A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Számomra azért volt ez még kérdés, mert a CGB-n is láttuk párszor, hogy némely alakulatoknál egységesen barna cuccok lettek kiosztva, tehát azért akad egy irányvonal. Most ettől új játékosként eltérni mennyire lenne szerencsés, az nem volt világos, de akkor nem probléma, megértettem.
Nemzetközi gyakorlaton elvárt, hogy ha van lehetőség rá, akkor egységesnek kell lenni, (ott Pl megkapod mellé a CB színű 35 literes hátizsákot is, vagy pedig a céges BW zsákot) meg ahol tud osztani használhatót akkor szerintem nem panaszkodik érte senki, hogy nem a tártáskát kapja.
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
http://ahaza.blog.hu/2018/06/04/a_semlegesseg_nem_jelentene_uj_rendszervaltozast

Röviden: a csávó anno a Néphadsereg költségvetésének befagyasztását javasolta (persze kiröhögték), most a Nato tagság ellen írt "vitaiindítót", mondjuk ehhez képest nem lehet kommentelni.
Elfogadom mint véleményt de azért nem kéne ilyen marhaságokat írni: "sajtóinformációk szerint – 50 harcjárművet, közöttük négy Abrams harckocsit és nyolc Bradley gyalogsági harcjárművet telepítettek, állandó jelleggel, a tatai laktanyába." Vagy csak én nem tudok erről? Mer' akkó' nem szóltam.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Hagyd már ezt a szavazatvesztéses hülyeséget! Mintha a kormányra szavaznának azok, akik szerint a honvédelem hülyeség! Kit érdekel, hogy a budapesti ellenzéki szavazók hogy állnak tótágast!
A közmunkásokra gondoltam, nem a pesti ellenzéki szavazókra.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 616
113
http://ahaza.blog.hu/2018/06/04/a_semlegesseg_nem_jelentene_uj_rendszervaltozast

Röviden: a csávó anno a Néphadsereg költségvetésének befagyasztását javasolta (persze kiröhögték), most a Nato tagság ellen írt "vitaiindítót", mondjuk ehhez képest nem lehet kommentelni.
Elfogadom mint véleményt de azért nem kéne ilyen marhaságokat írni: "sajtóinformációk szerint – 50 harcjárművet, közöttük négy Abrams harckocsit és nyolc Bradley gyalogsági harcjárművet telepítettek, állandó jelleggel, a tatai laktanyába." Vagy csak én nem tudok erről? Mer' akkó' nem szóltam.

Erre gondolt :

http://m.origo.hu/itthon/20150819-otven-katonai-jarmuvet-telepiteni-az-usa-magyarorszagra.html
 
  • Tetszik
Reactions: Pista a hegyről

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Pedig ez mar 2015 ota nyilt dolog. Az amik telephelye hamgarjai mar evek ota ki van vallasztva
 
M

molnibalage

Guest
https://forum.htka.hu/threads/beszélgető.489/page-175#post-458457

Ez alapján érdekes kérdés, hogy ha valaha elszánja magát a vezetés a 2K12 Kub cserére, akkor helyette mit lenne érdemes.
  • A Mistral az ugye adott.
  • A Patriot nagyon drága és nem is vagyok benne biztos, hogy kell 100 km feletti HMZ-s SAM hazai viszonyok mellett.
  • A SAMP-T eszement drága rakétákkal bír, de elérhető vale a 100 km táji HMZ. (Aster-15 esetében hozzávetőleg 27 millió euro, míg az Aster-30 esetében cirka 34 millió euro egy rakéta .)
  • A NASAMS HMZ Kub léptékű, de a rakéta itt is drága bár nem európai drágaságú, mert a 2 millás AMRAAM azért filléres bármelyik Aster-hez képest.
Vesszek meg, de nekem a Buk-M2E szimpatikusnak tűnik, de nem full dandár, arra nem telne. Az orosz 360 fokos célfelderítő radar helyett alternatíval és két osztállyal (egy dandár fele) elég szép rakéta és célcsatorna mennyiség van. Csak ugye orosz...

