A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
[. Nekem ez a véleményem. ijasz: Én úgy tudom,hogy jó néhány német tervezőt raboltak el az oroszok és az ak-nál például sehogy sem jött össze az oroszoknak, ezért “kérték” a német tervezők “segítségét”, ha nem csinálod meg megdöglesz.. elven

 

undsoweiter... hmm..már meg is valósult meg Orwell 1984 című antiutópiája?

Ha jól emléxem, 1984..:

 

Így már érthetővé válik számunkra, mit is jelent Óceánia egyik vezérlő jelmondata: »A Tudatlanság: Erő«
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Közben annyi adalékot, hogy aki olvasta Wágner úr cikkét (tiszta Rejtő Jenő), az olvashatta azt a feltevést, hogy a 20 helikopterből 6 VIP lesz. Ehhez sem kell azt hiszem sok kommentár.

Amit még hallottam, hogy van vegyimentesítő BTR-80-unk, amit nem tudom mennyiért csináltak meg, de elméletben a hermetikus lezárásra nem futotta. elméletileg van pár darab Komondor is, kint afgán földön, ami ott is marad. BTR helyett hatalmas ötlet az MRAP beszerzés, már feltevés szintjén is az agyvérzés kerülget tőle. Van AK upgrade csomagunk, ami mellé 1 milliós darabárat kérnek az átalakításért és ezért picattiny sínek járnak, meg valami M203-szerű gránátvető, mert a ruszki GP-30 nem jó a magyar bakának (s persze annak is van új változata).  Van HUNCAM gyakorló, amerikai mintára, de valami fényes festékből, így perpill aki hordja, világít benne. A harckocsikat illetően pár darabról tudnak, ami esetleg még működik, de ehhez állítólag elég egy kéz, hogy összeszámoljuk. Meg van ugye a D-20, amivel ugyanúgy lődözünk, mint amikor gyártották. S persze olyat is lehetett hallani, hogy az amerikaiak felszerelték a szolnoki különlegeseket az ismert fegyverekkel, amit meg hazánk nagyjai elvettek tőlük és odaadtak a külhonban szolgálóknak, hogy lássák jó világ van idehaza. Csak jött egy ellenőrzés és lehetett visszaadni szépen vagy a szolnokiaknak vagy Amerikának, így az országimázs eme program pontjáról le kellett mondjanak.

Ha már arra jár Viktor, igazán rákérdezhetne az AK-200-ra,ami elméletben elkészül az új 6mm-es lőszerrel is, nem e adnának el egy pár ezer darabot, mivel az gyárilag sínrendszerrel jön ki és gyanítom olcsóbb is mint a "magyar munkaerő". Már ha közbeszerzésről van szó. Elnézést a negatív hangvételért, de ez kikívánkozott.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 454
14 361
113
46524 said:
Eleve vége van a ma ismert civilizációnknak 50 éven belűl, ha hagyjuk, hogy a demográfiai helyzet így alakuljon. Szóval hatalmas változtatások, és erőfeszítések kellenek ahhoz, hogy egyáltalán fehér ember maradjon 2100-ra a környéken… A gazdaságot vagy így, vagy úgy, de mindig talpra lehet állítani. Honvédséget, vagy így, vagy úgy, de mindig fellehet fejleszteni. Azonban ha nincs meg a nép amit szolgálna a gazdaság és a honvédség, akkor már az alapoknál elbukott a téma…. :-(

 

Igen, én is a demográfiai fogyást tartom a legnagyobb magyarságot érintő problémának. Gazdasági válságok voltak és lesznek, de ha elfogy a társaság, akkor vége a dalnak. És az nem vígasz, hogy a románok talán gyorsabban fogynak.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
46579 said:
elméletileg van pár darab Komondor is, kint afgán földön, ami ott is marad.

Legjobb tudomásom szerint Komondorból mindössze egy darab épült, a mindenhol mutogatott "bázisjármű", amire különböző konfigurációkat pakolnak fel teszt vagy bemutató szinten. Ha lenne kint Komondor, akkor azzal tele lenne a média (amilyen hírverést csináltak tavaly körülötte, ez nem maradhatott volna titokban, főleg, hogy a haditech piacon a legjobb reklám az éles alkalmazás). Páncélozott Rábák vannak kint afgánban, ha jól emlékszem.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Unio, GrGly

Megjegyzem, hogy erre írott forrást nem találtam. De azt hozzá kell tenni, hogy a leírtak java részét nem lehet bizonyítani, ugyanúgy ahogy ezt sem. Annak fényében nem tudom reklámoznák e, ha azt is hozzá tennék, hogy nem kerülnek haza. Ettől függetlenül lehet, hogy csak egy darab létezik belőle, de az ellenkezőjén sem lepődnék meg.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 763
2 659
113
@luperator

Szerintem te a Komondor jármüvet öszekevered a páncélozott Unimog 4000 -es mentövel azt vitték ki afgánba.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@luperator

Komondorból biztosan nincs kint Afganisztánban, hiszen - ha jól tudom - még fegyvert sem raktak rá. Szerintem a torony is még csak készül hozzá, főleg, hogy gyárilag egy ABV járműről van szó és nem egy támogató MRAP-ról. E mellé még jön az, hogy a Honvédség nem kér belőle, tehát akkor ki vinné ki?
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
46586 said:
Megjegyzem, hogy erre írott forrást nem találtam.

