A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

H

Hummen23

Guest
És a Bornemissza lesz a Vadászdandár kerete. Hadd legyek már optimista, még semmit nem tudunk a harmadik dandárról! :D

És mi a helyzet a Vitéz Bertalan-nal? Nem lehetséges, hogy ők a könnyű dandár?
Vagy a három dandár koncepció az lenne, hogy 1.nehéz, 2. közepes, 3.könnyű, +1 különleges?
Az már négy, barátok között is.
Vagy nincs semmi újítás a szervezetekben, és minden marad a régi. Tata, Debrecen+Hmvásárhely, Szolnok.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
És mi a helyzet a Vitéz Bertalan-nal? Nem lehetséges, hogy ők a könnyű dandár?
Vagy a három dandár koncepció az lenne, hogy 1.nehéz, 2. közepes, 3.könnyű, +1 különleges?
Az már négy, barátok között is.
Vagy nincs semmi újítás a szervezetekben, és minden marad a régi. Tata, Debrecen+Hmvásárhely, Szolnok.
A portugáloknak egy nehéz, egy közepes és egy (könnyű) különleges dandáruk van. Ha ők a Zrínyi2026 mintája, akkor igen. De ők a NATO biztonságos szélén fekszenek, különösebb kihívás nélkül. Nekünk itt az átellenes zűrös oldalon azért kellene egy vadászdandár hegyi, városi és egyéb speciális harcfeladatokra! Márcsak a Kárpát-medence földrajzi adottságai miatt is!
 
M

molnibalage

Guest
A franciák és olaszok szegénysége az ő bajuk. Sose volt igazán pénzük arra a hadseregre, amit szerettek volna. A BriMec pedig egy nehézdandár. A portugáloknak van közepes dandárjuk is, a BrigInt. Nem tudom mennyire vettették tekintetüket a magyar vezetők a portugál hadszervezetre, de a Z26-ba foglaltak alapján nagy a hasonlóság!
A francia haderő fejlettsége és hadrafoghatósága magasan van a némethez képest úgy, hogy van atom ütőerejük, CVN-jük is. Szeretne nagyon sok állam annyira "szegény" lenni, mint ők.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 571
79 742
113
A francia haderő fejlettsége és hadrafoghatósága magasan van a némethez képest úgy, hogy van atom ütőerejük, CVN-jük is. Szeretne nagyon sok állam annyira "szegény" lenni, mint ők.

De pl nekik nincs IFV-jük meg nem is volt.Valamiért sosem erőltették ezt a dolgot.
 
M

molnibalage

Guest
De pl nekik nincs IFV-jük meg nem is volt.Valamiért sosem erőltették ezt a dolgot.
Ez ebben a formában nem igaz.
Akkor ez mi?
https://en.wikipedia.org/wiki/Véhicule_blindé_de_combat_d'infanterie

A hidegháború alatt is volt kerekes 20 mm-es fegyverzetű cuccuk, aminek nem ugrik be a neve. Az tény, hogy komoly páncélzatú soha nem volt. Mindig a mozgékonyságot erőltették. Ennek eredménye volt az, hogy 1991-ben olyan AMX-30 harckocsijuk volt, ami úgy 20+ éve elavult szar volt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 571
79 742
113
Ez ebben a formában nem igaz.
Akkor ez mi?
https://en.wikipedia.org/wiki/Véhicule_blindé_de_combat_d'infanterie

A hidegháború alatt is volt kerekes 20 mm-es fegyverzetű cuccuk, aminek nem ugrik be a neve. Az tény, hogy komoly páncélzatú soha nem volt. Mindig a mozgékonyságot erőltették. Ennek eredménye volt az, hogy 1991-ben olyan AMX-30 harckocsijuk volt, ami úgy 20+ éve elavult szar volt.

Az IFV az láncos.A kerekes IFV az csak ilyen mondvacsinált dolog.Az IFV-nek együtt kell tudnia harcolni a harckocsikkal márpedig olyan kerekes járművet még nem találtak ki ami ugyan olyan jó terepjáró képességgel rendelkezik mint egy láncos jármű.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and antigonosz

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 211
2 703
113
De pl nekik nincs IFV-jük meg nem is volt.Valamiért sosem erőltették ezt a dolgot.

