A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 401
8 661
113

Ha jól értem, akkor először szállítógépet veszünk, aztán a légvédelem kerül sorra, de ha más nem is, már nem feltételes módban beszélnek a fegyvergyártásról(CZ), a grippenekről meg szépen kitért a kérdés elől Benkő, hogy akarunk e többet...
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113

Ha jól értem, akkor először szállítógépet veszünk, aztán a légvédelem kerül sorra, de ha más nem is, már nem feltételes módban beszélnek a fegyvergyártásról(CZ), a grippenekről meg szépen kitért a kérdés elől Benkő, hogy akarunk e többet...
Fejlesztéseknél figyelmesen nézve. Nyugati vonal és már más vonalak is szóba jöhetnek. (oroszt egyenlőre hanyagolni fogják) Más vonal inkább V4.
Ebben a ciklusban inkább légierő fejlesztés lesz. A Gripen képességeit kitolják. Szállítógépek beszerzése várható. (2-3 db tippre) plusz helikopterek. Mi-24 es a 8 db felújításán kívül több nem lesz. ( ennyit tudtak összekaparni a többi menthetetlen állapotban van, renoválni már nem éri meg)
8 db Mi-24 csapásmérő: itt lehet számítani némi modernizációra tippre.
Ehhez kellenének valami szállító helik is. Itt pénzügy miatt inkább európai vonal lesz. Airbus helicopters. 40 helyet én már 10-15 gépnek is örülnék.
Mi-17 ek addig röptetik amíg bírják ( ki kell használni a technikákból amit lehet) videóban Benkő is megemlíti. Itt több technikára értem, nem csak helikre. pl nehéz technikára
Légvédelem: na ez fogas kérdés lesz. új radarok? ahogy szittya emlitette. plusz modernizáció a kuboknál??? új légvédelmi eszközök esetleg csapat (grom? plusz mistral) Nagyobb eszközök az ár miatt kizárt. (1-2 milliárd dollár)
Személyi felszerelés. plusz modern kézi fegyverek. jah páncéltörő képesség (CG) + tűzérség (gumis önjárók???)-(felderítés rávezetés) A D-20 ok sznte de biztosan nem fogják nyugdíjazni még. (ki kell használni a teljes élettartamot)
Na ezeket várom ebben a ciklusban. Plusz laktanyák felújítása.
Nehéz technikák? Szintén kurva sok pénzbe kerülnek. Ebben a ciklusban komolyabb beszerzésre nem is számítok. Esetleg talán hogy végre komolyabban a hazai ipart támogassák címszó alatt. Valami modernizációt képzelnék el Currus nál. Oké hogy pénz szorrás. Másik oldalról nézve valahogy egy alap bázisnak (iparnak) is meg kellene teremteni a feltételeit. Ehhez meg nagyon jól jönne pár db kohószökevény renoválása. Plusz talán lengyel vagy cseh-szlovák alap modernizál bmp ék beszerzése. V4 és viszonylag olcsóak.
Modern IFV mbt,önjáró?. majd valamikor 2024 után a távoli jövőben. Nekem az az érzésem hogy mintha nehéz technikából a maradék üzemidőt is ki akarják sajtolni. Amíg lehet. Közben fokozatos hazai felújítások. (Továbbá csak a létszükséges mennyiségeket fogják majd egyszer "talán" beszerezni).
Kb ennyi esett le ebben az interjúban. (nehéz-dandár= 500 milliárd ft plusz helik plusz légvédelem plusz személyi felszerelések további 500...... milliárd ft.)
2% oké. De egy (30) 15 ezres aktív létszámnál + 15 ezres vízfejnél plusz tartalékos 10-15 ezer főnél annak több mint a fele elfolyna bérre a többi meg erre arra.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 134
4 193
113
Fejlesztéseknél figyelmesen nézve. Nyugati vonal és már más vonalak is szóba jöhetnek. (oroszt egyenlőre hanyagolni fogják) Más vonal inkább V4.
Ebben a ciklusban inkább légierő fejlesztés lesz. A Gripen képességeit kitolják. Szállítógépek beszerzése várható. (2-3 db tippre) plusz helikopterek. Mi-24 es a 8 db felújításán kívül több nem lesz. ( ennyit tudtak összekaparni a többi menthetetlen állapotban van, renoválni már nem éri meg)
8 db Mi-24 csapásmérő: itt lehet számítani némi modernizációra tippre.
Ehhez kellenének valami szállító helik is. Itt pénzügy miatt inkább európai vonal lesz. Airbus helicopters. 40 helyet én már 10-15 gépnek is örülnék.
Mi-17 ek addig röptetik amíg bírják ( ki kell használni a technikákból amit lehet) videóban Benkő is megemlíti. Itt több technikára értem, nem csak helikre. pl nehéz technikára