Csak kicsit összehúztam a szemöldökömet:). Amúgy én se lepődök már  meg semmin, ami kapcsolatos a honvédséggel, viszont az biztos (ahogy <a title="GrGLy profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/grgly/">GrGLy</a> is írja) nincs kint a kutyus. Szerencsére a HM nem akarja (nincs péééz) rendszeresíteni, én legalább is így tudom. Még mielőtt valaki nekem állna, hogy miért kell fikázni meg örülni, hogy nem lesz rendszerben, akkor megjegyezném, hogy vegyvédelmiseknek és tűzszerészeknek "tökéletes" lenne, de mint "pszh" vagy ne adj isten ifv-nek soha a büdös életbe se. Ezért "örülök", hogy nem rendszeresítik. Elhiszem, hogy a btr-80-astól már szinte minden jobb, de azért egy ilyen mozgó téglát nem szeretnék látni az élvonalban :S.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@Unio

Szerintem azért rendszeresíthetnék, persze csak arra amire kitalálták. Tapasztalatszerzésnek ideális lenne, arról nem is beszélve, hogy ha megint részt akarunk venni valami afgán-szerű misszióban, akkor nem úgy kéne összekuncsorogni az MRAP-kat.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
46587 said:
@luperator Szerintem te a Komondor jármüvet öszekevered a páncélozott Unimog 4000 -es mentövel azt vitték ki afgánba.

46588 said:
@luperator Komondorból biztosan nincs kint Afganisztánban.... 

Mint a többit is, személyesen nem volt módom megtapasztalni, szóval lehet egyfajta híresztelésként is kezelni(ám a félmegoldásokba való pénzszórást a példák szemléltetik, valós előre lépés helyett). De magam idézve, igazából később derül(het) ki, volt e alapja ennek a feltevésnek vagy csak egyszerű szóbeszéd. Ettől függetlenül azon alapvető tényen nem változtat, s ti sem cáfoltátok meg, hogy igazából nincs semmink. Engem ez jobban tüzel, mint a komondor példája. Nem akarok feszültséget szítani ezzel persze, de a témához kapcsolódóan leszögezendő, hogy elég nagy a baj.
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
<a title="GrGLy profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/grgly/">GrGLy</a>

Elnézést ezt kifelejtettem, pedig eszembe volt:). Igen egyetértek, hogy még missziós feladatok egy részére jó lenne. Az ilyen Afganisztán szintű országokba jó még a hegyekbe, vagyis ugyanannyira borulékony mint a Maxxpro? Mert ha igen, akkor már hegyes/dombos környezetbe öngyilkosság lenne küldeni szerintem.
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
hiryu örülök neki,hogy csak kötözködni tudsz, meg tudatlanságot hajszolni.. gratulálok, de igazad van,csak az az igaz amit te olvasol vagy hallasz.

 

Biztos véletlen, hogy annyira hasonlít az StG44-re, meg alapból nem menő a megszerzett haditechnikát lemásolni, aztán azt fejleszteni.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
46593 said:
Az ilyen Afganisztán szintű országokba jó még a hegyekbe, vagyis ugyanannyira borulékony mint a Maxxpro? Mert ha igen, akkor már hegyes/dombos környezetbe öngyilkosság lenne küldeni szerintem.

Nem tudom mennyire borulékony, az adatok alapján annyira nem lehet (persze a gyártó azt ír le oda, amit akar :D), mindenesetre érdemes lesz csínján bánni a géppel, ha egyszer terepre küldik. Esetleg mankókerekek felszerelése? :D

Én úgy vagyok vele, hogy ha már egyszer megcsinálták, akkor korlátozott számban, de legyen használva (mondjuk 3 darab misszióban), hogy gyűljön vele a tapasztalat és előjöjjenek a hibák, hogy aztán legyen majd miből Komondor II.-t fejleszteni, ami remélhetőleg jobban igazodna az igényekhez és egy magasabb szintet képviselne.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 454
14 361
113
A Komondorról röviden annyi a véleményem, hogy ennyi erővel azt a pénzt amit ráköltöttek egy kupacba szedve elégethették volna egy csendes helyen.
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
46596 said:
Nem tudom mennyire borulékony, az adatok alapján annyira nem lehet (persze a gyártó azt ír le oda, amit akar :D), mindenesetre érdemes lesz csínján bánni a géppel, ha egyszer terepre küldik. Esetleg mankókerekek felszerelése? :D

Mondjuk én is okos vagyok, hogy olyat kérdezek amire valószínűleg nem tudja a jelenlévők közül senki se a választ, max csak a fejlesztők/tesztelők :D :D. Reménykedtem, hogy hátha van valami bennfentes információd :).

