A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
797
1 975
93
Nem igazán konkrétumnak szántam, csak példának, hogy olyan döbbenetes fejlődésen mentek keresztül "egyszerű" eszközök - itt pl. a szabadesésű bomba - hogy sokkal szabadabban lehet gondolkozni ezek alkalmazásáról.
Illetve az lenne a jó benne, hogy saját erőből is lehetne fejleszteni hatékony védelmi eszközöket, nem feltétlen komoly pénzekért vásárolni.
Itt már sokan felvázolták a fejlesztési elképzeléseiket, de ezek legtöbbször a konvencionális hadsereg felépítését követték. Igazándiból mindenki a típusokon és a darabszámon vitatkozik.
Mindenki megfogalmazta már a bevásárlólistáját.
Pedig már sokszor kiderült, hogy léteznek működő alternatív megoldások is. Az egyik kedvenc gépem az A-1. Már SR-71-et, B-70-et fejlesztettek, de még mindig működöt az ősörek koncepció. Nem mindig sok pénz kell az eredményekhez.
Azt kellene kitalálni, hogyan lehetne saját fejlesztést bevonni valamilyen részterületbe.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 661
5 443
113
Sziasztok!

Az MLRS rakéta az biztos, hogy ballisztikus? laca ötletét tudja kb az Excalibur tüzérségi lövedék, 50-60 km körüli távval
 

atta

Member
2013. január 26.
278
0
16
Mondok egy példát: én fognék pl. egy SDB-t ráraknám egy MLRS jellegű (olcsó, egyszerű) ballisztikus rakétára és elhelyezném a védelem mögött. Az előretolt irányítók adatai alapján lehetne indítani önálló gps vagy lézer irányzással. 50-100 km-en belül közvetlen tűztámogatást tud adni. SDB-t lehet venni, a többit talán még mi is meg tudnánk csinálni.
.
Az MLRS M31 (GMLRS) az nem pont ilyesmi?
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
797
1 975
93
Tuti léteznek hasonló rendszerek, nem a spanyolviaszt akarom feltalálni. De az MLRS és az Excaliburt lövő dolgok elég drága, ráadásul taktikailag értékes eszközök.
Egy ilyen "barkácsolt" dolgot sokféleképp felhasználhatsz.
Akár kisebb hajtóegységgel felszerelheted egy Hummer méretű járműre, telepítheted kazettában leálcázva. Egy 20-as kazetta - mondjuk pár10 km hatótávval - elég szép közvetlen támogatást tudna adni. Ráadásul sokfelé elhelyezheted, mert önmagában nem annyira értékes. A profi csöves tüzérség elég drága dolog, ma már töredék darabszámban tartják őket. Pl. az Archer 2010-ben ~4.16 millió $/db volt. Jó, ha 10-20 -at tudsz venni.
Wikipedia szerint: Excalibur ~53e $, SDB 40e $, és SDB-t viheti a Gripen is.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 905
4 525
113
Üdv laca,

Az ötletedet a Boeing már "lenyúlta", megtalálod az M270 MLRS topicban.

ms07,
A tábori tüzérség ballisztikus rakétákat használ, attól lesz preciziós, hogy a szórást, mely 40 km-nél akár 300 m is lehet lecsökkenti 1-10 m-re. Ha zavarják is, a cél közelébe fog becsapódni, csak lehet, hogy már a megsemmisítési határon kívül. A lövedékek ugyan drágák de a pontcélok megsemmisítése a tűzfeladatok csak néhány %-a, így nem kell ész nélül lövöldözni őket.

Vannak jóval olcsóbb megoldások a pontosság növelésére mely a CEP értéket 40 km-nél 50-m -en belülre csökkenti. Az 50 m pedig a 155/152 mm-es gránátok hatásos zónája, azaz a lövegek megpróbálják a lövedékeiket egymástól kb. 50 m távolságra lőni (pl. zárótüzeknél).
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@GrGLy
A szakma egyik újságíróját sosem látom kommentelni a nagy sakktábla című rovatba, lehetséges nem látja az összefüggéseket :) :) Tudod az kis morzsákból a nagy egész összerakásához LOGIKUS GONDOLKODÁS is kell , nem csak tények leírása és elfogadása, emberek kérdezgetése a szakmában.
Kell egy fajta kételkedés hallottakba és látottakba , hogy vajon ez logikus és ésszerű amit mond vagy le van írva.
Bár nem is értem milyen kapaszkodókról beszélsz, de ok elfogyott.
Te győztél !
@gigabiga Tehát semmilyen hadiipari fejlesztés nincs ma Magyarországon! ! !
Én már bevallom elfáradtam a cikk gyüjtögetésekbe, a vicc amit @laca írt nagyon is találó a mentalításunkra :)(
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@gigabiga Nézd itt kigyűjtik a kételkedőknek.
http://www.honvedelem.hu/cikk/37382
Én még többet is tudnék írni, de minek.
Ez a nyilvánosság tudtára hozott , egy ország általában nem szokta nagy dobra verni az igazán ütősöket, de lehet ez sem logikus már.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@desertfox

