A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Elférni elférne az udvaron, aztán ugyanúgy rohadhatna mint eddig a többi. Szorozd már meg a 800-at a járművek személyzetével, aztán gondolkozz el rajta, van-e a kapott eredménynek megfelelő első vonalban harcoló létszám a MH-nél. Tartok tőle, hogy a mai létszám még a 800 gép karbantartására is kevés lenne, nemhogy feltölteni harcos-létszámmal ...

Jelenleg nincs elég ember. De ez nem hipp-hopp 1 hét alatt jönne meg úgyse. kb 10 év lenne, addig meg igencsak illene elérni némi létszámemelést. Meg van erre kormányzati hajlandóság is. Ha a térség legerősebb seregét akarják, akkor oda kell megfelelő létszám is, modern technikával felszerelve.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 771
3 200
113
Az ilyen es ehhez fogható meddő vitákat nem tudnátok máshol folytatni. Par emberen kívül senkit nem erdekel hogy mi az a légiroham meg légimozgekony művelet. A magyar haderő lehetséges fejlesztéseihez kapcsolódó dolgok ezek? Nincs erre egy külön topic?
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Tüzérséggel max pár-tíz km-re lősz be ellenséges területre, légierővel meg pár-százra. Nem ugyanaz a kategória ...

Rakétás tüzérséggel a kárpát medence minden pontját belővöd a jelenlegi országból, sok helyen még túlra is, és nem veszélyezteted a gépedet, meg a pilótádat egy bombázás végett.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Rakétás tüzérséggel a kárpát medence minden pontját belővöd a jelenlegi országból, sok helyen még túlra is, és nem veszélyezteted a gépedet, meg a pilótádat egy bombázás végett.
nem mondom hogy nincs igazad de azért 1-2 ilyen rakéta amiről beszélsz nem túl olcsó , néhány irányított bombához képest amit egy gép letudna dobni meg főként
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az ilyen es ehhez fogható meddő vitákat nem tudnátok máshol folytatni. Par emberen kívül senkit nem erdekel hogy mi az a légiroham meg légimozgekony művelet. A magyar haderő lehetséges fejlesztéseihez kapcsolódó dolgok ezek? Nincs erre egy külön topic?
Van jelentősége ezeknek a vitáknak.Alapvetően meg kéne határozni,hogy mire is akarnók fejleszteni a hadszervezetet.Milyen várható fenyegetésre,milyen harcászatra miféle válasz volna is jó?De ha alapvetően nincs tisztázva még a harcászat jellemzője sem a fejekben,akkor miröl is szól a vita?Egy sima légimozgékony,de nem légiroham mveletre más reagálás,felkészülés kell,mint egy légiroham műveletre.De talán akkor azt is tudni kéne,hogy mi közötűk a különbség
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
nem mondom hogy nincs igazad de azért 1-2 ilyen rakéta amiről beszélsz nem túl olcsó , néhány irányított bombához képest amit egy gép letudna dobni meg főként
Naja.Occsóbb az irányitott légibomba.Repülőgépel eggyüt is?Főleg,hogy azt folyamatosan gyakorlatoztatni kell,karbantartani,javitani,stb,stb,stb.Egy ATACMS rakétát meg 10évenként ellenőrizni,nagyságrendel kevesebb eszköz és ember kell a harckészségéhez,stb,stb,stb....Nagyon is kellenének azok a felesleges viták.....Mert a légibomba óccsóbb mint egy rakéta
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
nem mondom hogy nincs igazad de azért 1-2 ilyen rakéta amiről beszélsz nem túl olcsó , néhány irányított bombához képest amit egy gép letudna dobni meg főként

Az egész abból indult ki, hogy az f35-öt nem tudnánk kihasználni, mert kevés bombát lehet vinni vele.
Viszont több 100 km-re egy konfliktus estén a környező országokban kevés célpont lenne. Vezérkar helye, ha fel tudtuk deríteni, néhány híd meg pár főbb vasúti pályaudvar, és katonai létesítmény.
Na mármost a gépek védelemre (ellenséges gépek támadása pl.) és pár esetben támadásra is egyaránt kellenek, és ha van 14db akármilyen géped, (számoljunk a jelenlegi számokkal), akkor bizony nem küldheted ki mind bombázgatni őket, mert van egyéb fontosabb feladatuk is. Viszont a rakétás tüzérség pont mint kisegítésként tökéletesen használható, hiszen összedolgozva a légi állománnyal gyors és pontos csapást mérhetsz minden fontosabb távoli célpontodra a kettő kombinációjával.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 012
12 865
113
Jelenleg nincs elég ember. De ez nem hipp-hopp 1 hét alatt jönne meg úgyse. kb 10 év lenne, addig meg igencsak illene elérni némi létszámemelést. Meg van erre kormányzati hajlandóság is. Ha a térség legerősebb seregét akarják, akkor oda kell megfelelő létszám is, modern technikával felszerelve.