46596 said:
Én úgy vagyok vele, hogy ha már egyszer megcsinálták, akkor korlátozott számban, de legyen használva (mondjuk 3 darab misszióban), hogy gyűljön vele a tapasztalat és előjöjjenek a hibák, hogy aztán legyen majd miből Komondor II.-t fejleszteni, ami remélhetőleg jobban igazodna az igényekhez és egy magasabb szintet képviselne.

Egyetértek, ha már készült egy ilyen jármű tényleg nem lenne szabad "kukába dobni". Mondjuk azt ugye tudjuk, hogy tervrajz szinten létezik belőle egy 6x6-os verzió is, de azon nagyot röhögnék, hogy a Komondor 2 meg már hasonlítana egy Patria AMV-re, akkor néznék rendesen:) Guruló tégla 1.0 -> Guruló pszh 8x8 2.0, ez így nagyon idkfa, iddqd-s csalás lenne :D. Mondjuk azért az hozzáteszem örülnék neki, hogy végre egy igazi pszh-t összeraktak, persze ez fantasy kategória :).
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
46597 said:
A Komondorról röviden annyi a véleményem, hogy ennyi erővel azt a pénzt amit ráköltöttek egy kupacba szedve elégethették volna egy csendes helyen.

Egyetértek. A vegyi mentesítő BTR-80-ra költött pénzzel együtt.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
46598 said:
Reménykedtem, hogy hátha van valami bennfentes információd :).

Jó lenne, ha ez úgy működne, hogy ilyenkor leakasztom a kulcsot és kiviszem a szőlősbe meghajtani kicsit, hogy vajon tényleg bírja-e a dőlést :D

Egyébként a Totalcar cikke szerint: "A hivatalos adatok szerint a Komondor 20 fokos(!) oldaldőlést is elvisel". Nem tudom ezt mennyire kell fenntartásokkal kezelni.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
A Komondor példája számomra hasonlatos anno a P9 fejlesztésével. Mire külföldön már alkalmazták a műanyagot, mint fegyver alkotó elemet, addig itthon készítettek egy full fém fegyvert (anno a Kaliber kritizálta is érte). Kár, hogy a járműről objektív véleményt nem lehetett olvasni sok helyen, a nagy tömeg kivételével, mert ugye az MRAP kategória mint harcjármű megbukott a terepjáró képesség korlátozott volta miatt. Szóval, kicsit amerikai mentalitást érzek (Stryker példája) a dologban a pénztelenség mellett, hogy próbálkozunk és majd lesz valami.

/Amikor a Para szóba került ismerősök között, csak annyit tudtam hozzáfűzni, hogy ha már máshol bevált az eltérő anyagok használata, olvasni csak tudtak azok, akik fejlesztették. Ettől függetlenül nem tartják rossz fegyvernek, de ugye elkészült és itt véget is ért ez a széria fejlesztés nélkül. Más kérdés, hogy elméletben alkatrész sem nagyon akad hozzá./ -- Ez a homokba dugott fej pedig mintha a Komondor tervezésénél ugyanúgy visszaköszönne. A probléma persze sokrétű, mert úgy kár fejleszteni, ha rendszeresítése nem történik, valamit úgy is, hogy maga a fejlesztés a hazai tervezés mellett valós innovációt nem hordoz magában (nem minden program tekinthető zsákutcának, de ez így csak egy pénztemető).
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
46600 said:
Jó lenne, ha ez úgy működne, hogy ilyenkor leakasztom a kulcsot és kiviszem a szőlősbe meghajtani kicsit, hogy vajon tényleg bírja-e a dőlést :D

Káár :( Pedig utcai szlenggel élve Raj lenne ecsém! :D

46600 said:
Egyébként a Totalcar cikke szerint: “A hivatalos adatok szerint a Komondor 20 fokos(!) oldaldőlést is elvisel”. Nem tudom ezt mennyire kell fenntartásokkal kezelni.

http://www.globalsecurity.org/military/systems/ground/maxxpro-specs.htm

Itt a  Angle of Approach/Angle of Departure-t kell nézni ? Mert akkor  58 degrees(fok) és 46-48 degrees  az adatok. Persze javíts/javítsatok ki ha tévedek, nem vagyok jóba az angol mértékegységekkel stb...