Azért ez tetszik, hogy - miután kifogytál mindenből, amivel objektíven kétségbe vonhatnád a véleményemet - messzemenő következtetéseket vonsz le abból, hogy - egyébként az oldal legaktívabb moderátoraként, aki mindenről tud a fórumban és minden egyes hozzászólást végigbogarászik - nem szólok hozzá egy olyan témához, ami nem érdekel, emellett szolgalelkűnek bélyegzel, kétségbe vonod a logikus gondolkodásra való képességemet és azt gondolod, hogy nem kételkedek a hallottakban és látottakban (pedig jelenleg is ezt teszem veled és a véleményeddel kapcsolatban). Gondolom a következő lépcső az lett volna, hogy én is csak egy vagyok a többi hülye újságíró közül, aki nem látja a nagy lényeget a háttérben, csak írja a kis baromságait, hülyítve a népet.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@GrGly igazából Én is téged tartalak a legaktívabbnak, de nem értem a MAXXPRO adományból kölcsönbe , ami szerintem megalázó, hogy jött Erdély lerohanása és verespataki aranybánya.
Nem értem! Szerintem a Maxxpro semmilyen hasznos képességet nem add főleg hogy, hogy igazából csak kölcsönben van, tehát nagyon nem érdemes megszokni sem, max Én arra használnám hogy az ott jó konstrukciókat esetleg lemásolnám, na arra jó.
Levedlett LEO-at kapsz esetleg vagy mind a Bundes-től kaptunk sisakot meg autokat ,az szövetségesek közötti ajándék, de kölcsön.... hagyjál már. Én úgy érzem elvek szerint élem az életem, és ez ami ma Amerika és Magyarország között van , hogy nem szövetséges viszony az biztos. Amit mostanában velünk csinálnak az elveimbe ütközik , mert csicskaként kezel szánalmas csatlós államnak Én a takarítócégembe a takarítókkal is emberként beszélek , mint a többi más területen is pedig alárendeltjeim , de mégsem alázom meg őket.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@desertfox

Te nem érted. Jött a hír a kölcsön MaxxPro-król, amire az első kommented az volt, hogy megaláztatás az egész, a második már az, hogy az USA csicskái vagyunk, amiből nekem nyilvánvalóan lejött, hogy nem azzal van bajod, hogy kölcsönbe van és MaxxPro (mert a jármű technikai képességeit egyszer sem kifogásoltad), ezért írtam, hogy a német kölcsönbe kapott lepusztult cuccoknak, pl. harckocsiknak, viszont örülnél, mert azt nem az USA adja. Az erdélyi lerohanás már csak olyan hangulatból adódó felkiáltás volt, amire azonban reagáltál, hogy te soha nem állítottál ilyet, én ennek az ellenkezőjéről hoztam példát a Románia topikból - ezt úgy hívják, hogy a másik fél véleményének a megcáfolása. Ezután elkezdtél személyeskedni a mentális képességeim és az újságírói munkásságom megkérdőjelezésével.

<b>Ám ennek a magyarázását nem folytatom tovább</b>, mivel eddig kétszer írtam ezt le és mindkétszer részleteket kiragadva és teljesen más, nem releváns témákat bevonva próbáltál ellentmondani nekem, amely a végén - érvek híján - a személyem elleni támadásba ment át. Én egyszer se mondtam, hogy hülye vagy, hogy a kommentelési szokásaidból esetleg milyen negatív véleményt lehet rólad leszűrni, hogy attól, hogy nem szólsz hozzá mondjuk a Saab Skeldar topikhoz, szűk látókörű vagy. De te ilyesmiket mind a fejemhez vágtál, ráadásul egy olyan fejhez, amely még támogatott is ebben a fórumban, pl. a rövid életű Nyílt magyar UCAV fejlesztés c. topikoddal kapcsolatban.

Egyébként az undorodást továbbra se értem az ügylettől, főleg annak ismeretében, hogy semmit nem tudunk a vonzatairól. Már eleve használunk MaxxPro-kat ráadásul éles körülmények között, tehát a típusra ÉS a járműkategóriára is KELL a megfelelő kiképzés*. Mivel egyetlen MaxxPro sincs idehaza, ezért gondolom eddig a típusra képzést vagy már kint, gyorstalpaló módon, vagy valamelyik MaxxPro-val rendelkező szövetségesnél oldottuk meg. Ezekből az első "nem túl elegáns" és bizonytalan a katonák éles körülmények között nyújtható képességeit tekintve, a második pedig költséges.

Tovább az is elképzelhető, hogy egy kis haditechnika-csere-bere előkészülete, teszem azt - a realitások talaján maradva - az Afganisztánban levő, mostanra már eléggé leharcolt állapotban levő technikánk egy jó részét átpasszoljuk az afgán erőknek, cserébe örökbe kapjuk a most kölcsönbe kapott MRAP-kat, esetleg egyéb jövőbeni üzletek. Ez csak egy tipp, de ha csicskáztatás is egy verzió, akkor a fenti ugyanúgy megállja a helyét.

*Itt azt is érdemes figyelembe venni, hogy az általad olyannyira támogatott Komondort 2015-re, az állami támogatás lejártáig szerinted milyen tapasztalatok alapján fogják használhatóvá faragni, hogy ha az afganisztáni kivonulás után kvázi megszűnik az MRAP-képességünk? Emellett - egy képzeletbeli Komondor-rendszeresítés esetén - a gyártás felfutásáig min fogják képezni a katonákat a járműtípusra, ha mondjuk a gyártás első 5 évében kisipari módszerekkel csak 20-30 Komondort sikerül legyártani? Addig a személyzet és a katonák kiképzése csigatempóban haladna és máris 2020-ban járunk, amikor szerinted világmegváltó dolgok jönnek majd el és amelyre készülni kell. Kérdem én, mi nem logikus abban, hogy azonos járműfajtából a hazai típus megérkezéséig kölcsönkapott gépekkel tartjuk fent a képességet? (mielőtt valaki azt hiszi, hogy a Honvédség rendszeresíti a Komondort, fentebb ez csak egy elméleti eszmefuttatás)

Az meg hogy te milyen elvek szerint éled az életedet, az egyrészt szíved joga eldönteni, másrészt egyáltalán nem releváns a témában, mert én is írhatnám azt, hogy 10 ezer fülöp-szigeteki árvát utaztatok el minden nap Disneylandbe az elveim miatt, aztán aki elhiszi, az elhiszi. Az interneten az vagy, aki mások előtt lenni akarsz, még ha ez nem is fedi a valóságot.
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Mielőtt mindenféle technikát szereznénk be a honvédség részére, mi lenne ha egy kicsit kisebben gondolkodnánk. Kezdve a gyalogsággal. Kellene terveztetni magyar viszonyokhoz illő egyenruhát először.
A fegyvereket és a többi felszerelést(mondjuk éjjellátók, rádiók) beszerezhetnénk Németo.-tól, mondjuk első lépésben, egy nagyobb beruházás keretein belül. Szerintem a G36 fegyvercsaládnak örülnének a bokorugrók. :)
Persze második és harmadik hullámban vehetnénk technikát, és így mint "csomag" lehet Merkel néni adna valami nagyobb kedvezményt.

A németeknek se kellene tovább a tárolásért fizetni, mi meg olcsóbban jutnánk jó felszereléshez,járművekhez. Mindenki jól járna. :)
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
http://index.hu/belfold/2013/11/28/hende_tobb_ciganyt_a_hadseregbe/
Na ez züllesztené le a Honvédséget végleg! Már ha maradt még mit ellopni.... :D
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
http://index.hu/belfold/2013/11/28/hende_tobb_ciganyt_a_hadseregbe/
Na ez züllesztené le a Honvédséget végleg! Már ha maradt még mit ellopni.... :D

Érdekes: legyen sorkötelezettség, fiatalokat a hadseregbe, mert rájuk fél a nevelés, engedelmesség tanulása, fizikai fejlődés ÉS/VAGY több katona kell, tartalékos, 154672 tank, stb., ... de cigányokat ne.

Megy a nagy haderőfejlesztési rózsaszín álmodozás, mellékvágányon, meg így a kisebbségek, úgy a szociális juttatások, aztán itt van pár roma származású magyar állampolgár, akik sikeresen hivatásos magyar katonák lettek, és máris indul a sztereotip fanyalgás...

