A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
A cce jó általànos szín. a dpm és a flecktarn erdőben jobbak az biztos.
A cce t sokat használtam/használom, az európai erdőktől az afrikai kősivatagokig és sehol sem rossz.
De sokminden számít, még az is hogy hányszor lett kimosva:)
(egyébként túrázáskor flectarnba öltözök) Az biztos hogy olyan szín ami mindenhova jó nem létezik. A belga rejtőszínt nem értem hogy az hol lehet hasznos? Elképesztő színekből àll össze.
Én MTP előtt flecktarnt használtam, haveromék pedig az Atacs fg előtt, ahogy a volt barátnőm is, DPM-et. A flecktarn nem volt rossz, de a DPM volt a legfaszább mifelénk (Ékh). Az MTP meg a (kamu) MC labdába sem rúg mellettük (mondjuk van fotóm egy januári, kopár földvárnál ahol az MTP rajtam elég jól rejt).
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Európába a DPM meg a Flecktarn biztosan jobb mint a CCE a többit nem tudom.
A belga nyilván belgiumba jó.Vagy legalábbis szerintük. :D
Na az még egy elcseszett minta a bocin kívül, de úgy tudom a belgák sem vakok, csak a nemzeti öntudat viselteti még mindig velük. Tuti nem jó az se sehova. Viszint van az a vöröses svájci álca minta, nem jut az eszembe a neve, de a 2.vh végi német kamuflázs az alapja. Elég fura, de lehullott levelek közt (náluk) képek alapján egész jó.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 596
79 795
113
Na az még egy elcseszett minta a bocin kívül, de úgy tudom a belgák sem vakok, csak a nemzeti öntudat viselteti még mindig velük. Tuti nem jó az se sehova. Viszint van az a vöröses svájci álca minta, nem jut az eszembe a neve, de a 2.vh végi német kamuflázs az alapja. Elég fura, de lehullott levelek közt (náluk) képek alapján egész jó.

Ugyan ilyen alapon lehet jó a belga is.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 484
10 808
113
Én MTP előtt flecktarnt használtam, haveromék pedig az Atacs fg előtt, ahogy a volt barátnőm is, DPM-et. A flecktarn nem volt rossz, de a DPM volt a legfaszább mifelénk (Ékh). Az MTP meg a (kamu) MC labdába sem rúg mellettük (mondjuk van fotóm egy januári, kopár földvárnál ahol az MTP rajtam elég jól rejt).
Na igen az ATACS ot nem irtam. Mert a mintát ugyan ismertem de a nevét nem tudtam. Ma okosabban fekszem le aludni:)
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 484
10 808
113
Meglepő, hogy mennyire nélkülöz bármiféle karaktert, és ennek ellenére milyen jó terepen.
Pontosan. mert jól töri meg a formát és elmossa az éles vonalakat.
A magyar 87m is jó volt szerintem meg a szovjet idokbol valo evszakokra tervezett kapucnis álcaruhák. Mikor soros voltam még láttam a tavaszit meg az őszit igen jók voltak de a nevükre nem emlékszem
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Pontosan. mert jól töri meg a formát és elmossa az éles vonalakat.
A magyar 87m is jó volt szerintem meg a szovjet idokbol valo evszakokra tervezett kapucnis álcaruhák. Mikor soros voltam még láttam a tavaszit meg az őszit igen jók voltak de a nevükre nem emlékszem
Ezekre gondolsz?
http://combatgear.blog.hu/2013/10/24/1951m_alcazo_kezeslabas
http://combatgear.blog.hu/2014/11/26/hataror_munkasor_alcazo_kezes-labas
http://combatgear.blog.hu/2012/01/18/82m_kezeslabas
Ezek valóban jók voltak. Nem tudom már mikor nézegettem képeket, hogy felderítőket képeztek ki, és előkerültek ilyen álcaruhák is. Jók voltak nagyon. Egy hibájuk volt, hogy nem voltak elég amerikásak, és ezért kellett menniük (kellett egy az akkori divatnak megfelelő négyszínterep erdei minta, ami hajaz az m81-re, mutatván azt hogy mi milyen nagy nyugat-barátok lettünk. Oké, hogy akkor is majmolni kellett amerikát, de hogy csak ennyire sikerült, és maradt ez a sz*r húsz évig, na az már durva. Még szerencse hogy az UCP őrületből kimaradtunk, és ha már majmoltunk megint, ezúttal valami tűrhető jött ki 15M néven. De nézegess képeket a szlovénok saját multi-mintájáról. Igen jó lett. Van olyan FB lap, hogy slovenska vojska.)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 484
10 808
113
Ezekre gondolsz?
http://combatgear.blog.hu/2013/10/24/1951m_alcazo_kezeslabas
http://combatgear.blog.hu/2014/11/26/hataror_munkasor_alcazo_kezes-labas
http://combatgear.blog.hu/2012/01/18/82m_kezeslabas
Ezek valóban jók voltak. Nem tudom már mikor nézegettem képeket, hogy felderítőket képeztek ki, és előkerültek ilyen álcaruhák is. Jók voltak nagyon. Egy hibájuk volt, hogy nem voltak elég amerikásak, és ezért kellett menniük (kellett egy az akkori divatnak megfelelő négyszínterep erdei minta, ami hajaz az m81-re, mutatván azt hogy mi milyen nagy nyugat-barátok lettünk. Oké, hogy akkor is majmolni kellett amerikát, de hogy csak ennyire sikerült, és maradt ez a sz*r húsz évig, na az már durva. Még szerencse hogy az UCP őrületből kimaradtunk, és ha már majmoltunk megint, ezúttal valami tűrhető jött ki 15M néven. De nézegess képeket a szlovénok saját multi-mintájáról. Igen jó lett. Van olyan FB lap, hogy slovenska vojska.)
igen ezek azok. A 82m mintája szerintem tökéletes lenne általános ruhának, szerintem nálunk jobb lenne mint a szupermodern multicam. De asszem van valami NATO előírás hogy 5 színből kell állnia? Lehet rosszul tudom.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Na az még egy elcseszett minta a bocin kívül, de úgy tudom a belgák sem vakok, csak a nemzeti öntudat viselteti még mindig velük. Tuti nem jó az se sehova. Viszint van az a vöröses svájci álca minta, nem jut az eszembe a neve, de a 2.vh végi német kamuflázs az alapja. Elég fura, de lehullott levelek közt (náluk) képek alapján egész jó.
Alpenflage.
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 596
79 795
113
igen ezek azok. A 82m mintája szerintem tökéletes lenne általános ruhának, szerintem nálunk jobb lenne mint a szupermodern multicam. De asszem van valami NATO előírás hogy 5 színből kell állnia? Lehet rosszul tudom.

Nincs ilyen előírás.A NATO nem szól bele,hofy milyen a ruhád,mondjuk a Digit Flirára biztos furán néznének.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Nincs ilyen előírás.A NATO nem szól bele,hofy milyen a ruhád,mondjuk a Digit Flirára biztos furán néznének.
Hát az nem is különösebben jó (de jobb még mindig itthonra mint az MC klónok, szerintem) meg divatosnak se mondanám. Airsoft játékokon az oroszkodók is többnyire gorkákban nyomják. Mondjuk én pont nem.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 534
113
,,Parlamenti beszédében Orbán arra utalt, hogy azért kell a több pénz, mert „szomszédaink folyamatosan és lendületesen fegyverkeznek”.

http://m.hvg.hu/itthon/201821__katonapolitika__honvedseg__nato__egyedul_avilag_ellen

A plusz pénz fele szépen csendben eltűnik, a maradék fele elmegy a tartalékos szemfényvesztésre, a maradék negyedből esetleg lesz véve valami, amivel lőni lehet, de inkább katasztrófavédelmi képességre lesz...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 336
113
igen ezek azok. A 82m mintája szerintem tökéletes lenne általános ruhának, szerintem nálunk jobb lenne mint a szupermodern multicam. De asszem van valami NATO előírás hogy 5 színből kell állnia? Lehet rosszul tudom.
Abban a mintában volt hogy 2 m-ről se vettek észre túrázók, pedig csak az arcom elé lógott be egy ág miközben ültem. Egy keresési-elfogási gyakorlat során egy alacsony fenyvesben a keresett Hőr ezredes (még ruszkiban tanult) kézfejére is ráléptünk de mégse találtuk meg. Úgy 10m-ről kollegám premierben végig nézte egy fa tövében ahogy egy félrelépő pár lezavar egy menetet a kocsi motorháztetőn. Szóval nem volt azért rossz.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 737
113
,,Parlamenti beszédében Orbán arra utalt, hogy azért kell a több pénz, mert „szomszédaink folyamatosan és lendületesen fegyverkeznek”.