A másik lehetséges alternatíva a NASAMS2, de combosabb radarral és vagy ragaszkodunk AMRAAM-hoz (szuverenitás szerint már hallom a károgókat) vagy akkor ESSM (itt szuverenitás?) vagy akkor egyei módon Meteorral. (Jóóóóóóóóóóó drága...)
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Hagyjad, 15-20 év van a nyilatkozatok közt, 89 más világ volt. Viktor nagy lógós hírében állt Keszthelyen az aknavetősöknél. Persze 20 éve én is rendszeresen hamisítottam írnokként a katonakönyveket, 1 napos eltáv helyett kettő,vagy 0 helyett 1 nap bevett dolog volt hogy nem kellett felmosnom a hosszúpályát. Persze kb évekkel játszottam cserébe.
Jelenleg: 18-20 éves gyerekek nem dolgoznak sehol, ha dolgoznak is a munkájuk nem ér semmit. 1 év kötelező sorkatonaság mindenkinek, nőknek is (egyenjogúság van, meg rájuk is fér némi rend tanulás), felmentés csak a korábban rokkantosítottaknak. Ha nem tetszik , elmehet, vagy nem vonul be, de akkor fizet, a havi minimálbért egy összegben a bevonulás napján. Ha na nem, akkor levonják neki adósságként, akár 100 év múlva is , kamatokkal,örökségre ráterhelhetően is, külföldi bankszámláról is, napi 3000ft közmunkával vagy 5000ft sittel megváltható. Kóter = kényszermunka , lehet választani: Mecsek - urán, Recsk - réz, Bakony környéki bányák- szén. Ez cirka 90000 fő/év, ebből rehab (pl xxl szemüveg) miatt kiesik 10000 fő, marad 80000, ebből két részletben bevonul 40-40000 fő, Június-Január. 1 év alatt megfelelő hozzáállással bármire bárki kiképezhető, 6 hónap alap kiképzés, 6 hónap tényleges szoli. Értelem szerűen öregek váltása 6 hónap után.
Jelenleg van cirka 180000 közmókás, Lázár Jani szerint annak fele a büdös életben nem fog dolgozni, én igazat adok neki, pláne hogy a maradék is max 4-6 órát dolgozik amiből a tényleges munka kb a fele. És erre van havi 50-60000 ft per koponya + adókedvezmény a gyerekek után. Ez a pénz beforgatható lenne a sorállomány számára, ugye cirka havi 50000ft/fő, munkahelyet generálna mert ennyi embert el kell ugye látni mindennel, plusz volna hely a 180-ból 80000 közmunkás számára a munkalehetőségre a bevonulók helyett.Természetesen oroszos - poroszos fegyelem hogy a tiszthelyettesek és a tiszt urak se lazuljanak,csábuljanak ,korrumpálódjanak.
Viszont 1-2 év és rend van a fejekben.
Természetesen ilyen soha nem lesz, meg is nyúznának érte minket nyugatról, és itthon az Index féle oldalakon.

