A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ha a hegyhaton akarunk haboruzni hogy a vonulat szelerol lojuk a siksagot lehet jobb az m777 ha nem akkor a teherautora szerelt modern cucc a jobb szerintem...
Inkább a számbajöhető ellenség az,ami szerintem meghatározza a választást.Ha turbánoskergetés a cél akkor jó az M777.Ha honvédelem,akkor csak célpont.Nem lehet sehol bevetni,ahol az ellenségnek tüzérségi lokátorral és 20 évnél fiatalabb tüzvezető rendszerrel támogatott tüzérsége van.Európában pedig az már alapkövetelményszámban van.Mármint rajtunk kivűl
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 382
7 885
113
Inkább a számbajöhető ellenség az,ami szerintem meghatározza a választást.Ha turbánoskergetés a cél akkor jó az M777.Ha honvédelem,akkor csak célpont.Nem lehet sehol bevetni,ahol az ellenségnek tüzérségi lokátorral és 20 évnél fiatalabb tüzvezető rendszerrel támogatott tüzérsége van.Európában pedig az már alapkövetelményszámban van.Mármint rajtunk kivűl
Ne haragudj. De ez már a "hülyeség" szintjét üti.
Ha láncos az a baj vele. Ha kerekes az a baj vele. Ha vontatott az a baj vele. Mert jön egy radar oszt vége mindenek.
Szerintem pár közel keleti tapasztalatot (arab mentalitással) nem érdemes leszűrni. Ja az mit műveltek az IDF vagy az usa anno annak idején. Mezítlábas technika ellen igen. De anno abból az időből származó első vonalas szu technika ellen. Hát szívesen megnéztem volna ama összecsapást.
Kelet ukrajna. Szerintem mind a két oldal "rendelkezett" tűzérségi bemérő radarral meg műholdas meg szinte minden információval. Mégse tudták,(vagyis a szakik ezt nem ecsetelem,lásd ukrán topik) csak olyan könnyen kioperálni egymás ütegeit. Ha egy ellenfél rendelkezik kellően képzett,felkészített állománnyal. Továbbá rendelkezik megfelelő technikai háttérrel mint az ellen. (nem szíria,irak) Akkor lehet a legfejlettebb technikád,szerintem nem menne az csak olyan könnyen. Az a kioperálás. Még ha a legfejlettebb sorozatvetővel stb rendelkezel.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ne haragudj. De ez már a "hülyeség" szintjét üti.
Ha láncos az a baj vele. Ha kerekes az a baj vele. Ha vontatott az a baj vele. Mert jön egy radar oszt vége mindenek.
Szerintem pár közel keleti tapasztalatot (arab mentalitással) nem érdemes leszűrni. Ja az mit műveltek az IDF vagy az usa anno annak idején. Mezítlábas technika ellen igen. De anno abból az időből származó első vonalas szu technika ellen. Hát szívesen megnéztem volna ama összecsapást.
Kelet ukrajna. Szerintem mind a két oldal "rendelkezett" tűzérségi bemérő radarral meg műholdas meg szinte minden információval. Mégse tudták,(vagyis a szakik ezt nem ecsetelem,lásd ukrán topik) csak olyan könnyen kioperálni egymás ütegeit. Ha egy ellenfél rendelkezik kellően képzett,felkészített állománnyal. Továbbá rendelkezik megfelelő technikai háttérrel mint az ellen. (nem szíria,irak) Akkor lehet a legfejlettebb technikád,szerintem nem menne az csak olyan könnyen. Az a kioperálás. Még ha a legfejlettebb sorozatvetővel stb rendelkezel.
Már ne haragudj,de olvasd újra amit irtam.Ha elsőre nem sikerűl megérteni,akkor többször.Többször is belinkeltem a korszerű tüzérséggel foglalkozó tanulmányokat,még a kelet-ukrajnai tapasztalatokkal foglalkozót is.Javaslom,azokat is elolvasni.A tüzfelderitő lokátor a korszerű tüzérségi harcászat tengelyszöge.Ha az ellenségnek van,akkor csak olyan eszközt lehet bevetni,ami képes ehez a tényhez alkalmazkodva harcolni.Mert akármilyen jol álcázod a löveget,akármilyen jol képzett a személyzet,ha tüzetnyit,5perccen belül várható a válaszcsapás.Ez az a sarkalatos követelmény,amihez mérni kell a saját tüzérség fejlesztését.PzH2000 különben nagyon is alkalmas az ilyen körülmények közötti harcra.De nem önmagában.Szüksége van a teljes támogató szervezeti rendszerre,hogy hatékony tüzérség eszköze legyen.Tüzérségi megfigyelőtöl a felderitő dronon át a saját tüzérségi lokátoron át az ellen tüzérségi lokátorát zavaró REH támogatásig kismilió dologra.Különben csak diszelgésre és turbánoskergetésre jó,de nem európai hadszintéren honvédelemre.
Különben ukrajna is erre példa.Ukrán tüzérségnek nem volt működőképes tüzérségi lokátora.Késöbb kaptak az amerikaiaktol,már elavult tipusokat.A felkelőket meg a legújabb orosz tüzérségi felderitő és lokátorzavaró rendszerekkel támogadták meg.A konfliktus egyik tapasztalata,hogy a régebbi ami TPQ-37t az oroszok kiválóan tudják zavarni.Mig az ukránok nem tudták zavarni az orosz tüzérség lokátorait
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Ezzel sem találkoztam még,de alakul a helyzet.
Sherman a 75milis lvegéhez közel 100,de volt olyan változata,hogy 100+ löszert vitt.M1 meg csak 40et.Hiába visz több lőszert az IFV a 30milisböl,ha nem tudja azzal ellátni a feladatát.Ruszkik Groznij után szedték elő az 57milist,mert a gyakorlatban a 30milis kevésnek bizonyult.De a BMP-3 100milis lövege is erről szólt már.Gyalogság lefogására én egy a kinai ZTQ15 tankon megjelent ngp+ág parancsnoki fegyverkombó felszerelését gondolom megoldásnak,a párhuzamositott gp mellet.
A harckocsik más tészta, IFV-ről volt szó. Valamiért továbbra is a 30millis az alap, ruszkik is ezzel tervezik az új cuccaikat és a Strykert is ezzel modernizálják.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus
R

