A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 032
113

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
A jegyzőkönyvből másolnám ide a vezérkari főnök válaszából: "
Jelentem, a Leopard 2 A7 nem
nehézharckocsi. Különbséget teszünk könnyű-, közepes és nehézharckocsik között. A
Leopard 2-es mindegyik verziója, az A3, A4, A5, A6 és A7+ is a közepes kategóriába
tartozik, nem nehézharckocsi"
Eddig én tudtam rosszul?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 570
79 741
113
A jegyzőkönyvből másolnám ide a vezérkari főnök válaszából: "
Jelentem, a Leopard 2 A7 nem
nehézharckocsi. Különbséget teszünk könnyű-, közepes és nehézharckocsik között. A
Leopard 2-es mindegyik verziója, az A3, A4, A5, A6 és A7+ is a közepes kategóriába
tartozik, nem nehézharckocsi"
Eddig én tudtam rosszul?

Minden mai harckocsi MBT ami a legjobban a közepesre hajaz.Ma már nincs értelme ennek a könnyű közepes, nehéz, harckocsi besorolásnak.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
A jegyzőkönyvből másolnám ide a vezérkari főnök válaszából: "
Jelentem, a Leopard 2 A7 nem
nehézharckocsi. Különbséget teszünk könnyű-, közepes és nehézharckocsik között. A
Leopard 2-es mindegyik verziója, az A3, A4, A5, A6 és A7+ is a közepes kategóriába
tartozik, nem nehézharckocsi"
Eddig én tudtam rosszul?

Elavult kifejezések. Örökös probléma forrás. MBT
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Kicsit lejjebb megtaláltam a választ is, bocsánat! "
Leopard, 60 tonna. Igen, de nem súly alapján soroljuk be könnyű, közepes és
nehéz kategóriába, hanem az eszköz által megvalósított képesség alapján: tűzerő,
űrméret, kilőhető különböző lövedékek típusa, végfázisvezérlés, de nem szeretném
untatni a tisztelt bizottságot. A Leopard 2 A7+ harckocsinak egyébként kisebb a
fajlagos talajnyomása, mint egy Rába H18-as tehergépkocsinak, kisebb a fajlagos
talajnyomása. Gumibetétes lánccal van szerelve, ami azt jelenti, hogy
négyzetméterenként kisebb a fajlagos talajnyomása, mint egy nehéz teherautónak."
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 296
113
A jegyzőkönyvből másolnám ide a vezérkari főnök válaszából: "
Jelentem, a Leopard 2 A7 nem
nehézharckocsi. Különbséget teszünk könnyű-, közepes és nehézharckocsik között. A
Leopard 2-es mindegyik verziója, az A3, A4, A5, A6 és A7+ is a közepes kategóriába
tartozik, nem nehézharckocsi"
Eddig én tudtam rosszul?
MBT. A dedikalt nehezharckocsik az 50-es, 60-as evek fordulojan kihaltak. Konnyu meg volt, van alacsony szamban par helyen, joreszt teruleti adottsagok es extra nagy meratu haderok miatt. De szerintem feloldodik a vonal az Ifv vonalban. A pz V, Centurion, T54/55 vonaltol kezdve meg minden mar MBT.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Ok, értem! Kicsit megvezetett, hogy a tonnás is MBT, meg a 60 tonnás is, de a funkció alapján érthető a besorolás. (mondjuk akkor nem is közepes, ahogy a vkf válaszában szerepelt...)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
"Elmondta azt is, hogy mindezek mellett megkezdődött az önjáró tüzér-, a tábori és páncéltörő tüzér-, a vállról indítható, többcélú páncéltörő, a közepes és nagy hatótávolságú, irányított páncéltörő képesség kialakítására irányuló fejlesztés."
Akkor lehet megtenni a tétetek, főleg a páncéltörő tüzér érdekelne.
Az a kérdés hogy a vesszővel elválasztott képességek önálló rendszerek lesznek e?
Pl.:
- önjáró tüzér: PZH200
- tábori és páncéltörő tüzér: M777
- vállról indítható, többcélú páncéltörő,: Carl Gustaf
- közepes és nagy hatótávolságú, irányított páncéltörő: Spike

Azt írja még:
"..2 darab Airbus A319 katonai többcélú csapatszállító repülőgép és 2 darab Dassault Falcon 7X katonai, könnyű, többcélú szállító repülőgép beszerzésével lezárult a szállítórepülő képesség helyreállításának első lépcsője, és további 1 darab Airbus A319 és 3 darab közepes, többcélú katonai szállítógép beszerzésének előkészítésével megkezdődött annak második fázisa.."
Majd kicsivel később…
"Dr. Benkő Tibor (Honvédelmi Miniszter) kifejtette: a C4ISR-képesség kapcsán történt további 1 Falcon beszerzés, amely a korszerű vezetésirányítás alapvető eszköze, formája és módszere. Ebben a tárgyban pedig további 1 darab A319-es kaliberű gép beszerzése lesz még folyamatban."
Be kell valljam most már én is egy kicsit össze vagyok zavarodva. Az eddig elhangzottakból én úgy gondoltam 1 db további A319-es (A320-as) lesz ami az én tippem szerint az új NEO M3-as lenne…(fejvakarás)
 
