A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Mióta vagyunk mi nagyhatalom? Látom érzed a témát, de okoskodni tudsz. Folyamatosan kérdéseket teszek fel, hogy valaki aki nálam jobban tudja cáfoljon már meg, de még nem kaptam egy normális, érvekkel alátámasztott választ sem..... csak fikát, de abból most nekem is sok van nem kell több....
Szerbia? Horvátország? Utóbbi pont a PZH2000 mellett tart fent vontatott löveget. Egyik sem nagyhatalom.
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
532
1 043
93
Nyugalom ezzel a M777 beszerzés kapcsán még a nemrég bejelentett dolgok sincsenek itt! Az a biztos ami alá van írva, ki van fizetve és itt van! Tudjuk számos beszerzés kapcsán,hogy utolsó pillanatban változhatnak a dolgok! Az önjáró minden szempontból jobb nem kérdés egyébként az Archer árban nagyon közel van az M777-hez ez nyílt titok. Ahogy többször is írtam politika-politika ellentételezés,ahogy vezérünk is mondta meglátjuk vannak fontosabb beszerzések is,mint a vontatott tüzérség. Légvédelem ami orbitális pénzt fog megenni! Páncéltörő képesség ,se lesz lassan az a 2500 db Metis amit 1992-ben vettünk lassan elfogy lejár az üzeme ideje. Szóval vannak fontosabb dolgok is. PZH-t valóban duplázni kell darabszámban ,de rakétás tüzérség nagyon-nagyon kell és itt nem csak a 122mm-es gondolok! Kell a 300 km hatotav nem veletlenul mondom ezt kell az az = jel NATO ide vagy oda! BTR-t egyébként én is Nona toronnyal 120mm tudnám elképzelni ,mert semmi másra nem való az a “busz” Leoból is fel kell tölteni a dandárokat+ tartalék szóval van mire költeni
A láncos IFV-t nem is említettem.... fontosabb
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 226
4 667
113
@Ratamahata jó làtom nagyon buta vagy , én elengedtem ezt a dolgot , ha nem fogod fel hogy hülyeségről beszélsz akkor mondjad csak
Oké én buta vagyok te meg zseni... Érveket most sem kaptam csak személyeskedést.... assszem én is elengedem hogy értelmesen, érvekkel lehet itt forumozni. Tényleg én vagyok a hülye hogy ezt vártam.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Másodvonalas feladatokra szerintem nyilat nem is kéne venni, max ami még készleten van. A HEAT szükség esetén puha célok ellen is hatékony, a nyilacska viszont, háát...
Kell hatékony páncéltörő lőszer a 72nek,ha valóban korszerűsitésre kerűl.Nem csak az oroszok,hanem kina és a zsidók is gyártanak 125ösbe való lőszert.
72 egy jólsikerűlt korszerűsitéssel még jódarabig megfelel a környékünkön,nem kell azt még kukázni
 
M

molnibalage

Guest
Annál sokkal rosszabb lenne mert sehogy sem(nagyon nehezen) tudnád beilleszteni a gumikerekes alegységek harcrendjébe.
Zavart érzek az eroben. A teljes VSz nek a háborús hadrenben btr-ek eggyutt, egy szervezetben lettek volna a harckocsikkal.
Az sem tűnik fel, hogy a zl. csapatlegvedelmen volt egyszerre kerekes es lánctalpas? Sztrela-1 es Silka meg sztrela 10 es Osza.

Csak mert mas a "lábuk" az nem erv.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 815
57 692
113
Telak2

"Másodvonalas feladatokra szerintem nyilat nem is kéne venni, max ami még készleten van. A HEAT szükség esetén puha célok ellen is hatékony, a nyilacska viszont, háát..."

