A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
Célozni célzott,de találni.....És ez a lőtér,nem a harcmező.Valójában meg az amik is megállapitották vietnámban,hogy az átlag sorkatona területtűz adásával éri el a legjobb eredményt.És lás csudát,ezt a magyar sorkatonai lőeredményvizsgálatok is megállapitották.A vizsgálat konklúziója,hogy 100méter felett az átlag sorkatonának nem érdemes céloznia,elég ha csak irányzott terület tüzet ad-mert az legalább gyorsabb,és amugyis ugyanakkora a találati arány.Gépppisztolynak meg slendriánságból hivták,nem valami szándékos kategórizálási okbol

A célzás hivatalos neve az irányzás de ebbe ne menjünk bele....
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
A célzás hivatalos neve az irányzás de ebbe ne menjünk bele....
Igen,hivatalos neve az,de most Te is érted,hogy hétköznapi értelemben használtam a kifejezéseket.Irányzás alatt az ellen irányába leadott,de nem szabályossan célzott lövéseket értem ezuttal.Szerintem értelmezve a leirtakat a többség értette a különbbséget.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Én azt nem értettem soha, hogy minek kellett lerövidíteni, ha aztán akkora nagy b*zi csőszájféket (tényleg az) kellett rátenni, hogy használható legyen, hogy azzal a hossza kb pontosan annyi lett, mint egy sima AKM-nek.
AK74 is kapott csőszájféket,és az sem kicsi.És szerintem érezhetően kevésbé ránt az AMD mint az AK.Jobban alkalmas a területtűz adására.Viszont a váltámasz szerintem is pocsék,egy Galil jellegű jobb lett volna rá.(de nekem igazábol a tus a preferáltam)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
Igen,hivatalos neve az,de most Te is érted,hogy hétköznapi értelemben használtam a kifejezéseket.Irányzás alatt az ellen irányába leadott,de nem szabályossan célzott lövéseket értem ezuttal.Szerintem értelmezve a leirtakat a többség értette a különbbséget.

A szabályzat szerint 100 méterig egyes lövés afölött rövid sorozat,hogy megnöveld a találat esélyét.Ezért van egyébként az a 3+6 lőszeres alaplőgyakorlat is amit annyian szeretnek emlegetni(mert,higy mást nem is nagyon lőttek).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
AK74 is kapott csőszájféket,és az sem kicsi.És szerintem érezhetően kevésbé ránt az AMD mint az AK.Jobban alkalmas a területtűz adására.Viszont a váltámasz szerintem is pocsék,egy Galil jellegű jobb lett volna rá.(de nekem igazábol a tus a preferáltam)

10%-os hatékonyságú az AMD csőszályféke.
Az AKM kompenzátora pedig 1%-os...
 
  • Tetszik
Reactions: honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
Hány éves szabályzat?

Ez egy fura dolog a Honvédségben mert az egységes lövészeti szakutasítás kb 50 éve változatlan* habár folyamatosan újítják,ellenben talán Szentendrét leszámítva szerintem senki sem az abban leírtakat hajtatja végre.

*Na jó nem változatlan mert folyamatosan bővül ahogy változik a fegyverzet tehát a legfrissebben már nincs RPK-s lőgyakorlat de van helyette PKM-es.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Amikor még géppisztolynak hívták...

33b9_1_big.jpg
A Szovjetunióban, - és a magyar szabályzatokban is – mind a pisztolytölténnyel, mind a rövid puskatölténnyel tüzelő önműködő kézi lőfegyvert géppisztolynak nevezik. Angol és német nyelvterületen csak a pisztolylőszert lövő fegyver neve géppisztoly. Angol nyelvterületen a puskatölténnyel működő automata fegyvert gépkarabélynak hívják. (…) Ez az elnevezés nem honosodott meg, aminek az lehet az oka, hogy az ilyen lőszert lövő fegyvernek a mérete és tömege alig tér el a pisztolytöltényt tüzelő géppisztolyétól. (…)”
http://felderitokblogja.blog.hu/2017/08/31/a_felderitok_igaslova_az_amd-65_gepkarabely

a bejegyzésből:
pbsz-manual.jpg

 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
A szabályzat szerint 100 méterig egyes lövés afölött rövid sorozat,hogy megnöveld a találat esélyét.Ezért van egyébként az a 3+6 lőszeres alaplőgyakorlat is amit annyian szeretnek emlegetni(mert,higy mást nem is nagyon lőttek).
És ennek a szabályzatnak a gyakorlati lőtéri(!) eredményességi vizsgálata jutott arra az eredményre,hogy a szabályos irányzásnak semmi értelme 100méter felett az átlag sorkatona esetében.Ugyanakkora a találati arány,mint a csak kapáslvésszerüen,szabályos célzás nélküli,csak irányba tartott fegyver esetén-lényegében véletlenszerű,100m felett.És legalább 300lövéses lőkikézést találtak szükségesnek,hogy javitani lehessen az átlag sorkatona lőkészségén.Itt lenne értelme egy 22es gyakorlófegyvernek,vegy gyakorlószettnek.Különben azthiszem mintapéldány szinten készült is ilyen szett,de bevezetve sosem lett.Vagy most már van ilyen rendszerben?
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
10%-os hatékonyságú az AMD csőszályféke.
Az AKM kompenzátora pedig 1%-os...