Légvédelem: na ez fogas kérdés lesz. új radarok? ahogy szittya emlitette. plusz modernizáció a kuboknál??? új légvédelmi eszközök esetleg csapat (grom? plusz mistral) Nagyobb eszközök az ár miatt kizárt. (1-2 milliárd dollár)
Személyi felszerelés. plusz modern kézi fegyverek. jah páncéltörő képesség (CG) + tűzérség (gumis önjárók???)-(felderítés rávezetés) A D-20 ok sznte de biztosan nem fogják nyugdíjazni még. (ki kell használni a teljes élettartamot)
Na ezeket várom ebben a ciklusban. Plusz laktanyák felújítása.
Nehéz technikák? Szintén kurva sok pénzbe kerülnek. Ebben a ciklusban komolyabb beszerzésre nem is számítok. Esetleg talán hogy végre komolyabban a hazai ipart támogassák címszó alatt. Valami modernizációt képzelnék el Currus nál. Oké hogy pénz szorrás. Másik oldalról nézve valahogy egy alap bázisnak (iparnak) is meg kellene teremteni a feltételeit. Ehhez meg nagyon jól jönne pár db kohószökevény renoválása. Plusz talán lengyel vagy cseh-szlovák alap modernizál bmp ék beszerzése. V4 és viszonylag olcsóak.
Modern IFV mbt,önjáró?. majd valamikor 2024 után a távoli jövőben. Nekem az az érzésem hogy mintha nehéz technikából a maradék üzemidőt is ki akarják sajtolni. Amíg lehet. Közben fokozatos hazai felújítások. (Továbbá csak a létszükséges mennyiségeket fogják majd egyszer "talán" beszerezni).
Kb ennyi esett le ebben az interjúban. (nehéz-dandár= 500 milliárd ft plusz helik plusz légvédelem plusz személyi felszerelések további 500...... milliárd ft.)
2% oké. De egy (30) 15 ezres aktív létszámnál + 15 ezres vízfejnél plusz tartalékos 10-15 ezer főnél annak több mint a fele elfolyna bérre a többi meg erre arra.
Nem hinném, hogy nem tudnak összekaparni még 4 mi24V-t, amik ne lennének olyan állapotban, mint a 4 eddig nem használt NDK-s P változat! Csak szándék és pénz kérdése!
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Nem hinném, hogy nem tudnak összekaparni még 4 mi24V-t, amik ne lennének olyan állapotban, mint a 4 eddig nem használt NDK-s P változat! Csak szándék és pénz kérdése!
Valami úgy rémlik hogy 10-12 db ról volt szó annak idején. Legalábbis ilyen infokat lehetett olvasni a neten. Szerintem a közben fellépő ár miatt (állapotok miatt) maradt ez a 8 db.Ha ezek is 2000 üzemórát kapnak és még egy lehetséges üzemidő hosszabítást?? plusz legalább egy alap modernizálást akkor ez is már valami haladás. Ne feledjük hogy milyen mostoha körülmények között bántak velük. Inkább jó esélyes az hogy annyira le amortizálódtak hogy egyáltalán nem éri meg őket felújítani.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 134
4 193
113
Valami úgy rémlik hogy 10-12 db ról volt szó annak idején. Legalábbis ilyen infokat lehetett olvasni a neten. Szerintem a közben fellépő ár miatt (állapotok miatt) maradt ez a 8 db.Ha ezek is 2000 üzemórát kapnak és még egy lehetséges üzemidő hosszabítást?? plusz legalább egy alap modernizálást akkor ez is már valami haladás. Ne feledjük hogy milyen mostoha körülmények között bántak velük. Inkább jó esélyes az hogy annyira le amortizálódtak hogy egyáltalán nem éri meg őket felújítani.
Ha a huszonpár éve rozsdásodó P-ket megérte felújítani, akkor a 8-15 éve álló V-ket is!
Egyébként sok helyen, többek közt a lengyeleknél is, még a korszerűtlenebb D-ket is nyüstölik!
Ezért írtam, hogy csak szándék, és pénz kérdése!
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Én most tuti nem keresem elő , de valahol olvastam , hogy éjjellátó képeséggel jönnek vissza. Szóval tuti hogy lesznek képesség fejlesztések.
Amit mond Benkő hogy ami van azt kihasználni, aminek meg vége azt modernizálni , teljsen ésszerü kb ez hiányzott 30 évig a honvédelmi politikából.
Ezer példát lehetne mondani , de a SZU-22 kivonása, önjárólövegek , de hát mind ismerjük a sztorykat.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999 and tonyo