Fejlődés, mi? :)
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Jaja . Nehezen tudnék elképzelni haderőfejlesztést velük,bár ilyen kevés pénzért nagyon kevés jól képzett ember öltözik be gyakorlóba ! A modern technikához tudás is kell.
A saját katonaidőmbe sok velük kapcsolatos negatív történetet tudook felidézni !
A sorkötelezettséget meg maximálisan támogatom én is .
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Nem kell diplomásnak, egyetemi professzornak, az MTA doktorának lenni ahhoz, hogy modern technikát használni lehessen, hiszen pont erre van a kiképzés, hogy annak a használatát megtanítsák.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Régebben is csak jobbára munkazászlóljakban vagy csak szimplán ágyútölteléknek használták szerencsétleneket !
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Régebben is csak jobbára munkazászlóljakban vagy csak szimplán ágyútölteléknek használták szerencsétleneket !

Akkor miért akarsz itt haderőfejlesztésről beszélni, amikor a régi, fejleszteni való - és ebből adódóan elavult - Honvédséggel példálózol?
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Bocs hogy hozzá mertem szólni. A hsz-emnek épp ez volt a lényege hogy velük nem tudok elképzelni semmilyen érdemi fejlődést!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 569
56 111
113
GrGLy

Felőlem bárki lehet katona, hogyha ALKALMAS rá.
Én egyszerűen agyfaszt kapok attól, amikor direktbe megcélozva társadalmi csoportokat ruháznak fel pozitív előjogokkal a többséggel szemben.
Tudom ebben a cikkben nem írtak olyat, hogy a cigánynak kevesebbet kell ugyanazért teljesítenie, de már ezen az oldalon is hozzászólásban raktak be olyan hírt ahol kifejezetten cigányoknak hirdetett "túlélő tábort" a HM. Már bocs de a rasszizmus és a diszkrimináció ez, ha már minden áron liberáliskodni kell a mai világban.
Amúgy a rendőrségnél lezajlottak alapján pedig jogosan feltételezik azt az itt olvasók, hogy könnyebb lesz egy cigánynak bekerülni, mint egy magyarnak. Rendőrségnél ugyanis volt egy ilyen "romarendőr" (pontos nevére nem emlékszem) program ahol erősen könnyített feltételek mellet lehettek rendőrök cigányok. A nagy részét persze idővel "selejtezték", de ettől függetlenül felháborít, hogy egy Magyarországnak nevezett helyen negatívan diszkriminálják a magyar embereket, sokkal többet követelnek meg tőlünk, mint másoktól.
A Honvédséghez visszatérve. Miért van az, hogy tudtommal, egy nőnek más követelményeknek (könnyített) kell megfelelnie a felvételnél, mint egy férfinak??? Már bocs, de az ellenség pont lesz@rja az "esélyegyenlőségnek" csúfolt diszkriminációs rendszert. Ez csak azért fontos, mert egy alakulat csak annyira erős, mint a leggyöngébb tagja. (Pont mint a lánc és a láncszemek). Én nem szívesen lennék egy olyan alakulatban katona ahol 3 tápos kisasszonyt kell magunk után húzni miközben lőnek ránk. Vagy más fizikális és mentális okok miatt szenvedne kudarcot egy akció, mert az "esélyegyenlőség" nevében a cigány nem tudja az "aknamező" feliratot elolvasni, a hölgy meg nem bír hegymenetben 10 km-t 40 kilós felszereléssel gyalogolni!

Szerintem a legtisztességesebb és legliberálisabb az lenne, ha rassztól, nemtől, vallástól függetlenül csak olyan lenne hivatásos katona aki OBJEKTÍV egyenlő mérce szerint ALKALMAS rá!
És hidd el, ha majd egy ilyen "esélyegyenlőségi torzításoktól" mentes, objektív rendszerben egy homokos, zsidó vallású cigány nő megfelel az elvárásoknak egy rossz szót nem fogok szólni!
De amíg ez nem így lesz nem fogok tapsikolni az "esélyegyenlőségi" f@szságoknak.

UI:
"Pozitív diszkrimináció", mint fogalom csak az álliberálisok fejében létezik. A valóságban a diszkrimináció egyszerre negatív és pozitív.
Viszont más szempontok alapján van releváns és irreveláns diszkrimináció, mint fogalom.
Például: releváns az amikor csak az mehet a medencébe aki tud úszni.
Irreveláns az amikor csak az mehet a medencébe aki 10 mp alatt futja a 100 métert...
(értelem szerűen mindkettő negatív és pozitív egyszerre, hiszen egy csoportot szankcionál egy másik csoportot előnyhöz juttat)