A csőszájfékről azonban érdemes pár szót szólni, mert ez egy nagyon egyedi szerkezet. Egyetlen feladata van: a lövéskor keletkező hátralökő erő csökkentése. Hatásfoka kb. 30%, azaz a lövő vállára jutó lökőerőt mintegy egyharmadával csökkenti. Kombinált, azaz aktív-reaktív rendszerű a csőszájfék. Az aktív működése abban nyilvánul meg, hogy a csőszájfék tulajdonképpen egy, a lövedék átmérőjénél nagyobb belső átmérőjű gázhenger, viszont a homlokfelületén már csak akkora furat van, amin éppen kifér a lövedék.
A nagy nyomású lőporgázok megtöltik a gázhengert és nyomást gyakorolnak
a gázhenger homlokfalára, ezáltal szó szerint előre lökve a fegyvert minden lövés alkalmával. A reaktív hatást a gázhenger palástjában lévő rések képezik. Ezeken a réseken át a gázhengerből a gázok ferdén hátra felé irányulva áramlanak ki, és mint a rakéták hajtóműve, a nagy sebességgel hátra áramló gázok reaktív ereje ismét csak előre mozgatja a fegyvert. A hatásfoka elég tekintélyes, viszont nincs csőstabilizáló szerepe, így hosszabb sorozatlövéseknél alaposan ?felmászik? a fegyver.

http://www.kaliberinfo.hu/cikkek/amd/
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
A csőszájfékről azonban érdemes pár szót szólni, mert ez egy nagyon egyedi szerkezet. Egyetlen feladata van: a lövéskor keletkező hátralökő erő csökkentése. Hatásfoka kb. 30%, azaz a lövő vállára jutó lökőerőt mintegy egyharmadával csökkenti. Kombinált, azaz aktív-reaktív rendszerű a csőszájfék. Az aktív működése abban nyilvánul meg, hogy a csőszájfék tulajdonképpen egy, a lövedék átmérőjénél nagyobb belső átmérőjű gázhenger, viszont a homlokfelületén már csak akkora furat van, amin éppen kifér a lövedék.
A nagy nyomású lőporgázok megtöltik a gázhengert és nyomást gyakorolnak
a gázhenger homlokfalára, ezáltal szó szerint előre lökve a fegyvert minden lövés alkalmával. A reaktív hatást a gázhenger palástjában lévő rések képezik. Ezeken a réseken át a gázhengerből a gázok ferdén hátra felé irányulva áramlanak ki, és mint a rakéták hajtóműve, a nagy sebességgel hátra áramló gázok reaktív ereje ismét csak előre mozgatja a fegyvert. A hatásfoka elég tekintélyes, viszont nincs csőstabilizáló szerepe, így hosszabb sorozatlövéseknél alaposan ?felmászik? a fegyver.
http://www.kaliberinfo.hu/cikkek/amd/

Kaliberinfo vs lőkísérleti állomás.Ki ki döntse el maga,hogy kinek hisz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
És ennek a szabályzatnak a gyakorlati lőtéri(!) eredményességi vizsgálata jutott arra az eredményre,hogy a szabályos irányzásnak semmi értelme 100méter felett az átlag sorkatona esetében.Ugyanakkora a találati arány,mint a csak kapáslvésszerüen,szabályos célzás nélküli,csak irányba tartott fegyver esetén-lényegében véletlenszerű,100m felett.És legalább 300lövéses lőkikézést találtak szükségesnek,hogy javitani lehessen az átlag sorkatona lőkészségén.Itt lenne értelme egy 22es gyakorlófegyvernek,vegy gyakorlószettnek.Különben azthiszem mintapéldány szinten készült is ilyen szett,de bevezetve sosem lett.Vagy most már van ilyen rendszerben?

