A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
És amit felajánlunk elmegy NATOországba :)?

Háború esetén, ha kell, a parlament is hozzájárul, akkor igen. Gyakorlatban ez szerintem annyit jelent, ha az oroszok megtámadják Lengyelországot, akkor mi egy harcoló dandárt küldünk a lengyelek megsegítésére. Persze ez csak elmélet, Mert az már világháború lenne és gyakorlatban a teljes haderővel részt kell venni, elsősorban a haza védelmében. De tényleg, ez csak szigorúan elmélet, mert egy dandár nagyon kevés erő. Ráadásul a folymatnak nem néztem utána, gyakorlatban hogy is menne ez. Gondolom csupán, hogy a parlament kell hozzá, hogy katonai erőt küldjünk háborúba, még NATO ország védelmében is. Ne is gondoljunk erre, hogy megtörténik, nem is hinném hogy meg fog. Oroszország nem támad rá a NATO-ra és fordítva sem fog megtörténni.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Persze, de ők nem harcolók.
A hadtáp és harctámogató alakulatok nélkül a gépesitett haderő nem harcolhat.Igazábol semmiféle komolyan vehető haderő nem lehet meg nélkülük.És most nem a háttérintézményekröl,stratégiai hadianyag tartalékraktárakrol és ipari javitóbázisokrol beszélek.Azok lehetnek polgáricivil,sőőt, akár magánkézben lévő szervezetek is.A konkrét harctevékenységhez szükséges,a haderő szerves részét képező alakulatokrol van szó.Kellenek,különben a hadsereg nem lesz harcképes
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
A hadtáp és harctámogató alakulatok nélkül a gépesitett haderő nem harcolhat.Igazábol semmiféle komolyan vehető haderő nem lehet meg nélkülük.És most nem a háttérintézményekröl,stratégiai hadianyag tartalékraktárakrol és ipari javitóbázisokrol beszélek.Azok lehetnek polgáricivil,sőőt, akár magánkézben lévő szervezetek is.A konkrét harctevékenységhez szükséges,a haderő szerves részét képező alakulatokrol van szó.Kellenek,különben a hadsereg nem lesz harcképes

Igen, de nem harolók. Még a felderítők is harctámogatók, ha jól tudom a szerepköröket. Pedig ők harcba keveredhetnek, ahogy persze a logisztikai, vagy épp hídépítő alegységek is. Értelek, igazad van neked is.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
http://iho.hu/hir/lightningokat-vesz-lengyelorszag-190306

Most jön a hülye kérdés! Ez volt?
REPÜLÉS
Lightningokat vesz Lengyelország?
hadseregfejlesztési programot jelentett be Mariusz Błaszczak lengyel védelmi miniszter. A 2034-ig tartó Technikai Modernizációs Terv a fejlesztésre 185 milliárd zlotyit, mintegy 45 milliárd eurót irányoz elő, 45 milliárd zlotyival többet, mint az eddig érvényes program. Az egyik legérdekesebb és legfontosabb részlete ennek a légierő modernizálásán belül az ötödik generációs harci gépek beszerzése. Lengyelország ennek a képességnek a tekintetében gyakorlatilag egész Közép- és Kelet-Európa legpotensebb ütőerejét alakítja ki.
Błaszczak maga is a légierő modernizálását célzó „Harpia” programot emelte ki a legfontosabbként. Az új repülőgépek beszerzése prioritása a minisztériumnak. Jelezte, ez az a folyamat, amit a hadsereg vezérkari főnöke és a fegyverzet-beszerzéssel foglalkozó felügyelet azonnal be kell, hogy indítson: „Harminckét ötödik generációs, többfeladatú harci gépet akarunk vásárolni” – tette világossá a célt.
Ugyan név szerint a tájékoztatón nem hangzott el, de eléggé valószínű, hogy a beszerzendő gép nem lehet más, mint a Lockheed F-35-öse, feltehetően annak is a szárazföldi üzemeltetésre készült A-változata, jelen pillanatban az egyetlen ötödik generációs konstrukció, amit a kijelölt időhatáron belül megvásárolhatnak a lengyelek. Mondjuk az oroszok Szu-57-ese is hamarosan rendszerbe áll, de egyfelől abból még az orosz légierő is csak most kapja meg az első két példányt, másrészt nyilvánvaló, hogy a lengyel fegyverkezési programot és ezen belül a légierő megerősítését a jelenlegi geopolitikai helyzetben épp az orosz haderő közelsége indokolja. Kína sem igen kerülhet szóba katonai gépbeszerzésnél, érthető okokból...
A nyugat-európai ötödik és hatodik generációs harcigép-elképzelések pedig most még csak nagyon kezdeti szakaszukat élik. Bár a fejlesztők a harmincas évekre már kész gépeket vizionálnak, ezt korántsem lehet egy határozott beszerzési program részévé tenni. A Lightning-II azonban valóban rendelkezésre áll, és Varsó és Washington eddigi, a beszerzéseket is érintő szoros katonai kapcsolatai nyilván akadálymentessé teszik az F-35-ösök lengyelországi rendszerbe állítását.


