A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Át lehet nevelni bent azért agyilag az embereket. Én speciel sehogy se akartam bevonulni annak idején. Csűrtem csavartam de nem jött össze, be kellett vonulni, mondták hogy kiképzés Szombathely, utána Tata. Tata? Hát az meg hol a faxomban van? Jézus Mária. Aztán valahogy úgy bejött a dolog hogy ha közelebb lett volna hozzám még bent is maradok. Persze nagyon vártam hogy leszereljek. De egy év múlva felszereltem, és előbb katonának mentem volna csak azt mondták bruttó 44000 ft szerződéses őrvezető Tata. A Határőrségnél meg hogy nettó 67000 hivatásos őrmester Kőszeg. Na szerinted melyiket választottam? Akármilyen nyugati határszál még innét is megy néhány elvetemült több száz kilométerrel odébb egy két évet katonának. Az a gond hogy vannak ezek az összevissza alakulatok ,hiányos állománnyal, valamelyikhez van tüzérség, valamelyikhez nincs, valamelyiknek az ország túlfelén van egy zászlóalja, stb. Aztán pl Észak Magyarországon meg simán megélne egy ezred, meg egy ott is ahol hiányos dandár van, meg Dél Magyarország is elbírna vagy két ezredet, aztán akkor Tatára is jutna akkor egy full feltöltött ezred, és nem kéne már 20 éve azzal küszködni hogy fel legyen töltve a dandár. Szerintem. Aztán ha valaki nem hivatásként, hanem munkakörként tekint a katonáskodásra akkor mi van? Lehúz 6-7-10-12 évet és továbbáll. Mi ezzel a baj?
Kivétel erősíti a szabályt. A 99% úgy szerelt le, hogy égeti a katonaruha a bőrömet, többet sose lássak.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
M

molnibalage

Guest
Akkor miért beszélsz olyan butaságot,hogy nem mennél szívesen lövésznek mert túlképzett vagy?Vagy direkt csúsztatsz?
Régen a MN mekkora volt és hány vegyvédelmisre volt szüksége? Ma hány embert tudna megfelelően foglalkoztani így? Ki képezné ki ezt a tömeget? Hm...?
Erről beszélek, hogy levegőbe duma. Nincs váz, de egyesek már az izmokat pakolgatnák fel. Röhej.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Látod ez a bajod!Elképzelésed sincs arrólhogy hogy működött annó.Egy műszaki diplomás embert nem vittek volna lövésznek...
Persze.Azért vittek hivatásos vadászi végzettséggel,és SVD szakvizsgával-RTszázadhoz,műszerkezelőnek és sofőrnek.Életemben nem vezettem nyergest,és bültettek a 360as Krazba,hogy tolassak fel az ST-68as lokátorral a lokátordombra.Megcsináltam-vagy 2óra alatt,és 5litert leizzadva.Mire megtanultam a VP02est bekapcsolni,levezényeltek a Dráva partra a P15el.közben máig hóthüle vagyok az elektrónikához.Ami gömbölyű azt viszik,ami szögletes azt guritani kell.Ez volt a jelszó.És ahogy elnézem ez nem sokat változott.
Ezt honnan vetted? Én szvsz a sorkatonai szolgálatot a tartalékos rendszer részeként képzelem el, esetleg a szerződéses előszobájaként. Már azt is tisztáztuk, hogy kötelező jelleget sem vinnék bele.
És minek lenne a tartaléka?A nemlétező lezsirozott tankhadosztályoknak?Mégha lennének is tartalékban hadosztályszám korszerű hk-k,ha rálteted az aligkiképzett,gyakorlatlan embereket és kizavarod őket a modern összfegyvernemi harcba?Ne hülyéskedjél már!Felük el sem jut a hadműveleti térségbe,mert streszhelyzetben egy oszlopmenetet nem tudnának megcsinálni normálissan
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
mert primitívek
az átlagnak kurva jó és kényelmes az ami van, kolbászsörcigifű, és képtelen bármit is átgondolni, mérlegelni. Kibaszott írigy arra hogy a másiknak több van
anyaszomorító szar, aki irigy a többiekre
buta fasz
isten barma
szétivott őrmesterek
ÁÁÁ, ma kár volt belépnem ide, hazafias oktatás, azt a faszomat. Ez mit takar? Elmondják a gyerekeknek hogy a magyar születetten és munka nélkül többet ér mint bárki más? vagy mi a faszt?

