Magyarország gazdag ország. Minden olyan állítás, hogy a világ felső negyedébe tartozunk fejlettség szintjén, az ország GDP-je 124 042 millió Euró, ami mai árfolyamon 39 197 272 millió Forint. A GDP két százaléka 783 milliárd Forint, azaz 2 milliárd 480 millió Euró!
Bármit megengedhetünk magunknak, egy F-35 beszerzés pusztán a költségei alapján természetes kell legyen a magyar költségvetésnek, mert ez a mi szintünk! A dán beszerzés 20 milliárd koronás költsége (27 gép) alapján egy magyar F-35 vásárlás tizennégy gépre az akkorra tervezett GDP 2%-át, már a mai GDP alapján számítva kitevő éves honvédelmi költségvetésnek is csak a felét tenné ki.
Ezzel egyetértek, ha erre esik a választás a valószínű gépvásárlás f-35 esetében 2026-ban rendelik meg, mert a légierő ezen a téren most rendben van, és ezért logikus a program végére hagyni, 14 gép elegendő a békeidőben, de gondolva egy esetleges elhúzódó háborús helyzetre, a gripen-eket szépen tartósítva különböző rejtett hangárokban konzerválnám, pótalkatrészekkel együtt, és mivel az f-35-re is azok a mérnökök, karbantartók, meg pilóták lesznek átképezve akik a gripenek leváltása előtt szolgálnak, így azok a gépek is bevethetőek maradnak vész esetére.
A mig-29 esetében elbalfaszkodtuk tartalékba rakni, pedig a szíriai konfliktus is mutatja, az ősöreg vackokkal is tudnak kiegészítő feladatokat ellátni, és a gripen még akkor se lesz se nem túl öreg, se nem vacak. Persze ha 2026-ban váltunk akkor először mondjuk 2-3 évig 2-3 gépet fokozatosan ütemezve venni, utána évi 1-2-t és hozzá legalább az átmeneti időszakra 2%-ról megemelni az ezzel járó többletkiadással a honvédség büdzséét. 6-10 év alatt lecserélhető a teljes flotta a többi honvédségi struktúra megkárosítása nélkül.
(itt a múltbeli pénzelvonásra gondoltam)