Nem tudom belelatsz-e ennyire a Fr. harceljarasokba, de van emiatt szamottevo kulonbseg pl. az amcsi vagy mas IFV's orszaghos kepest? (mar ami erre vezetheto vissza nem csupan elgondolas beli kulobsegek)
Bar ezt lehet, h. majd a jobban Fr. benfentes forumtarsak is kifejthetik erzike az IFV hianyat :)

Mert itthon is meg kellett oldani azutan, h. a BMP-k eltuntek, de a hiany ugy olvasom erzodik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 571
79 742
113
Nem tudom belelatsz-e ennyire a Fr. harceljarasokba, de van emiatt szamottevo kulonbseg pl. az amcsi vagy mas IFV's orszaghos kepest? (mar ami erre vezetheto vissza nem csupan elgondolas beli kulobsegek)
Bar ezt lehet, h. majd a jobban Fr. benfentes forumtarsak is kifejthetik erzike az IFV hianyat :)

Mert itthon is meg kellett oldani azutan, h. a BMP-k eltuntek, de a hiany ugy olvasom erzodik.

Ami itthon van azt hagyjuk mert mi IFV-nek is használjuk a BTR-t...
Gondolom a franciák is gumikerekes járművel helyettesítik a a láncosokat de szerintem ez nem jó megoldás mert terepen a kerekes fogja vissza a láncost úton pedig fordítva.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 539
113

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 149
113
Remélem csomagban gondolkodnak(APC + IFV), ez már lehetne akkora tétel hogy a gyártás legalább egy részét áthozzák.
Én is remélem, de ezt a gyártást meg licencet el kellene felejteni...a csehek és a szlovákok is erőltetik, de egyre inkább előrevetithető, hogy sokkal drágábban rosszabb minőség fog igy a csapatokhoz érkezni...és semmivel sem hamarabb. Személy szerint nem akarok magyar módra összeollózott Pumát...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 016
12 873
113
Nem tudom...

CZ fegyvereket is fogunk gyartani azt hiszem meg a cseh hadseregnek is.

A magyar Audi meg Merci rosszabb minosegu mint a nemet?
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
A spike az külön kategóriaként van "irányított páncéltörő képesség", itt inkább pct ágyúra gondolok, hogy olyan van-e még? Emlékszem valahol ezt már beszéltük 1x, de, hogy mi lett a vége akkoriban arra már nem nagyon. Valami olyasmi dereng, hogy M12-t kár volt kivonni.
Inkább kár volt beszerezni. A 80-as években már nem volt létjogosultsága,de valamit dobni kellet a baráti szovjeteknek,gondolom ez volt a legolcsóbb,a gyengélkedő gazdaságra is gondoltak,ez lett.
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Az IFV az láncos.A kerekes IFV az csak ilyen mondvacsinált dolog.Az IFV-nek együtt kell tudnia harcolni a harckocsikkal márpedig olyan kerekes járművet még nem találtak ki ami ugyan olyan jó terepjáró képességgel rendelkezik mint egy láncos jármű.
Egyet értek veled,de a frankok nagyon tollják azt,hogy a VBCI már nagyon közel van a láncosok terepjáró képességéhez.
Vagy nem kell követnie a gyalogságnak a tankokat mert defenzív használják azokat,a 2. VH. alatt is bejött!:D
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 149
113
Nem tudom...

CZ fegyvereket is fogunk gyartani azt hiszem meg a cseh hadseregnek is.

A magyar Audi meg Merci rosszabb minosegu mint a nemet?
Nagyon leegyszerűsited. Azért egy BREN meg egy PUMA az két nagyon kül. dolog. Korábban irtam és linkeltem cseh cikkekből és fórumokról az ottani modernizációkat ill. a tervezett licenszgyártásról, ill. a szlovák elemzést a saját gyártásról, gyakorlatilag mindenhol kijött hogy sokkal drágább lett a végtermék, mint ha megvették volna, a szlovákok ráadásul sem olyan minőségű páncélt, sem fegyvert nem fognak tudni adni mint az eredeti, rengeteg egyedi alkatrészt használnának stb. stb.
Én az ilyen mértékű hazai hadiiparban nem hiszek. Ahogyan az Airbus részegységeket gyárt majd MO-n az rendben van. Kézifegyverek, drónok, teherautók stb. rendben van, de hogy majd pont MO fog akár exportra is licenszgyártott páncélosokból meggazdagodni...hát o_O
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
De pl nekik nincs IFV-jük meg nem is volt.Valamiért sosem erőltették ezt a dolgot.
AMX10P akkor micsoda volt?Levélnehezék?Nem a futómű határozza meg a járgány IFV avagy APC voltát,hanem a fegyverzet.
Az a kérdés hogy a vesszővel elválasztott képességek önálló rendszerek lesznek e?
Pl.:
- önjáró tüzér: PZH200
- tábori és páncéltörő tüzér: M777
- vállról indítható, többcélú páncéltörő,: Carl Gustaf
- közepes és nagy hatótávolságú, irányított páncéltörő: Spike