  • Tetszik
Reactions: marton

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
"Elmondta azt is, hogy mindezek mellett megkezdődött az önjáró tüzér-, a tábori és páncéltörő tüzér-, a vállról indítható, többcélú páncéltörő, a közepes és nagy hatótávolságú, irányított páncéltörő képesség kialakítására irányuló fejlesztés."
Akkor lehet megtenni a tétetek, főleg a páncéltörő tüzér érdekelne.
Spike :)
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 032
113
A spike az külön kategóriaként van "irányított páncéltörő képesség", itt inkább pct ágyúra gondolok, hogy olyan van-e még? Emlékszem valahol ezt már beszéltük 1x, de, hogy mi lett a vége akkoriban arra már nem nagyon. Valami olyasmi dereng, hogy M12-t kár volt kivonni.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 641
14 993
113
A spike az külön kategóriaként van "irányított páncéltörő képesség", itt inkább pct ágyúra gondolok, hogy olyan van-e még? Emlékszem valahol ezt már beszéltük 1x, de, hogy mi lett a vége akkoriban arra már nem nagyon. Valami olyasmi dereng, hogy M12-t kár volt kivonni.

Maga korában jó fegyver volt. De mamár nincs létjogosultsága egy vontatott páncéltörő ágyúnak.
 
K

kamm

Guest

Hmm, jo sok mindenen lehet ragodni...

további 1 darab Airbus A319 és 3 darab közepes, többcélú katonai szállítógép beszerzésének előkészítésével megkezdődött annak második fázisa. “Ezzel teljessé válik azon képesség, amiben biztosított a magyar erők hadszínterek közötti, és hadszíntereken belüli légi szállítás.”

Az extra A319-rol lejjebb, de a "kozepes, tobbcelu" szerintem egyre vilagosabban az A400M-nek tunik, ti "hadszínterek közötti, és hadszíntereken belüli légi szállítás" az gyakorlatilag megegyezik a "tactical airlifter with strategic capabilities" definicioval, a tanker stb funkciokrol mar nem is beszelve. :)

az önjáró tüzér-, a tábori és páncéltörő tüzér-, a vállról indítható, többcélú páncéltörő, a közepes és nagy hatótávolságú, irányított páncéltörő képesség kialakítására irányuló fejlesztés.

Utobbiak nem fugghetnek ossze az IFV beszerzessel...?

hazai védelmi és gépipar bázisán kifejlesztésre és beszerzésre került 40 db Aries multimoduláris busz

Mekkora marketinges duma :) - buszok, kulonfele kiepitesben.

a C4ISR-képesség kapcsán történt további 1 Falcon beszerezése, amely a korszerű vezetésirányítás alapvető eszköze, formája és módszere. Ebben a tárgyban pedig további 1 darab A319-es kaliberű gép beszerzése lesz még folyamatban.

Azaz az extra A319 valamifele ISR-EW gep lesz...? Ebbol eleve van Maritime Patrol verzio, ha jol remlik...?
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
De, mivel nem. Tankot lánctalpas kísér, közepesben nincs tank, ott teljes a kerekezés. Kábé nagyon tömören. Ha azt mondják, hogy NATOnak felajánlott nehéz és közepes, akkor ez van.
szinte igazad van, de nincsen:
https://en.wikipedia.org/wiki/7th_Armoured_Brigade_(France)
VBCI kiséri a páncélos dandár tankjait, meg kerekes tüzérség.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pinerolo_Mechanized_Brigade
Ebben meg a közepes dandárban tankok+kerekes járművek.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mechanized_Brigade_(Portugal)
Ebben meg a közepes dandárban csak lánctalpasok.

Nem határozza meg hogy lánctalpas vagy kerekes azt hogy közepes vagy nehéz egy dandár.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A franciák és olaszok szegénysége az ő bajuk. Sose volt igazán pénzük arra a hadseregre, amit szerettek volna. A BriMec pedig egy nehézdandár. A portugáloknak van közepes dandárjuk is, a BrigInt. Nem tudom mennyire vettették tekintetüket a magyar vezetők a portugál hadszervezetre, de a Z26-ba foglaltak alapján nagy a hasonlóság!
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Az a kérdés hogy a vesszővel elválasztott képességek önálló rendszerek lesznek e?
Pl.:
- önjáró tüzér: PZH200
- tábori és páncéltörő tüzér: M777
- vállról indítható, többcélú páncéltörő,: Carl Gustaf
- közepes és nagy hatótávolságú, irányított páncéltörő: Spike

Azt írja még:
"..2 darab Airbus A319 katonai többcélú csapatszállító repülőgép és 2 darab Dassault Falcon 7X katonai, könnyű, többcélú szállító repülőgép beszerzésével lezárult a szállítórepülő képesség helyreállításának első lépcsője, és további 1 darab Airbus A319 és 3 darab közepes, többcélú katonai szállítógép beszerzésének előkészítésével megkezdődött annak második fázisa.."
Majd kicsivel később…
"Dr. Benkő Tibor (Honvédelmi Miniszter) kifejtette: a C4ISR-képesség kapcsán történt további 1 Falcon beszerzés, amely a korszerű vezetésirányítás alapvető eszköze, formája és módszere. Ebben a tárgyban pedig további 1 darab A319-es kaliberű gép beszerzése lesz még folyamatban."
Be kell valljam most már én is egy kicsit össze vagyok zavarodva. Az eddig elhangzottakból én úgy gondoltam 1 db további A319-es (A320-as) lesz ami az én tippem szerint az új NEO M3-as lenne…(fejvakarás)
Nagyon pontatlanul fogalmazott, vagy a cikkíró kevert be a karakterszám növelése érdekében.