rejsz felügyelő

Guest
Ajánlom Magyar Gergely - Szabó Tibor "A tábori tüzérség alkalmazásának tapasztalatai
a Kelet-Ukrajnai konfliktusban" című pdf-et, leírja a konfliktusban alkalmazott tábori tüzérség eszközeit és alkalmazását, itt is linkelte valaki.
Egyébként mi sem vagyunk teljesen vakon, van néhány SZNAR-10 radarunk. A legtöbb szomszéd sincs eleresztve ilyen téren.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Magyarország gazdag ország. Minden olyan állítás, hogy a világ felső negyedébe tartozunk fejlettség szintjén, az ország GDP-je 124 042 millió Euró, ami mai árfolyamon 39 197 272 millió Forint. A GDP két százaléka 783 milliárd Forint, azaz 2 milliárd 480 millió Euró!

Bármit megengedhetünk magunknak, egy F-35 beszerzés pusztán a költségei alapján természetes kell legyen a magyar költségvetésnek, mert ez a mi szintünk! A dán beszerzés 20 milliárd koronás költsége (27 gép) alapján egy magyar F-35 vásárlás tizennégy gépre az akkorra tervezett GDP 2%-át, már a mai GDP alapján számítva kitevő éves honvédelmi költségvetésnek is csak a felét tenné ki.

Ezzel egyetértek, ha erre esik a választás a valószínű gépvásárlás f-35 esetében 2026-ban rendelik meg, mert a légierő ezen a téren most rendben van, és ezért logikus a program végére hagyni, 14 gép elegendő a békeidőben, de gondolva egy esetleges elhúzódó háborús helyzetre, a gripen-eket szépen tartósítva különböző rejtett hangárokban konzerválnám, pótalkatrészekkel együtt, és mivel az f-35-re is azok a mérnökök, karbantartók, meg pilóták lesznek átképezve akik a gripenek leváltása előtt szolgálnak, így azok a gépek is bevethetőek maradnak vész esetére.

A mig-29 esetében elbalfaszkodtuk tartalékba rakni, pedig a szíriai konfliktus is mutatja, az ősöreg vackokkal is tudnak kiegészítő feladatokat ellátni, és a gripen még akkor se lesz se nem túl öreg, se nem vacak. Persze ha 2026-ban váltunk akkor először mondjuk 2-3 évig 2-3 gépet fokozatosan ütemezve venni, utána évi 1-2-t és hozzá legalább az átmeneti időszakra 2%-ról megemelni az ezzel járó többletkiadással a honvédség büdzséét. 6-10 év alatt lecserélhető a teljes flotta a többi honvédségi struktúra megkárosítása nélkül.
(itt a múltbeli pénzelvonásra gondoltam)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A harckocsik más tészta, IFV-ről volt szó. Valamiért továbbra is a 30millis az alap, ruszkik is ezzel tervezik az új cuccaikat és a Strykert is ezzel modernizálják.
58d05f0c394b9fa495c6961366bfcec0.jpg