Azt írja még:
"..2 darab Airbus A319 katonai többcélú csapatszállító repülőgép és 2 darab Dassault Falcon 7X katonai, könnyű, többcélú szállító repülőgép beszerzésével lezárult a szállítórepülő képesség helyreállításának első lépcsője, és további 1 darab Airbus A319 és 3 darab közepes, többcélú katonai szállítógép beszerzésének előkészítésével megkezdődött annak második fázisa.."
Majd kicsivel később…
"Dr. Benkő Tibor (Honvédelmi Miniszter) kifejtette: a C4ISR-képesség kapcsán történt további 1 Falcon beszerzés, amely a korszerű vezetésirányítás alapvető eszköze, formája és módszere. Ebben a tárgyban pedig további 1 darab A319-es kaliberű gép beszerzése lesz még folyamatban."
Be kell valljam most már én is egy kicsit össze vagyok zavarodva. Az eddig elhangzottakból én úgy gondoltam 1 db további A319-es (A320-as) lesz ami az én tippem szerint az új NEO M3-as lenne…(fejvakarás)
PZh2000 is tábori tüzérség,az M777 meg nem páncéltörő ágyú.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
PZh2000 is tábori tüzérség,az M777 meg nem páncéltörő ágyú.
A PZH2000 tutira nem tábori tüzérség. A "tábori" jelzőt a magyar zsargonban szerintem a vontatott tüzérségre használják.
Az M777 meg tényleg nem páncéltörő ágyú...nem tudom mire gondolhatott..
 
  • Tetszik
Reactions: blogen
M

molnibalage

Guest
Az IFV az láncos.A kerekes IFV az csak ilyen mondvacsinált dolog.Az IFV-nek együtt kell tudnia harcolni a harckocsikkal márpedig olyan kerekes járművet még nem találtak ki ami ugyan olyan jó terepjáró képességgel rendelkezik mint egy láncos jármű.
Ami itthon van azt hagyjuk mert mi IFV-nek is használjuk a BTR-t...
Gondolom a franciák is gumikerekes járművel helyettesítik a a láncosokat de szerintem ez nem jó megoldás mert terepen a kerekes fogja vissza a láncost úton pedig fordítva.
Hujujuj...
Azért vannak olyan terepviszonyok, ahol a bizony a gumikerekes jobb.
Én nem vagyok szakértő a szárazföldi cuccok terén, de azt látom, hogy a csigaevőknek mániákus vonzódásuk van a gumikerekes cuccok felé, APC, IFV és könnyű felderítő harckocsik terén is. Nem tudom, hogy mi az oka ennek, de lehet, hogy az 1940-es német pofon, ahogy kimanőverezték őket.
A küzdőtér páncélvédettségének semmi köze ahhoz, hogy a hajtáslánc milyen, legalábbis szerintem. A Boxer is 30+ tonnás és gumikerekes. Tudtommal a Boxer elég jól van páncélozva, de javítson ki bárki, ha tévednék.

A BTR használata nem azért ellenjavallt, mert kerekes hanem azért, mert papírpáncélja van és a BTR-80A az lényegében egy felpimpelt APC. Hiába van rajta nagyobb löveg azzal nekimenni még egy harmatos IFV-nek is nettó öngyilkosság és rulett. Az alap designja végletesen elavult egy mai járműhöz képest.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
A PZH2000 tutira nem tábori tüzérség. A "tábori" jelzőt a magyar zsargonban szerintem a vontatott tüzérségre használják.
Az M777 meg tényleg nem páncéltörő ágyú...nem tudom mire gondolhatott..
Rendeltetés szerint a tüzérséget kettő részre osztjuk. 1. tábori, 2. páncéltörő tüzérség
A PzH 2000 szerintem ezen felosztás szerint tábori. A tábori nem csak vontatott szerintem, az önjárók is.
Hacsak az utóbbi évtizedben ez a megközelítés, felosztás nem változott.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra