A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Akkor minek vannak?Meg minek 3?Sleppnek mindig kéznél legyen 1,ha nyaralni akarnak menni?
És nem csak tankergépek lennének igy,hanem többcélú szállitók.Amik légi itatásra is képesek.
Különben nem olyan nagy dolog amit javaslok.Technológia megvan hozzá.Hogy ont A319böl még nem csináltak ilent?Amig nem készült el az első,a B767böl se.Hogy kicsi?Amihez nekünk kell,elég nagy.És készült ennél kisebb utántöltő gép is.És az sem seciálisan annak készült tipusbol
KA-6_F-14_DN-ST-87-10386.jpg

Amit én javaslik sokkal egyszerübb.Csak szárnyalatti függeszthető konténereket javaslok.De tőlem lehetnek fixek is.Ahogy egyszerübb.Hogy módositani kell hozzá az üzemanyagrendszert?Igen.És a kolumbiai B767ek,vagy az angol VC10ekét nem kellet?A310ét nem kellett,hogy MRTT lehessen?Najó,azt eleve annak gyártották,de a VC10t nem.Azok kivont utasszállitó géek voltak.Viktorok meg kivont bombázókbol lettek utántöltők
KA-6_F-14_DN-ST-87-10386.jpg

16641978122_e1ed8f7780_b.jpg

A Victor K2 még méretben se de hűde nagyobb gép volt
Szerintem "méret" és hasonló sztereotip dolgok helyett esetleg az utánatölthető mennyiségeket kellene megnézni. Egy A319 teljes üzemanyag készlete mennyi és abból mennyi adható át? 24,210–30,190 L közötti értékeket találtam az A319-re, de az a saját készletéből ad át. Reálisan ennek max. a fele-a adható át, ha kicsit fent akarod tartani az a gépet is. Ha direktbe felzavarod tankolni és haza, akkor úgy 2/3-a. Tehát úgy 20000 liter.

A KA-6 Intruder alatti 4 db pótosba 9000 liter keró fér és a saját belső kapacitásával elég jól el van. Fegyverzettel volt ugye a 600 nm bomber. Tehát vígan kirepül akár 200-ra, kicsit köröz, tankol és haza is megy.

Namármost a Gripen az hol visz el ekkora kapacitást? Sehol.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 642
15 014
113
HTÖ mellékletben word-ben is ott van. Bőven elférne a 6 db Viking a régi OOB alapján.
https://forum.htka.hu/threads/nimitz-osztály.107/page-6#post-494579

Hát békeidőben ok. De háborús helyzetben
HTÖ mellékletben word-ben is ott van. Bőven elférne a 6 db Viking a régi OOB alapján.
https://forum.htka.hu/threads/nimitz-osztály.107/page-6#post-494579

Hát én arra gondolnék háborúban ha választhatnék +6 s3 vagy +6 SH akkor inkabb az utóbbira voksolnék.
Extrém esetben akár egy sérült gép elé is berepülhet amiből szivárog a keró, és ha úgy adódik megvédeni is megtudja magát.
Míg az s3 nemigazán.
Nem kell kétfajta gépre kiképzett szerelő,alkatrész.
Ráadásul nem mai gépek. Lehet eléggé el vannak már használódva.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Szerintem "méret" és hasonló sztereotip dolgok helyett esetleg az utánatölthető mennyiségeket kellene megnézni. Egy A319 teljes üzemanyag készlete mennyi és abból mennyi adható át? 24,210–30,190 L közötti értékeket találtam az A319-re, de az a saját készletéből ad át. Reálisan ennek max. a fele-a adható át, ha kicsit fent akarod tartani az a gépet is. Ha direktbe felzavarod tankolni és haza, akkor úgy 2/3-a. Tehát úgy 20000 liter.

A KA-6 Intruder alatti 4 db pótosba 9000 liter keró fér és a saját belső kapacitásával elég jól el van. Fegyverzettel volt ugye a 600 nm bomber. Tehát vígan kirepül akár 200-ra, kicsit köröz, tankol és haza is megy.

