A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 063
16 244
113
A 30-06 ("thirty-aought-six") specifikusan az 1906-ban a Springfield (Mauser licenc) forgó-tolózáras puskához rendszeresített "spitzer" lőszert jelenti (7,62 x 63 Springfield ha jól tudom), a többi "30-as" lőszert nem! A 30-06 végeredményben a 8x57 IS Mauser amerikanizált, combosabb változata.Hasonlóképpen nem egyenlő a háború utáni 7,62 x 51 NATO lőszerrel.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
De,az SS109 a polgári jelöléssel 223Remington löszer egy fajtája.Ez aszt jelenti,hogy megfelel a töltényűri szabványnak,de azon belül egy halom féle lövedék-hajtótöltet variáció van.39M polgári nemzetközi jelölése a 7,62Russis,de az ami 30Russisnak is nevezi.30 ürméretjelzés,7,62nek felel meg(38=9mm,50=12,7mm,hüvelyszázdrészben mérve).30-06 stimmel,7,62x63.SS109 egy konkrét lövegék+hajtótöltet szabvány a 223 löszercsaládon belül.

Csak .223 nem pedig .223 Remington.A páncéltörő 5,56 -os sem .223 Magnum holott nagyobb a töltényűri nyomása mint normálnak(annak ellenére,hogy azonos a hüvelyhossz).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
A 30-06 ("thirty-aought-six") specifikusan az 1906-ban a Springfield (Mauser licenc) forgó-tolózáras puskához rendszeresített "spitzer" lőszert jelenti (7,62 x 63 Springfield ha jól tudom), a többi "30-as" lőszert nem! A 30-06 végeredményben a 8x57 IS Mauser amerikanizált, combosabb változata.Hasonlóképpen nem egyenlő a háború utáni 7,62 x 51 NATO lőszerrel.

Erről beszélek!Aztán még is .30-06-nak hívják.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Csak .223 nem pedig .223 Remington.A páncéltörő 5,56 -os sem .223 Magnum holott nagyobb a töltényűri nyomása mint normálnak(annak ellenére,hogy azonos a hüvelyhossz).
Magnum töltények nagyobb töltényüri nyomást produkáló,általában szallagos hüvelyerősitésű tltények,amik nem tölthetők be az azonos ürméretű szabvány fegyverekbe.223Remington Magnum konkrétan bele se fér a 223Remington töltényűrbe.De van olyan,mint pl 357Magnum forgópisztoly kezelni tudja a 38as és a 9mm Parabellum lőszert,de forditva ez nem igaz.Sörétes puskáknál is van egy ilyesféle lefele való kompatibilitás,12/76magnumhoz tervezet fegyver megeszi a 12/70es löszert-de forditva nem.Golyos puskáknál nincs ilyen kompatibilitás.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Magnum töltények nagyobb töltényüri nyomást produkáló,általában szallagos hüvelyerősitésű tltények,amik nem tölthetők be az azonos ürméretű szabvány fegyverekbe.223Remington Magnum konkrétan bele se fér a 223Remington töltényűrbe.De van olyan,mint pl 357Magnum forgópisztoly kezelni tudja a 38as és a 9mm Parabellum lőszert,de forditva ez nem igaz.Sörétes puskáknál is van egy ilyesféle lefele való kompatibilitás,12/76magnumhoz tervezet fegyver megeszi a 12/70es löszert-de forditva nem.Golyos puskáknál nincs ilyen kompatibilitás.