Éppen ez a kommented a tökéletes példája az átlagember mélységes és már-már gyűlöletbe hajló lenézésének, amiről szó volt néhány sorban feljebb! :D

És mindezt ráadásul egy olyan közegben, ahol a szakmunkás lassan annyit keres, mint az átlag bölcsész (nem, nem a mekiben melóznak a valóságban, de két-háromnál többet a munkaerőpiacon nagyon kevés bölcsész visz haza azok közül, akik nem rosszul kereső közalkalmazottak, vagy köztisztviselők), míg az átlagos érettségi nélküli kisvállalkozó szakmunkás pedig jó duplát rájuk ver havonta! Legalábbis Közép- és Nyugat-Magyarországon. Mire föl a nagy arc? Észre se veszitek, hogy mennyire vérlázító, amikor a társadalom kilencven százalékáról így beszéltek:

"szétivott őrmesterek"
"sérült lelkű szerencsétlenek"

Csak azért, mert egy generációval korábban, a hozzád hasonlóktól olyan hétköznapi dolgokat követeltek volna meg, mint a fegyelem, együttműködés, felelősségvállalás, ami minden normális ember számára hétköznapi dolog, csak az értelmiség szocializációjának úgy tűnik nem része?

Technikailag ugyúgy szocializációs problémája van az értelmiségnek, mint mondjuk a cigányságnak és ugyanúgy reagál az származó konfliktusokra is: a többségi társadalom elleni gyűlölettel és aggresszióval. Csakhogy ezek rossz válaszok és a többségi társadalom nem tolerálhatja az olyan nézeteket, mint a tied!

A sorkatonaság márcsak azért se tudna az értelmiség integrációs problémáján segíteni, mert a modern sorkatonaság nem hosszabb fél évnél, az pedig túl rövid idő lenne ehhez!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 544
79 681
113
Régen a MN mekkora volt és hány vegyvédelmisre volt szüksége? Ma hány embert tudna megfelelően foglalkoztani így? Ki képezné ki ezt a tömeget? Hm...?
Erről beszélek, hogy levegőbe duma. Nincs váz, de egyesek már az izmokat pakolgatnák fel. Röhej.

Egy szóval nem mondtam,hogy kell a sorkatonaság...Szóval máson röhögj.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Kivétel erősíti a szabályt. A 99% úgy szerelt le, hogy égeti a katonaruha a bőrömet, többet sose lássak.
jaj anyám :D ez már övön alul volt. Igen voltak alakulatok ahol alig várták hogy leszereljenek. De voltak olyanok is ahol még a sorkatonák közül is szívesen szolgáltak volna tovább. Nem a körülményekkel volt legtöbbször gond. Hanem legtöbb helyen a parancsnokokkal. Ahol szar volt lenni.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Éppen ez a kommented a tökéletes példája az átlagember mélységes és már-már gyűlöletbe hajló lenézésének, amiről szó volt néhány sorban feljebb! :D

És mindezt ráadásul egy olyan közegben, ahol a szakmunkás lassan annyit keres, mint az átlag bölcsész (nem, nem a mekiben melóznak a valóságban, de két-háromnál többet a munkaerőpiacon nagyon kevés bölcsész visz haza azok közül, akik nem rosszul kereső közalkalmazottak, vagy köztisztviselők), míg az átlagos érettségi nélküli kisvállalkozó szakmunkás pedig jó duplát rájuk ver havonta! Legalábbis Közép- és Nyugat-Magyarországon. Mire föl a nagy arc? Észre se veszitek, hogy mennyire vérlázító, amikor a társadalom kilencven százalékáról így beszéltek:

"szétivott őrmesterek"
"sérült lelkű szerencsétlenek"

Csak azért, mert egy generációval korábban, a hozzád hasonlóktól olyan hétköznapi dolgokat követeltek volna meg, mint a fegyelem, együttműködés, felelősségvállalás, ami minden normális ember számára hétköznapi dolog, csak az értelmiség szocializációjának úgy tűnik nem része?

Technikailag ugyúgy szocializációs problémája van az értelmiségnek, mint mondjuk a cigányságnak és ugyanúgy reagál az származó konfliktusokra is: a többségi társadalom elleni gyűlölettel és aggresszióval. Csakhogy ezek rossz válaszok és a többségi társadalom nem tolerálhatja az olyan nézeteket, mint a tied!