Namármost a Gripen az hol visz el ekkora kapacitást? Sehol.
Gripenre akasztható konténer inkább csak gyakorlásra lenne jó.Csak nagyon speciális esetben van tényleges harcászati értéke.De ez a becslésed is azt mutatja,hogy az A319nek tankolóképeséget adni van értelme.Mégha csak a gyári üzemanyagkapacitást számoljuk,és semmiféle csomagtérbe/raktérbe helyezhető póttartály kapacitást nem alakitunk ki,akkoris képes egy 4gépes CAP feltöltésére.És a szükséges átalakitás a gépek alapvető szállitófeladatát nem befolyásolja,az hiánytalanul megmarad.Deha alávetnénk őket a javasolt további módositásoknak,a szállitóképességet még növelné is.
 
M

molnibalage

Guest
Szilveszterkor Moszkvában voltam és számunkra is érdekes dolgokat láttam. Olyan dolog történt ami 20 éve nem volt: elmúlt a Krím visszaszerzése feletti eufória és Putyin népszerűsége rengeteget csökkent. Ismerőseim, akik világéletükben rá szavaztak és támogatták most dühösen szitkozódnak az új nyugdíjtörvény miatt, ugyanis náluk is megkezdték a korhatáremelést. Ez az oroszok elemébe vág, mert egyfajta hallgatólagos megállapodás volt a nép és az állam között, hogy az állam minimális nyugdíjat (10 ezer rubeles nyugdíjak vannak) fizet (inkább segélynek lehet tekinteni) de ugyanakkor alacsony a nyugdíjkorhatár, pl. a nők már 55 évesen elmehetnek nyugdíjba. Most a férfiaknál felemelik 65 évre ami azért durva egy orosznak mert ez már eléri egy orosz férfi várható átlagéletkorát. Miért érdekes ez nekünk? Mert minden oroszok enökének tekintettel a továbbra is gyenge gazdasági helyzetre (alacsony olajár, gyenge rubel, nulla gazdasági növekedés) egyetlenegy esélye van a népszerűség visszaszerzésére: Ukrajna. Az ukrán téma folyamatosan benne van a levegőben: mikor az oroszok engem is megkérdeznek, hogy mi a véleményem Ukrajnáról és mikor hallják, hogy 30 éves "történelmű" kreálmánynak tartom, területét úgy lopták össze Oroszországtól, Lengyelországtól, Magyarországtól, a nyelvet, kulturát épp most hozzák létre stb. na akkor az oroszok még a szokottnál is barátságosabbak velem. Teljesen egyértelmű a véleményük: nncs szükség Ukrajnára. (ebben egyetértek velük). És ha hozzáadjuk a kercsi incidenst ahol szerintem azt tesztelték az oroszok, hogy a Nato meddig menne el Ukrajna védelmében. A válasz pedig várható volt: egy lépést nem fog tenni. Lesz néhány dörgedelmes nyilatkozat, további értelmetlen szankció, és ennyi. Mi jön ebből a számunkra: a Honvédség fejlesztését fel kell gyorsítani, nem várhatunk 7 évet az új Leo,Pzh stb megérkezésére. Amint Putyin dönt az Ukrajna nevű történelmi kísérlet befejezéséről akkor egy olyan történelmi helyzet lesz Kárpátalja felszabadítására, amit nyilvánvalóan ki kell használnunk. Biztos vagyok benne, hogy a még a durván oroszellenes lengyelek is lépni fognak a megszállt lengyel terüleletek (Nyugat-Ukrajna) felszabadítására. Ukrajna részéről nem várható nagy ellenállás: az oroszok néhány nap alatt elfoglalják az ország nagy részét, az ukrán hadsereg már nem lesz olyan helyzetben, hogy komoly ellenállást fejtsen ki Kárpátalján, ahol egyébként nemcsak a magyarok hanem a ruszinok és az ukránok jelentős része is várja a magyar felszabadítást. (jelenleg is több ezren tanulnak magyar Kárpátalján ahonnan nézve a magyar életszínvonal óriási előrelépés lesz).
OMG...
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Hm.Úgy,hogy közben a német gazdaság fellendülésbe került,az EUs pénzek jönnek az országban,a közvetett adókat az égbe emelték(27%ÁFA),fele az olaj(gáz)világpiaci ára,a nyugaton dolgozok rengeteg pénzt utalnak haza,és az ország közben valólyában a kelet európai átlag végére került,életszinvonalban.Az infláció jóval nagyobb,mint a hivatalosan elismert.Háziorvosi praxisok egyreinkább betöltetlenek,a korházfejlesztés néhány kiemelt korházra vonatkozik-a többi rohad,vagy leépitve.A hirtelen haditechnikabeszerzés mögött meg nem országvédelmi megfontolás,hanem külpolitikai hatalommegtartási inditatás van.Szóval megintcsak Hofit idézem
-Nem,nem akarjuk őket (mszp)vissza....de titeket sem(fidesz)
Legnagyobb baj,hogy egy olyan államszervezet regnál,ahol természetes dolog a lopás,a visszaélés-tökmindegy ki van hatalmon.Rendszerhiba.Maga az állami intézményrendszer a rossz.
Nagyonjó példa a "multirole" A319 "harcászati csapatszállitók".Kormánygépek,amiket önigazolásul katonautaztatásra is használnak.Még a beharangozott "MEDEVAC" készletecske,és az önvédelmi rendszer sem került rájuk,nemhogy valódi katonai támogatógépnek alakitanák át őket....Meg ha valaki elolvasta volna az agymenésemet,abban az is benne van,hogy kell kormánygép,diplomáciai futárgé,euróán belüli szolgálatra még plusz PC12es géek beszerzését is javaslom-de nem honvédelmi költségkeretböl,honvédelmi célunak álcázva
Több száz főt mivel szállítasz mondjuk 6-7 órás útra?
Te repültél már? A katonák igenis megérdemlik, hogy ne egy desszant képes rámpás gép rakterében utazzanak.
Van kultúrált WC, esetleg valamilyen catering (lehetőség biztosan adott).
Ha elviszik a Vikit is, helyesen teszik. Örülök, hogy egy katonai gépen megy és nem egy deklaráltan VIP kormánygépen.