http://m.hvg.hu/itthon/201821__katonapolitika__honvedseg__nato__egyedul_avilag_ellen

Biztos hogy lendületesen fegyverkeznek? Nem csak a régi orosz technikát cserélik le korszerűbb nyugati technikára, hogy megszűnjön végre a függőség is?
A szomszédaink ugyanezt gondolták rólunk, amikor aláírtuk a Gripen szerződést?
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tindalos

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A tartalékosok miatt "jó" a feltöltöttség?
Szerintem részben igen.
,,Parlamenti beszédében Orbán arra utalt, hogy azért kell a több pénz, mert „szomszédaink folyamatosan és lendületesen fegyverkeznek”.

http://m.hvg.hu/itthon/201821__katonapolitika__honvedseg__nato__egyedul_avilag_ellen
Nos ha kicsit is logikusan utána gondolkodunk. Akkor egyrészt érthető hogy mit miért fognak "fejleszteni"
Induljunk ki a majd a rendelkezésre állható forrásokból és próbáljuk meg az adott tortát úgy szeletelni hogy mindenkinek jusson belőle egy ................
Mindannyian tudjuk hogy modern "össz" fegyvernemi rendszer sajnos drága múlatság. Még dandár szinteken is több milliárd dollár/euró. Főként még úgy hogy a kezed részben meg van kötve a fegyverrendszer választásánál. Továbbá az a katalógus ár amit kérnének érte egy cseppet magas. A részleteket mindenki képzeletére bízom. Nos egy ilyen beruházást a vidéki kisembereknek is el kell adnod. Mert ők magaslóról tesznek rá hogy ép nagy mellbeveregetéssel veszünk xy fegyverrendszert közben a pistááának az elhanyagolt vesekője ép a távozni készül a jó minőségű magyar útak miatt. Képzeljük el hogy ilyen helyzetben pistaaa vajon mit gondolna,meg a többi átlag ember.
Mivel leleményes a magyar. Jó magyarosan (kreatívitásból még mindig igen jók vagyunk) nos a felmerült helyzetet magyarosan (hogy mindenki megkapja azt a bizonyos szeletett) meg fogja oldani.
Kezdjük a Nato köteletzetségünkkel. Szerintem az a sokat emlegetett nehéz dandár fel fog állni. Mivel "csak" dandár szinten várható komolyabb fejlesztés valamint a nato nem feltétlenül írja elő a szent és sérthetetlen usa technikát. így több mint valószínűleg a várható költségek miatt is v4 féle beszerzésekre tippelnék nehéz technikákban. Plusz a légierő tekintettében is. Kiképző gépek,gripenek képesség kibővítése,heliknél a francik jó esélyesek stb. Ha létszámilag nézzem két-három dandárra valót legalább minimum a látszatra fel fognak szerelni. Így a nato felé is részben saját magunk felé is a vállalt kötelezetségekkel el tudunk számolni majd. De! De most jön a magyaros csavar.Országvédelmi feladatokról is beszéltek. Egy nato meg egy országvédelmi feladat hogyan fér meg egymás mellett? Úgy hogy egy országvédelmi feladathoz elég egy millicia jelegű katonai alakulat is. Lásd az új tartalékos rendszert,rendszereket.Ebből kifolyólag nem muszáj a legmodernebb eszközökkel ellátnod. Mivel legfőbb feladatta a honvédség mellet annak létszámpótlása, támogatása és az ország biztonságának,"fenntartása". (országvédelem,országvédelmi feladat) Lényegében a honvédséghez szorosan,kötődő szervezet. "Alá tartózó". Így van egy kiskapud arra hogy olcsóbb keleti fegyverekkel (honvédség jelenlegi szovjet eredettűit tartalékba, remélhetőleg legalább felújítás után) orosz,kínai eredetüket is be tudjanak szerezni. Itt kisebb fegyverekre gondolok. Nem okvetlenül nehéz vasakra.
Keleti nyitás. Így a "jó" keleti kapcsolatokat is fent tudják tartani. Valamint ki lehet használni az ebből adódóakat. Ki fogják használni? Szerintem ahogy a Mihukat,minyolcakat meglépték minden további nélkül meg "fogják"tudni lépni ezt is.
 