Tetszik ez a gondolatmenet. Néhány hozzáfűzni valóm van:
Az egy év sorkatonai szolgálatot nem úgy kéne elképzelni mint annó, helyette gyanítom lehetne nyugatiasabb irányelvek szerint, kiemelten a kiképzésre, és a katonai feladatokra helyezve a hangsúlyt, nameg a fegyelemre. Bár nem tudom, hogyan lehetne a mai 18-20 éveseket fegyelmezni, mikor mindenhez joguk van, és kötelességtudatuk semmi. Erre is biztos ki lehetne dolgozni a megfelelő módszertant, de a kiképzőket is folyamatosan képezni, és ellenőrizni kéne, a visszaélések elkerülése miatt. A férfi-nő egyenjogúságot díjazm, bár a feminácik eret vágnának magukon, mert persze ennyire nem akarnak egyenjogúak lenni.
Talán nem is sorkatonaságnak, hanem mondjuk Honvédelmi közszolgálatnak, vagy ilyesminek is hívhatnánk, így kevésbé lenne szitokszó, jobb lenne a marketingje.
A sorállomány, az alap kiképzés után jelentkezhetne külömböző képzésekre is, mint gépkocsivezető, gépkezelő, nyelvi és elméleti kurzusok, amik később a civil életben is hasznosíthatók. (Szintén jobb marketing, plusz a szivatások helyett ezzel töltheti az időt, és képzettebb, többfunkciós munkaerő kerül ki. Azért 5-6 hónap intenzív oktatás, akiképzés, és gyakorlatozás mellett megoldható.)
A leszerelt állomány ezután több irányba is választhatna, mondjuk akinek megtetszik, már könnyebben juthasson a szerződéses egységekbe, hiszen alkalmas rá, más részük mehetne az ÖTT-be, míg aki egyiket sem szeretné, az egy ÖTT-s szerződési ciklus (Pl 1-3 év ideig) külön adót, (Pl.: honvédelmi hozzájárulás címén) fizessen, függetlenül attól, hogy külföldre megy-e. Pl a fenti adóssági rendszerhez hasonlóan, később is behajtható legyen.
Ha jól kommunikálják le, és jól hajtják végre, még akár pozitív is lehetne a társadalmi visszangja. Nem beszélve a hatalmas mutyi lehetőségről (hátha olvassi illetékes elvtárs is :D)

Az, hogy ez mennyire tetszik nyugatnak, meg pont le kellene tojni, ez az ország saját belügye, semmi köze hozzá egyik nyugati országnak sem.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
https://forum.htka.hu/threads/beszélgető.489/page-175#post-458457

Ez alapján érdekes kérdés, hogy ha valaha elszánja magát a vezetés a 2K12 Kub cserére, akkor helyette mit lenne érdemes.
  • A Mistral az ugye adott.
  • A Patriot nagyon drága és nem is vagyok benne biztos, hogy kell 100 km feletti HMZ-s SAM hazai viszonyok mellett.
  • A SAMP-T eszement drága rakétákkal bír, de elérhető vale a 100 km táji HMZ. (Aster-15 esetében hozzávetőleg 27 millió euro, míg az Aster-30 esetében cirka 34 millió euro egy rakéta .)
  • A NASAMS HMZ Kub léptékű, de a rakéta itt is drága bár nem európai drágaságú, mert a 2 millás AMRAAM azért filléres bármelyik Aster-hez képest.
Vesszek meg, de nekem a Buk-M2E szimpatikusnak tűnik, de nem full dandár, arra nem telne. Az orosz 360 fokos célfelderítő radar helyett alternatíval és két osztállyal (egy dandár fele) elég szép rakéta és célcsatorna mennyiség van. Csak ugye orosz...

A másik lehetséges alternatíva a NASAMS2, de combosabb radarral és vagy ragaszkodunk AMRAAM-hoz (szuverenitás szerint már hallom a károgókat) vagy akkor ESSM (itt szuverenitás?) vagy akkor egyei módon Meteorral. (Jóóóóóóóóóóó drága...)

Vagy jót veszünk vagy olcsót.Vagy jót nevetséges mennyiségben,hogy ki tudjuk köhögni az árát.Egyébként soha nem értem pl azt amikor a lengyelek kárognak mert drága fenntartani a Leopardokat.A sereg az egy olyan befektetés ami azt biztosítja,hogy legyen ország.Soha nem lesz gazdaságosan fenntartható jó hadereje senkinek.Ilyen még soha nem létezett a történelemben és valószínűleg soha nem is fog létezni.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 255
37 147
113
Néhány üteg S 350E Vityaz se volna rossz meg egy rakat Pantzir. Orosz gyártmányok sajnos
 
M

molnibalage

Guest
Néhány üteg S 350E Vityaz se volna rossz meg egy rakat Pantzir. Orosz gyártmányok sajnos
Az első exportja a holdban van jelenleg, mert még az oroszoknál sincs egyetlen osztály sem, ezeknek kellene a megmarad Sz-300PSz-eket leváltani első körben. A Pancír nem csapatlégvédelmi, nekünk meg az kéne. A Pancír szigorúan nézve annyira az Sz-300/400 kiegészítő rendszere, hogy nincs értelme megvenni anélkül.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Jo ez nagyon alternativ es nagyon nagyon mi lenne ha lessz.
De milenne ha megvennenk a finnek bukm1 eit es egy nagyjavitas oroszorszagban kereten belul tortenne veluk valami csoda mint pl kepessegbovules? Vajon lenne belolle cirkusz?
 