Egyébként ez érdekes dolog hisz a szakutasításban értékelés is van és a megfelelt értékelés alapja az ha leküzdöd a távoli célt,ha az nem sikerül akkor hiába lőttél te 30 köregységet a e egyes lövéssel az értékelés nem megfelelő.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
A csőszájfékről azonban érdemes pár szót szólni, mert ez egy nagyon egyedi szerkezet. Egyetlen feladata van: a lövéskor keletkező hátralökő erő csökkentése. Hatásfoka kb. 30%, azaz a lövő vállára jutó lökőerőt mintegy egyharmadával csökkenti. Kombinált, azaz aktív-reaktív rendszerű a csőszájfék. Az aktív működése abban nyilvánul meg, hogy a csőszájfék tulajdonképpen egy, a lövedék átmérőjénél nagyobb belső átmérőjű gázhenger, viszont a homlokfelületén már csak akkora furat van, amin éppen kifér a lövedék.
A nagy nyomású lőporgázok megtöltik a gázhengert és nyomást gyakorolnak
a gázhenger homlokfalára, ezáltal szó szerint előre lökve a fegyvert minden lövés alkalmával. A reaktív hatást a gázhenger palástjában lévő rések képezik. Ezeken a réseken át a gázhengerből a gázok ferdén hátra felé irányulva áramlanak ki, és mint a rakéták hajtóműve, a nagy sebességgel hátra áramló gázok reaktív ereje ismét csak előre mozgatja a fegyvert. A hatásfoka elég tekintélyes, viszont nincs csőstabilizáló szerepe, így hosszabb sorozatlövéseknél alaposan ?felmászik? a fegyver.
http://www.kaliberinfo.hu/cikkek/amd/
Igen,és melyik gékarabély nem ránt el hosszabb sorozatnál?Ezért vezették be e tüzlökés üzemmódot az M16A2 modellen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 761
113
Célozni célzott,de találni.....És ez a lőtér,nem a harcmező.Valójában meg az amik is megállapitották vietnámban,hogy az átlag sorkatona területtűz adásával éri el a legjobb eredményt.És lás csudát,ezt a magyar sorkatonai lőeredményvizsgálatok is megállapitották.A vizsgálat konklúziója,hogy 100méter felett az átlag sorkatonának nem érdemes céloznia,elég ha csak irányzott terület tüzet ad-mert az legalább gyorsabb,és amugyis ugyanakkora a találati arány.Gépppisztolynak meg slendriánságból hivták,nem valami szándékos kategórizálási okbol

Ilyesmi, hogy "irányzott területtűz" szerintem, mint fogalom, nem ismertek az egykori sorkatonák előtt. Mint egykori lövész rajparancsnok, úgy hívnám ezt, hogy tűzösszpontosítás. Mert így is hívták, talán ma is, ha van ilyesmi még. Akkor, amikor egy alegység minden fegyveréből, egy adott, szűkebb terepszakaszt tart, egységesen tűz alatt. Egyébként, harcászattal egybekötött lövészeteken is, célzott lövések kerültek leadásra, rövid sorozatokkal, a felbukkanó célokra, mozgás ( előrenyomulás ) közben is. Nem láttam olyan tanulmányt, de ez az én hibám, ahol statisztika lett volna arról milyen a sorkatonák lövészteljesítménye. Azt tudom, mit oktattak nekünk. Alap, vagy 3-as irányzékon rövid sorozat. Ennyi a lényeg. Gyalogsági harc, általában 300-400 méter távolról folyik, átlagban. Vagy kevesebbről. Nagyobb távolság esetén, már illik optikával felszerelt fegyverzettel rendelkezni. Az már viszont egy másik téma.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
Igen,és melyik gékarabély nem ránt el hosszabb sorozatnál?Ezért vezették be e tüzlökés üzemmódot az M16A2 modellen.
Két-három lövéses rövid sorozatot ír a szabályzat nem véletlenül.Ami egyébként tartható is az 600 lövés/perces tűzgyorsaság miatt.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
AK74 is kapott csőszájféket,és az sem kicsi.És szerintem érezhetően kevésbé ránt az AMD mint az AK.Jobban alkalmas a területtűz adására.Viszont a váltámasz szerintem is pocsék,egy Galil jellegű jobb lett volna rá.(de nekem igazábol a tus a preferáltam)
Csak egy tipp. Mivel lőttem éles AMD-vel is, és amúgy annyira tetszett, hogy utána vettem replikát, annak a válltámaszára tettem egy nagyobb, airsoftos gumi tusvéget. Úgy keress rá, hogy AK butt pad. Vagy valami ilyesmi. Az élesé elképesztően pocsék, de replikán nagyon kényelmes lett. Nem hiszem, hogy nagy költség lett volna, ha ilyesmit kap az éles is. Zárni lehet a válltámaszt, és annyira azért nem nagy, hogy aladályozzon deszanttérben, szerintem.