Emlékeim szerint a magyar sajtóhíreket beszéltük ki és csak kommentekben merült fel a lengyel beszerzés, mint hivatkozás.
Nos a lengyel beszerzés is a 30-as évek közepére prognosztizálja az F-35-ösösket. Nagyjából még másfél évtized. Nekem ugyanaz jön le, amiket itt beszéltünk. A CD Grippenek addigra egyszerűen kiöregszenek, a csehek is ha cserélik nem lesz európai üzemeltetője, az EF pedig, nem biztos, hogy sokkal olcsóbb lesz. Addigra feltehetőleg a kínai és orosz gépek is csak hadra foghatóak lesznek.
A cikk végén még Romániát is jövőbeli üzemeltetőként említik.

 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Igen, de nem harolók. Még a felderítők is harctámogatók, ha jól tudom a szerepköröket. Pedig ők harcba keveredhetnek, ahogy persze a logisztikai, vagy épp hídépítő alegységek is. Értelek, igazad van neked is.
Nem harcoló alakulatok,bár ez sem igaz teljesen(müszakiak,zártelepitő-müszakiak konkrét harccselekményt végezhetnek),de részei a harcoló hadseregnek.A szorosan vett haderő részei.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Háború esetén, ha kell, a parlament is hozzájárul, akkor igen. Gyakorlatban ez szerintem annyit jelent, ha az oroszok megtámadják Lengyelországot, akkor mi egy harcoló dandárt küldünk a lengyelek megsegítésére. Persze ez csak elmélet, Mert az már világháború lenne és gyakorlatban a teljes haderővel részt kell venni, elsősorban a haza védelmében. De tényleg, ez csak szigorúan elmélet, mert egy dandár nagyon kevés erő. Ráadásul a folymatnak nem néztem utána, gyakorlatban hogy is menne ez. Gondolom csupán, hogy a parlament kell hozzá, hogy katonai erőt küldjünk háborúba, még NATO ország védelmében is. Ne is gondoljunk erre, hogy megtörténik, nem is hinném hogy meg fog. Oroszország nem támad rá a NATO-ra és fordítva sem fog megtörténni.
Csak ironizálni akartam, valamennyire értem a NATO működését (5. cikkely írja le, ha jól emlékszem még a tanultakra.)!;)
 
  • Tetszik
Reactions: honved

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Nem harcoló alakulatok,bár ez sem igaz teljesen(müszakiak,zártelepitő-müszakiak konkrét harccselekményt végezhetnek),de részei a harcoló hadseregnek.A szorosan vett haderő részei.
A harcászati szabályzat szerint a műszakiak harcbiztosítók, sőt a szabályzat kimondottan tiltja, hogy műszaki katonát gyalogságként vessenek be, ez alól a rohamcsoportokba beosztott robbantók csak a kivételek. Amit végeznek a műszaki katonák az szakfeladat harci körülmények között, ami bizonyos esetekben lehet, hogy fontosabb mint a közvetlen harc. A felderítők szintén harcbiztosítók, annál sokkal idő és pénz igényes a kiképzésük, hogy esetleg harcokban vegyenek részt bár nem kizárható szükség esetén.
 
  • Tetszik
Reactions: therob and honved

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
A harcászati szabályzat szerint a műszakiak harcbiztosítók, sőt a szabályzat kimondottan tiltja, hogy műszaki katonát gyalogságként vessenek be, ez alól a rohamcsoportokba beosztott robbantók csak a kivételek. Amit végeznek a műszaki katonák az szakfeladat harci körülmények között, ami bizonyos esetekben lehet, hogy fontosabb mint a közvetlen harc. A felderítők szintén harcbiztosítók, annál sokkal idő és pénz igényes a kiképzésük, hogy esetleg harcokban vegyenek részt bár nem kizárható szükség esetén.
Igen,és részben.Nem klasszikus gyalogsági harcra valók,az pazarlás.De nem véletlen van pl rohamutász,müszaki-utász páncélos,vagy harctéri müszaki mentő hk.És a harcfelderités is jelenthet tényleges harctevékenységgel járó vállalkozást.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Igen,és részben.Nem klasszikus gyalogsági harcra valók,az pazarlás.De nem véletlen van pl rohamutász,müszaki-utász páncélos,vagy harctéri müszaki mentő hk.És a harcfelderités is jelenthet tényleges harctevékenységgel járó vállalkozást.
Harcfelderítésnek azt hívjuk amikor egy lövész vagy hk alakulat "beteszteli" a vele szemben álló alakulatot, majd kimanőverezi a harcfelderítésre kijelölt alegységet, így kiderülhet, hogy mi az ereje és mik a képességei az ellenfélnek, ezt felderítő információk hiányában szokták végrehajtani. A harcászati felderítés egyik lényege pedig, hogy rejtve legyen a végrehajtás, csak szükség esetén lépjenek harcérintkezésbe. A műszaki utász páncélosok fő feladata a műszaki felderítés. A harctéri műszaki-mentő hk pedig a hk z javító szakasz vagy dd javító század része szokott lenni, nem műszaki hanem logisztikai szakfeladat. Rohamutászokkal lövész alegységeket szoktak megerősíteni, a speciális feladat miatt, de nem a lövészek feladatának ellátására.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Az MH 2 kétezrét a tatai kapcsán ha jól emékszem te írtad, a többi meg körülbelül ennyi kell legyen teljesen feltöltve majd egyszer! A teljes állomány egyharmadánál nem lesz több a harcoló egységekben szolgálók száma! Persze ebben a számban a harcoló alakulatok támogató egységeiben szolgálók is benne vannak!

Soha nem írtam létszámot mert tilos.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Soha nem írtam létszámot mert tilos.

Azt írtad, hogy talán annyian sincsenek Tatán jelenleg, mint Szolnokon amikor a feltöltött gépesített lövészdandárok létszámáról volt szó. Ebből következtettem Szolnokra ahol feltehetően a jövőben se fog nőni a létszám!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Azt írtad, hogy talán annyian sincsenek Tatán jelenleg, mint Szolnokon amikor a feltöltött gépesített lövészdandárok létszámáról volt szó. Ebből következtettem Szolnokra ahol feltehetően a jövőben se fog nőni a létszám!

Félreértettél.Ezt nem azt jelenti,hogy mi vagyunk sokan hanem azt,hogy Tatán vannak tragikusan kevesen!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Félreértettél.Ezt nem azt jelenti,hogy mi vagyunk sokan hanem azt,hogy Tatán vannak tragikusan kevesen!
Nem tudom elképzelni se, hogy Tatán jelenleg kétezernél kevesebben legyenek! Fizikailag működésképtelen lenne az a dandár kétezernél kissebb állománnyal!

Szolnokon pedig egy ezred alakult dandárrá. Az legalább fél dandárnyi erő kell legyen, különben az ezred nevet se érdemelte volna meg! És az ezred anno két zászlóaljból a 34-esből és a 88-asból alakult meg, szóval alapból kellett legyen ott 1500-2000 katona! Ezerötszáz fő alatt Szolnok legföljebb megerősített zászlóalj lehetne! Amire nagyon nincs szükség, az a kenyérpusztító főtisztek, fölösleges törzsek és nagyzoló struktúrák!
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Félreértettél.Ezt nem azt jelenti,hogy mi vagyunk sokan hanem azt,hogy Tatán vannak tragikusan kevesen!
Amikor Lőrincz ezredes lett Tatán a pk, azt nyilatkozta a helyi médiának, hogy közel 1000 ember parancsnoka! Egy gl zászlóaljnak, ha 44 harcjárműves az alegység, szerintem minden elemével együtt legalább 600-700 fősnek kellene lennie. Úgyhogy ez tényleg kevés, ha igaz!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Nem tudom elképzelni se, hogy Tatán jelenleg kétezernél kevesebben legyenek! Fizikailag működésképtelen lenne az a dandár kétezernél kissebb állománnyal!

Szolnokon pedig egy ezred alakult dandárrá. Az legalább fél dandárnyi erő kell legyen, különben az ezred nevet se érdemelte volna meg! És az ezred anno két zászlóaljból a 34-esből és a 88-asból alakult meg, szóval alapból kellett legyen ott 1500-2000 katona! Ezerötszáz fő alatt Szolnok legföljebb megerősített zászlóalj lehetne! Amire nagyon nincs szükség, az a kenyérpusztító főtisztek, fölösleges törzsek és nagyzoló struktúrák!

Van egy rossz híram!Szegényes a fantáziád...

Totális blődségek ezek a számok.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Amikor Lőrincz ezredes lett Tatán a pk, azt nyilatkozta a helyi médiának, hogy közel 1000 ember parancsnoka! Egy gl zászlóaljnak, ha 44 harcjárműves az alegység, szerintem minden elemével együtt legalább 600-700 fősnek kellene lennie. Úgyhogy ez tényleg kevés, ha igaz!

Egyszer írtam régebben én is egy létszámot Tatára, amit egy akkor ott szolgálótól hallottam, de másnap reggel kértem itt a főnököt, hgy törölje ki, mert tényleg nem publikus adat, hol mennyien vannak. :) Egyébként relatív a békelétszám. Lényeg ott van, hogy mennyi, az adott fegyvernemhez, adott harceszközökre, kiképzett, bevethető tartalékosa van a haderőnek, mozgósítás elrendelésekor. Nagyon jó lenne békeidőben is kompletten feltöltött, teljesen profi erőkkel bírni, de erre szerintem a közeljövőben nem lesz lehetőség még.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Van egy rossz híram!Szegényes a fantáziád...

Totális blődségek ezek a számok.

Ennyinek kell lennie feltöltve az ilyen alkulatoknak! Jól írják feljebb, egy glzlj az 6-800 katona, Ha Tatán lesz egy hk., három gl. és tüo. meg talán felderítő zászlóalj, akkor az alapból 3-4000 katona lesz teljesen feltöltve alsó hangon! Ha nem ennyi, akkor degradált alakulatról beszélhetünk csak, ahol pusztán az elnevezés az ami, valójában jóval kisebb erőről van szó.

Gyalogsági alakulatok:
század: 100-200 fő - megerősítve akár 300 is!
zászlóalj (minimum 3, de legalább 4 század): 500-1000 fő - megerősítve akár 1200 is!
ezred (minimum két zászlóalj): 1500-3000 fő - megerősítve akár 5000 is!
dandár (minimum három zászlóalj): 3000-5000 fő - megerősítve akár 6000 is!
hadosztály (legalább két dandárnyi erő): 10-20 000 fő - megerősítve akár 30 000 is!
hadtest (legalább két hadosztálynyi erő): 20-50 000 fő - megerősítve akár 75 000 is!
hadsereg (legalább három hadtestnyi erő): 100-200 000 fő - megerősítve akár 300 000 is!