Szerintem több száz darab nyíllövedék lehet még raktáron. Másodvonalhoz bőven elég az is. De nyugati cégek is gyártanak 125 mm-s lőszereket:
http://www.imisystems.com/wp-content/uploads/2017/01/125mm-M7118-MK-2-APFSDS-T-Cartridge-1.pdf
http://www.imisystems.com/wp-content/uploads/2017/01/125mm-M710-HE-MP-T-Cartridge-1.pdf
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Minek a tartalékosoknak tábori tüzérség? Ha már ott tartunk hogy a tartalékosoknak kell a területüket lefedni saját vontatott tüzérséggel akkor már nagy gebasz lenne... Akkor már nem léteznének a jól felszerelt egységeink, ami egy sokkal erősebb ellen meglétét feltételezné, és kb átmennének rajtunk mint fing a bugyin....
A háborúk mindig tovább tartanak ,és kiterjedtebek mint ahogy eredetileg megtervezik ,a magyar tartalékosokra igenis szükség van egy kis intenzitású helyi háborúban , amit nem lehet kizárni. Mikor a nagyok mással vannak elfoglalva. Az aszimmetrikus hadviselés pedig ezt magában hordozza.
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
@Ratamahata
Megint az se tudod miről beszélsz csak mondod és mondod mintha jobban tudnád mindenkinél , ismételtem csak azt tudom tanácsolni , ha 100 ember mondja hogy részeg vagy akkor feküdj le aludni.
Ja nyilván nincs szükség vontatottra .... mekkora hülyeség nem? Az amcsik / oroszok / kinaiak /japanaok / konkrétan minden nagyhatalom ( kivéve a németek de raktáron nekik az is van) csak poénból tartja handrendben ja meg hogy menjen velük a pénz.... nemár....
Tartalék,és speciális esetek,amire a pénzesebb komoly hadseregek vontatottat használnak.M777 konkrétan a légimozgékony csapatoknak,tengerészgyalogosoknak készült.Békefentartáshoz,asszimetrikus hadviseléshez is inkább a CESAR jellegű messzehordó gumis lövegeket preferálják.G5 jellegű messzehordó lövegeket ma már csak spórólásbol vesznek országok.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Tartalék,és speciális esetek,amire a pénzesebb komoly hadseregek vontatottat használnak.M777 konkrétan a légimozgékony csapatoknak,tengerészgyalogosoknak készült.Békefentartáshoz,asszimetrikus hadviseléshez is inkább a CESAR jellegű messzehordó gumis lövegeket preferálják.G5 jellegű messzehordó lövegeket ma már csak spórólásbol vesznek országok.
Azért valahol nekünk is spórolni kellene.
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
raad1.jpg

Mindenkitöl lehet ötletet ellesni.Úszóképes 122milis a BMP-1 alvázra épitett 2S1 torony kisérőtüzérségnek.
sora_1460978452668575598a.jpg

M777 helyett meg inkább egy ilyesféle D30 korszerűsités,persze Rába alvázon.Kisháborúhoz,Nemzetőrségnek/területvédelmi tartalékosoknak olcsó és hatékony
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 527
79 651
113
Zavart érzek az eroben. A teljes VSz nek a háborús hadrenben btr-ek eggyutt, egy szervezetben lettek volna a harckocsikkal.
Az sem tűnik fel, hogy a zl. csapatlegvedelmen volt egyszerre kerekes es lánctalpas? Sztrela-1 es Silka meg sztrela 10 es Osza.

Csak mert mas a "lábuk" az nem erv.

Nekünk nem lesz soha annyi dandárunk,hogy legyen első és másodvonalas.A VSZ-ben is a gumikerekes egységek a másodvonalasok voltak.Ha együtt alkalmazol láncos és kerekes technikát akkor menetben a láncos fogja akadályozni a kerekest(lassabb),harcban pedig a kerekes a láncost(teljesen más dimenzió a két jármű terepjáró képessége).Ez másodvonalas egységeknél belefér hisz nem ők a fő ütőerő hanem azolyan egységek ahol harckocsi és lánctalpas csapatszállító van.
Nem véletlen született meg a Stryker MGS.

A légvédelmi eszközöknek nem kell olyan szinten együtt mozogni menet és harc közben a lövészekkel mint ahogy a lövészeknek kell az őket támogató harckocsikkal vagy MGS szerű támogató járművekkel.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Véleményem szerint az ideális az lenne, ha a Bocskai és a Klapka, két normális, lánctalpasokkal felszerelt gépesített lövészdandár lenne, Szolnok pedig a gyorsreagálású, és különleges jellegből adódóan kapna kerekes IFV-ket.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Véleményem szerint az ideális az lenne, ha a Bocskai és a Klapka, két normális, lánctalpasokkal felszerelt gépesített lövészdandár lenne, Szolnok pedig a gyorsreagálású, és különleges jellegből adódóan kapna kerekes IFV-ket.
3 dandáros felépítésről beszéltek. 1 nehéz, 1 közepes, 1 könnyű.
MH 25 kapja a láncos nehéz technikát, MH 5-nél marad a kerekes APC/IFV. MH 2 meg a könnyű dandár. (Minek nekik IFV?)
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Szerintem ez kiváló koncepció csak ha lehet akkor ne 122 mm-es hanem az USA Brutus.
Az 155 mm-es és csökkentett visszarugású ezért egyértelműen előnyösebb.l lenne
US_Army_tests_truck_mounted_low_recoil_105mm_and_155mm_howitzers.jpg

hawkeye155.jpg
Szerintem akkor már inkább egy európai tipus. Hagy puffogjon Donald-kacsa. Az USA cuccokat ha lehet hanyagoljuk. Túl nagy árat kérnek egy golyóstollért is.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Nem válaszolsz semmi konkrétummal, ténnyel és érvvel.... miért nincs pl vontatott rendszer gyártásban európai gyártóknál? Ha tévedek kérlek cáfolj. Miért vonják ki sorban?? Miért fejlesztik inkább a mobil 120mm aknavető rendszereket? Ilyet pl jobban el tudnék képzelni a tartalékos egységeknek.... ird már le hogyan alkalmaznád a remek m777et te remek vezérőrnagy... :) tényleg szeretném látni mert lehet én tévedek, de tőled nem várok értelmes választ, ha valaki ki tudná.nekem fejteni azt komolyan megköszönném.... igy karácsonykor :)

