A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Na most, hogy az első lépcsős alakulatoknál milyen szintű kiképzés volt azt nem tudom, de én lőttem kilencet. Volt olyan haverom aki hármat!!! Kb. az összes ismerős hasonlóról számolt be. A régi sorkatonaság is több száz milliárd forintba került, ha rendeset akarsz csinálni, rendes kiképzéssel az még több. Ezt ugyebár a társadalommal is le kell nyeletni költségoldalról. Abban meg biztos lehet, hogy kb. mindenki megakarná úszni a dolgot. És, mivel nyitva vannak a határok.....

Én lőttem vagy 1500 lőszert a másfél év alatt. Vaklőszert el nem tudom képzelni mennyit még. A bal szeme kicsit gyengébb is lett, leszerelés után vettem észre, mert balkezes vagyok és bal szemmel céloztam. Alapkiképzés után egymást érték Szombathelyen a harcászatok és lőkiképzések, hadgyakorlatok. 1987-88. Nem volt egységes a Néphadsereg kiképzettsége, de erről itt már többször is értekeztünk és egyetértettünk ebben. Sorkatonaság úgy lehetne ma hogy rendes fizetésért, akit behívnak. Kiképzés hétfő - péntek és hétvégén mindenki menjen haza. Meggyőződésem, ha rendesen kidolgoznák, elviselhető lenne a mai fiatalok számára is. Mi is elviseltük és végigcsináltuk, pedig előtte hallottuk a sok hülyeséget, hogy mi vár ránk. Más kérdés, ahogy már írtuk itt, teljesen alkalmatlan a rendszer, hogy újra bevezessék. Nem lehet ma megcsinálni. Mondjuk egyből következik ebből, háború esetén, a semmiből, hogy mozgósítanák a 20 - 40 éves férfi korosztályt és hova ? Ha már egyszer semmi és senki nincs, ami és aki alkalmas lenne azonnal, több tízezer ember katonai kiképzésére hazánkban.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Európai államok, ahol van kötelező sorkatonai szolgálat:
  • Norvégia (NATO-tagállam)
  • Dánia (NATO-tagállam)
  • Észtország (NATO-tagállam)
  • Görögország (NATO-tagállam)
  • Törökország (NATO-tagállam)
  • Ciprus
  • Fehéroroszország
  • Finnország
  • Svájc
  • Ausztria
  • Moldova
  • Ukrajna
  • Oroszország
Ausztriában 2013-ban szavaztak arról, hogy fenntartsák-e, és 59,8 százalék igennel voksolt; Svájcban ugyancsak 2013-ban tartottak népszavazást erről is, és 73,2 százalék a sorkatonaság mellett szavazott.
A svédeknél a lakosság 72 %-a szeretné a sorkötelezettséget - bár a színesekből nem tudom hogy húzzák majd ezt ki.
Azért a társadalom hozzáállása a kérdéshez is nagyon sokat számít.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Horn Gyula vezette be a sorkatonaságot?:)
Nem, de akkoriban 2 dolgozó szülő nem tudta eltartani a gyerekét, hogy elvégezzen egy középiskolát.
Gondolom te nem úgy kezdted az életed, hogy szüleid közölték, hogy nem mehetsz főiskolára, hanem irány az első melóhely és minden pénzt nyomunk vissza a hitelekbe.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and svajcibeka
T

Törölt tag 008

Guest
... A libsi agymosás azért meghozta az eredményét majd egy generáció alatt. Hülyének nézik akit érdekel az ország, aki meg fegyveres szolgálatra adja a fejét, azt meg még jobban.......
Anno unokatesóm, akinek igen erős hajlama volt epilepsziás rohamokra nem vittel el a papírjait és eltitkolta az orvosin, hogy bevigyék mert ciki lett volna, hogy az összes haverja volt katona, ő meg nem. Nem akart selejt lenni. Végig nyomta a másfél évet probléma nélkül.
Más idők voltak akkoriban. Az én időmben már az volt a menő aki el tudta sztorizni, hogy úszta meg a sereget. :(
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Kb 7 évről beszélsz.