A sorkatonaság márcsak azért se tudna az értelmiség integrációs problémáján segíteni, mert a modern sorkatonaság nem hosszabb fél évnél, az pedig túl rövid idő lenne ehhez!
Egyrészt gyanús hogy te hülye vagy.
Másrészt én nem nézek le senkit, de a mérnök haverjaim (ami én is vagyok) az építőiparban elmondják hogy az embereik miután megkapják a havi fizetést nem jönnek két napig mert be vannak baszva, majd előleget kérnek kenyérre. Úgy, hogy a segédmunkás is kap már 250-et kézbe.
Azok a bölcsészek akikről én beszélek simán 400-500 felett visznek haza.
És igen, minden katonaviselt ismerősöm a volt tiszteken-tiszhelyetteseken röhög. Lopott és ivott a nagy részük unalmában.
Én kubikoltam iskola mellett meg, egy nagyapám volt építőmérnök a többiek meg szakmunkás. segéd óvónő vagy sofőr, nem nézek le senkit aki rendesen dolgozik. És ja, valóban keresnek a kisvállalkozók 600-700 ezret, csak számlát ne kérj mert akkor adóznia kéne. A buta, nemzetáruló értelmiségi meg persze a bejelentett állásában ha keres 400-at az a cégnek simán többe van mint amit a szaki megkeress, de szidjuk csak megint őket, butagyerek.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 939
5 068
113
A tartalékos rendszer új alapokra helyezése még a jövő évre vár. Szerintem senki nem gondolja komolyan, hogy 60 éves vagy idősebb volt hivatásos állományúak annak fejében hogy ne kelljen fizetni a 15% szja-t alkotják majd a tartalékosok nagy részét. Szerintem 3 célcsoportot kellene megcélozni a Honvédségnek:
- mindenekelőtt tartalékos az aki a MH hivatásos vagy szerződés állományú tagja volt (értelemszerű, ők kaptak kiképzést)
- másodlagosan azok a lövészklubtagok, akik saját pénzükből és idejükből lejárnak a lőtérekre és fejlesztik a lőkészségüket: értenek a fegyverekhez, szeretik a fegyvereket, érdeklődnek a honvédelem ügye iránt: az államnak semmibe nem kerülne (szembe a mostani teljesen felesleges és inkább szinbólikus mint tényleges minimálbérnek megfelelő éves illetménnyel) ha engedélyezné egyes lövés leadására képes önvédelmi célú lőfegyverek viselését a polgári lövészek számára amennyiben vállalják, hogy részt vesznek egy 3 hónapos katonai kiképzésen és megfelelnek az eü, és pszichológiai feltételeknek és nincsen priuszuk. Biztos vagyok benne, hogy több ezer lövészklubtag jelentkezne a kiképzésre (amúgy is érdekli őket, ez csak egy kedvezmény lenne, ami ráadásul egy forinba nem kerülne az államnak, mert a lőfegyvert mindenki magának vásárolná meg). Nálunk a fegyverrendelet túl szigorú: önvédelmi célú fegyvert lényegében csak a fegyveres erők tagjanak engedélyeznek holott pl. Csehországban 700 ezer engedélyezett lőfegyver van. Aki ért hozzá az tudja, hogy ettől nem nőne a bűncselekménye száma: bejegyzett fegyverrel szinte soha nem követnek el bűncselekményt.
- harmadik csoport: az állam százmilliárdokat költ az egyetemi oktatásra: az a férfi aki ingyenes egyetemi oktatásban vesz részt az ennek fejében vállalja, hogy 3 hónapos kiképzésen részt vesz és a továbbiakban tartalékállományba kerül. Évente kb 45 ezer férfi kezdi meg az egyetemi tanulmányait, ezek közül 10-15 ezer biztos megfelelne az eü. vizsgálaton. Magát a kiképzést is lehetne népszerűbbé tenni: cool lenne a fiatalok körében a részvétel ehhez az kell, hogy alaki meg laktanyában dekkolás helyett a lőkiképzésre és a harcászatra helyeződjön a hangsúly. 3 hónap a kiképzésre elég lenne, többet meg felesleges bent tartani őket csak pénzbe kerül a Honvédségnek.
A drága technikát pl. Leo2. Pzh pedig nyilvánvalóan hivatások fogják kezelni, nem a tartalékosok.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Persze.Azért vittek hivatásos vadászi végzettséggel,és SVD szakvizsgával-RTszázadhoz,műszerkezelőnek és sofőrnek.Életemben nem vezettem nyergest,és bültettek a 360as Krazba,hogy tolassak fel az ST-68as lokátorral a lokátordombra.Megcsináltam-vagy 2óra alatt,és 5litert leizzadva.Mire megtanultam a VP02est bekapcsolni,levezényeltek a Dráva partra a P15el.közben máig hóthüle vagyok az elektrónikához.Ami gömbölyű azt viszik,ami szögletes azt guritani kell.Ez volt a jelszó.És ahogy elnézem ez nem sokat változott.