Az önjáró tüzérség elsődlegesen a páncélos-, vagy gépesített lövész alakulatokkal együtt manőverezik, azok előrenyomulásának tűztámogatását látja el. Persze ettől használható klasszikus tábori tüzérségi szerepkörben is, csak ahhoz baromi drága! Így a vontatott tüzérségnek máig van létjogosultsága, és minden nagyobb és potens haderő alkalmazza is. (Még a 2Sz35 Koalicija SzV 2A88 ágyújából is lesz vontatott ágyútarack.) A vontatott tüzérség a hagyományos lövész, és területvédelmi erők tűztámogatásában lehet opció.

Itt nem arra kell gondolni, hogy akkor ide nekünk 100-300 db löveget, de a most beszerzett 24 db Pzh 2000 2-3x mennyisége reális lehetne. Az már egy más kérdés, hogy a 120mm -es aknavetőt terepjáróval is elhúzod, tűzerőben-repeszhatásban megfelelő pusztításra képes, de a lőtávolsága a jellegéből adódóan klasszikus tüzérségi feladatok, azaz az arcvonal közvetlen-, vagy az arcvonal mögötti közvetett lefogó vagy koncentrált tűztámogatás megoldására alkalmatlan. Szakasz szinten viszont kiváló közvetlen tűztámogató fegyver.

A 105mm mellett szól, hogy a beszerzendő helikopterek egy részével is mozgatható, de nálunk nem hiszem, hogy a légi mozgékonyság képességének megvalósítása dominálna a tüzérség területén egy jó darabig. Nem azt mondom, hogy nem lenne jó beszerezni mondjuk 20-30 db közötti mennyiség ilyen űrméretű ágyútarckból, a gyors reagálású erők komolyabb tűztámogatási képességének megteremtésére, de ez még a megnövelt védelmi büdzsé mellett is úri huncutság kategóriába tartozik idehaza.

Itt jön képbe a 155mm -es vontatott tüzérség kb. 40-70 db közötti mennyiségben. A beszerezni tervezett 24 db önjáró löveg mellett a nem gépesített, és részben a gépesített egységek megfelelő mélységű-, és tűzerejű tűztámogatására is képes. Nem hinném, hogy az M777A2/M777ER egyáltalán játszana, hisz nálunk kb. soha napján nem lesz precíziós, irányított tüzérségi lövedék rendszeresítve. (Drága, így nálunk ez az opció soha nem játszott, és valószínű nem is fog a közeljövőben sem.) Inkább a "mezei" optikás M777 vagy inkább a már digitális tűzvezető rendszerrel ellátott M777A1 jöhetne szóba. A modern felépítésen túl, mellette szól, hogy nagyjából ugyan azok az űrméretű és típusú tüzérségi lövedékek alkalmazhatóak ebben is, mint az új önjáró tüzérségnél; így kb. egységes muníció lehetne hozzájuk felhalmozni, ami logisztikai szempontból nem utolsó, meg ugye nagyobb tételben vásárolva azért itt is előfordulhat kedvezőbb árazás.

De mindezekhez először meg kellene teremteni megint a hazai tüzérséget, de az ilyen kondíciók, és emberhiány mellet nem menne egyik napról a másikra, ha belevágnának is. Az, hogy ha esetleg lesz a későbbiekben vontatott tüzérségi beszerzés, azt azért nem valószínűsítem, hogy több űrméret kategóriában is vásárolnánk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 527
79 651
113
Véleményem szerint az ideális az lenne, ha a Bocskai és a Klapka, két normális, lánctalpasokkal felszerelt gépesített lövészdandár lenne, Szolnok pedig a gyorsreagálású, és különleges jellegből adódóan kapna kerekes IFV-ket.

Minek az IFV egy különleges műveleti dandárnak?
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 736
113
3 dandáros felépítésről beszéltek. 1 nehéz, 1 közepes, 1 könnyű.
MH 25 kapja a láncos nehéz technikát, MH 5-nél marad a kerekes APC/IFV. MH 2 meg a könnyű dandár. (Minek nekik IFV?)

Ez a felépítés terve, 2026-ig. Akkorra ez jó lenne ha meglenne. Feltöltve, felszerelve, a 3 dandár. Elvileg, ha tartjuk az évi 2% gdp arányos ráfordítást, akkor lehet majd tovább gondolni mindent. Mert az esetben, elvileg, pénz lesz, talán még több mindenre is. Szerintem az első lépés, a nehézdandár, majd a közepes dandár. Talány hogy a könnyű dandár mit takar. Én arra gondolok, hogy nem a különleges műveleti dandár lesaz az. Hanem egy másik alakulat.