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Megjelenik egy fejkendős, vagy egy sötétbőrű valahol és kihívjuk rá a rendőrséget.
Hát ez úgy effektíve (bel)biztonsági, közrendvédelmi kérdés, nem pedig honvédelmi.
Ha a kormány beleállna a teljes médiájával, akkor pár év múlva szó szerint leköpnék azt aki a honvédelmi részvétel ellen pofázik, ahogy ma a migránsra hívjuk a rendőrt. Mert kirívóan közösségellenessé válna a közösség érdekében álló dolog ellentetje!
Egyszerűen csak kormányzati akarat, hogy akarunk e kiemelkedő társadalmi támogatottságot egy amúgy is támogatott dolognak.

Sajnos ma Mo-n kismillió ellendrukker van, meg kell nézni a választási kampány előtt mi volt. A legaljasabb trükkökre is képes volt a libsi oldal.
A honvédelem, a nevéből is eredeztethető, egyfajta nemzeti gondolkodást is feltételez, ez az amitől a "mivagyunkatöbbség"-oldalt kirázza a hideg.
Nézd meg, hogy annak a retkes hazaáruló dk-nak mennyi támogatója van, de a szél-párt, a brüsszeli feljelentőket tömörítő párbeszéd, se különb.
Az Iglákat kivonató maszop meg ne is beszéljünk. Képzeld el hogy mi lenne itt ha mondjuk a citromba harapott arcú Vadai lenne a HM-góré.
Ezek együtt - ja az is - annyi letöltendőt érdemelnének a haza elleni ellentevékenység miatt, hogy rájuk rohadjon a műanyag lakat.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Nyugati vonal és már más vonalak is szóba jöhetnek. (oroszt egyenlőre hanyagolni fogják)
Jobb híján, lengyel vagy cseh, szerintem.
Kínait ugyanúgy nem tudnánk rendszeresíteni, mint oroszt.
A fegyverlobbi lobbistái minden eszközt be fognak vetni. Kell a pénz, nagyon.
Ebben a ciklusban inkább légierő fejlesztés lesz. A Gripen képességeit kitolják. Szállítógépek beszerzése várható. (2-3 db tippre) plusz helikopterek. Mi-24 es a 8 db felújításán kívül több nem lesz.
Nagy valószínűséggel igen. Egyszer itt beszéltük talán hogy a Gripenhez a Herky passzol, a svédeknek is az van. Lehet jön 2, aztán kész.
Ehhez kellenének valami szállító helik is. Itt pénzügy miatt inkább európai vonal lesz. Airbus helicopters. 40 helyet én már 10-15 gépnek is örülnék.
Szállítóba, a rámpa nagyon fog hiányozni. Hacsak nem rendelünk extra pénzért. Azzal meg kitörölhetjük, ünnepnapokon fog csak felszállni, mert nem lesz rá zsuga.
ahogy szittya emlitette. plusz modernizáció a kuboknál??
A lengyelekkel meg tudjuk csinálni.

A jövő bizonytalan, a büdzsé miatt, kitett a gazdaságunk nagyon az exportpiacoknak, a globalizáció ugye.
Az euróövezetben meg az elemzők szarszagot éreznek, mivel egyes országoknak, kivételezetteknek, francia, olasz, spanyol, meg van engedve a laza monetáris politika, és az bizony kezd visszaütni.
A kisebb országok - osztrák pl. - most is szorgalmazzák az orosz szankciók eltörlését, mert kifejezetten akadályozza a normális kereskedelmet is.
 
M

molnibalage

Guest
Hát ez úgy effektíve (bel)biztonsági, közrendvédelmi kérdés, nem pedig honvédelmi.

Sajnos ma Mo-n kismillió ellendrukker van, meg kell nézni a választási kampány előtt mi volt. A legaljasabb trükkökre is képes volt a libsi oldal.
A honvédelem, a nevéből is eredeztethető, egyfajta nemzeti gondolkodást is feltételez, ez az amitől a "mivagyunkatöbbség"-oldalt kirázza a hideg.
Nézd meg, hogy annak a retkes hazaáruló dk-nak mennyi támogatója van, de a szél-párt, a brüsszeli feljelentőket tömörítő párbeszéd, se különb.
Az Iglákat kivonató maszop meg ne is beszéljünk. Képzeld el hogy mi lenne itt ha mondjuk a citromba harapott arcú Vadai lenne a HM-góré.
Ezek együtt - ja az is - annyi letöltendőt érdemelnének a haza elleni ellentevékenység miatt, hogy rájuk rohadjon a műanyag lakat.
Hát hallod, ekkora propagandát tolni elég vastagbőrős...
  • Kik alatt tűnt el az AIM-9L a gépekről és adnak AIM-120-szal keszit. Miért is?
  • A Mi-24 helik kik alatt is múltak ki és adták el inkurrenciaként a papíron még hadrendben levő gépek egyes kiszolgáló berendezéseit?
  • Az AG képességgel hogy is állunk? Tettek egy vállalást és rotációhoz képes úgy 3 éves késéssel sincs még képesség?
  • Mindenzt 2/3-ad mellett... A nemzeti dohánybolt és a stadionok ennél fontosabbak voltak meg az úszó VB is...
A politikai fröcsögésedre inkább nem is reagálok...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Hát hallod, ekkora propagandát tolni elég vastagbőrős...
  • Kik alatt tűnt el az AIM-9L a gépekről és adnak AIM-120-szal keszit. Miért is?
  • A Mi-24 helik kik alatt is múltak ki és adták el inkurrenciaként a papíron még hadrendben levő gépek egyes kiszolgáló berendezéseit?
  • Az AG képességgel hogy is állunk? Tettek egy vállalást és rotációhoz képes úgy 3 éves késéssel sincs még képesség?
  • Mindenzt 2/3-ad mellett... A nemzeti dohánybolt és a stadionok ennél fontosabbak voltak meg az úszó VB is...
A politikai fröcsögésedre inkább nem is reagálok...

És akkor még nem is volt említve a gépkarabély-felújítás, amit nagy dérrel-dúrral beharangoztak, oszt nem lett belőle semmi. Ami modern kézifegyver van, az szinte mind USA katonai segélyként érkezett az MH-hoz. A helikopter-beszerzés mióta is húzódik?