És minek lenne a tartaléka?A nemlétező lezsirozott tankhadosztályoknak?Mégha lennének is tartalékban hadosztályszám korszerű hk-k,ha rálteted az aligkiképzett,gyakorlatlan embereket és kizavarod őket a modern összfegyvernemi harcba?Ne hülyéskedjél már!Felük el sem jut a hadműveleti térségbe,mert streszhelyzetben egy oszlopmenetet nem tudnának megcsinálni normálissan
Ezért kellene végre jobban propagálni a sereget. Ami jelenleg megy nem toborzás, csak várják a sültgalambot. A sorrendszert nem ennek kváltására gondoltam, hanem hogy ne évi 20 nap képzéssel küldjük ki a talpast csatába. A végén a delikvens lehetne szerződéses(alapok már megvannak) vagy tartalékos pár évig(szinten tartani elég 20 nap)
Persze emellett megmaradna a szerződéses toborzás.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
A tartalékos rendszer új alapokra helyezése még a jövő évre vár. Szerintem senki nem gondolja komolyan, hogy 60 éves vagy idősebb volt hivatásos állományúak annak fejében hogy ne kelljen fizetni a 15% szja-t alkotják majd a tartalékosok nagy részét. Szerintem 3 célcsoportot kellene megcélozni a Honvédségnek:
- mindenekelőtt tartalékos az aki a MH hivatásos vagy szerződés állományú tagja volt (értelemszerű, ők kaptak kiképzést)
- másodlagosan azok a lövészklubtagok, akik saját pénzükből és idejükből lejárnak a lőtérekre és fejlesztik a lőkészségüket: értenek a fegyverekhez, szeretik a fegyvereket, érdeklődnek a honvédelem ügye iránt: az államnak semmibe nem kerülne (szembe a mostani teljesen felesleges és inkább szinbólikus mint tényleges minimálbérnek megfelelő éves illetménnyel) ha engedélyezné egyes lövés leadására képes önvédelmi célú lőfegyverek viselését a polgári lövészek számára amennyiben vállalják, hogy részt vesznek egy 3 hónapos katonai kiképzésen és megfelelnek az eü, és pszichológiai feltételeknek és nincsen priuszuk. Biztos vagyok benne, hogy több ezer lövészklubtag jelentkezne a kiképzésre (amúgy is érdekli őket, ez csak egy kedvezmény lenne, ami ráadásul egy forinba nem kerülne az államnak, mert a lőfegyvert mindenki magának vásárolná meg). Nálunk a fegyverrendelet túl szigorú: önvédelmi célú fegyvert lényegében csak a fegyveres erők tagjanak engedélyeznek holott pl. Csehországban 700 ezer engedélyezett lőfegyver van. Aki ért hozzá az tudja, hogy ettől nem nőne a bűncselekménye száma: bejegyzett fegyverrel szinte soha nem követnek el bűncselekményt.
- harmadik csoport: az állam százmilliárdokat költ az egyetemi oktatásra: az a férfi aki ingyenes egyetemi oktatásban vesz részt az ennek fejében vállalja, hogy 3 hónapos kiképzésen részt vesz és a továbbiakban tartalékállományba kerül. Évente kb 45 ezer férfi kezdi meg az egyetemi tanulmányait, ezek közül 10-15 ezer biztos megfelelne az eü. vizsgálaton. Magát a kiképzést is lehetne népszerűbbé tenni: cool lenne a fiatalok körében a részvétel ehhez az kell, hogy alaki meg laktanyában dekkolás helyett a lőkiképzésre és a harcászatra helyeződjön a hangsúly. 3 hónap a kiképzésre elég lenne, többet meg felesleges bent tartani őket csak pénzbe kerül a Honvédségnek.
A drága technikát pl. Leo2. Pzh pedig nyilvánvalóan hivatások fogják kezelni, nem a tartalékosok.
Szép, és miért csak a diplomásokat szopatnád ezzel? Jól tanultál, nesze neked büntetés bazmeg! És akit szülei nem tudnak támogatni nehogy dolgozzon már egy nyarat...
A fegyverrendelet meg pont jó! Ami nincsen, azzal nem ölnek meg senkit!
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 881
5 213
113
önvédelmi célú fegyvert lényegében csak a fegyveres erők tagjanak engedélyeznek

