt!



Egy telepített(rejtett)modul gyakorlatilag "egyszerhasználatos", a komm. modul, a "kiürült" modul olcsó, használat után önmegsemmisítés...

A sikeres magyar haderő egyik legjobb lehetséges fejlesztési irányának tartottuk -egy jó hosszú sörözés után/alatt a kb. itt leírt rendszert.

És ennek az ide illő fő gondolatnak lett a mellékszála - a korábban általam felvetett - mélységi müveletre képes szervezeti egység aktív védelem/portyázás lehetősége, realitása!


NNNna, így ''kicsit" kerekebb a történet!

Fordított sorrendben közreadni jobb lett volna a csapatmunka részleteit.

Elnézést kérek! :oops:

Ennek ellenére lettek jó ötletek, javaslatok, amiket:

1: Kössssszzz!

2: :hadonaszos:

3: ;) :) ;)


Visszatérve BM-21/Hu fejlesztési irányhoz, a technika minden eleme kész működik, sőt Kína -részben-, már 10 éve megcsinálta.

A magyar hadi-ipar számára ez az eszkőz egy versenytárs nélküli piacot jelent, V4 megrendelésekkel, utána akár arab területre export verzióval (fogy a SzU "maradék" ;) ) !

Bontsd ki, olvasd át: kössssssz!

Nem rövid, de legalább jó(nak tünt nekünk :) )!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Eredetileg én tettem fel a kérdést:

Állítólag 2029-ig kifut az "AM" hajók üzemideje. Érdekelne a véleményetek, hogy a jövőben szükség lenne-e felfegyverzett hadihajókra, vagy elegendőek a tűzszerész feladatokat ellátni képes kisebb naszádok?
dunaihadihajosok_1370522959.jpg
Aknász motorosnak kell önvédelmi fegyverzet.Ez speciállis hajó,de eggyuttal tüzszerész feladatot is elláthat.A vizügynek/rendörségnek amúgyis kellenek strapabiró,gyors motorcsónakok.Egyszerüen polgári/katonai kettőshasznositású tipust kell kiválasztani.Az egész élettartamköltsége talán egy könnyebb APCvel felszerelt gépesitett lövész századénál is kissebb.De folyami aknamentesitő képességet megteremteni egyik naprol a másikra nem lehet.Különben a NATO kifejezet kérésére maradtak meg az AM naszádok.A magyar vezetés már többször is ki akarta dobni őket.A felújitásukra még pénzt is utaltak nekünk
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 980
113
Magyarországon ha jól tudom még mindig rendelkezik hajóépítő kapacitással. Elég egyszerü a válasz.
Licencbe legyártani két három folyami naszádot. Lehet régebbi tipus is. (90- 2000 es évekből) Nem muszály nekünk a legújabb. Azok is a régiek tovább fejlesztgetése. Ellátni valami értelmes fegyverzettel. 20-30 mm ágyúk, géppuskák, gránátvetők, hozzá egy rövid/közepes mistral légvédelmi rendszer. Kisebb felderítő dronokkal
Lenne értelme? Oroszok ellen biztos nem. De egy ütös deszant hajókat/csónakokat támogató hajó lenne belöle. Terror elhárítás támogatása vagy akár nagyobbacska harci feladatok támogatása.
2-3 db új fejlesztésű aknamentesítő hajó. Aminek a fejlesztését mi magunk is megcsinálhatjuk. Szerintem van már elég tapasztalatunk hozzá. Még talán export piacra is juthatna :)
Pár tucat motoros deszant csónakok. Terror elhárítás, kisebb katonai, polgár védelmi helyzetekre.
És az egész fentartási költsége nem sokkal kerülne többe mint a jelenlegi rendszer.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 980
113
Nem vagyok hibátlan, és okosodni jöttem ide néhány éve. Ha valamit rosszul tudok, akkor fel lehet homályosítani, nincs is ezzel baj.


Nincs az az Isten szerintem, aki öntudatos fehér katolikusként (na nem az a fajta szektariánus sz*r híveként, amit ma képvisel a Vatikán a pápa személyében) egy olyan ország seregébe állna be, ami a pogányok, majd a zsidók eltüntetése illetve ezek terve után azt tűzte ki a zászlajára, hogy megsemmisíti a "keresztény fehér fajt" (pont azt, ami 1945-ig a németség alapja volt) - nyilván más módszerekkel, mint korábban.
Pénz meg motivációs tényezők. Pl francia idegenlégió.
Egy ilyen német idegenlégióban vajon milyen arányok lennének?
Az én sejtésem a következők ha nem muzumálni akarnak :
1 helyen : lengyel ( pofa van de ha pénzről van szó már mindjárt engedelmes)
2 helyen : magyar (csalodott fegyveres testületnél szolgáltak)
3 helyen : cseh, szlovákok
4 helyen szerbek
5 helyen : ukránok (akiknek szintén tele lenne a töke az ottani rendszerrel)
nyugati alig lenne benne.
Egy ilyen felállású légió kellő motivitációs tényezőkkel sokkal nagyobb harcértéket képviselne pl egy muzulmán lázadás leverèsébben mint pl az őshoni németekkel feltöltőt csapatok. (waffen ss légió modern emészthető köntösben)
helyesírásért off éjszakázok.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 633
9 181
113
A flottillához még annyit, hogy bár egy elveszett képességet sok időbe és pénzbe telhet újraalkotni, de a flottilla esetén ez nem biztos, hogy igaz. Pár csónakot kell csak hozzá beszerezni/legyártani és kell néhány katona aki nem fél a víztől. Annyira nem komoly a dolog, mint a mélyvízi haderő, hogy kell három generáció, mire minden tökéletesen működik.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tomsinner

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A flottillához még annyit, hogy bár egy elveszett képességet sok időbe és pénzbe telhet újraalkotni, de a flottilla esetén ez nem biztos, hogy igaz. Pár csónakot kell csak hozzá beszerezni/legyártani és kell néhány katona aki nem fél a víztől. Annyira nem komoly a dolog, mint a mélyvízi haderő, hogy kell három generáció, mire minden tökéletesen működik.
1-2 év lenne pótolni a személyzetet,a hajókat megtervezni-legyártattni meg minimum 5év.Szóval majd a kvetkező háborura sikerülhet,ha nem jn túl korán.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 633
9 181
113
1-2 év lenne pótolni a személyzetet,a hajókat megtervezni-legyártattni meg minimum 5év.Szóval majd a kvetkező háborura sikerülhet,ha nem jn túl korán.

