A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 574
79 760
113
AMX10P akkor micsoda volt?Levélnehezék?Nem a futómű határozza meg a járgány IFV avagy APC voltát,hanem a fegyverzet.

PZh2000 is tábori tüzérség,az M777 meg nem páncéltörő ágyú.

Dehogy a fegyverzet.Vagy szerinted a BTR-80/A IFV?Ne nevettesd már ki magad.Tudom mi van az egyezménybe ami alapján írod de az akkor is hülyeség.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 546
113
Dehogy a fegyverzet.Vagy szerinted a BTR-80/A IFV?Ne nevettesd már ki magad.Tudom mi van az egyezménybe ami alapján írod de az akkor is hülyeség.
Több féle terminológia van a meghatározására, hogy micsoda. De a leghagyományosabb az a lánc + gépágyú
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 574
79 760
113
Hujujuj...
Azért vannak olyan terepviszonyok, ahol a bizony a gumikerekes jobb.
Én nem vagyok szakértő a szárazföldi cuccok terén, de azt látom, hogy a csigaevőknek mániákus vonzódásuk van a gumikerekes cuccok felé, APC, IFV és könnyű felderítő harckocsik terén is. Nem tudom, hogy mi az oka ennek, de lehet, hogy az 1940-es német pofon, ahogy kimanőverezték őket.
A küzdőtér páncélvédettségének semmi köze ahhoz, hogy a hajtáslánc milyen, legalábbis szerintem. A Boxer is 30+ tonnás és gumikerekes. Tudtommal a Boxer elég jól van páncélozva, de javítson ki bárki, ha tévednék.

A BTR használata nem azért ellenjavallt, mert kerekes hanem azért, mert papírpáncélja van és a BTR-80A az lényegében egy felpimpelt APC. Hiába van rajta nagyobb löveg azzal nekimenni még egy harmatos IFV-nek is nettó öngyilkosság és rulett. Az alap designja végletesen elavult egy mai járműhöz képest.

Amint lemész a műútról hátrányban lesz a kerekes.

Én sem a páncél miatt írtam,hogy a BTR nem IFV hanem azért mert nemláncos.n
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Több féle terminológia van a meghatározására, hogy micsoda. De a leghagyományosabb az a lánc + gépágyú
Itt egy definíció: "The 1990 Treaty on Conventional Armed Forces in Europe defines an infantry fighting vehicle as "an armoured combat vehicle which is designed and equipped primarily to transport a combat infantry squad, and which is armed with an integral or organic cannon of at least 20 millimeters calibre and sometimes an antitank missile launcher".

The US Army defines all vehicles classed as IFVs as having three essential characteristics: they are armed with at least a medium-caliber cannon or automatic grenade launcher, at least sufficiently protected against small arms fire, and possess off-road mobility.[12] It also identifies all IFVs as having some characteristics of an APC and a light tank.[12]

The United Nations Register for Conventional Arms (UNROCA) simply defines an IFV as any armored vehicle "designed to fight with soldiers on board" and "to accompany tanks".[12] UNROCA makes a clear distinction between IFVs and APCs, as the former's primary mission is combat rather than general transport.[12]"
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
Dehogy a fegyverzet.Vagy szerinted a BTR-80/A IFV?Ne nevettesd már ki magad.Tudom mi van az egyezménybe ami alapján írod de az akkor is hülyeség.
Az egykori hagyományos fegyverzetek csökkentéséről megkötött CFE-szerződésre gondolsz ami a páncélozott járművekre vonatkozik?
Mert az alapján a BTR-80a IFV, butaság szerintem.

Egyetértek, hogy nincs nekünk IFV jelenleg, és csak a lánctalpas az igazi IFV.
Meg felejtsük már el ez a gumikerekes baromságot a harckocsik mellett, harcba, csatában, háborúban a lánctalpas ami igazán együtt tud menni a tankkal.
 