Amit meg lehet jelenteni (Polaris könnyű terepjárók, Ikarus katonai buszok), azt meg hatalmas médianyilvánosság előtt teszik, miközben valódi harcjármű fejlesztés / beszerzés jó ideje nincs...
 
M

molnibalage

Guest
És akkor még nem is volt említve a gépkarabély-felújítás, amit nagy dérrel-dúrral beharangoztak, oszt nem lett belőle semmi. Ami modern kézifegyver van, az szinte mind USA katonai segélyként érkezett az MH-hoz. A helikopter-beszerzés mióta is húzódik?

Amit meg lehet jelenteni (Polaris könnyű terepjárók, Ikarus katonai buszok), azt meg hatalmas médianyilvánosság előtt teszik, miközben valódi harcjármű fejlesztés / beszerzés jó ideje nincs...
  • Még jófej voltam, mert csak a Mi-24 helikről írtam, a szállítókat inkább már meg sem említettem...
  • De az is sajátos húzás, hogy az első Gripen gépveszteség okáról semmiféle nyilvános anyag nincs. Valahogy az amerikai gyakorlat "picit" más. Itthon meg van a nagy kussolás...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 153
113
Csak pár privát baráti észrevétel:
Kik alatt tűnt el az AIM-9L a gépekről és adnak AIM-120-szal keszit. Miért is?

Te tudod a pontos választ?...lejárt üzemidő. Igen. Tudjuk biztosan, hogy nem volt időben intézkedve? Mert ugye volt egy nagy nyugati ellenszél, mert állítólag veszélyben volt a "demokrácia". Az, hogy eltöketlenkedték ugyanannyira valószinű, mint hogy "nyugaton" nem is akarták, hogy ez a dolog olyan flottul menjen.

Az AG képességgel hogy is állunk? Tettek egy vállalást és rotációhoz képes úgy 3 éves késéssel sincs még képesség?

Ja mert nem volt meg valami a függesztőhöz. Mennyire múlt ez megint a vezetésen a fenti "ellenszél" mellett, amikor még a románok is "minden követ megmozgattak", hogy a magyarok ne villanthassanak bombákkal egy román repülőnapon. Tudjuk biztosan, hogy ez pusztán a stadion-építőkön múlt?

Tudom, hogy az évtizedes töketlenkedés, leépités, meg a baromságok "fejlesztgetése" az emberből csak az indulatokat hozza elő, de azért jó lenne a dolgok mögé is látni. Ettől még nem kell szeretni a jelenlegi kormányt...

Mindenzt 2/3-ad mellett... A nemzeti dohánybolt és a stadionok ennél fontosabbak voltak meg az úszó VB is...

Ha belegondolsz, ez nem 2/3-ad kérdése,...sok sok baromságra mentek/mennek el milliárdok, aminek sokkal ésszerűbb helye volna máshol, igazad van. De az úszó VB szép volt. És nem is értem miért hozod fel ide, ha utána meg nem akarsz "politikai fröcsögésre" reagálni.

Az kijelenthető, ha OV amerika-barátabb politikát folytatott volna az elmúlt években, lett volna rendes nagykövet stb. lehet az általad emlitett fejlesztések is gördülékenyebben mentek volna. Egy kis kül- és világpolitika, egy kis hazai magyaros töketlenkedés, egy kis forráshiány/vagy bizonytalanság,...ennyi.
De ez más téma...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 153
113
  • Még jófej voltam, mert csak a Mi-24 helikről írtam, a szállítókat inkább már meg sem említettem...
  • De az is sajátos húzás, hogy az első Gripen gépveszteség okáról semmiféle nyilvános anyag nincs. Valahogy az amerikai gyakorlat "picit" más. Itthon meg van a nagy kussolás...

Ne Amerika legyen már az etalon - demokrácia indexben messze jobbak vagyunk ugye ;), de amúgy ezekben teljes mértékben igazad van...sajnos.