Tévedés, már nekik sem.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Ja, értem:
"Az egyensúlyra azonban nagyon vigyázni kell, már csak azért is, mert a digitalizáció és a robotika terjedése gyorsan és alapvetően változtathatja meg a viszonyokat. A raktáros munkahelye veszélybe kerülhet egy önvezető targonca beállításával, és akkor hirtelen olyan mérnökökre lesz szükség, akik azt programozni vagy javítani tudják. Akkor pedig lennie kell olyan egyetemi tanároknak, akik képesek ezeket a szakembereket kiképezni."
"A másik ok, hogy a fodrászoktól kezdve a kőműveseken keresztül a villanyszerelőkig a szakmunkások jelentős része a szürke zónában dolgozik. Egy hétköznapi összehasonlításban azonban az emberek azzal számolnak, ami a hó végén a markukban marad, vagyis általában nem érdekli őket a hivatalos statisztika"
Tényleg, én nem mondtam ezt :)
És én leírtam hogy a jól dolgozó szakmunkás keressen is. És ha te az vagy mit zavarnak téged az értelmiségiek? rohadt tanárok, orvosok, mérnökök, jogászok, kutatók, nélkülük lesz jó az ország, dögöljenek meg éhen, úgy lesz blogen tökfeje elégedettségétől nagy az égen...
Sőt, rohadt szemüvegesek!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 544
79 681
113
Ja, értem:
"Az egyensúlyra azonban nagyon vigyázni kell, már csak azért is, mert a digitalizáció és a robotika terjedése gyorsan és alapvetően változtathatja meg a viszonyokat. A raktáros munkahelye veszélybe kerülhet egy önvezető targonca beállításával, és akkor hirtelen olyan mérnökökre lesz szükség, akik azt programozni vagy javítani tudják. Akkor pedig lennie kell olyan egyetemi tanároknak, akik képesek ezeket a szakembereket kiképezni."
"A másik ok, hogy a fodrászoktól kezdve a kőműveseken keresztül a villanyszerelőkig a szakmunkások jelentős része a szürke zónában dolgozik. Egy hétköznapi összehasonlításban azonban az emberek azzal számolnak, ami a hó végén a markukban marad, vagyis általában nem érdekli őket a hivatalos statisztika"
Tényleg, én nem mondtam ezt :)
És én leírtam hogy a jól dolgozó szakmunkás keressen is. És ha te az vagy mit zavarnak téged az értelmiségiek? rohadt tanárok, orvosok, mérnökök, jogászok, kutatók, nélkülük lesz jó az ország, dögöljenek meg éhen, úgy lesz blogen tökfeje elégedettségétől nagy az égen...
Sőt, rohadt szemüvegesek!

Ne nevezzünk már valakit érelmiséginek csak azért mert diplomás.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 387
93
Ha jól emlékszem, az elmúlt években az érettségi feltétele lett 50 óra közmunka. Ezzel mi a tapasztalat? A többség teljesíti vagy csak valahogy lepapírozzák?
Szerintem hasonló lenne a hozzáállás a középiskola utáni kötelező katonai képzéshez is, akármilyen hosszú is legyen.

A fele minimum lepapirozta amikor nekem volt ilyen (nekünk kellett először ilyet). De hidd el a cégek akarják a legjobban megúszni, én a katasztrófavédelmnél voltam, napi 3 óra volt papíron, de 1 után elküldtek minket. Jobb dolguk is volt mint velünk foglalkozni. Azért nem volt rossz bepillantani, meg legalább voltunk egy atombunkerben.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 939
5 068
113
Szép, és miért csak a diplomásokat szopatnád ezzel? Jól tanultál, nesze neked büntetés bazmeg! És akit szülei nem tudnak támogatni nehogy dolgozzon már egy nyarat...
A fegyverrendelet meg pont jó! Ami nincsen, azzal nem ölnek meg senkit!
Semmi értelme ennek a diplomás-nem diplomás mondvacsinált ellentétnek, amit tt előadsz. Nekem is van két diplomám, és? Akkor mi van? Az az ellentét nem zavar, hogy egyik hallgató fizet az oktatásért a másik meg tökingyen tanul? Az rendben van igaz? Miért nagy elvárás az, hogyha a társadalom fizeti a tanulását 5 (jó esetben) éven át milliókkal akkor vállaljon egy 3 hónapos kiképzést? A fegyverrendeletről meg lövésed nincs. Olvastad már?