T

Törölt tag 008

Guest
....
Én nem vagyok szakértő a szárazföldi cuccok terén, de azt látom, hogy a csigaevőknek mániákus vonzódásuk van a gumikerekes cuccok felé, APC, IFV és könnyű felderítő harckocsik terén is. Nem tudom, hogy mi az oka ennek, de lehet, hogy az 1940-es német pofon, ahogy kimanőverezték őket.... .
Ez nekem is feltűnt de én arra gondoltam, hogy az afrikai nagyrészt homokos terepen ez jobban boldogul és könnyebb karbantartani. Csiguszék ugye azt tekintik saját terepnek.
Nem tudon, rejtély. Talán @Lator meg tudná mondani.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ez nekem is feltűnt de én arra gondoltam, hogy az afrikai nagyrészt homokos terepen ez jobban boldogul és könnyebb karbantartani. Csiguszék ugye azt tekintik saját terepnek.
Nem tudon, rejtély. Talán @Lator meg tudná mondani.
Részben.Másrészt maga Franciaország is elég nagy.A hadműveleti mozgékonysága a kerekes járgányoknak sokkal jobb.8x8ok terepmozgékonysága pedig már nem sokkal maradnak el a láncosoktol.Ráadásul azért európai úthálozat főleg nyugaton,de még nálunk is elég sűrű,és jol járható kerekes katonai járművekkel.És amikor a haderő méretéhez képest a védendő terület nagy,a hadműveleti mozgékonyság nem elhanyagolható kérdés.
 
M

molnibalage

Guest
Az IFV az láncos.A kerekes IFV az csak ilyen mondvacsinált dolog.Az IFV-nek együtt kell tudnia harcolni a harckocsikkal márpedig olyan kerekes járművet még nem találtak ki ami ugyan olyan jó terepjáró képességgel rendelkezik mint egy láncos jármű.
Ami itthon van azt hagyjuk mert mi IFV-nek is használjuk a BTR-t...
Gondolom a franciák is gumikerekes járművel helyettesítik a a láncosokat de szerintem ez nem jó megoldás mert terepen a kerekes fogja vissza a láncost úton pedig fordítva.
A küzdőtér páncélvédettségének semmi köze ahhoz, hogy a hajtáslánc milyen, legalábbis szerintem. A Boxer is 30+ tonnás és gumikerekes. Tudtommal a Boxer elég jól van páncélozva, de javítson ki bárki, ha tévednék.
Az, hogy nagy átlagban láncos az IFV az egy dolog. Az önjáró löveg is régen az volt, M109, 2Sz1, 2Sz3, stb.
Aztán mi a mai trend? Kb. teherautó szerű önjáró lövegek, gumikerekesen...

Én nem tekintek ennyire univerzálisan ennyire a kerék/lánc IFV kérésben.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba and kamm

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Nem vagyok a mai Honvédségi szervezésben otthon ,így kérdezem. Amennyiben mind három beígért dandár, rendelkezne saját felderítő századdal, mennyire szükséges egy külön, önálló felderítő ezred léte ?
A dd közvetlen felderítő század, a dd részére folytat harcászati csapatfelderítést. A felderítő ezred pedig a honvédség vezetése részére végez hadműveleti komplex, esetenként harcászati felderítést.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and borisz
T

Törölt tag 1945

Guest
A dd közvetlen felderítő század, a dd részére folytat harcászati csapatfelderítést. A felderítő ezred pedig a honvédség vezetése részére végez hadműveleti komplex, esetenként harcászati felderítést.

Harckocsi felderítő a hidegháború alatt, a ballisztikus rakétákkal (és tömegpusztító fegyverrel) szerelt alakulatok fedése volt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 546
113
Részben.Másrészt maga Franciaország is elég nagy.A hadműveleti mozgékonysága a kerekes járgányoknak sokkal jobb.8x8ok terepmozgékonysága pedig már nem sokkal maradnak el a láncosoktol.Ráadásul azért európai úthálozat főleg nyugaton,de még nálunk is elég sűrű,és jol járható kerekes katonai járművekkel.És amikor a haderő méretéhez képest a védendő terület nagy,a hadműveleti mozgékonyság nem elhanyagolható kérdés.
https://defence-blog.com/army/france-vbci-infantry-fighting-vehicles-stuck-in-deep-mud.html

Tessék :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 574
79 760
113
A küzdőtér páncélvédettségének semmi köze ahhoz, hogy a hajtáslánc milyen, legalábbis szerintem. A Boxer is 30+ tonnás és gumikerekes. Tudtommal a Boxer elég jól van páncélozva, de javítson ki bárki, ha tévednék.
Az, hogy nagy átlagban láncos az IFV az egy dolog. Az önjáró löveg is régen az volt, M109, 2Sz1, 2Sz3, stb.
Aztán mi a mai trend? Kb. teherautó szerű önjáró lövegek, gumikerekesen...