Pedig ha ez a cél akkor nincs mese fog kelleni komoly mennyiség is. APC tekintetében például itt el lett nekem magyarázva hogy a Boxer nagyjából mindenben jobb mint mondjuk a Patria, de ha csak a publikusan elérhető árakból indulok ki akkor a különbség is brutális, laikus aggyal mindig az jut eszembe hogy mennyivel több APC-t, vagy egyéni felszerelést vagy bármi mást(illetményt?) lehetne ebből venni.
Akárhogy is remélem a 35mm-es ágyú azért meg lesz ha már itt a környékn mindenki 30-ast vásárol.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az egész abból indult ki, hogy az f35-öt nem tudnánk kihasználni, mert kevés bombát lehet vinni vele.
Viszont több 100 km-re egy konfliktus estén a környező országokban kevés célpont lenne. Vezérkar helye, ha fel tudtuk deríteni, néhány híd meg pár főbb vasúti pályaudvar, és katonai létesítmény.
Na mármost a gépek védelemre (ellenséges gépek támadása pl.) és pár esetben támadásra is egyaránt kellenek, és ha van 14db akármilyen géped, (számoljunk a jelenlegi számokkal), akkor bizony nem küldheted ki mind bombázgatni őket, mert van egyéb fontosabb feladatuk is. Viszont a rakétás tüzérség pont mint kisegítésként tökéletesen használható, hiszen összedolgozva a légi állománnyal gyors és pontos csapást mérhetsz minden fontosabb távoli célpontodra a kettő kombinációjával.
images

Naja.Kevés bombát tud vinni....alig egy párat......
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
images

Naja.Kevés bombát tud vinni....alig egy párat......

Nem én írtam, a keveset. 5,5 tonna az már szép teherbírás, szerintem. Azt írtam, hogy ebből a véleményből alakult ki ez a vita. Én azt mondtam, hogy mindkettő mind a rakétás tüzérségre, mind a repülőgépekre szükségünk van, mert ezeknek kiegészíteni kell egymást. (mint ahogy a sereg is akkor működik, jól ha a haderőnemek kiegészítik egymást és jól együttműködnek.)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Az egész abból indult ki, hogy az f35-öt nem tudnánk kihasználni, mert kevés bombát lehet vinni vele.
Viszont több 100 km-re egy konfliktus estén a környező országokban kevés célpont lenne. Vezérkar helye, ha fel tudtuk deríteni, néhány híd meg pár főbb vasúti pályaudvar, és katonai létesítmény.
Na mármost a gépek védelemre (ellenséges gépek támadása pl.) és pár esetben támadásra is egyaránt kellenek, és ha van 14db akármilyen géped, (számoljunk a jelenlegi számokkal), akkor bizony nem küldheted ki mind bombázgatni őket, mert van egyéb fontosabb feladatuk is. Viszont a rakétás tüzérség pont mint kisegítésként tökéletesen használható, hiszen összedolgozva a légi állománnyal gyors és pontos csapást mérhetsz minden fontosabb távoli célpontodra a kettő kombinációjával.
ki mondta hogy vadászgépről beszélek ?:rolleyes::oops:
Naja.Occsóbb az irányitott légibomba.Repülőgépel eggyüt is?Főleg,hogy azt folyamatosan gyakorlatoztatni kell,karbantartani,javitani,stb,stb,stb.Egy ATACMS rakétát meg 10évenként ellenőrizni,nagyságrendel kevesebb eszköz és ember kell a harckészségéhez,stb,stb,stb....Nagyon is kellenének azok a felesleges viták.....Mert a légibomba óccsóbb mint egy rakéta
K , milyen vitákról beszélsz? vagy mit szeretnél most ezzel mondani? amúgy , nem mondtam hogy nincs igaza , csak arra akartam utalni hogy van olyan helyzet hogy gépet kell küldeni , nem elég odavágni egy rakétát
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem én írtam, a keveset. 5,5 tonna az már szép teherbírás, szerintem. Azt írtam, hogy ebből a véleményből alakult ki ez a vita. Én azt mondtam, hogy mindkettő mind a rakétás tüzérségre, mind a repülőgépekre szükségünk van, mert ezeknek kiegészíteni kell egymást. (mint ahogy a sereg is akkor működik, jól ha a haderőnemek kiegészítik egymást és jól együttműködnek.)
És szerintem igazad van.Ha új repülőgépeket veszüünk,csak és kizárólag az F35ben érdemes gondolkodni a nyugati kinálatbol.Olcsóbb az eurkacsáknál,miközben a harcértéke jóval meghaladja azokét
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
És szerintem igazad van.Ha új repülőgépeket veszüünk,csak és kizárólag az F35ben érdemes gondolkodni a nyugati kinálatbol.Olcsóbb az eurkacsáknál,miközben a harcértéke jóval meghaladja azokét

Hát sajnos az egyetlen 5-ik generációs választás. Orosz tiltott és még kell pár év mire kész lesz, (na meg el se adnák nekünk). A kínai meg ki tudja milyen lesz, és mégtöbb év mire készen áll, az európait meg most kezdik el... Szóval.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
A légibombát nehéz vadászgép nélkül célba juttatni......
azért egy MQ9-en van 7 hardpoint :rolleyes:
És szerintem igazad van.Ha új repülőgépeket veszüünk,csak és kizárólag az F35ben érdemes gondolkodni a nyugati kinálatbol.Olcsóbb az eurkacsáknál,miközben a harcértéke jóval meghaladja azokét
na látod, ebben egyetértünk pl
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
images

Naja.Kevés bombát tud vinni....alig egy párat......
Már bocs, de függesztett fegyverzettel ez a gép kapcsiból bukja a legfontosabb képességét, az alacsony észlelhetőséget.
Akkor mivel jobb, mint egy 4+ gép?
Tehát szerintem ezt a dolgot ne erőltessük.... Ez a gép ennyi függesztmény mellett nem mér több száz km mélyen az ellenséges
vonalak mögött csapást, ha van a másik félnek légiereje és légvédelme, szerintem.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
Már bocs, de függesztett fegyverzettel ez a gép kapcsiból bukja a legfontosabb képességét, az alacsony észlelhetőséget.
Akkor mivel jobb, mint egy 4+ gép?
Tehát szerintem ezt a dolgot ne erőltessük.... Ez a gép ennyi függesztmény mellett nem mér több száz km mélyen az ellenséges
vonalak mögött csapást, ha van a másik félnek légiereje és légvédelme, szerintem.
Tud még egyet, s mást. :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 704
76 717
113
És szerintem igazad van.Ha új repülőgépeket veszüünk,csak és kizárólag az F35ben érdemes gondolkodni a nyugati kinálatbol.Olcsóbb az eurkacsáknál,miközben a harcértéke jóval meghaladja azokét

Kerdes az hogy szerzodesben vagy technikailag korlatozzak-e az amerikaiak, hogy a szomszedaink ellen alkalmazzuk oket... mert oroszokat, arabokat biztos mehetunk vele bombazni, azert kaphatjuk meg oket.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Már bocs, de függesztett fegyverzettel ez a gép kapcsiból bukja a legfontosabb képességét, az alacsony észlelhetőséget.
Akkor mivel jobb, mint egy 4+ gép?
Tehát szerintem ezt a dolgot ne erőltessük.... Ez a gép ennyi függesztmény mellett nem mér több száz km mélyen az ellenséges
vonalak mögött csapást, ha van a másik félnek légiereje és légvédelme, szerintem.

Mért kéne az összes gépnek stealth konfigban repülni? Nem elég csak pár gép, ami a többi előtt felderít, megosztja az adatokat és esetleg sead-el? A többi gép meg a fegyverszállító kamion szerepét töltené be a hátsó sorból. A Red Flag-en is valami ilyesmi felállásban repültek a 4 gen gépekkel/a többi F-35-el és elég hatékonyan ment a leírások szerint.

Szerintem ez a képesség a lényeges különbség.

Itt a környéken napok alatt bedarálnák azt a kevés előző generációs légi ill légvédelmi célt, utána meg szabad a gazda.

Persze a legnagyobb baj, hogy meg tudja-e akadályozni ezt a nagytestvér egy kis on/off backdoor gombbal, ha odáig eszkalálódna a dolog.