A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Egyebkent a vontatott tuzersegnek akar meg magasabb is lehet a tuzgyorsasaga mint az onjaronak. /a hajitototet betoltese mind ket esetben kezzel tortenik./ a malacot meg elofordulhat hogy a tuzerek hamarabb lokik be mint az automata./
PzH2000,AGM,Paladin már biztosan autómatikus az egész töltési folyamat
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Okok, az egy reklámanyag, de ha BH nem is, Chinookkal már igen
A legújabb BH változat már elbirja.
Nincs jelentősége.Hazai viszonylatban nincs szükségünk rá.Nincs harcászati-hadműveleti mélységbe kirakható légimozgékony dandárunk.Eredetileg erre a szerepkörre tervezték,meg missziós szolgálatra.Vegyünk az árán inkább egy jóféle sorozatvető rendszert.Mert nem egy olcsó jószág.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Elofordulhat nem ismerem annyira a pzh 2000 est. De ha joltudom hajitotoltetbol is van + - 0 as es ott is 3 megy azthiszem legfeljebb... Megolfhato de szerintem lssitja a folyamatot ha igy van. De majd jon Ijasz es megmomdja a tutit.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Elofordulhat nem ismerem annyira a pzh 2000 est. De ha joltudom hajitotoltetbol is van + - 0 as es ott is 3 megy azthiszem legfeljebb... Megolfhato de szerintem lssitja a folyamatot ha igy van. De majd jon Ijasz es megmomdja a tutit.
PzH2000 rovatba bemásolta a Ht-ben anno megjelent rövid ismertető ccikket róla.
Tendert,avagy versenypályázatot.Naja.ezitten kérem nem kontabilis csúnya,antimagyarisztani dolog
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
PzH2000 rovatba bemásolta a Ht-ben anno megjelent rövid ismertető ccikket róla.

Tendert,avagy versenypályázatot.Naja.ezitten kérem nem kontabilis csúnya,antimagyarisztani dolog
Ertem ugy nez ki lemaradtam rolla majd elolvasom.

De a d 20 at nem epp szerencses a pzh 2000 hez merni. :)

De lenyeg hogy d 20 al is megoldhato hogy egymas utan kilott granatok egy idobe csapodjanak be... Ez az amit fixre tudok /a tobbi csak megjegyzes ami nen feltetlen a pzh 2000 s re vonatkozott/
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ertem ugy nez ki lemaradtam rolla majd elolvasom.

De a d 20 at nem epp szerencses a pzh 2000 hez merni. :)