M

molnibalage

Guest
Jo ez nagyon alternativ es nagyon nagyon mi lenne ha lessz.
De milenne ha megvennenk a finnek bukm1 eit es egy nagyjavitas oroszorszagban kereten belul tortenne veluk valami csoda mint pl kepessegbovules
A Buk-M1 az egy továbbfejlesztett Kub-M3 szerűség jobb rakétával és több célcsatornával a TEL---> TELAR váltás miatt ami kapott egy sokkal durvább AVR-t és vezetési pontot ami többfunciós lett (Poljana-D4). Nem kéne megvenni egy ennyire régi rendszert, mert drága és annyira nem előre lépés és egy ma 30 éves eszköz hosszútávú logisztikája úgy, hogy "csak orosz" az felejtős. Én nem úgy képzelem el a fejlesztést, hogy veszünk egy 30+ éves rendszert. Az első Buk-M1 ezred 1987-ben érkezett Magyarországra...

A meglevő korszerűsített Kub célcsatornája kevés, de FDC-be integrálás + IR kamera + indítás utáni végfázisos célmegvilágítással elég korrekt helyi szinten ma is. Erre lecserélni egy csupasz Buk-M1-et az én vélemény szerint semmi érteme a fentiek miatt.
 
M

molnibalage

Guest
Az oroszok már Szíriába is elvitték az S350 Vityaz t. Ez egy 2017 hír.
Ez önmagában nem érv. Az első Sz-300/400 indítók tűzvezető radar nélkül voltak ott egy ideig...

A Pantzir nagyon hatékonyan működött a cirkálórakéták ellen Szíriában.
Erre aztán végépp semmiféle forrás nincs. Igen, telikürtölték a híreket a 70+ lelőtt CM-mel. A digitális képrögzítés korában eddig sikerült 1-2 roncsot prezentálni...

Ebből mindkét oldal olyan mesét gyárt, amit akar...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 154
113
https://forum.htka.hu/threads/beszélgető.489/page-175#post-458457

Ez alapján érdekes kérdés, hogy ha valaha elszánja magát a vezetés a 2K12 Kub cserére, akkor helyette mit lenne érdemes.
  • A Mistral az ugye adott.
  • A Patriot nagyon drága és nem is vagyok benne biztos, hogy kell 100 km feletti HMZ-s SAM hazai viszonyok mellett.
  • A SAMP-T eszement drága rakétákkal bír, de elérhető vale a 100 km táji HMZ. (Aster-15 esetében hozzávetőleg 27 millió euro, míg az Aster-30 esetében cirka 34 millió euro egy rakéta .)
  • A NASAMS HMZ Kub léptékű, de a rakéta itt is drága bár nem európai drágaságú, mert a 2 millás AMRAAM azért filléres bármelyik Aster-hez képest.
Vesszek meg, de nekem a Buk-M2E szimpatikusnak tűnik, de nem full dandár, arra nem telne. Az orosz 360 fokos célfelderítő radar helyett alternatíval és két osztállyal (egy dandár fele) elég szép rakéta és célcsatorna mennyiség van. Csak ugye orosz...

A másik lehetséges alternatíva a NASAMS2, de combosabb radarral és vagy ragaszkodunk AMRAAM-hoz (szuverenitás szerint már hallom a károgókat) vagy akkor ESSM (itt szuverenitás?) vagy akkor egyei módon Meteorral. (Jóóóóóóóóóóó drága...)

NASAMS - egyértelműen.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra