A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Az AMD egy rakat szar,tökéletes bizonyítéka annak,hogy még az elronthatatlant is el tudjuk rontani.
Ez meg itt a másik, hogy minek kellett ilyen AMD-65, AKM-63 kalandokba belefogni? Miért nem volt jó az AKMSZ, meg az AKM licencgyártása, ahogy utána meg pont megfelelt (addig meg orosz import, meg hasonlók)? Oké, hogy kellett valami olcsó csúzli, de olyan áron, hogy így elrontsák? Én ha valamit magamtól csak elbarmolnám, akkor inkább költök rá, és rábízom a hozzáértőre.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Húúú, a Bren 2-nek nagyon örülök! Elvileg FN SCAR szint, szóval élvonalbeli. Annak meg pláne örülök, hogy itthon fogjuk gyártani. Végre egy értelmes döntés.

Nagyon minőségi cucc. Az ára is tükrözi. 200 dollár körül van.

Nem tűnik rossznak. Ha minden igaz, N690-es acélból van, ami egy jófajta "rozsdamentes" anyag, megeresztés után úgy 58-60 RC-s keménységgel (ekkora késeknél inkább 58, a ridegség csökkentése miatt, mint az Extrema Ratioknál is) és az ebből készült ekkora méretű kések kb. ennyibe is kerülnek. A "tanto-hegy" mondjuk nekem nem jön be, mert "mindenes" feladatokra nem túl alkalmas, viszont egy bajonettnél érthető a jobb behatolóképessége miatt. De hogy a markolatán minek kellett azokat az "ujjvájatokat" kialakítani... Valós funkciója nincs, viszont ha nem passzol bele pont az ujjad, vagy nem kizárólag egyetlen fogásmódban használod, akkor marha kényelmetlen tud lenni.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
AK-63D: 600 mm behajtott válltámasszal, 847 mm kihajtott válltámasszal. Angolul: Length 34.6 in (88 cm)
AMD-65: 600 mm behajtott válltámasszal, 847 mm kihajtott válltámasszal. Angolul: 847 mm (34.4 in) / 648 mm (27 in)
"Behajtott válltámasszal a fegyver csupán 600 mm hosszú, szemben az AKM 870mm-es tejes hosszával, míg kihajtott válltámasszal az AMD-65 a 847 mm-es hosszt éri el."

Akárhogy nézem, nem számottevő a különbség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 769
113
AK-63D: 600 mm behajtott válltámasszal, 847 mm kihajtott válltámasszal. Angolul: Length 34.6 in (88 cm)
AMD-65: 600 mm behajtott válltámasszal, 847 mm kihajtott válltámasszal. Angolul: 847 mm (34.4 in) / 648 mm (27 in)
"Behajtott válltámasszal a fegyver csupán 600 mm hosszú, szemben az AKM 870mm-es tejes hosszával, míg kihajtott válltámasszal az AMD-65 a 847 mm-es hosszt éri el."

Akárhogy nézem, nem számottevő a különbség.

