A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 480
10 772
113
Lator nehogy mar egy usa repulogep karbantaro nagyobb harcertekkel birjon mint egy magyar lovesz. /nem tengereszgyalogosok vagy rangerek jonnek./
Rosszul fogalmaztam talán, harci alakulat számomra a harcoló ezredek, alegységek nem az ellâtók meg a szerelők.
De messzire tévedtünk a topikban;)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Egyebkent megjegyzem hogy a harcedzett amerikai katonak tulmyomo tobsege mar avagy a nemzeti gardanal szolgal vagy leszerelt... Ott is nagy am a rotacio...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 275
68 187
113
A légierőhöz tartozik minden repülőeszköz, ha jól értem. Akkor sem értem ezt a döbbenetesen magas számot. Egy F-15 ezred (24 gép) teljes létszáma 1980-ban 550 fő táján volt.

14 db Gripen
2 db A319
Kb. egy tucat Mi-8/17
Kb. 8 db Mi-24
Néhány kisebb heli
1 vagy 2 db An-24 röpképes
1 db Falcon

Ez ma kb. az összes repülőeszköz, ami itthon van. Kihagytam valamit?
Hova kell ehhez majdnem 6000 ember...?

Az USAF személyzeti állománya kb. 75-ször nagyobb (440 ezernek vettem), de a gépállomány- úgy, hogy bombázók és nehéz szállítógépek is vannak - kb. 280-szor nagyobb.

Izé.

Még, ha minden más egyebet is hozzáveszünk, akkor is valami csúnya dolog sejlik fel.
A linkelt adatok alapján egyik szomszédnak sincs ekkora légierős létszáma kivéve a románokat ,de nekik az eszközparkjuk kb 3x akkora mint a miénk. Ausztria, Szerbia, Horvátország kb ugyanakkora eszközállomány, 2500(?), 5100 (?), 1500(?) fő. A szárazföldi létszám viszont arányosan nagyobb náluk. Ez a mutatóba való eszközpark leköt fele annyi embert mint a bevethető szárazföldi állomány.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Az a baj hogy nem momdhatok el sok mindent. /de nem csak kecskemet van tervbe egy regi terv meg mindig el./ tata./ igy 3 nato bazis lenne az orszagba de mind 3 agyoncsaphato pillanatok alllatt./ mind kecso mind papa mind a tatai./ kecso papa sima liba. Tata /az is az lenne./
Marmint a mi reszunkrol./egy atlagos magyar baka van azon a szinten vagy meg magasabban mint egy atlagos usa baka. Egy kmz s ek kozul van olyan aki azon a szinten van mimt egy usa spec forces. De ez nem ilyen egyszeru mert homogen a dolog tudod te is. Es usa jobban valogathat


Ennyi szerintem eleg es nem mondtam sokat se.

A tobbi csak korites.
 
M

molnibalage

Guest
A linkelt adatok alapján egyik szomszédnak sincs ekkora légierős létszáma kivéve a románokat ,de nekik az eszközparkjuk kb 3x akkora mint a miénk. Ausztria, Szerbia, Horvátország kb ugyanakkora eszközállomány, 2500(?), 5100 (?), 1500(?) fő. A szárazföldi létszám viszont arányosan nagyobb náluk. Ez a mutatóba való eszközpark leköt fele annyi embert mint a bevethető szárazföldi állomány.
Vagy a forrás rosszul tudja. Ezért kezdtem számolgatni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 275
68 187
113
Molni! Nem ott lehet a megfejtés, hogy az amcsiknál közvetlenül a repülőtér (és nem a repülőgépek) kiszolgálása részben polgári alkalmazottakkkal történik? No és ott vannak vegyes felhasználású repterek is ami megint csak nem teljes katonai kiszolgálásúak?
Amúgy azt gondolom szubjektív megítéléssel, hogy valamennyi túltengés van amit lehet "vízfejnek" is hívni. Ez szigorúan magánvélemény!
A Nimitzeken kb 3000 légerős jut 80-90 gépre. Az húzza le az arányt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
A technika tamogatas nelkul nem akkora elony magyar terepen. A kikepzes egy atlagos baka eseten a magyar van olyan mint egy amcsi bakaje.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 275
68 187
113
A legierot felkeszeletlenul erne. /egyegy par gyakorlattal alcazva fel lehetne ra kesziteni az allomanyt./ de nem szabadna hogy gyanus legyen... /inkabb a foldi kiszolgalo szemelyzetet lehetne joban felkesziteni ez esetbe de csak mint szopatos uti. Vagy baszogatos uj tisztek akik megporgetik a rendszert. ... /semmifele kepp se ugy hogy nyilvanos legyen hogy gyakorlat./

Szarazfoldre helikre nem lenne kihatassal ahogy a legvedelemre se.
Nagyon régen Furkó Kálmánéknak volt szokása hogy belógtak pár laktanyába és leszerelték az őrséget, még a jugó háborúk elején. Ha jól tudom Szombathelyen is megcsinálták. Persze egy bágyadt, alapvetően monoton feladathoz szokott őrhöz képest abszolút előnyben voltak. Viszont biztos vagyok benn hogy felrázta a személyzetet. Na meg a laktanya pk is égett mint a Reichstag, és nem mutat jól az előmenetelnél.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and svajcibeka

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Mi puffogtattunk ki vagy egy tucat amcsi jarmuvet /at4 imitacioval./ nem egyszer... Az amcsi harcaszat harcjamuves harcaszat... Gyalogossal nem igen tud mit kezdeni magyar trepen. /ez nem titok / szamokat inkabb nem irok nyilvanosan mert az tudom nem szabad.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Egyebkent bubu tobb szakasz strykert rendezett le egy maga egy ketnapos allatt /toronyloveszkent./ ugy hogy az utolso elotti oraba ki lett adva a harcjarmunek az ongyilkos roham./ ebbe este is volt meg szurkulet felhomaly
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and marton

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Ha a novenyzet jol van hasznalva alcanak nehez kiszurni /annyi hogy inkabb vedekezni kell azt meg ugy a legkonnyebb ha nemtudjak hol is vagy./

A bujkalas is resze egy haborunak. Amnal konnyebb lecsapni hajnalba. Kora reggel
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 275
68 187
113
Vagy a forrás rosszul tudja. Ezért kezdtem számolgatni.
Igen, jobb mint a wiki, de ez is csak statisztika. Az osztrákoknál sorállomány őrizte azt a két repteret aminek a közelébe kerültem. Náluk a határvédelmet is ők látják el. Nem tudom hova számolhatók így. Fiatalok, békések, vidámak, de van elég hivatásosuk is. A felszerelésük jó, pláne annak fényében hogy sorosok és folyamatosan használatba van minden. Még csodák csodája az az egyszínű egyenruhájuk is nagyon jól rejt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Voltam frontharcaszaton is ellenuk./mindig ellenero voltam./ ott se remekeltek. /2 napig csucsultunk mi is ok is egy egy foldtoltes mogott. Az optika elonye mit ne mondjak nem jott ki./ pedig a pusztan volt... Amikor hegyen voltak beasva agyon csaptuk oket. /joval kissebb erovel zaklatassal./ erdos tagolt terepen /en nagyot arattam koztuk eloero eloero ellenbe /ugy hogy ok vedekeztek./ forditott esetbe a pkm daralt ismet./ mezogazdasagias kornyezetbe is folenybe voltunk harcjarmuvel anelkul is...

Minden terepet vegigmentunk. Nem reszletezem. /ezek a cikkekbol is kiderulnek./ es a vegeredmeny egyertelmu volt. /mindminden terepen mind tamado mint vedo felallasba./ nagyereju tulerovel szembe!!!./ /rem veletlen a sok ranger tanfolyamos./ kozel se voltunk spec alegyseg de kozuluk volt magasan kvalifikalt alegyseg IS. /volt hogy egy raj tartott egyeztetest a pkm csovetol 20 m re... Biztositostol mimdenestol... /es nem ez volt a nagy dolog./ erdobe...bozotosba...
 
M

molnibalage

Guest
Igen, jobb mint a wiki, de ez is csak statisztika. Az osztrákoknál sorállomány őrizte azt a két repteret aminek a közelébe kerültem. Náluk a határvédelmet is ők látják el. Nem tudom hova számolhatók így. Fiatalok, békések, vidámak, de van elég hivatásosuk is. A felszerelésük jó, pláne annak fényében hogy sorosok és folyamatosan használatba van minden. Még csodák csodája az az egyszínű egyenruhájuk is nagyon jól rejt.
Úgy értem a linkelt magyar oldal rosszul tudja a légierő méretét. A 2000-es évek közepén picivel 5000 fő felett volt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Vegig szemmel tartva epp indulas elott kaptak... Es ez meg cak nem is akkora valami hogy dicsekedjek vele... Volt ennel tobb nagyobb is. Es nem en voltam az egyeduli... Gyalogos harcaszatot rajuk tudtuk kenyszeritrni magyar terepen ez nem nehez... Nem jelentenek akadajt... A fak nekik csak oszlopok. Arra hogy valaki van rajta a fejebe nem fordul meg. Farol nagyon sokat leszedtem. /nem csak usa katonat./ de a fa csak egy pl... Rengeteg mas is van.../amik alap dolgok itthon./
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 513
79 629
113
Vegig szemmel tartva epp indulas elott kaptak... Es ez meg cak nem is akkora valami hogy dicsekedjek vele... Volt ennel tobb nagyobb is. Es nem en voltam az egyeduli... Gyalogos harcaszatot rajuk tudtuk kenyszeritrni magyar terepen ez nem nehez... Nem jelentenek akadajt... A fak nekik csak oszlopok. Arra hogy valaki van rajta a fejebe nem fordul meg.

Jó dolgok ezek a gyakorlatok csak ne felejtsd el,hogy pl tüzérséget nem lehet szimulálni meg légierőt sem.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Igen epp ezert irtam fentebb hogy a tamogatas az istenkiraly nalluk /legyen az barmilyen./tamogato alegyseg meg csak a legiero valamilye jon ha jon ide ami aa felvazolt konfliktusba mar le van szerelve./
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113