  • Tetszik
Reactions: marton and tindalos

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 764
113
Szerintem részben igen.

Nos ha kicsit is logikusan utána gondolkodunk. Akkor egyrészt érthető hogy mit miért fognak "fejleszteni"
Induljunk ki a majd a rendelkezésre állható forrásokból és próbáljuk meg az adott tortát úgy szeletelni hogy mindenkinek jusson belőle egy ................
Mindannyian tudjuk hogy modern "össz" fegyvernemi rendszer sajnos drága múlatság. Még dandár szinteken is több milliárd dollár/euró. Főként még úgy hogy a kezed részben meg van kötve a fegyverrendszer választásánál. Továbbá az a katalógus ár amit kérnének érte egy cseppet magas. A részleteket mindenki képzeletére bízom. Nos egy ilyen beruházást a vidéki kisembereknek is el kell adnod. Mert ők magaslóról tesznek rá hogy ép nagy mellbeveregetéssel veszünk xy fegyverrendszert közben a pistááának az elhanyagolt vesekője ép a távozni készül a jó minőségű magyar útak miatt. Képzeljük el hogy ilyen helyzetben pistaaa vajon mit gondolna,meg a többi átlag ember.
Mivel leleményes a magyar. Jó magyarosan (kreatívitásból még mindig igen jók vagyunk) nos a felmerült helyzetet magyarosan (hogy mindenki megkapja azt a bizonyos szeletett) meg fogja oldani.
Kezdjük a Nato köteletzetségünkkel. Szerintem az a sokat emlegetett nehéz dandár fel fog állni. Mivel "csak" dandár szinten várható komolyabb fejlesztés valamint a nato nem feltétlenül írja elő a szent és sérthetetlen usa technikát. így több mint valószínűleg a várható költségek miatt is v4 féle beszerzésekre tippelnék nehéz technikákban. Plusz a légierő tekintettében is. Kiképző gépek,gripenek képesség kibővítése,heliknél a francik jó esélyesek stb. Ha létszámilag nézzem két-három dandárra valót legalább minimum a látszatra fel fognak szerelni. Így a nato felé is részben saját magunk felé is a vállalt kötelezetségekkel el tudunk számolni majd. De! De most jön a magyaros csavar.Országvédelmi feladatokról is beszéltek. Egy nato meg egy országvédelmi feladat hogyan fér meg egymás mellett? Úgy hogy egy országvédelmi feladathoz elég egy millicia jelegű katonai alakulat is. Lásd az új tartalékos rendszert,rendszereket.Ebből kifolyólag nem muszáj a legmodernebb eszközökkel ellátnod. Mivel legfőbb feladatta a honvédség mellet annak létszámpótlása, támogatása és az ország biztonságának,"fenntartása". (országvédelem,országvédelmi feladat) Lényegében a honvédséghez szorosan,kötődő szervezet. "Alá tartózó". Így van egy kiskapud arra hogy olcsóbb keleti fegyverekkel (honvédség jelenlegi szovjet eredettűit tartalékba, remélhetőleg legalább felújítás után) orosz,kínai eredetüket is be tudjanak szerezni. Itt kisebb fegyverekre gondolok. Nem okvetlenül nehéz vasakra.
Keleti nyitás. Így a "jó" keleti kapcsolatokat is fent tudják tartani. Valamint ki lehet használni az ebből adódóakat. Ki fogják használni? Szerintem ahogy a Mihukat,minyolcakat meglépték minden további nélkül meg "fogják"tudni lépni ezt is.

Van aki ennél egyszerűbben is megoldaná. Lengyelország fizetne is ezért...

https://www.politico.eu/article/nat...billion-for-permanent-american-military-base/