Ott a tévedésed,hogy 65-ben nekünk nem volt AKM.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 769
113
A lényeg pedig az volt,hogyha beszállsz egy szűk harcjárműbe akkor behajtos a válltámaszt és azonnal egy 600mm-es fegyverrel kell elférni nem egy 870mm-essel!
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 697
113
És ennek a szabályzatnak a gyakorlati lőtéri(!) eredményességi vizsgálata jutott arra az eredményre,hogy a szabályos irányzásnak semmi értelme 100méter felett az átlag sorkatona esetében.Ugyanakkora a találati arány,mint a csak kapáslvésszerüen,szabályos célzás nélküli,csak irányba tartott fegyver esetén-lényegében véletlenszerű,100m felett.És legalább 300lövéses lőkikézést találtak szükségesnek,hogy javitani lehessen az átlag sorkatona lőkészségén.Itt lenne értelme egy 22es gyakorlófegyvernek,vegy gyakorlószettnek.Különben azthiszem mintapéldány szinten készült is ilyen szett,de bevezetve sosem lett.Vagy most már van ilyen rendszerben?
A Volksarmee-nak volt ilyen kiképző fegyvere, KK-MPi-69 típusjellel.
A módszerváltás után talán ingyen is odaadták volna a németek, ha kérjük, de nem kértük.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ilyesmi, hogy "irányzott területtűz" szerintem, mint fogalom, nem ismertek az egykori sorkatonák előtt. Mint egykori lövész rajparancsnok, úgy hívnám ezt, hogy tűzösszpontosítás. Mert így is hívták, talán ma is, ha van ilyesmi még. Akkor, amikor egy alegység minden fegyveréből, egy adott, szűkebb terepszakaszt tart, egységesen tűz alatt. Egyébként, harcászattal egybekötött lövészeteken is, célzott lövések kerültek leadásra, rövid sorozatokkal, a felbukkanó célokra, mozgás ( előrenyomulás ) közben is. Nem láttam olyan tanulmányt, de ez az én hibám, ahol statisztika lett volna arról milyen a sorkatonák lövészteljesítménye. Azt tudom, mit oktattak nekünk. Alap, vagy 3-as irányzékon rövid sorozat. Ennyi a lényeg. Gyalogsági harc, általában 300-400 méter távolról folyik, átlagban. Vagy kevesebbről. Nagyobb távolság esetén, már illik optikával felszerelt fegyverzettel rendelkezni. Az már viszont egy másik téma.
Namost ne a szabályzat elméletéböl,és a jol kézett hivatásosbol indulj ki.Azért irtam,hogy az amik is végeztek ilyen vizsgálatot.Mert a vietnámi gyakorlat az istennek nem eggyezet a lőtéri szabályzattal.És az alegyséégharcászati tűzmódokat még csak azután keverjük ide,hog eggyáltalán megtanult lőni az a szegény sorkatona.Itt arrol van még csak szó,hogy lőtéren nem tudták már hozni a szabályzat által elképzelt lőeredményt.Különben szintén ami vietnámi statisztika,hogy sokezer lövésre jutott egy halott ellen.Sharid majd gyorsn kikeresi a pontos számot.(szerintem kicsit fals,mert a gp lőszerfelhasználását is beleszámolták,helifedlzetiek meg kiugran sokat használtak)
Hát. ő pld az AMD-t simán állatorvosi lónak tartja, külön tekintettel a csőszájfékre.
https://doksi.hu/get.php?lid=14373
Földi volt a 308Galil rendszeresités pártolók szószólója.Szerintem az elképzelései az átlag sorkatona szintjén nem működnek.Még az átlagos hivatásos katona szintjén sem.Az AMD meg nagyonis jó volt az átlagos sorkatonának.Egyszerű,strapabiró,könnyen uralható fegyver.Csak a váltámaszt cseréltem volna át egy keretváltámaszra,mint az FNC,FALpara,vagy éppen az AK74 desszant változatán van.50éves fegyver,akkori igényekre tervezve.
Csak egy tipp. Mivel lőttem éles AMD-vel is, és amúgy annyira tetszett, hogy utána vettem replikát, annak a válltámaszára tettem egy nagyobb, airsoftos gumi tusvéget. Úgy keress rá, hogy AK butt pad. Vagy valami ilyesmi. Az élesé elképesztően pocsék, de replikán nagyon kényelmes lett. Nem hiszem, hogy nagy költség lett volna, ha ilyesmit kap az éles is. Zárni lehet a válltámaszt, és annyira azért nem nagy, hogy aladályozzon deszanttérben, szerintem.
Nem az eredeti gumi tusatalp zavart,hanem a bot jellege.De én vadászfegyvereken nevelkedtem,nekem a tus az igazi.Lőttem M14el,én nagyon kényelmesnek találtam a fogását.Kényelmessebbnek,mint az FAL,vagy az AK fogását.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 769
113
Namost ne a szabályzat elméletéböl,és a jol kézett hivatásosbol indulj ki.Azért irtam,hogy az amik is végeztek ilyen vizsgálatot.Mert a vietnámi gyakorlat az istennek nem eggyezet a lőtéri szabályzattal.És az alegyséégharcászati tűzmódokat még csak azután keverjük ide,hog eggyáltalán megtanult lőni az a szegény sorkatona.Itt arrol van még csak szó,hogy lőtéren nem tudták már hozni a szabályzat által elképzelt lőeredményt.Különben szintén ami vietnámi statisztika,hogy sokezer lövésre jutott egy halott ellen.Sharid majd gyorsn kikeresi a pontos számot.(szerintem kicsit fals,mert a gp lőszerfelhasználását is beleszámolták,helifedlzetiek meg kiugran sokat használtak)

Földi volt a 308Galil rendszeresités pártolók szószólója.Szerintem az elképzelései az átlag sorkatona szintjén nem működnek.Még az átlagos hivatásos katona szintjén sem.Az AMD meg nagyonis jó volt az átlagos sorkatonának.Egyszerű,strapabiró,könnyen uralható fegyver.Csak a váltámaszt cseréltem volna át egy keretváltámaszra,mint az FNC,FALpara,vagy éppen az AK74 desszant változatán van.50éves fegyver,akkori igényekre tervezve.