A következő háborúra elég. A flottilla nem szükséges a hatékony honvédelemhez. Ha úgy látnánk, hogy mégis ad valami plusszot, akkor újra lehet építeni.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
A flottillás témához:

Hogy a fenébe lehetne megoldani a több száz km folyó ellenőrzését a partokról? Mennyi ember kellene hozzá?

Amikor normál esetben kb. 120 ezer ember kellene csak egy Ukrán-Magyar határ szélességű terepszakasz normál (tehát mélységgel rendelkező) lezárásához, melyhez a teljes Honvédség max. 50 e. embert lenne képes kiállítani és felszerelni 2026 után is (ha ki nem siklik ez a tervezet is), akkor honnan a fenéből lenne ember a folyóvizeink ellenőrzésére? Nem hatékonyabb, gyorsabb és kisebb eszköz és ember igényű ezt a feladatot hajókról elvégezni? Ha védtelen, akkor itt lesz a legkönnyebb diverzánsokat bejuttatni, akik majd a hátországban semmisítenek meg pár létfontosságú infrastruktúrát, vezetési pontokat stb.

Valamint, miért dögöljön meg a szomszéd tehene is? Azért, mert a szárazföldit hagyták lerohadni, most nyírják ki a flottillát is? Ha megszüntetnék, akkor az mennyivel járulna hozzá szárazföldi harceszközök beszerzéséhez?
Az eddigi tapasztalataim alapján nem fordítanák azt semmire, eltűnne és kész.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
Minden a teljesen fölösleges flottilán megspórolt pénz nyereség a honvédelemnek. A flottila ellenséges erő, amit meg kell semmisíteni, mert csak a máshol hasznosítható pénz éli fel.

Ennél szakmaibb és meggyőzőbb válaszra nem is számítottam Tőled!
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 222
67 778
113
AM naszádból elég 2 db, mellé néhány gyors motorcsónak amit már többen linkeltünk. Géppuskákkal, gránátvetőkkel. Nem kell túllihegni, nem egy monitoros dandárt kell felállítani de szerintem bőven hasznosak lennének kevés pénzből. Diverzánsok/terroristák elhárítása, bizrosítási és őrfeladatok, kommandó kirakása, stb.
AM- nek vége 2029- ben, az utána következő felallasrol lenne szó itt.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én nemtudom,hányszor irjam le,hogy léteznek gyújtok,amivel bombák,tüzérségi kazettás lőszerek(gránát/rakéta),kazettás bombák résztöltetei stb,magnetikus(fémérzékelös) és egyébb nem érintőhatású aknává alakitható.Amig az AM naszád,amit direkt erre terveztek a franciák,nem mentesiti a folyszakaszt,nem ildomos semmiféle eszközzel,még BTR-el sem arrafele uszkálni.Még a tüzszerész buvár acél oxigénalackja is csúnya nagy robbanást idézne elő.Az AM naszád éppoly sprciális eszköz,mint a szárazfldi aknamentesitő járgányok.Mo-t a Duna nevű folyó félbevágja.Tessenek már összeadni,mennyi 2+2
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 477
10 750
113
Én nemtudom,hányszor irjam le,hogy léteznek gyújtok,amivel bombák,tüzérségi kazettás lőszerek(gránát/rakéta),kazettás bombák résztöltetei stb,magnetikus(fémérzékelös) és egyébb nem érintőhatású aknává alakitható.Amig az AM naszád,amit direkt erre terveztek a franciák,nem mentesiti a folyszakaszt,nem ildomos semmiféle eszközzel,még BTR-el sem arrafele uszkálni.Még a tüzszerész buvár acél oxigénalackja is csúnya nagy robbanást idézne elő.Az AM naszád éppoly sprciális eszköz,mint a szárazfldi aknamentesitő járgányok.Mo-t a Duna nevű folyó félbevágja.Tessenek már összeadni,mennyi 2+2
Értjük igen és igazad is van bizonyos szempontból, de amíg a honvédségnek szinte NINCS MIVEL a dunában úszkálnia felesleges ezen rágódni. Amúgy meg ha az ellen már a Dunánál van úgyis tökmindegy. A szűkös keret a probléma, amíg egyetlen lövészdandárt nem sikerül kellően felszerelni ne a flottáé legyen a prioritás
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Értjük igen és igazad is van bizonyos szempontból, de amíg a honvédségnek szinte NINCS MIVEL a dunában úszkálnia felesleges ezen rágódni. Amúgy meg ha az ellen már a Dunánál van úgyis tökmindegy. A szűkös keret a probléma, amíg egyetlen lövészdandárt nem sikerül kellően felszerelni ne a flottáé legyen a prioritás
Hiába van mivel harcolni,ha nem tudsz vele mozogni.Vagy nem tudsz utánpótlást szállitani.Polgári életben is probléma,ha nincs összeköttetés az ország két fele közöt.És annyira nem is drága.