Megjegyzem ez pont olyan, mint amikor a Flotilla volt terítéken.
A sok gumitutaj FUN-t hajóztatnám járőrben órákon át 20 csomóval, szeles, esős időben mondjuk novemberben. KB olyan, mint egy raktérben repülni Afganisztánba.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Több száz főt mivel szállítasz mondjuk 6-7 órás útra?
Te repültél már? A katonák igenis megérdemlik, hogy ne egy desszant képes rámpás gép rakterében utazzanak.
Van kultúrált WC, esetleg valamilyen catering (lehetőség biztosan adott).
Ha elviszik a Vikit is, helyesen teszik. Örülök, hogy egy katonai gépen megy és nem egy deklaráltan VIP kormánygépen.

Megjegyzem ez pont olyan, mint amikor a Flotilla volt terítéken.
A sok gumitutaj FUN-t hajóztatnám járőrben órákon át 20 csomóval, szeles, esős időben mondjuk novemberben. KB olyan, mint egy raktérben repülni Afganisztánba.
Bocsánat! Utazzanak rámpás géppel, ha az szükséges. Vagy úgy biztonságosabb, indokolt esetben!

És igen, legyenek rámpás gépeink. :)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Több száz főt mivel szállítasz mondjuk 6-7 órás útra?
Te repültél már? A katonák igenis megérdemlik, hogy ne egy desszant képes rámpás gép rakterében utazzanak.
Van kultúrált WC, esetleg valamilyen catering (lehetőség biztosan adott).
Ha elviszik a Vikit is, helyesen teszik. Örülök, hogy egy katonai gépen megy és nem egy deklaráltan VIP kormánygépen.

Megjegyzem ez pont olyan, mint amikor a Flotilla volt terítéken.
A sok gumitutaj FUN-t hajóztatnám járőrben órákon át 20 csomóval, szeles, esős időben mondjuk novemberben. KB olyan, mint egy raktérben repülni Afganisztánba.
Te se olvastad el az agymenésemet.Mert ha elolvastad volna,nem irnál ilyeneket
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Itt lenne az egyik válaszlépés szerbiától? ennyit arról hogy a szomszédok nem kapnak ruszki cuccot ....
Tankerflottára visszatérve elvileg lesz 22-re 4-6 A330-as tanker de erről azt olvastam hogy valami közös "európai" tanker flotta lenne , ha hazaértem emgkeresem azt a cikket is de így telefonról örülök hogy a szerbiás cikket betudtam rakni
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
De igen :).