Nem az eredeti gumi tusatalp zavart,hanem a bot jellege.De én vadászfegyvereken nevelkedtem,nekem a tus az igazi.Lőttem M14el,én nagyon kényelmesnek találtam a fogását.Kényelmessebbnek,mint az FAL,vagy az AK fogását.

A baj nem a szabályzattal van/volt(egyáltalán nem kér lehetetlent)a baj azzal volt,hogy nem tanították meg lőni a katonát vagy ga valaki mar tudott akkor nem tartották fenn a lőkeszségét.Egész egyszerűen spóroltak a lőszeren.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
A lényeg pedig az volt,hogyha beszállsz egy szűk harcjárműbe akkor behajtos a válltámaszt és azonnal egy 600mm-es fegyverrel kell elférni nem egy 870mm-essel!
Értem én, de ha előtte gyártottak AK-55-ösöket (magyar AK-47-eseket) akkor miért nem tudtak magyar AK-47SZ-t is gyártani? Méretben ugyanott tartottak volna, és csak egy kópia MP-40 válltámaszt kellett volna rájuk erőltetni egy teljesen új tervezés helyett (mint ahogy az később be is jött, és máig használatban van).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 769
113
Értem én, de ha előtte gyártottak AK-55-ösöket (magyar AK-47-eseket) akkor miért nem tudtak magyar AK-47SZ-t is gyártani? Méretben ugyanott tartottak volna, és csak egy kópia MP-40 válltámaszt kellett volna rájuk erőltetni egy teljesen új tervezés helyett (mint ahogy az később be is jött, és máig használatban van).

Amikor igény jelentkezett egy rövidebb fegyverre akkor akkor inkább az AMD-t választották.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Namost ne a szabályzat elméletéböl,és a jol kézett hivatásosbol indulj ki.Azért irtam,hogy az amik is végeztek ilyen vizsgálatot.Mert a vietnámi gyakorlat az istennek nem eggyezet a lőtéri szabályzattal.És az alegyséégharcászati tűzmódokat még csak azután keverjük ide,hog eggyáltalán megtanult lőni az a szegény sorkatona.Itt arrol van még csak szó,hogy lőtéren nem tudták már hozni a szabályzat által elképzelt lőeredményt.Különben szintén ami vietnámi statisztika,hogy sokezer lövésre jutott egy halott ellen.Sharid majd gyorsn kikeresi a pontos számot.(szerintem kicsit fals,mert a gp lőszerfelhasználását is beleszámolták,helifedlzetiek meg kiugran sokat használtak)

Földi volt a 308Galil rendszeresités pártolók szószólója.Szerintem az elképzelései az átlag sorkatona szintjén nem működnek.Még az átlagos hivatásos katona szintjén sem.Az AMD meg nagyonis jó volt az átlagos sorkatonának.Egyszerű,strapabiró,könnyen uralható fegyver.Csak a váltámaszt cseréltem volna át egy keretváltámaszra,mint az FNC,FALpara,vagy éppen az AK74 desszant változatán van.50éves fegyver,akkori igényekre tervezve.

Nem az eredeti gumi tusatalp zavart,hanem a bot jellege.De én vadászfegyvereken nevelkedtem,nekem a tus az igazi.Lőttem M14el,én nagyon kényelmesnek találtam a fogását.Kényelmessebbnek,mint az FAL,vagy az AK fogását.
Ilyen tusvéggel nekem csak airsoftos tapasztalataim vannak, de azzal nem éreznéd te sem szükségesnek egy komolyabb, pl keretválltámasz meglétét (ami nyilván sokkal jobb lenne). Elképesztő kényelmes, és ilyen felületen nyilván a visszarúgást is mérsékelné szépen.