Sándor véres hódítása után a szelekuidák uralták hetven éven át, majd független görög királyság alakult a területen a Görög-Baktriai állam, amely százhuszonöt évig állt fenn. Az utolsó indo-görög királyság pedig krisztus után tízig létezett, merthogy az indiai hódítás is siker volt. Afganisztán története a gigantikus népirtásokkal és az őslakosokra mért megsemmisítő vereségekkel teli hódítások sorozata. A két ismert legsúlyosabb Nagy Sándor és Dzsingisz hadjárata volt, szó szerint kő kövön nem maradt utánuk a régi világból.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Hajdú-Bihar megyében folyamatos a kiképzés, sőtt itt van a legtöbb tartalékos is a megyék közül. Én az egyetem miatt nyáron vállaltam tömbösítve, de folyamatosan hívogatnak, hogy most is letudhatok egy pár napos modult, meg a jövő hónapban is, tehát rugalmasak nagyon. Már vagyunk vagy félezren lassan hajdúba. Szabolcsba ahol leépítették a haderőt van 20 fő. Megint kiütközik az esztelen haderőleépítés... Mi Debrecenben rendesen a katonák között, a laktanyába, gépek, harcjáművel között vagyunk. Ezzel szemben amikor egy szabolcsi, vagy alakulattól messze eső járásban a falusi iskola tantermébe vannak a foglalkozások az nem annyira motiváló ez egyértelmű.
Ezért kellene megyénként minimum egy zászlóalj hivatásos állomány, saját laktanyával, ahova MEGYEI szinten vonulhatnak be a népek.
Nagyon örülök, hogy megalakult az ÖTT, sőtt ha elérjük valóban a 2024 es harckészséget, akkor több haszna is lesz mint egy sorkatonai rendszernek. Csak hát ezt a járási dolgot kellene megyei szintre átalakítani. Sajnos csak abból a 20 kilóméteres körzetből van normális jelentkező szám, ahol van ma is alakulat.
Augusztusra szerintem már rendben lesznek a dolgaim, utána lehet jelentkezek én is (hogy is mondták? Aki egyszer viselt uniformist, mindig egyenruhás marad...). Nálatok egyszer voltam, még jó régen indultam a Bocskai portyán, és azt hittük, bent a laktanyában van a rajt. Hát nem ott volt, de olyan szépen nyugodtan szétnéztünk bent, hogy na. A kutya nem szólt hozzánk. Lehet külföldieknek néztek minket a full BW szerelések miatt. :)
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Gyerekek először, a kiképzési rendszert kell modernizálni, gyaktereket, lőtereket rendbe rakni, kiképzési eszközrendszert rendszeresíteni, imitációs eszközöket vásárolni tonnaszám, eldönteni, hogy mire is akarunk kiképezni satöbbisattöbbi. Ellátást megszervezni, (még mindig macerás ruhával ellátni a meglévő állományt is harcászati felszerelésről nem is beszélve) A rendszer semmiféle sorkatonaságot nem bírna még el logisztikailag, még az ÖTT-sek ellátása valamint az alapképzés utáni további képzésükről sincs lófütty se megoldva (el kéne felejteni a járási rendszert, és megyéset összehozni), ehhez is kéne gyakorlótér fejlesztése, több tízezer új sátrat kéne beszerezni mert a határon szétmentek (ez folyamatban van hálistennek) alapvető személyi felszerelést adni mindenkinek ami nem tártáska meg acélbili. Ha logisztikailag képesek vagyunk ezt megoldani akkor lehet sorkatonaságot valamilyen formában (önkéntes támogatott rendszer) újraalkotni. Pl, HM támogatott egyetemi oktatás 9 hónap katonaságért. vagy valami hasonló megoldás.
Bánná a fene ÖTT-s szempontból, hogy nincs pénz semmire, meg amúgy sincs semmi, ha lehetne hozni a sajátod, és ebbe beleszállnának valamennyi összeggel. Nekem van mindenem (nyilván a gépkarabélyt leszámítva), igazából semmi sem kéne a cégtől.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Nem lenne dac, örülnének és csak nevetnének egy jót. A libsi agymosás azért meghozta az eredményét majd egy generáció alatt. Hülyének nézik akit érdekel az ország, aki meg fegyveres szolgálatra adja a fejét, azt meg még jobban.
Én pont ezért néztem értetlenül tavaly, hogy oké, hogy a Ludovikások közt rengeteg a lány, na de hogy az egyszerű kopaszok közt is mennyi volt... És nem ilyen bajuszos, 100 kilós asszonyok, hanem olyan csajok, akik után nem győztem még alakzatban is megfordulni, nem még étkezni, mikor tele volt az ebédlő. A lányokat érdekli a katonaság a csávókat meg már nem? Mi lett ezzel a világgal?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Ha szerzodeses lennel jarna ruha penz ha hivatasos akkor is plusz utalvaany. Az ott nem tudom vane hasonlo hozzajarulas de lehet van kitudja csak nemverik nagydobra lehet mert szuk a keret es maguknak kell nem lehet tudni
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
A kikepzesen persze mi is 2 hetig tartaskaval toltuk alapkiken /pedig ki volt osztva a malha soknak mar akkor volt sajatja/2 het utan mar malhaba nyomtuk./ a tartaskas resz is resze a kikepzesnek kotelezo valamennyi ido azt ha vege mehet a sajat akar/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Ott is a tartaskas kikepzes resze a kikepzesnek /had szopikaljon az ember fia lanya es ertekelje a malhat/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Sisakbol airsoftosat nem engedelyeznek csak ha van tanusitvany hogy megfelel katonai alkalmazasra vagy kibir x joule energiaju behatast.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Sisakbol airsoftosat nem engedelyeznek csak ha van tanusitvany hogy megfelel katonai alkalmazasra vagy kibir x joule energiaju behatast.
Az oké, hogy mehetnek játék mellények, jelmezek, de airsoftos sisak az már túlzás lenne. Nekem eredeti PASGT bilim van, meg vagy négy taktikai mellényem. Ebből egy univerzális színnel, de nem felel meg az amerikás divatnak, meg egy MTP, ami meg színben tökéletesen passzolna a rendszerhez.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
Az oké, hogy mehetnek játék mellények, jelmezek, de airsoftos sisak az már túlzás lenne. Nekem eredeti PASGT bilim van, meg vagy négy taktikai mellényem. Ebből egy univerzális színnel, de nem felel meg az amerikás divatnak, meg egy MTP, ami meg színben tökéletesen passzolna a rendszerhez.