Az a Magnum lőszer aminek megemelt a töltényűri nyomása(civileknél általában más hüvelyt alkalmaznak).De a lényeg a megemelt töltényűri nyomás.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az a Magnum lőszer aminek megemelt a töltényűri nyomása(civileknél általában más hüvelyt alkalmaznak).De a lényeg a megemelt töltényűri nyomás.
Nem ennyire egyszerű.Amig a hüvely ugyanaz,vagyis a töltényüri nyomásemelkedés nem követeli meg az erősitett szallagos hüvelyt,addig nem magnum.Ráadásul golyos fegyvereknél az xyMagnum jelzés azt jelenti általában,hogy egy növelt hüvelyméret tartozik hozzá.Nemcsak hosszban,hanem általában palackossabb hüvelyű töltényt is jelent,többnyire a hövelytalp átmérő is nő,teljessen más a töltényűr.Gyakorlatilag egy másik kaliber,azonos ürméretben.Hogy szélsőséges szemléltetéssel éljek,a 7,92Mauser töltényt tekintjük az alapnak,a 7,92 páncéltörő puska lőszere,aminek a hüvelye egy nagyságrendel nagyobb,tekinthetnénk 7,92Magnumnak.A páncéltörő lövedékkel szerelt 7,92Mauser töltény viszont nem számit magnum lőszernek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Nem ennyire egyszerű.Amig a hüvely ugyanaz,vagyis a töltényüri nyomásemelkedés nem követeli meg az erősitett szallagos hüvelyt,addig nem magnum.Ráadásul golyos fegyvereknél az xyMagnum jelzés azt jelenti általában,hogy egy növelt hüvelyméret tartozik hozzá.Nemcsak hosszban,hanem általában palackossabb hüvelyű töltényt is jelent,többnyire a hövelytalp átmérő is nő,teljessen más a töltényűr.Gyakorlatilag egy másik kaliber,azonos ürméretben.Hogy szélsőséges szemléltetéssel éljek,a 7,92Mauser töltényt tekintjük az alapnak,a 7,92 páncéltörő puska lőszere,aminek a hüvelye egy nagyságrendel nagyobb,tekinthetnénk 7,92Magnumnak.A páncéltörő lövedékkel szerelt 7,92Mauser töltény viszont nem számit magnum lőszernek.

.338 Lapua Magnum?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
.338 Lapua Magnum?
338 régebbi kaliberekhez képest növelt hüvelyű lőszer.Most igy fejböl megnem mondom,melik a legrégebbi 338 löszer,a ma is létezők közül talán a Federal.Ami polgári életben jóval többféle lőszer van forgalomban,és a jelölésrendszer sem egy SI szabvány.Az SS109 és az M193 eggyaránt a 223Remington löszercsaládba tartozik.Vadászpuskákat általában nem egy bizonyos lövedékhez huzagolják.Katonai fegyvereket egy szabványlőszerhez otimalizálják,értve ezen egy bizonyos lövedék+löportöltet kombinációt
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 342
11 286
113
Az a vaj,hogy NATO tagként mindenben csak problémát okoz a 7,62×39.Nagyon egyszerű példával élve pl Irakban vagy Afganisztán ha bajba kerül egy magyar alegység még lőszert sem tud adni az aki segíteni megy.
Esszük nem esszük ezt már rég meg kellett volna lépni.Mindezt mondom úgy,hogy nem vagyok nagy rajongója az 5,56-nak.

Generálisom, akkor mi legyen a kotta szerinted?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Csak sz@r kütyükkel díszítették fel azt az AK-t, nem ebből látszik, hogy a modernizálás zsákutca. A bren2-nek én is örülök.
Ó, dehogynem. Nézd csak meg, hol is van az a bizonyos optika. :)

Az a vaj,hogy NATO tagként mindenben csak problémát okoz a 7,62×39.Nagyon egyszerű példával élve pl Irakban vagy Afganisztán ha bajba kerül egy magyar alegység még lőszert sem tud adni az aki segíteni megy.
Esszük nem esszük ezt már rég meg kellett volna lépni.Mindezt mondom úgy,hogy nem vagyok nagy rajongója az 5,56-nak.

Ez furi... Anno, jópár éve én voltam a 7.62x39 mellett az 5.56 ellenében és te védted az utóbbit... Azóta meg utána néztem és láttam, hogy a relatív instabilitáson (az alacsonyabb lövedéktömeg érzékenyebb a szélre, meg a röppályán az akadályokkal ütközésre) kívül eléggé egyformák.
Ja, aki az acélmagvas M43-as 7.62-t hasonlítja egy random ólommagvas 5.56x45-öshöz, az idióta. Pont.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ó, dehogynem. Nézd csak meg, hol is van az a bizonyos optika. :)



Ez furi... Anno, jópár éve én voltam a 7.62x39 mellett az 5.56 ellenében és te védted az utóbbit... Azóta meg utána néztem és láttam, hogy a relatív instabilitáson (az alacsonyabb lövedéktömeg érzékenyebb a szélre, meg a röppályán az akadályokkal ütközésre) kívül eléggé egyformák.
Ja, aki az acélmagvas M43-as 7.62-t hasonlítja egy random ólommagvas 5.56x45-öshöz, az idióta. Pont.
Hát,ez sem ennyire egyszerű.A nagyobb keresztmetszeti terhelés és a csónaktestű lövedék miatt a 43M 300méter felett jobb külballisztikailag.A lövedékkonstrukció miatt az SS109 200m-ig jobb a páncélátütő képessére,viszont kissebb az ölöhatása.Az M193nak kissebb volt az átütése,de nagyobb az ölöhatása a 43Mnél.Általánosságban elmondható,hogy a 43M stabilabb,és nagyobb a megállitóereje,vagyis a célban leadott ehergiája jobb,mint az SS109é.Gyakorlatilag meg azt a löszert érdemes használni,amit a szövetségeseink.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and sirdavegd

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Ó, dehogynem. Nézd csak meg, hol is van az a bizonyos optika. :)



Ez furi... Anno, jópár éve én voltam a 7.62x39 mellett az 5.56 ellenében és te védted az utóbbit... Azóta meg utána néztem és láttam, hogy a relatív instabilitáson (az alacsonyabb lövedéktömeg érzékenyebb a szélre, meg a röppályán az akadályokkal ütközésre) kívül eléggé egyformák.
Ja, aki az acélmagvas M43-as 7.62-t hasonlítja egy random ólommagvas 5.56x45-öshöz, az idióta. Pont.

Nem mondtam,hogy jobb lőszer az 5,56 de ha már karabélyvásárlásra adtuk a fejünk akkor csináljuk meg rendesen.

Számomra a legüdvösebb egy valamilyen modern karabély(HK433 az nagyon tetszik és túl sokat könyörögni sem kéne a germánoknak,hogy alakítsák át) 43M lőszerrel lenne HA nem lennénk NATO tagok de azok vagyunk így 5,56.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and sirdavegd

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem mondtam,hogy jobb lőszer az 5,56 de ha már karabélyvásárlásra adtuk a fejünk akkor csináljuk meg rendesen.

Számomra a legüdvösebb egy valamilyen modern karabély(HK433 az nagyon tetszik és túl sokat könyörögni sem kéne a germánoknak,hogy alakítsák át) 43M lőszerrel lenne HA nem lennénk NATO tagok de azok vagyunk így 5,56.
Valószinüleg a vadász előélet miatt én inkább egy 7,62NATO ürméretre optimalizált VHS-2 jellegű fegyvert választanák.De ahoz nagyon jol képzett,és gyakorlatban tartott hivatásos állomány kellene.Átlag egységeknek,tartalékosoknak meg az SS109 kaliberű VHS-2.Márha tényleg annyira jó,amennyire hirlik.AUGval lőttem,SUV is volt a kezemben(sajna hatástalanitott) nekem tetszik a bullpupp elremdezés.Sokan viszont ki nem állhatják.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Valószinüleg a vadász előélet miatt én inkább egy 7,62NATO ürméretre optimalizált VHS-2 jellegű fegyvert választanák.De ahoz nagyon jol képzett,és gyakorlatban tartott hivatásos állomány kellene.Átlag egységeknek,tartalékosoknak meg az SS109 kaliberű VHS-2.Márha tényleg annyira jó,amennyire hirlik.AUGval lőttem,SUV is volt a kezemben(sajna hatástalanitott) nekem tetszik a bullpupp elremdezés.Sokan viszont ki nem állhatják.

Azt a lőszert cipelni is kéne.Nem csak az a baj a puskalőszerrel,hogy kevésbé kezelhető a fegyver sorozatlövéskor meg hamar elfárad a lövő hanem,hogy adott mennyiségű lőszer nehezebb vagy adott tömegbe kevesebb lőszer fér.Ezen kívül ugye nehezebb fegyver is kell hozzá.Biztos észrevetted már,hogy minden puskalőszeres automata puska 10-es vagy 20-as tárral működik.Na ez is azért van mert a 30-as tár túl nehéz fegyvert eredményezne.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 987
113
Vajon a PKM ek meddig fognak maradni? Illetve átalakitják őket vagy vásárolnak később nato szabványú 7.62 löszerhez való pkm et? Mert gyártanak (bolgárok, szerbia igaz m84 variáns) vagy új géppuska lesz rendszeresítve?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 987
113
Azt a lőszert cipelni is kéne.Nem csak az a baj a puskalőszerrel,hogy kevésbé kezelhető a fegyver sorozatlövéskor meg hamar elfárad a lövő hanem,hogy adott mennyiségű lőszer nehezebb vagy adott tömegbe kevesebb lőszer fér.Ezen kívül ugye nehezebb fegyver is kell hozzá.Biztos észrevetted már,hogy minden puskalőszeres automata puska 10-es vagy 20-as tárral működik.Na ez is azért van mert a 30-as tár túl nehéz fegyvert eredményezne.
Lehet hogy ő úgy gondolja hogy minden lövész katona két ajtos szekrény :D
150 db 5.56 os löszer vs 150 db 7.62x51 es löszer. Pár kiló különbség azért lenne súlyban. 25-30 km után már k....a nehéz lenne.