De lenyeg hogy d 20 al is megoldhato hogy egymas utan kilott granatok egy idobe csapodjanak be... Ez az amit fixre tudok /a tobbi csak megjegyzes ami nen feltetlen a pzh 2000 s re vonatkozott/
Szerintem is képes rá a D20.De pattantyús mesterünk majd fixre megmondja.
Nem a D20 vs PzH2000 a vita tárgya,hanem az M777 vs valamelik LKWplatós löveg.Én konkrétan a Brutusra gondoltam.Könnyű,mozgékony.elvileg alkalmas a modern gépesitett harcmezőn is helytállni,meg missziós célra is megfelel.De azért mielött lándzsát törnék mellette,szeretnék látni egy csapatpróba értékelést róla.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Ha a hegyhaton akarunk haboruzni hogy a vonulat szelerol lojuk a siksagot lehet jobb az m777 ha nem akkor a teherautora szerelt modern cucc a jobb szerintem...
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ha a hegyhaton akarunk haboruzni hogy a vonulat szelerol lojuk a siksagot lehet jobb az m777 ha nem akkor a teherautora szerelt modern cucc a jobb szerintem...
Inkább a számbajöhető ellenség az,ami szerintem meghatározza a választást.Ha turbánoskergetés a cél akkor jó az M777.Ha honvédelem,akkor csak célpont.Nem lehet sehol bevetni,ahol az ellenségnek tüzérségi lokátorral és 20 évnél fiatalabb tüzvezető rendszerrel támogatott tüzérsége van.Európában pedig az már alapkövetelményszámban van.Mármint rajtunk kivűl
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Inkább a számbajöhető ellenség az,ami szerintem meghatározza a választást.Ha turbánoskergetés a cél akkor jó az M777.Ha honvédelem,akkor csak célpont.Nem lehet sehol bevetni,ahol az ellenségnek tüzérségi lokátorral és 20 évnél fiatalabb tüzvezető rendszerrel támogatott tüzérsége van.Európában pedig az már alapkövetelményszámban van.Mármint rajtunk kivűl
Ne haragudj. De ez már a "hülyeség" szintjét üti.
Ha láncos az a baj vele. Ha kerekes az a baj vele. Ha vontatott az a baj vele. Mert jön egy radar oszt vége mindenek.
Szerintem pár közel keleti tapasztalatot (arab mentalitással) nem érdemes leszűrni. Ja az mit műveltek az IDF vagy az usa anno annak idején. Mezítlábas technika ellen igen. De anno abból az időből származó első vonalas szu technika ellen. Hát szívesen megnéztem volna ama összecsapást.
Kelet ukrajna. Szerintem mind a két oldal "rendelkezett" tűzérségi bemérő radarral meg műholdas meg szinte minden információval. Mégse tudták,(vagyis a szakik ezt nem ecsetelem,lásd ukrán topik) csak olyan könnyen kioperálni egymás ütegeit. Ha egy ellenfél rendelkezik kellően képzett,felkészített állománnyal. Továbbá rendelkezik megfelelő technikai háttérrel mint az ellen. (nem szíria,irak) Akkor lehet a legfejlettebb technikád,szerintem nem menne az csak olyan könnyen. Az a kioperálás. Még ha a legfejlettebb sorozatvetővel stb rendelkezel.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ne haragudj. De ez már a "hülyeség" szintjét üti.
Ha láncos az a baj vele. Ha kerekes az a baj vele. Ha vontatott az a baj vele. Mert jön egy radar oszt vége mindenek.
Szerintem pár közel keleti tapasztalatot (arab mentalitással) nem érdemes leszűrni. Ja az mit műveltek az IDF vagy az usa anno annak idején. Mezítlábas technika ellen igen. De anno abból az időből származó első vonalas szu technika ellen. Hát szívesen megnéztem volna ama összecsapást.
Kelet ukrajna. Szerintem mind a két oldal "rendelkezett" tűzérségi bemérő radarral meg műholdas meg szinte minden információval. Mégse tudták,(vagyis a szakik ezt nem ecsetelem,lásd ukrán topik) csak olyan könnyen kioperálni egymás ütegeit. Ha egy ellenfél rendelkezik kellően képzett,felkészített állománnyal. Továbbá rendelkezik megfelelő technikai háttérrel mint az ellen. (nem szíria,irak) Akkor lehet a legfejlettebb technikád,szerintem nem menne az csak olyan könnyen. Az a kioperálás. Még ha a legfejlettebb sorozatvetővel stb rendelkezel.
Már ne haragudj,de olvasd újra amit irtam.Ha elsőre nem sikerűl megérteni,akkor többször.Többször is belinkeltem a korszerű tüzérséggel foglalkozó tanulmányokat,még a kelet-ukrajnai tapasztalatokkal foglalkozót is.Javaslom,azokat is elolvasni.A tüzfelderitő lokátor a korszerű tüzérségi harcászat tengelyszöge.Ha az ellenségnek van,akkor csak olyan eszközt lehet bevetni,ami képes ehez a tényhez alkalmazkodva harcolni.Mert akármilyen jol álcázod a löveget,akármilyen jol képzett a személyzet,ha tüzetnyit,5perccen belül várható a válaszcsapás.Ez az a sarkalatos követelmény,amihez mérni kell a saját tüzérség fejlesztését.PzH2000 különben nagyon is alkalmas az ilyen körülmények közötti harcra.De nem önmagában.Szüksége van a teljes támogató szervezeti rendszerre,hogy hatékony tüzérség eszköze legyen.Tüzérségi megfigyelőtöl a felderitő dronon át a saját tüzérségi lokátoron át az ellen tüzérségi lokátorát zavaró REH támogatásig kismilió dologra.Különben csak diszelgésre és turbánoskergetésre jó,de nem európai hadszintéren honvédelemre.
Különben ukrajna is erre példa.Ukrán tüzérségnek nem volt működőképes tüzérségi lokátora.Késöbb kaptak az amerikaiaktol,már elavult tipusokat.A felkelőket meg a legújabb orosz tüzérségi felderitő és lokátorzavaró rendszerekkel támogadták meg.A konfliktus egyik tapasztalata,hogy a régebbi ami TPQ-37t az oroszok kiválóan tudják zavarni.Mig az ukránok nem tudták zavarni az orosz tüzérség lokátorait
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Ezzel sem találkoztam még,de alakul a helyzet.
Sherman a 75milis lvegéhez közel 100,de volt olyan változata,hogy 100+ löszert vitt.M1 meg csak 40et.Hiába visz több lőszert az IFV a 30milisböl,ha nem tudja azzal ellátni a feladatát.Ruszkik Groznij után szedték elő az 57milist,mert a gyakorlatban a 30milis kevésnek bizonyult.De a BMP-3 100milis lövege is erről szólt már.Gyalogság lefogására én egy a kinai ZTQ15 tankon megjelent ngp+ág parancsnoki fegyverkombó felszerelését gondolom megoldásnak,a párhuzamositott gp mellet.
A harckocsik más tészta, IFV-ről volt szó. Valamiért továbbra is a 30millis az alap, ruszkik is ezzel tervezik az új cuccaikat és a Strykert is ezzel modernizálják.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus
R

rejsz felügyelő

Guest
Ajánlom Magyar Gergely - Szabó Tibor "A tábori tüzérség alkalmazásának tapasztalatai
a Kelet-Ukrajnai konfliktusban" című pdf-et, leírja a konfliktusban alkalmazott tábori tüzérség eszközeit és alkalmazását, itt is linkelte valaki.
Egyébként mi sem vagyunk teljesen vakon, van néhány SZNAR-10 radarunk. A legtöbb szomszéd sincs eleresztve ilyen téren.