Honnan szeded te ezeket a buta dolgokat?
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 136
4 209
113
Én lőttem vagy 1500 lőszert a másfél év alatt. Vaklőszert el nem tudom képzelni mennyit még. A bal szeme kicsit gyengébb is lett, leszerelés után vettem észre, mert balkezes vagyok és bal szemmel céloztam. Alapkiképzés után egymást érték Szombathelyen a harcászatok és lőkiképzések, hadgyakorlatok. 1987-88. Nem volt egységes a Néphadsereg kiképzettsége, de erről itt már többször is értekeztünk és egyetértettünk ebben. Sorkatonaság úgy lehetne ma hogy rendes fizetésért, akit behívnak. Kiképzés hétfő - péntek és hétvégén mindenki menjen haza. Meggyőződésem, ha rendesen kidolgoznák, elviselhető lenne a mai fiatalok számára is. Mi is elviseltük és végigcsináltuk, pedig előtte hallottuk a sok hülyeséget, hogy mi vár ránk. Más kérdés, ahogy már írtuk itt, teljesen alkalmatlan a rendszer, hogy újra bevezessék. Nem lehet ma megcsinálni. Mondjuk egyből következik ebből, háború esetén, a semmiből, hogy mozgósítanák a 20 - 40 éves férfi korosztályt és hova ? Ha már egyszer semmi és senki nincs, ami és aki alkalmas lenne azonnal, több tízezer ember katonai kiképzésére hazánkban.
A rendszerváltás előtti, és utáni időket azért ne nagyon keverjük, mert ég és föld a kettő!
Én Baján voltam katona 1993-ban. Mentősként jártam biztosítani lövészeteket, kézigránátdobást, és az volt az általános, hogy kiképzéskor lőhettél 3 egyes lövést, meg egy nagyon rövid sorozatot. Még a hüvelyekkel is el kellett számolni utána!
Ellátósokra, javítósokra, légvédelemre, rádiósokra, stb. ugyanezek vonatkoztak. És kiképzés után is csak a sima lövész katonák voltak azok, akik lőhettek többet. Tehát a dandár több mint fele nem is látott a "kiképzés" után közelről fegyvert.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Nekem egy sposn megcsak nem is taktikai mellenyem csak heveder em van /sso/ / nagyon nem amerikas gyakteren loteren misszioba vagy hadgyakorlton a kutyat nem erdekli hogy mi van rajtam /max mint embert hogy honnan van vagy jo e vagy szar? Olcso vagy draga?/ dd sorakozon vagy ha fotosok jonnek persze mimdig ki van emelve hogy egyseges oltozek. /pl nallunk egy tipusu fekete kotott sapka volt hogy nem volt rendszeresitve de az egesz zaszloaljnak kellett vennie csak azt a fazont tipust es ha egyseges ruhztot kertek elfogadtak meg a laktnyaba is!!!dandarsorakozon is!!!/nem volt pedig rendszeresitett ruhadarab/ ugyhogy meg az oltozkodesi szabajzat is kiskapus...nem hogy gyakter loteri viselet... /kikepzes az teljesen mas azt mondjak tartaska akkor tartaska. /ez olyan hogy nem vihetsz geppuskat ha karabelyr kepeznek ki epp./
 
D

danielblack

Guest
Ha színben, mintázatban nem üt el nagyon, akkor más hátizsákot használhatsz például.