A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Szerintem nem lenne túl jó döntés leselejtezni a T-72-t. Egy 125mm-es, mobilis, védett ágyú. Tökéletes vész esetére támogató szerepkörbe, vagy hit&run hoz...
Több értelme lenne egy zászlóaljnyit rendberakni, kiegészítő páncélzattal ellátni, mint ugyanennyi tábori tarackot venni. A mai világban már másképpen kell alkalmaznunk (!) mint egy modern harckocsit, de ettől függetlenül még mindig egy pusztító gép!
Lenyegeben akkor egy 45+ tonnas Stryker?

Ennyi erővel lehetne ifv atepites, mint izraelben, de a leves tobbe kerülne, mint a hus.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
A vontatott tüzérség kapcsán el lett magyarázva.

Ha nagyhirtelen lesz tobb, mint ketszerannyi pzh 2000, mint d-20, akkor hol lenne ember es logisztika es minden mas az m777 hez? Heli nincs es nem lesz a pakolgatasahoz, ellenben kell hozzá vontató is.

Jelenleg is durván létszámhianyos a MH... Majd ha fullos allomanytablas lesz az MH új technikával akkor esetleg lehet ezen gondolkodni.

Tessek már felfogni, hogy full spektrális lefedese a kepessegeknek az min közephatalmi luxus es nem 25 eve leepulesi spiralvan levo eddig fillerbaszo orszagok sajátja.
A topic címe: a magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai.
Nem pedig az hogy mit nem lehet, vagy lehetne.
Pár éve még az is elrugaszkodott fantázia volt, hogy leo2a4-ek (nemhogy a legújabb a7) karmolnak majd nálunk. Egyenlőre nincs létszám, sőt semmisincs, és tény, hogy valami ütőkártya kell, ami hatékonyan tudja támogatni a sereg védelmi harcait. Erre nálunk a légierő túl nagy luxus, de egy 105-155mm-es közepesen modern tüzérség a tartalékos, vagy netalántán sorozott állománynál egész logikus lépés.
Ha a létszámhiány is tartós lesz, szerintwm nem kizárható egy sorozott rendszerre épített Nemzetőrség, és hozzá igazodó tartalékos rendszer.
Itt nem arról beszéltünk, hogy holnap veszünk 100 M777-et. A típus amúgy is túl drága lenne nekünk, de a lehetséges irányon nem rosz elgondolkodni. Ez a topic elméletileg ezért van. Ne legyél negatív:p
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 233
4 795
113
Ha akkora hülyeséget írsz le, hogy nincs gyártásban vontatott rendszer európai gyártóknál, akkor talán nem itt kellene erősködnöd.
Ki erősködik zseni?? Én kérdezek te meg tények nélkül irogatsz. Irtam hogy lehet tévedek, de nem látom a linkeket amivel alátámasztod amit írsz. Ki gyártja, ki mennyit vett belöle az elmúlt idöben ha ekkora szükség van rá. De te biztos jobban tudod, te vagy az okosabb....
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Konkrétan ez a 3-4 üteg kurva kevés. Az önjáró baromi drága. Meg be kell tömni valamivel az amcsik undok fejét :D De egyébként inkább lenne kerekes.
Gumikerekest,teheratóra éritett,vagy APC alaput.Területvédelemnek meg a jó öreg D30.Egyszerű,occsó,de körtüzelőképes,és van hozzá korszerű lőszer is.Lehet hozzá korszerű tzvezet rendszert is simán csatlakoztatni.
Rakét-tüzérség kellene nagyon még.Rugalmas,korszerű rendszer.Izraeli Lynx,Nazia,kinai SR5,HIMARS.
Területvédelemnek szintén.Csak jóval egyszerűbb rendszerek.Kinai Type63,vagy a török változata.Roman APR 18csöves utánfutóra épitett változata is lehet minta.Főleg ha valameik 122milis rakétát is használó moduláris rendszert kapják a főerők.
És aknavető,aknavető,aknavető.Abbol soha nem elég.Mindenkinek ami a harcmodorához,hadrendi helyzetéhez illik,olyan kivitelben.60milis gyaloghuszároknak,területvédelmiseknek.120milis autómata önjáró a gépesitett erők hadrendjébe.Stb
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 951
58 430
113
A T-72-eseket én is inkább rendbe raknám kivonás helyet. Ennek oka az, hogy a legtöbb környékbeli harckocsival szemben még versenyképes a technika. Harckocsi színt alatt pedig bármit képes szétlőni, e mellet közvetlen irányzású tűztámogatásra is képes akár 9 km-s távolságig is. Ezek pedig hasznos képességek szerintem.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
A T-72-eseket én is inkább rendbe raknám kivonás helyet. Ennek oka az, hogy a legtöbb környékbeli harckocsival szemben még versenyképes a technika. Harckocsi színt alatt pedig bármit képes szétlőni, e mellet közvetlen irányzású tűztámogatásra is képes akár 9 km-s távolságig is. Ezek pedig hasznos képességek szerintem.
és a lőszerek? Van egyáltalán még érdemi készlet? Amennyiben beszerzésre van szükség szerintem a nyíllövedéket hagyhatnánk is a fenébe, és a repesz illetve kisebb készlet HEAT gránát elég lenne.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 815
6 929
113
@Ratamahata
Megint az se tudod miről beszélsz csak mondod és mondod mintha jobban tudnád mindenkinél , ismételtem csak azt tudom tanácsolni , ha 100 ember mondja hogy részeg vagy akkor feküdj le aludni.
Ja nyilván nincs szükség vontatottra .... mekkora hülyeség nem? Az amcsik / oroszok / kinaiak /japanaok / konkrétan minden nagyhatalom ( kivéve a németek de raktáron nekik az is van) csak poénból tartja handrendben ja meg hogy menjen velük a pénz.... nemár....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 951
58 430
113
Telak2

Én úgy tudom, hogy rendelkezünk még 3BM42-ővel. Azzal meg 500 mm RHA-t át lehet lőni 2 km-ről :)
De amúgy kb. 30 harckocsihoz venni pár száz lőszert vegyesen (HEAT, Nyíl, Repesz) nem egy nagy összeg.
Ráadásul a HEAT lőszerek közül nagyon moderneket is ki tud lőni egy régi T-72 is. Gondolok itt a tandem/tripla fejes 3BK29/31-re is.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Ki erősködik zseni?? Én kérdezek te meg tények nélkül irogatsz. Irtam hogy lehet tévedek, de nem látom a linkeket amivel alátámasztod amit írsz. Ki gyártja, ki mennyit vett belöle az elmúlt idöben ha ekkora szükség van rá. De te biztos jobban tudod, te vagy az okosabb....
Ha magadtól nem tudod ki és mit gyárt a kontinensen és nem tudod használni a google-t se...

Csak az alábbi fegyverekről és számtalan alverzióikról tudnál valamit:
- GH52 (FI)
- TRF1 (FR)
- Panter (TR)
- SBS 155 (ES)
- 2A65 (RU)
...
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 951
58 430
113
silurusglanis

Szárny stabilizált lőszerekről beszélünk, szóval elméletileg igen. Értelem szerűen 9 km-re repesz lőszerrel tudnak érdemben lőni.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 233
4 795
113
@Ratamahata
Megint az se tudod miről beszélsz csak mondod és mondod mintha jobban tudnád mindenkinél , ismételtem csak azt tudom tanácsolni , ha 100 ember mondja hogy részeg vagy akkor feküdj le aludni.
Ja nyilván nincs szükség vontatottra .... mekkora hülyeség nem? Az amcsik / oroszok / kinaiak /japanaok / konkrétan minden nagyhatalom ( kivéve a németek de raktáron nekik az is van) csak poénból tartja handrendben ja meg hogy menjen velük a pénz.... nemár....
Mióta vagyunk mi nagyhatalom? Látom érzed a témát, de okoskodni tudsz. Folyamatosan kérdéseket teszek fel, hogy valaki aki nálam jobban tudja cáfoljon már meg, de még nem kaptam egy normális, érvekkel alátámasztott választ sem..... csak fikát, de abból most nekem is sok van nem kell több....
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Telak2

Én úgy tudom, hogy rendelkezünk még 3BM42-ővel. Azzal meg 500 mm RHA-t át lehet lőni 2 km-ről :)
De amúgy kb. 30 harckocsihoz venni pár száz lőszert vegyesen (HEAT, Nyíl, Repesz) nem egy nagy összeg.
Ráadásul a HEAT lőszerek közül nagyon moderneket is ki tud lőni egy régi T-72 is. Gondolok itt a tandem/tripla fejes 3BK29/31-re is.
Másodvonalas feladatokra szerintem nyilat nem is kéne venni, max ami még készleten van. A HEAT szükség esetén puha célok ellen is hatékony, a nyilacska viszont, háát...
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 065
93
Nyugalom ezzel a M777 beszerzés kapcsán még a nemrég bejelentett dolgok sincsenek itt! Az a biztos ami alá van írva, ki van fizetve és itt van! Tudjuk számos beszerzés kapcsán,hogy utolsó pillanatban változhatnak a dolgok! Az önjáró minden szempontból jobb nem kérdés egyébként az Archer árban nagyon közel van az M777-hez ez nyílt titok. Ahogy többször is írtam politika-politika ellentételezés,ahogy vezérünk is mondta meglátjuk vannak fontosabb beszerzések is,mint a vontatott tüzérség. Légvédelem ami orbitális pénzt fog megenni! Páncéltörő képesség ,se lesz lassan az a 2500 db Metis amit 1992-ben vettünk lassan elfogy lejár az üzeme ideje. Szóval vannak fontosabb dolgok is. PZH-t valóban duplázni kell darabszámban ,de rakétás tüzérség nagyon-nagyon kell és itt nem csak a 122mm-es gondolok! Kell a 300 km hatotav nem veletlenul mondom ezt kell az az = jel NATO ide vagy oda! BTR-t egyébként én is Nona toronnyal 120mm tudnám elképzelni ,mert semmi másra nem való az a “busz” Leoból is fel kell tölteni a dandárokat+ tartalék szóval van mire költeni
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 441
8 022
113
és a lőszerek? Van egyáltalán még érdemi készlet? Amennyiben beszerzésre van szükség szerintem a nyíllövedéket hagyhatnánk is a fenébe, és a repesz illetve kisebb készlet HEAT gránát elég lenne.
Szlovákia,lengyelek,bulgária,szerbia mind gyárt vagy forgalmaz 72 hez lőszert. Még 152 mm hez is.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Sokan kritizálják a pzh beszerzést. Nekem hirtelen eszembe jutott a a statisztika ügyeskedés amikor a mi24-ek esetén egyetlen röpképes rotorral sikerült több működő mi24-et is lejelenteni, mert hát át lehet tenni a rotort...
A beszerzés itt válik logikussá, merthogy a pzh is leo2 alvázra épült és ugyanaz a hajtáslánc. Rengeteg lehetőséget ad kreatív statisztikázásra, alkatrész kannibalizációra, valamint ha valamivel pozitívabb jövőképünk van, akkor kevesebbféle tartalékalkatrésszel üzemeltethető pzh együtt a leo2-vel. Logisztikai szempontból átgondolt a beszerzés.