Ugyanakkor a többi keményen OFF témának tűnt.
Hidd el nem csak most kezdtem olvasni az írásaidat.
Igen is ,meg nem is off téma.A nagy klasszikus példám az 1895ös japán-kinai háború.A 2kinai toronyáncélos hajó olyan volt,mint ha nekünk már itt lennének a Leo2A7+ gépeink,és az ellennek csak T55ös szint hk-i volnának.Ráadásul nekünk is lennének közben másodvonalas páncélosaink is.Mégis szarrá verték őket a japánok,mert a kinai hadszervezet működése-felépitése teljesen lenullázta a technikát.Ugyanez érvényes a 67es arab-izraeli háborúra.Az arabok mennyiségi és minőségi fölényben voltak a technika oldalárol.Itt jön be a másik kedvenc mondásom.Perjés Géza hadtörténész irta.Minden hadsereg olyan,mint az azt kiállitó állam.Gondolj bele a mondás értelmébe
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Igen is ,meg nem is off téma.A nagy klasszikus példám az 1895ös japán-kinai háború.A 2kinai toronyáncélos hajó olyan volt,mint ha nekünk már itt lennének a Leo2A7+ gépeink,és az ellennek csak T55ös szint hk-i volnának.Ráadásul nekünk is lennének közben másodvonalas páncélosaink is.Mégis szarrá verték őket a japánok,mert a kinai hadszervezet működése-felépitése teljesen lenullázta a technikát.Ugyanez érvényes a 67es arab-izraeli háborúra.Az arabok mennyiségi és minőségi fölényben voltak a technika oldalárol.Itt jön be a másik kedvenc mondásom.Perjés Géza hadtörténész irta.Minden hadsereg olyan,mint az azt kiállitó állam.Gondolj bele a mondás értelmébe
Belegondoltam! Kérdezek, ha megengeded.

Náci Németország vs Szovjetunió
Irak vs Irán

Nem minden esetben igaz. Te egy magasan képzett (talán a világ legképzettebb népét hoztad fel Izrael esetében), sőt inkább egy toronymagasan képzett nép fiatal államát hoztad fel.
Igen, számít a nép, de biztos hogy az állam is? Leromlott a német szellem 5-6 év náci uralomtól?

Hidd el gondolkozok azon amit mondasz. Az államszervezet talán helyesebb. A japánok a legmodernebb taktikát használták, amit akkor a hajózásban el lehetett sajátítani.
Az A7+ gépeket lehet rosszul használni, persze. De a taktika elsajátítása szerintem folyik. A törekvés és az irány megvan rá, azt hiszem.
Bár egy tisztképzős kollégát kellene megkérdeznünk, ő hogy látja. Én csak remélem, hogy így van.

Az unokatesóm (bár kor miatt inkább nagynéni) férje Moszkvában végzett, magasan képzett tiszt volt, mégis egy kocsmában múlatta az idejét amikor nem a hadkiegen lebzselt a korkedvezményes nyugdíjig. Ma talán ezen már túl vagyunk.

És ott az egyéni képesség. Hunyadi polgárháborús Magyarországa vs az akkori világ legszervezettebb, központosított állama
Züllött állapotú forradalmi Franciaország vs porosz, osztrák profi haderők.

Több összetevője van azt hiszem ennek.
Amúgy melyik modell lenne az üdvös szerinted?
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Belegondoltam! Kérdezek, ha megengeded.

Náci Németország vs Szovjetunió
Irak vs Irán

Nem minden esetben igaz. Te egy magasan képzett (talán a világ legképzettebb népét hoztad fel Izrael esetében), sőt inkább egy toronymagasan képzett nép fiatal államát hoztad fel.
Igen, számít a nép, de biztos hogy az állam is? Leromlott a német szellem 5-6 év náci uralomtól?

Hidd el gondolkozok azon amit mondasz. Az államszervezet talán helyesebb. A japánok a legmodernebb taktikát használták, amit akkor a hajózásban el lehetett sajátítani.
Az A7+ gépeket lehet rosszul használni, persze. De a taktika elsajátítása szerintem folyik. A törekvés és az irány megvan rá, azt hiszem.
Bár egy tisztképzős kollégát kellene megkérdeznünk, ő hogy látja. Én csak remélem, hogy így van.

Az unokatesóm (bár kor miatt inkább nagynéni) férje Moszkvában végzett, magasan képzett tiszt volt, mégis egy kocsmában múlatta az idejét amikor nem a hadkiegen lebzselt a korkedvezményes nyugdíjig. Ma talán ezen már túl vagyunk.

És ott az egyéni képesség. Hunyadi polgárháborús Magyarországa vs az akkori világ legszervezettebb, központosított állama
Züllött állapotú forradalmi Franciaország vs porosz, osztrák profi haderők.

Több összetevője van azt hiszem ennek.
Amúgy melyik modell lenne az üdvös szerinted?