Én nem tekintek ennyire univerzálisan ennyire a kerék/lánc IFV kérésben.

Keversz valamit!Semmilyen formában nem utaltam védettségre.Nem azért nem tartom IFV-nek a BTR-80/A-t mert gyenge a védettségr hanem azért mert nem láncos.
Attól,hogy 2018-ban gyenge a védettségr a BMP-1-nek még IFV mert láncos és megfelelő a fegyverzete.

Azért kell láncos legyen egy IFV mert az IFV-nek alapfeladata együtt harcolni a harckocsival és egy gumikerekes jármű erre csak korlátozottan alkalmas.Nagyon egyszerű ám annál szemléletesebb példa:A BMP-2 áttörési sebessége akár 50 km/h is lehet terepen(nem vicc tényleg ennyi)De ha csak azt mondjuk,hogy 40km/h mert kb ennyit tud egy T-72 terepen akkor a BMP-2 vel képes vagy bármikor bármilyen terepen lépést tartani egy áttörést végrehajtó(rohamozó)harckocsival,erre semmilyen kerekes jármű nem képes.
Ez azért van mert bár van olyan terep ahol képes 50-el menni egy karakes jármű de ez sokkal kisebb halmaz mint amin egy láncos képes 50-el menni így kerekes járművel csak korlátozottan vagy képes a harckocsik harcát támogatni.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Több féle terminológia van a meghatározására, hogy micsoda. De a leghagyományosabb az a lánc + gépágyú
A nemzetközi szerződések (CFE) szerint, 1989-től, az IFV az a páncélozott, deszanttérrel rendelkező harcjármű, ami támadó harc megvívására alkalmas és a fegyverzete 20mm-es, vagy annál nagyobb űrméretű tűzfegyver. A futómű vagy hajtás nincs meghatározva! Lehet lánc és gumi is! Az IFV feladata nem csak hk alakulatok kísérése és támogatása!
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
A kerék vs lánctalp vitához annyit fűznék hozzá, hogy a kereket az tette elfogadhatóvá, hogy olcsóbb a használata a lánctalphoz képest. Ez a hidegháború tömeghadseregei időszakában elég nyomós érv volt és elég jelentős számban rendszeresítették is mindkét oldalon, leginkább PSZH-nál. Kívételt leginkább az amerikaiak képeztek akiknek nem kellett a kerék és lánctalpasoknál maradtak a PSZH-k terén is (M113).
Ha nem tömeghadseregben gondollkodunk és nem 1000+ számban szeretnénk rendszeresíteni PSZH-t sem, akkor őszintén, nem a lánctalpon spórolnék, hanem lánctalpas PSZH-t rendszeresítenik abból is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 546
113
Nem hanem a gyalogsággal való együtt haladás és harc.
A nemzetközi szerződések (CFE) szerint, 1989-től, az IFV az a páncélozott, deszanttérrel rendelkező harcjármű, ami támadó harc megvívására alkalmas és a fegyverzete 20mm-es, vagy annál nagyobb űrméretű tűzfegyver. A futómű vagy hajtás nincs meghatározva! Lehet lánc és gumi is! Az IFV feladata nem csak hk alakulatok kísérése és támogatása!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 574
79 760
113
A nemzetközi szerződések (CFE) szerint, 1989-től, az IFV az a páncélozott, deszanttérrel rendelkező harcjármű, ami támadó harc megvívására alkalmas és a fegyverzete 20mm-es, vagy annál nagyobb űrméretű tűzfegyver. A futómű vagy hajtás nincs meghatározva! Lehet lánc és gumi is! Az IFV feladata nem csak hk alakulatok kísérése és támogatása!

Igen de ez hülyeség.