derivaciya1.jpg

DF5Od9c.jpg

Terjedni fog az,ha lesz rá pénz
Paramount-Group.jpg
 
R

rejsz felügyelő

Guest
elég fura trend , szerintem ettől függetlenül idehaza én csak 40 milist raknék legalább az IFV-re
Szerintem ez nem lényeges addig ameddig a szomszéd országoknak nincs komoly IFV-je. Márpedig egy darabig nem lesz.
Jobban foglalkoztat az pl, hogy mi lett a 81mm-es aknavető beszerzéssel, miért csak ilyen kis számú a kiírás, mikor lesz végre éjjellátója és normál sisakja minden bakának, lesz-e automata gránátvető, mi lesz a BRDM-2 meg a páncélvadászok helyett, stbstbstb.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 711
6 513
113
Szerintem ez nem lényeges addig ameddig a szomszéd országoknak nincs komoly IFV-je. Márpedig egy darabig nem lesz.
Jobban foglalkoztat az pl, hogy mi lett a 81mm-es aknavető beszerzéssel, miért csak ilyen kis számú a kiírás, mikor lesz végre éjjellátója és normál sisakja minden bakának, lesz-e automata gránátvető, mi lesz a BRDM-2 meg a páncélvadászok helyett, stbstbstb.
BRDM2 helyett a Fennek összes változatát szívesen látnám
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
Szerintem ez nem lényeges addig ameddig a szomszéd országoknak nincs komoly IFV-je. Márpedig egy darabig nem lesz.
Jobban foglalkoztat az pl, hogy mi lett a 81mm-es aknavető beszerzéssel, miért csak ilyen kis számú a kiírás, mikor lesz végre éjjellátója és normál sisakja minden bakának, lesz-e automata gránátvető, mi lesz a BRDM-2 meg a páncélvadászok helyett, stbstbstb.
Meddig lesz még tártáska? :)
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Ha akarnak légifölényt F-16 al szemben a politikusok is(a katonai vezetés nyilván mindenből a legjobbat, legtöbbet akarja, fura is lenne ha nem így lenne...) akkor F-35 lesz és tök mindegy lesz hogy egy gépnek 79 vagy 93 millió darabja. Nem kell ezt túlragozni, ez is csak egy tétel a sok közül - amíg az IFV, APC beszerzéseket nem ismerjük még azt se állítom hogy a legdrágább tétel.
f-16 szemben már most légifölény van. A románok régi elavult szutyka a gripent se tudja lenyomni.
Ha a szlovákok nem hazudnak és új f-16-tuk lesz az sem egyértelműen légi fölény, de akkor a Gripent nagyon szépen Gripen E-vé lehet updatelni vagy minimum cserélni benne a radart és esetlegesen Meteort venni hozzá. Ha van új Radar és Meteor a Gripenbe akkor az f-16 labdába se rúghat.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 447
113
D20 képes egyáltalán a tüzcsapás üzemmódra?Angol röviditése most nem jut eszembe,de értem alatta a kilőtt lövedékek egyidejű becsapódását.
De ki mered jelenteni,hogy az M777A3,vagy akármelik vontatott löveg tuléli az első bevetését ilyen körülmények közöt?

A D20 teljes előkészítés során, kettőre képes ha van idő a a két röppálya adatait kiszámolni. Régebben ez hosszabb időt vett igénybe, mert lőtáblázatból kellett dolgozni számológéppel. Még nem voltak számítógépek. A D20 többre akkor sem lenne képes, mert akadályozza, hogy csak 45 fokig emelhető a csöve. Ez a legnagyobb probléma vele.
Hogy ki mit él túl, azt senki nem mondja meg előre. Ennyi erővel nincs értelme az aknavetőknek sem, mert teljesen védtelenek a tarackokkal szemben, de ez egyszerű lövészkatonákra is elmondható. Magasabb egység szinten az általános tűztámogatást ma már inkább a nagy lőtávval rendelkező sorozatvetőkre bízzák, majd ezek védernyőjében tevékenykedik a többi, lépcsőzetesen. Sajnos a Pzh-k csak a tatai dandár általános tűztámogatására lesz elég, még a saját zlj-ak közvetlen tűztámogatásához sem elég már. Akkor mi lesz a többi alakulattal?