Bár lehet, hogy ez itt OFF.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Belegondoltam! Kérdezek, ha megengeded.

Náci Németország vs Szovjetunió
Irak vs Irán

Nem minden esetben igaz. Te egy magasan képzett (talán a világ legképzettebb népét hoztad fel Izrael esetében), sőt inkább egy toronymagasan képzett nép fiatal államát hoztad fel.
Igen, számít a nép, de biztos hogy az állam is? Leromlott a német szellem 5-6 év náci uralomtól?

Hidd el gondolkozok azon amit mondasz. Az államszervezet talán helyesebb. A japánok a legmodernebb taktikát használták, amit akkor a hajózásban el lehetett sajátítani.
Az A7+ gépeket lehet rosszul használni, persze. De a taktika elsajátítása szerintem folyik. A törekvés és az irány megvan rá, azt hiszem.
Bár egy tisztképzős kollégát kellene megkérdeznünk, ő hogy látja. Én csak remélem, hogy így van.

Az unokatesóm (bár kor miatt inkább nagynéni) férje Moszkvában végzett, magasan képzett tiszt volt, mégis egy kocsmában múlatta az idejét amikor nem a hadkiegen lebzselt a korkedvezményes nyugdíjig. Ma talán ezen már túl vagyunk.

És ott az egyéni képesség. Hunyadi polgárháborús Magyarországa vs az akkori világ legszervezettebb, központosított állama
Züllött állapotú forradalmi Franciaország vs porosz, osztrák profi haderők.

Több összetevője van azt hiszem ennek.
Amúgy melyik modell lenne az üdvös szerinted?
A néplélek is számit valamennyire,de az intézményi keret érdekeltségi,és érdekegyeztető rendszere igencsak befolyásolja a néplelket.A diktátorok kézikönyve tényleg jó konyv.Érdemes elolvasni.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
@Hegylakó ha jól emlékszem bérelt 737-esen mentek meg jöttek haza, volt hogy megálltak , volt hogy egyenesen Kabul ( egyszer tuti egy travel service vitte ki őket , a többi passz)
Most meg ott van az airbus , amúgy tegyük fel hogy hirtelen kéne eljönniük és ilyenre nincs idő (ők kevés rá az esély de tegyük fel na) akkor megmozgatnának minden gépet hogy mondjuk az egyik emirátusi ami támaszpontra érjenek (legyen az helivel vagy rámpással vagy úszva tök mindegy lényeg hogy gyorsan spuruzni kell a) aztán mi meg odaküldjük az airbusokat és jönnek haza vele
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 642
15 014
113
Komolyan kérdezem.

Hogy ment egy Afganisztáni váltás?
Bocsi kirgizisztanból mentünk c17 el. Az meg nem szomszéd.
Én ennek a párnapos várakozással is több értelmét láttam mint civil géppel.
Mind mazart mind kabult hegyek veszik körül.
Manpaddal egy le vagy felszalló gép simán elérhető.
Bár ehez hegyek sem kellenek.
A civil gépen meg náne infracsapda:D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
@Hegylakó ha jól emlékszem bérelt 737-esen mentek meg jöttek haza, volt hogy megálltak , volt hogy egyenesen Kabul ( egyszer tuti egy travel service vitte ki őket , a többi passz)
Most meg ott van az airbus , amúgy tegyük fel hogy hirtelen kéne eljönniük és ilyenre nincs idő (ők kevés rá az esély de tegyük fel na) akkor megmozgatnának minden gépet hogy mondjuk az egyik emirátusi ami támaszpontra érjenek (legyen az helivel vagy rámpással vagy úszva tök mindegy lényeg hogy gyorsan spuruzni kell a) aztán mi meg odaküldjük az airbusokat és jönnek haza vele


2016 - Blikk - Így érkeztek meg az afgán pokolba a magyar katonák

7804791cddb5b35227c0e9802188210d.jpeg


"Mazari-Sarif, 2013. március 28. Magyar katonák utaznak hazafelé az afganisztáni Mazari-Sarif-i német katonai légibázisról, Afganisztánból 2013. március 28-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd "

prt.jpg




2012 - Magyar katonák Afganisztánban (fotó: MTI)
D_KOS20121130008_450.jpg




2012 - Magyar katonák Afganisztánban Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Magyar_katonak_Afganisztanban2.jpg


De tényleg voltak bérelt utasszállító gépek is.