A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
http://www.origo.hu/itthon/20180703-bombat-talaltak-a-dunaban-egyelore-nem-emelik-ki.html
201807033.jpg

Bombát keresnek a tűzszerészek honvédségi hajóval a Dunában az Erzsébet híd és a Lánchíd között.

Eléggé felfegyverzettnek tűnik egy aknamentesítő hajóhoz képest (legalábbis reggel azt írták, hogy az)...de jól néz ki.;)



jól néz ki? Kb. 50 éves jugó cucc. Kb. II. VH szintű légvédelemmel....
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
http://www.origo.hu/itthon/20180703-bombat-talaltak-a-dunaban-egyelore-nem-emelik-ki.html
201807033.jpg

Bombát keresnek a tűzszerészek honvédségi hajóval a Dunában az Erzsébet híd és a Lánchíd között.

Eléggé felfegyverzettnek tűnik egy aknamentesítő hajóhoz képest (legalábbis reggel azt írták, hogy az)...de jól néz ki.;)
Igen, egy negyszeres elol, ket szimpla gepagyu hatul. Nestin osztalyu, Jugoszlav gyartmany, tengeri partmenti vizekre. Es valoban aknamentesito, azert "AM". Jelenleg 3 van szolgalatban, a masik 3-at amivel a Hadsereg rendelkezett sajnos mara kivontak. Pancelzata viszont nincs, mivel aluminium a test, hogy ne inditsa be az aknakat amik folott eluszik. Es azert "honvedsegi hajoval" keresik a tuzszereszek, mert az 1. Honved Tuzszeresz es Hadihajos ezred feladata ez. Es egyetertunk, jol nez ki.;)
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Igen, egy negyszeres elol, ket szimpla gepagyu hatul. Nestin osztalyu, Jugoszlav gyartmany, tengeri partmenti vizekre. Es valoban aknamentesito, azert "AM". Jelenleg 3 van szolgalatban, a masik 3-at amivel a Hadsereg rendelkezett sajnos mara kivontak. Pancelzata viszont nincs, mivel aluminium a test, hogy ne inditsa be az aknakat amik folott eluszik. Es azert "honvedsegi hajoval" keresik a tuzszereszek, mert az 1. Honved Tuzszeresz es Hadihajos ezred feladata ez. Es egyetertunk, jol nez ki.;)
Azt hiszem regebben Strela-k is voltak rajtuk, @Matróz Kommandó talan meg tudja erositeni.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
221
243
43
Igen, egy negyszeres elol, ket szimpla gepagyu hatul. Nestin osztalyu, Jugoszlav gyartmany, tengeri partmenti vizekre. Es valoban aknamentesito, azert "AM". Jelenleg 3 van szolgalatban, a masik 3-at amivel a Hadsereg rendelkezett sajnos mara kivontak. Pancelzata viszont nincs, mivel aluminium a test, hogy ne inditsa be az aknakat amik folott eluszik. Es azert "honvedsegi hajoval" keresik a tuzszereszek, mert az 1. Honved Tuzszeresz es Hadihajos ezred feladata ez. Es egyetertunk, jol nez ki.;)


Hú de jól állna neki elől hátul egy-egy M61 vulcan :) :) lehetne vele "locsolni" :)
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Persze, hiszen bármilyen modern fegyver jól jönne nekünk. De azért a Javelin sokkal jobb, mint a TOW. A hatótávolságuk kb. azonos, de a Javelin "fire and forget", nem állványról, hanem vállról indítható, a Storához hasonló "reflektorozás" nem zavarja meg és, ami a legfontosabb, az új CLU-val már csak kb. 19 kilogramm a rendszer össztömege (a régivel 22 kg). Az nagyjából annyi, mint az RPG-29 tömege. Tehát egy ember is tudja hordozni és használni. A TOW meg az állvánnyal együtt több, mint száztíz kg...
http://www.dma.state.mn.us/units/assets/equipment/Tow Missile System.pdf
Ha jól emlékszem a rádiós TOW hatótávja 4 km körüli, ezt az újabb Javelin csak vízszintesen repülve tudja, tehát nem felülről támadó módban, a páncélátütése meg nem túl sok(ebben mondjuk nem vagyok biztos). Ha tudja egyáltalán, pár éve valami promó anyagban láttam erről adatokat. A többi előny stimmel.
Ettől függetlenül szerintem mindenféle páncéltörő eszközt a lehető legtovább alkalmazni kell. Szíriában és Ukrajnában is láthattuk hogy bőven használható eszközök a klasszikus huzalos rakéták is. Főleg hogy a célpontos csak egy kis része(vagy semelyik sem) top MBT, szerintem a távolabbi jövőben sem számolhatunk a környéken pl. aktív védelemmel.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ha jól emlékszem a rádiós TOW hatótávja 4 km körüli, ezt az újabb Javelin csak vízszintesen repülve tudja, tehát nem felülről támadó módban, a páncélátütése meg nem túl sok(ebben mondjuk nem vagyok biztos). Ha tudja egyáltalán, pár éve valami promó anyagban láttam erről adatokat. A többi előny stimmel.

Repülési profilok, a felső a top attack, az alsó a direct attack:

400px-Javelin_flight_profiles.jpg

A maximális hatótávolsága a tesztek szerint 4750 méter. Ha 4750 méteren már csak direct attack módban is lenne képes a célpontot elérni (erről nem találtam infót), figyelembe véve, hogy a maximális repülési magassága 160 méter (ez is top attack módban), akkor nekem elég egyértelműnek tűnik, hogy ha a 4 km elérése után még képes 750 métert megtenni (egy szárnyak nélküli, csak kormányfelületekkel rendelkező, kvázi nulla siklószámú rakéta), akkor biza 4000 méteren még bőven képes top attack módú támadásra is.

A páncélátütése 600-800 mm (a 600 mm egészen biztosan ERA után értendő, de lehet hogy a 800 is) körüli a norvég haditengerészeti akadémia dokumentuma szerint:
http://www.sksk.no/innforing/gruppe5/hornslien/in/in.pdf

Ami amúgy már csak józan ésszel is stimmel, mert ha az RPG-29 105 mm átmérőjű PG-29V gránátja képes 600 mm páncél átütésére ERA után, akkor a 127 mm átmérőjű Javelin is tud ennyit minimum.
A TOW ugye 152 mm átmérőjű, tehát elvileg ennél többet tudhat. De a TOW 2B előtti verziók csak direct attack módra képesek, vagyis ha mondjuk szemből, vagy a szembéhez képest kis szögből támadod vele a tankot, vagy a torony épp feléd néz és azt találod el, akkor pont a legvastagabban páncélozott részeket fogja eltalálni (mint azt láthattuk Szíriában is, amikor a T-90 toronypáncélja megfogta a TOW-ot). Az újabb, TOW 2B változatok már overfly top attack módban működnek, vagyis a jármű felett 1-2 méterrel robban fel a töltet. Viszont emiatt nem is kumulatív sugarat, hanem EFP-t, robbanással alakított penetrátort (ha mindez igaz, ezt nevezik ütőtányérosnak magyarul) használ. Nos, én nem vagyok nagy szaki ebben, de úgy vélem, hiába 152 mm-es a rakéta átmérője, az EFP miatt gyengébb a páncéláthatolási képessége, mint a 127 mm-es kumulatív robbanófejnek. Vagyis a Javelin esélyesen vastagabb páncélt képes átütni, mint a TOW 2B. Cserébe viszont, mivel az EFP nem olyan vékony, mint a kumulatív sugár ezért, ha sikerül átütnie a páncélt (a mai tankok tetőpáncélja nem nagyon okozhat neki gondot), akkor a nagyobb vastagság miatt nagyobb pusztítást is csinál a jármű belsejében.

Ettől függetlenül szerintem mindenféle páncéltörő eszközt a lehető legtovább alkalmazni kell. Szíriában és Ukrajnában is láthattuk hogy bőven használható eszközök a klasszikus huzalos rakéták is. Főleg hogy a célpontos csak egy kis része(vagy semelyik sem) top MBT, szerintem a távolabbi jövőben sem számolhatunk a környéken pl. aktív védelemmel.

Használhatóak persze. De ha akár a TOW-ot nézzük, minimum 3 ember kell hozzá, ha valahova telepíteni akarod, csak fix pozícióból használhatod, az össze- és szétszerelése is jó pár perc, stb. és ez elég nagy gond lehet, ha mondjuk leteszed valahová pozícióba és pont egy olyan irányból érkezik nem is az MBT, csak az APC/IFV, vagy a dzsihádmobil, amire az adott helyről pont nem látsz rá a rakétával. Mire odébb cipelitek, vagy szétszeditek, aztán megint összerakjátok... Persze járműre szerelve pl. oké és nyilván olcsóbb is, mint a Javelin. De képességekben rosszabb.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 423
7 979
113
Tow-2B ét vagy a simma Towot el tudnék képzelni egy itthoni gyártású 4*4 en is. Pl a szerbek feltuningolták egy kicsit modernizálták a régi Bov-11 et. És löktek rá a legúljabb fejlesztésű Maljutkából. Tandemfejjel 5 km hatótávolságal 2* nagyobb sebességgel. (Videot látva). Egyébként több változatú fejet lehet rá pakolni.
Hőoptikával, és minden csatatéri (számítógépes) alrendszerrel)
Na egy ehhez hasonló hazai gyártàsú 4*4 et et is el tudnék képzelni.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 746
57 143
113
Nem tudom honnan jött most ez a TOW dolog elő.... Akkor már inkább Kornet , Metis-M, vagy Javelin. Mindegyik sokkal jobb, mint a TOW.
A Javelinnel két nagy gond van szerintem.
Az első az ára, ugyanis egy vagyonba kerül/db.
A másik pedig az, hogyha a tank érzékeli az indítást akkor (ha más nem) ködgránáttal védekezni fog, akkor meg a találat esélye 0. Ezzel szemben egy huzalos vagy lézeres rakétát a kezelő bele tud vezetni a "ködbe" az MBT utolsó ismert pozíciója alapján.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 746
57 143
113
Ez alapján a Javelin tényleg tandem HEAT, de pont ebből kifolyólag szinte biztos vagyok benne, hogy nem repül el 4 km-re. Jó lesz az 2 km-nek is:
1-23_Missile_warhead.PNG
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Dehogynem javasoltál ilyet. Azt mondtad, hogy a hadiipart a Duna vonala mögé kellene telepíteni.
Baromsag, osszemostal ket dolgot. A hadipar Duna moge telepitese miert jelentene azt, amit irtal, hogy "Mégpedig azért nem, mert ha nincs mit védeni a Dunán innen"??
Vagy ugy gondolod, hogy csak a hadipart erdemes vedeni? A lakossagot, varosokat nem? Mo az Europa, nem Azsia, itt nem ugy gondolkoznak a nepek mint a SZU-ban, hogy "csak a nehezipar a fontos"...
Attol meg, hogy a hadiipart vagy az orszagos szintu legvedelmet vedheto helyre teszed abbol meg egyaltalan nem kovetkezik, hogy vedekezo nem pedig tamado felfogasban harcolsz. Epp ezert irtam, hogy a nagyobb eroket keletre kell tenni, mert a pravoszlavokkal kell majd legkozelebb komoly habout vivni (fugegtlenul attol, hogy azok oroszok, ukranok, romanok,... lesznek, de az osszes komoly ellenfel keletre van).
Lasd Orosz pelda: Ok sem Kalinyingradba teszik a MiG vagy Szuhoj irodat, ahol pillanatok alatt elveszithetnek, de megsem mondhatjuk, hogy vedekezesre rendezkednek be, hiszen akkor nem lennenek Europa hataran az elvileg fuggetlen Belorusziaban Orosz csapatok! Nem mondom, hogy mas nem agressziv, USA is tud aggressziv lenni, de attol meg, hogy okosan helyezed el a hadiipart attol meg nem fogsz feltett kezzel allni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A Javelinnel két nagy gond van szerintem.
Az első az ára, ugyanis egy vagyonba kerül/db.

Nem olcsó, az biztos...

A másik pedig az, hogyha a tank érzékeli az indítást akkor (ha más nem) ködgránáttal védekezni fog, akkor meg a találat esélye 0. Ezzel szemben egy huzalos vagy lézeres rakétát a kezelő bele tud vezetni a "ködbe" az MBT utolsó ismert pozíciója alapján.

Ha érzékeli. Amit csak radarral tud megtenni. A T-14-esen van radar. A többi tankon meg nagyon nem szériatartozák ám. Tehát igen nagy eséllyel még csak észlelni sem fogják. Ezzel szemben a lézerbesugárzásjelző már eléggé elterjedt.
Azt meg nem tudjuk, hogy a ködgránátok mennyire működnek, ha egyáltalán az LWIR-tartományban. A sima füstgránát semennyire, ezt már láttuk. Oda valami spéci füst kell, hogy elfedje a 8-12 mikrométeres tartományban is.

Na szerintem meg annak az esélye közel nulla, hogy egy érzékelt közeledő lézeres, vagy huzalos rakéta a füstben eltalálja a tankot. :)

Ez alapján a Javelin tényleg tandem HEAT, de pont ebből kifolyólag szinte biztos vagyok benne, hogy nem repül el 4 km-re. Jó lesz az 2 km-nek is:
1-23_Missile_warhead.PNG

Számodra kérdés volt, hogy tandem HEAT-e? :eek:
És de bizony, 4750 méter az.
https://news.lockheedmartin.com/201...tes-extended-range-capability-in-recent-tests
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 478
76 212
113