Nem raknám tűzbe érte a kezem,de mintha valahol azt olvastam volna,hogy a németek használták ezt a tűzmódot a IIvh-ban.
Ukrán tapasztalatokrol olvastam egy tanulmányt,ami kapcsán utánanéztem az oroszoknak.Gugli forditó ugyan elég kriminális tud lenni,de az orosz rendszer még cizelláltabb.Kifejlesztettek egy hangbemérő rendszert,ami 360fokban fülel.Ha ágyúhangot érzékel,átadja az irányszöget a tüzérségi lokátornak,ami ráfórdul az irányra,a gránát röppályájábol visszaszámolja a löveg helyét,és adja az adatot a tűzvezető rendszernek.Az kiválasztja autómatikusan a válaszcsapásra megfelelő eszközt(eszközöket),kidolgozza a lőelemeket,átadja az autómatikus lőelemállitó berendezéseknek és megnyitja a választüzet-mindezt 3percen belül.

Az MRSI elődjét, ahol még csak 2 lövedékkel számolnak TOT(time on target)-nak nevezték és az angol íjászok alkalmazták már a középkorban.

A hanglokátoros felderítést már nagyon korán átvágták azzal, hogy a fantom TÁS-okban tnt tölteteket robbantgattak és azokat mérte be tévesen a lokátor, így erre vezettek tüzet majd így fedték fel magukat az ellenséges ütegek.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
A D20 teljes előkészítés során, kettőre képes ha van idő a a két röppálya adatait kiszámolni. Régebben ez hosszabb időt vett igénybe, mert lőtáblázatból kellett dolgozni számológéppel. Még nem voltak számítógépek. A D20 többre akkor sem lenne képes, mert akadályozza, hogy csak 45 fokig emelhető a csöve. Ez a legnagyobb probléma vele.
Hogy ki mit él túl, azt senki nem mondja meg előre. Ennyi erővel nincs értelme az aknavetőknek sem, mert teljesen védtelenek a tarackokkal szemben, de ez egyszerű lövészkatonákra is elmondható. Magasabb egység szinten az általános tűztámogatást ma már inkább a nagy lőtávval rendelkező sorozatvetőkre bízzák, majd ezek védernyőjében tevékenykedik a többi, lépcsőzetesen. Sajnos a Pzh-k csak a tatai dandár általános tűztámogatására lesz elég, még a saját zlj-ak közvetlen tűztámogatásához sem elég már. Akkor mi lesz a többi alakulattal?



Az MRSI elődjét, ahol még csak 2 lövedékkel számolnak TOT(time on target)-nak nevezték és az angol íjászok alkalmazták már a középkorban.

A hanglokátoros felderítést már nagyon korán átvágták azzal, hogy a fantom TÁS-okban tnt tölteteket robbantgattak és azokat mérte be tévesen a lokátor, így erre vezettek tüzet majd így fedték fel magukat az ellenséges ütegek.
"sajnos a Pzh-k csak a tatai dandár általános tűztámogatására lesz elég, még a saját zlj-ak közvetlen tűztámogatásához sem elég már."
Szimplán ez nem igaz. Ekkora országnál 24 pzh csodafegyvernek számít a környéken.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 393
120 655
113
"sajnos a Pzh-k csak a tatai dandár általános tűztámogatására lesz elég, még a saját zlj-ak közvetlen tűztámogatásához sem elég már."
Szimplán ez nem igaz. Ekkora országnál 24 pzh csodafegyvernek számít a környéken.
A faszt nem. Egy üteggel egy szaksztámpontot tudsz tűz alatt tartani.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 950
18 442
113
A faszt nem. Egy üteggel egy szaksztámpontot tudsz tűz alatt tartani.

Sajnos az itt kommentelők többsége nem volt katona, ami persze nem az ő hibájuk. Így elhiszik, hogy néhány dandár, 1-2 harckocsi zlj, 1 PZH tüzérosztály, már félelmetes erő. Nyílván a Honvédsg hivatalos propagandája is az, hogy megvédik az országot, ha kell. Helyes, nem is mondhatnának mást. A realitás azonban az, hogy a rendelkezésünkre álló erő mennyisége, még a legmodernebb haditechnikával felszerelve is kevés ehhez. Meglátjuk mire jutunk majd, a megemelt költségvetésből pár év alatt. Pozitív változások indúltak el egyenlőre. Persze, szomszédaink sem állnak sokkal jobban, ez azonban nem vígasz, ha tényleg egy erősebb haderőt szeretnénk a térségben, a magunkénak tudni. Megnyugtató ugyanis, ha egy ország védelme érdekében, rendelkezik a megfelelő elrettentés katonai képességével.